Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
necmii
15 yıl önce - Cmt 12 Ağu 2006, 02:45
Manisa - Soma


merhaba  bende siteye  bir katkı yapmak istedim kendim manisa somalıyım somanın  turgutalp beldesinden çektiğim 4 fotoğraf ve somanın dağından termik santrali içerenbir soma resmini gönderiyorum bakalım beğenicekmisiniz

 

(+) 

(+) 

(+)[Manisa/Soma için yeni bir başlık açıldı ve görüntü kalitesi düşük fotoğraflar silindi.   - HAKAN© - Cmt 12 Ağu 2006, 03:01 ]


necmii
15 yıl önce - Pzr 13 Ağu 2006, 19:40

buradaki ilk iki fotograf santralin bacaları son fotograf ışılar madeninde kantarlar girişi diğer iki fotograf iseışılar madenin de ocaklara giden yollar
bu yollar ihtiyaca göre büyük iş araçları taarfından  sürekli değişiyor yine bu yollarda 4-5 çeşit kamyon ve çekici tipi beraber çalışıyorlar devlet +özel sektör  


necmii
15 yıl önce - Prş 17 Ağu 2006, 18:02

1.fotoğraf somanın en eski camii si çarşı cami ye ait bizanslılardan kalmış önceden kilise olan bir cami  2. fotoğraf somaya yakın mesire yeri suçıktı ismi ile tesmiye edilen mesire yerine ait 3. fotograf ise kamyonlarla özdeşlesen somadan bir enstantane  son fotograf ise  soma istasyonunda bir bahar günü çektiğim fotograf

BARIŞ+ŞEN

14 yıl önce - Çrş 25 Ekm 2006, 20:35

Ülkemizin önemli linyit kömürü madenlerine ve önemli bir termik santraline sahip olan Soma İlçesi'nin merkezinde, maden işçilerini sembolize eden heykelden görünümler...(+)
(+)


metin canbalaban

14 yıl önce - Çrş 24 Oca 2007, 12:27

Alıntı:
TARİHTE SOMA

Soma'nın adıyla ilgili kesinleşmiş bir bilgiye sahip değiliz. Bir söylenceye göre; “Sumak” adli bir yerleşim biriminde yasayan halk, şiddetli bir deprem sonrasında, su an bulundukları alana tasınmışlar ve buraya da Soma adini vermişlerdir.

Eski Yunanca'da ise “soma” kelimesi : Gövde, cisim, madde, beden, cüsse, vücut hücrelerinin tamamı, cemaat, cemiyet, takım, ekip ve insan vücudu gibi bir çok anlama gelen bir kelime olarak karşımıza çıkıyor.

Eski adi GHARMA olan Soma Kasabası'nın ilk kuruluş yerinin, Darkale (Tarhala) köyü çevresi olduğu düşünülüyor. Yerleşimin zamanla Darkale'ye (Tarhala'ya) ve oradan da Yassıtepe'ye kaymıştır. Yassıtepe'ye yönelen yerleşim Darkale aleyhine bir gelişme göstermiş ve zamanla ilçe merkezi bile yer değiştirmiştir.

Bir çok uygarlığın, Soma yakınlarında ve komşu ilçelerde bıraktığı izlerden : Hititlerin, Akaların, Lidyalıların, İranlıların, Makedonyalıların, Bergama Krallığının, Romalıların, Bizanslıların, Selçukluların, Karasioğullarının ve Osmanlıların bu topraklarda yaşadıklarını anlıyoruz.

Manisa'ya bir saat uzaklıkta Akpınar'da Hititler'e ait “Kubaba” dedikleri kabartma kaya, Yunanlılara ait Kybele ve Manisa yakınlarına kadar bu uygarlıklara ait çeşitli bulgular vardır. Akalar ve Dorlar'ın Anadolu'ya geçmesinden sonra Hititler'in bu toprakları terk ettiği ardından da bu toprakta Akalar'ın hüküm sürdüğü varsayılıyor.

M.Ö. 655 – 546 yılları arasında Lidyalılar'ın egemenliğinde olduğu düşünülen Soma'da, Lidyalılar'a ait herhangi bir eser ya da bulguya rastlanmamasına rağmen Manisa Müzesinde Lidyalılar'a ait bir kitabe, bize bu topraklarda ya da yakınlarında yasadıklarına dair bir ipucu veriyor.

XI. yy'da kurulan Selçuklu imparatorluğu'nun ikinci hükümdarı Alparslan 1063 yılında Anadolu'ya akınlarda bulunmaya başladı. Doğu Anadolu'ya çeşitli akınlar yaptığı sırada, Bizans ordusunun harekete geçtiğini duyup geri çekildi. 26 Ağustos 1071 yılında Malazgirt'te Bizans'ın geçilemez denilen savunmasını altüst etti. 1081 yılında Selçuklular Iznik'i başkent yaptılar, ama Soma 95 yıl daha Bizanslıların sınırlarında kalacaktı. 1194 yılında Soma, Anadolu Selçuklu Devleti'nin topraklarına dahil oldu. 1261 yılında Soma ve dolayları bir süre için tekrar Bizans sınırları içine girdi

1336 yılında Karasi'nin Osmanlılar tarafından parça parça işgal edilmesinden sonra Soma ve dolayları da artık Osmanlı topraklarında yer alıyordu.

1336 yılında Soma 'Sancak Merkezi' ilan edildi. Ankara Savaşı sonrasında “Beylikler” tekrar türemeye başladı. Hızır Sah Bey Manisa' ya girip Saruhan Beyliği' ni kurdu. 1402 yılında Soma' nin da dahil olduğu bölge, Timurlenk tarafından işgal edilmiş ve onun belirlediği Cüniyet isimli bir kişi yönetimine verilmişti. 1423 - 1425 yılları arasında Sultan 1. Murat Akhisar'a sefer düzenleyip Cüniyet' in iktidarına son vermişti. artık Soma Osmanlılar' in topraklarındadır. 24 Haziran 1920'de Yunan işgaline uğrayan Soma' nin bu durumu 13 Eylül 1922'ye kadar devam etmiştir.

12 Haziran 1919' da Yunanlılar Bergama'yı işgal etti. Bergama ve çevresinde toplanan birliklerimiz, Yunan kuvvetlerinin (2 gün süren çatışma sonunda) geri çekilmerini sağlamıştır. Ancak destek kuvvetle beslenen Yunan güçlerine karşı koyamayacağını anlayan birliklerimiz, Soma' ya hızlı hareket edip, olağanüstü çabalarla Çinge cephesini kurdu. Çok şiddetli çarpışmalar oldu.

Çinge Cephesi düşman güçlerini yıprattı ve zaman kaybettirdi. Ancak İvrindi ve Akhisar cephelerinin güçsüz kalıp düşmesiyle birlikte, birliklerimiz Savaştepe önlerine kadar çekilmek zorunda kaldı. 24 Temmuz 1920 Perşembe günü başlayan 2 yıl 2 ay 19 gün süren işgal iste bu olaylar sonucunda başladı. 13 Eylül 1922 Cumartesi günü, Somalılar için “Kurtulus Günü” oldu. Bu zafer, özgürlüklerine tutsak olan, Kurtuluş Savaşı'na ve onun kahraman önderine inanmış, Kuvva-i Milliyeci ruhu taşıyan Somalıların zaferidir.
Alıntı:Akhisarhaber
sayfa 1
123 ... 141516   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler