Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir Anıt Ağaçlar
123   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
m.enver
11 yıl önce - Pzr 13 Ağu 2006, 02:20
Anıt Ağaçlar

İzmir çevresin başta zeytin ağaçları olmak üzere pek çoğu 200 yaşın üzerinde çınar ağacı ve çam var. Urla'da eski cami yanında ve çarşı içinde mermer çeşme karşısında belkide 300 yılı devirmiş iki çınar ağacı var.Artık dalları kalmamış.Sanırım ikiside taşıyamamış. Bunların resmini çekemedim.Burada resmini çekebildiğim birkaç anıt çam ağacının resmini yayımlayacağım.Bu ağaçlar çatal kayanın ve radar tepenin arkasındaki 1100 metrelik zirvedeler. Limon tepeden veya kavacık köyünden çıkabilirsiniz.Hem anıt ağaçları görmüş olur hem de bol bol oksijen almış olursunuz.  
      Bu anıtların belgelenmesine katkıda bulunursanız ve ateşli pikniğe engel olursanız ormanlarımız ve anıt ağaçlar size minnet duyarlar.  

Ağacın altındaki insan ile gövdeyi kıyaslayın lütfen

(+)

yılların yorgunluğu belini bükmüş olmalı

(+)

diğerlerine göre daha genç sayılır

(+)

serhatsaatci

11 yıl önce - Prş 17 Ağu 2006, 09:23

Eşrefpaşa'dan Bozyaka'ya giderken yol ortasında kalmış ulu bir çitlembik ağacı var. Reşat Nuri Güntekin'in Çalıkuşu Romanında yer alan çitlembiktir bu ve yazarın romanı bu ağacın altında yazdığı rivayet edilir. Ayrıca bu ağaç ve yine romanda bahsedilen bağevi İzmir 1 no'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Tarafından korumaya alınmıştır. O tarafa yolu düşen arkadaşlar olursa bu ağacın görüntüleyerek bizimle paylaşırlarsa çok sevinirim.

m.enver
11 yıl önce - Cum 18 Ağu 2006, 20:16

"
Alıntı:

"Ağaçların bilgesi, zeytindir kuşkusuz...En çelimsizi bile kendini kabul ettirenbir ağır başlılık,bir suskunluk içinde...Yaşlarını bilen yok.Roma'nın,Bizans'ın izlerini taşıyor bazıları...Zamanlar geçmiş,sahipler değişmiş ama onlar kendi ölümsüzlüklerinde...Gene kendi kendilerinin..."
                                                 Mehmet Başaran
                                                  Yüreğinin Sesi Zeytin Ülkesi  

Alıntı:
Çeşmealtı... Piri Reis'in  Kitab-ı Bahriyesinde   "Yufka Sulu Liman"  olarak sözü geçen Çeşmealtın'da yüzyıllık  zeytin ağaçları halen kol gezer Güvendik tepesine çıkarken belki debin yıllık bu ağaç,koca gövdesi ve dalları üzerindeki zeytinleriyle merhaba der.                                                
                                                 Artun Ünsal  
                                                  Ölmez Ağacın Peşinde

Yazar her ne kadar Güvendik tepesine çıkarken dese de Ağaç Çeşmealtı girişinde ve
900 ile 1000 yaş arasında. Koruma altına alınmıştır.

(+)

m.enver
11 yıl önce - Pzr 27 Ağu 2006, 22:13

Aşağıdakı anıt ağaçlarımız Seferihisar Düzce köyü azmak yolunda.İçinde ateş yakılmış ve dalları kesilmiş. Fakat bütün bunlara inat yaşamaya devam ediyor.Gövdesinin içi boş ve 8 kişilik bir gurup bir masa etrafına oturup rahatlıkla yemek yiyebilir.İnsanları sıkıştırıp içindeki boşluğa doldurursanız 25-30 kişi civarında insan alır.Yaşı yaklaşık 1100-1200 civarında olduğu rivayet ediliyor. Üzülerek belirtiyorum ki koruma altında değil.Hem içinden hemde dışından resimlerini çektim.Sizlerle paylaşıyorum.    

(+)

(+)

(+)

Ağacın içinden görüntüler

(+)

(+)

m.enver
11 yıl önce - Pzr 27 Ağu 2006, 22:22

Bu konuda yanlız kaldığımı hissediyorum.Arkadaşlarımın bu tür bir tanıtıma destek vermelerini bekliyorum.Her bir ağaç bir tarih abidesi.Bunları bulup ortaya çıkarmak Bu sitenin görevleri arasında olması gerekir diye düşünüyorum.Hep birlikte çevremize daha dikkatli bakalım.Kimbilir başkalarını da ilgilendiren daha neler göreceğiz.
Haydi hep birlikte çevremize destek verelim.    

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR