Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Cem Telgeren
15 yıl önce - Cum 11 Ağu 2006, 23:05
Bursa S plakalı servis otobüsleri ve minibüsleri

Bu başlığı açmadan önce çok düşündüm acaba açsam mı diye.Sonunda her gün binlerce Bursa'lıyı evinden işine işinden evine yine binlerce öğrenciyi evden okula okuldan eve taşıyan servis araçlarının Bursa günlük hayatında ne kadar çok yerleri olduğunu ve sitemizde onların da tartışılması gerektiğini düşündüm.Böylece bu başlığı açmaya karar verdim.Servis araçları ile ilgili fikirleri ve fotografları bu başlık altında toplayabiliriz.

Bursa da hizmet veren S plakalı servis araçları hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.Bu araçlar servis hizmeti veren şirketlere bağlı olarak çalışırlar.Bursa da pek çok servis şirketi hizmet vermektedir.Bursa'nın bir sanayi şehri olduğu düşünülürse ve pek çok sanayi kuruluşunun vardiya usulü çalıştığı göz önünde bulunursa bu sektörde hizmet veren araçlar neredeyse 24 saat devamlı çalışmaktadırlar.

Bursa da hizmet veren ikibinbeşyüz dolayındaki (sadece şehir merkezindekilerin sayısıdır.)servis araçları otobüs ve minibüslerden oluşmaktadır.Başlıca iki ana gruba ayrılmışlardır.Sarı şeritli okul servis araçları,lacivert şeritli iş yeri servis araçları.Bursa daki servis araçları geçtiğimiz yıllarda olumlu bir kararla tek renk ve tek plaka sistemine geçmişlerdir.Servis araçlarının rengi düz beyaz olup okul ya da fabrika servisi olduğunu belirten sarı ya da lacivert seritten oluşur.Bu araçların plakaları da 16 S XXXX şeklinde düzenlenmiştir.Eğer S plakalı olmayan bir servis aracı görülürse eğer araç servisini çektiği iş yerinin ya da okulun kendi aracı değilse kaçak çalışıyor demektir.Tek renk ve tek plaka sistemi sektöre kaçak çalışan araçların daha kolay tespit edilebilmesi kolaylığını sağlamıştır.

Servis aracı görevini yürüten minibüsler son yıllarda hızlı bir model yenileme atağına kalkarken bu durum malesef otobüsler için söz konusu değildir.Bursa'da hizmet veren servis otobüsleri son derece eski model olup pek çoğu şehirler arasından emekli olmuş ekonomik ömrünü tamamlamış otobüslerden oluşmaktadır.Minibüslerdeki model yenileme atağının niye aynı hizmeti veren otobüsler için de yapılmadığını anlamak çok güçtür.Bu külüstür otobüslerin de bir an önce yeni model servis otobüsleri ile değiştirilmesi şarttır.Ülkemizde üretim yapan hemen her otobüs fabrikasının ürün yelpazelerinde servis hizmeti için özel olarak üretilen otobüs modelleri mevcuttur.Hal böyleyken Bursalıları işlerine oradanda evlerine taşıyan bu otobüslerin bir an önce yenilenerek Bursa'ya layık bir hale getirilmeleri şarttır.

Cem Telgeren
15 yıl önce - Çrş 07 Şub 2007, 11:10

Sapanca Gezisi sırasında ulaşımımızı sağlayan minibüsümüzün şöförünün söylediğine göre şehir içi servis otobüsleri ve minibüslerine 10 yaş sınırlaması getirilmiş.(Minibüsümüz gerçekte S plakalı bir servis minibüsüydü.)Buna göre eski model servis otobüsleri yavaş yavaş seferlerden çekilip yerine daha yeni model araçlar alacakmış ve bu program uygulanmaya başlanmış.Yine şöförümüzün dediğine bakılırsa en çok bir yıl içinde servis aracı olan eski model otobüsler seferden kaldırılacakmış.Yani bir otobüs efsanesi olan O302 ler en çok bir yıl içinde yollara tek tek veda edip gerçekten nostalji olacaklar.

Haa unutmadan:Bu şehiriçinde servis yapan araçlara getirilen 10 yaş sınırı BOİ ve Ö.H. otobüslerini de kapsıyormuş.Eğer bu yaş sınırlaması hayata geçirilirse BOİ bir yıl içinde 10 yaşından büyük olan tüm otobüslerini seferden kaldırmak zorunda demektir.Yani neredeyse 1997 model olan 345K lar bile sınırda.Bir anda 150 kadar otobüsü seferden kaldırıp yerine yeni otobüsler alıp sefere sokmanın da zorluğu çok açık.Bakalım ne olacak.Ama şu kesin, önümüzdeki yıllar Bursa Şehiriçi ulaşımda çok hareketli günler yaşayacak.

Mehmet Ali Giray
15 yıl önce - Pzr 11 Mar 2007, 20:47

Madem servis otobüsleri için başlık açılmış artık son aylarını yaşayan (Haziranda hurdaya çıkacak) ve yılladır bindiğim servis otobüsünün resmi olsun istedim resim sıradan ancak hatırası hiç sıradan değil.

(+)

halil türk
13 yıl önce - Cum 20 Mar 2009, 23:04
SERVİS ARAÇLARI

M_Ali_Giray abimin yolladığı servis otobüsü kaç yıl oldu bilmem ama son 5 yılını ben kullandım dikkatle bakılırsa görülüyorum direksiyondaki şöför ben deniz,im-HALİL TÜRK-2 yıl önce fabrikanın önünde çekildi personel müdürümüz M.ALİ GİRAY bey mesajı doğrudur hurdaya gidecekti sitemiz ile tanıştığım ilk mesajlarımda yazmıştım sitede bulamamıştım ta ki bu güne kadar ve son anda müşterisi çıktı hurdaya gitmedi 4 milyar 4000 lira gibi komik bir paraya kayseriye satıldı bir fabrika kendi elamanları için sabah akşam servis çekecekti kayserili üye arkadaşlar sabah akşam iş çıkışları şehir içi yollarda karşılaşır rengi boyası aynı tepe sarı taç da duruyordur büyük ihtimalle eee dile kolay 5 yıl boyunca her gün 150 km yol gittim çok anılarım var aynı plaka ile pejo j9 minübüs ile devam ediyorum 16 - S - 0969 ama ne yazıkki o iş maceram da son 10 gündeyim seçimlerden 1 gün öncesi 28 martta işim son kriz ve başka nedenlerle bu kararı kendim aldım herşeyin bir sonu vardır o son iş sonu DOSTLAR HOŞCAKALIN

Mehmet Ali Giray
13 yıl önce - Cum 12 Hzr 2009, 21:30

(+)

2008 Yılında yollarımızı ayırdığımız 0302 Mercedes servis aracının yerine gelen servis minibüsümüz.

turker ustun

12 yıl önce - Pzr 08 Ksm 2009, 00:48

Bursada işçi servisi olarakta O302 araçlardan pek az kaldılar, yönetmelik şuan servis araç yaşını yalnış bilmiyorsam 20 ye yükseltti. Ekonomik koşullar ve kriz göz alınarak bu yapılmış, ama bu araçlar tehlike arz etmektedir. Zaten bir çogu üstü O302 altı kamyon şasi üzerine oturma araçlardır. Bu araçlar sık sık trafik tarafından trafikte yakalanıp, cezası ödendikten sonra yollara çıkıyor, sonra yenden yakalanana kadar yollara geri dönüyorlar.
Artık bu iş ciddiye alınmalıdır.

Ahmet ÖZDÜR3
11 yıl önce - Çrş 29 Arl 2010, 13:08
BÜYÜKŞEHİR DEN RADİKAL KARAR

Büyükşehir Belediyesi geçde olsa radikal bir karar alarak 2011 yılı itibarı ile Personel servislerinin sözleşmelerini yenilememe kararı aldı.Çok önceden alınması gerekli karardı çünkü Bursaray ile KamuKart adı altnda indirimli olarak Büyükşehir kendi personelini kendi toplu taşıma araçları ile taşıyabiliridi.Geçde olsa hayırlısı olsun.Pik Saatlerde Trafiğin rahatlaması dileği ile.

feritsahin

11 yıl önce - Çrş 29 Arl 2010, 13:29

Alıntı:
Büyükşehir Belediyesi geçde olsa radikal bir karar alarak 2011 yılı itibarı ile Personel servislerinin sözleşmelerini yenilememe kararı aldı.Çok önceden alınması gerekli karardı çünkü Bursaray ile KamuKart adı altnda indirimli olarak Büyükşehir kendi personelini kendi toplu taşıma araçları ile taşıyabiliridi.Geçde olsa hayırlısı olsun.Pik Saatlerde Trafiğin rahatlaması dileği ile.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Alman Dr. Brenner firması arasında Ulaşım Ana Planı adı altında bir proje hazırlıtıyor Ulaşımı raylı sisteme endeksleme çabasındalar bunun ilk adımını büyükşehir belediyesi kendi attı ve servisleri yılbaşından itibaren kaldırarak personele kamu kart adı altında paso vererek ulaşımı sağlayacaklar.

Kaynak : http://www.bursa.bel.tr/?bolum=haber&id=3831

yavuz_016
11 yıl önce - Çrş 29 Arl 2010, 13:45

Başkanı olduğu kurumun işlerliliği açısından güzel bir uygulama elbette.Ama belediye çalışanlarının bu uygulamadann pek de hoşnut kalacaklarını sanmıyorum.

Ahmet ÖZDÜR3
11 yıl önce - Çrş 29 Arl 2010, 13:49

Bir Not;Uludağ Üniversiteside Yılbaşı itibarı ile Personel Servislerini Kaldırmayı düşünüyor..
Bekleyip göreceğiz..

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara