Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Rifat Behar
15 yıl önce - Cum 11 Ağu 2006, 15:47
[İST-C2.05] - İstanbul'da Füniküler Yapılabilecek Yerler

"Yedi tepeli" İstanbul'un mevcut 2 fünikülerine ilave olarak, başka nerelere füniküler yapılabilir?

Benim aklıma gelen birkaç yer:

Galatasaray - Tophane
Bebek - Etiler
Eminönü - Süleymaniye

Anadolu yakasında

Üsküdar - Bülbülderesi

Bu konuda bir araştırma yapmış değilim. Sadece başlığı açıp tartışma ve bilgi paylaşımı ortamını başlatmak istiyorum.

Mehmet Kasım
15 yıl önce - Cum 11 Ağu 2006, 16:43
Füniküler

Çok güzel önerier olmuş.Benim aklıma gelen Ortaköy-Zincirlikuyu arası.

Barboros Bulvarı olurmu bilemiyorum.

Rifat Behar
15 yıl önce - Cum 11 Ağu 2006, 17:03

Dere (Çağlayan) - Mecidiyeköy
Taksim - Cihangir - Fındıklı
Büyükada (Meydan) - Tepeköy
diğer adalar için de aynı şekilde

"meydan" - "tepe"

Bunlar akla gelen şeyler. İhtiyaç var mı, mühendislik olarak mümkün mü bu açılardan bakılmadan yapılan serbest atışlar...

Rifat Behar
15 yıl önce - Cum 11 Ağu 2006, 17:36

Tünel ve Kabataş/Taksim Füniküleri gibi.

Veya bu başlığı olabilecek tüm füniküler çeşitleri için ayrı ayrı dallandırabiliriz.

- asansör
- tünel füniküler
- yerüstü füniküler
- teleferik

vs

Mert Keski
15 yıl önce - Cum 11 Ağu 2006, 18:36

Benim önerim ise Maçka-Beşiktaş.

Hatta belki fazla hayali olacak ama Maçka ucundaki Maçka-Teşvikiye-Nişantaşı-Rumeli Caddesi-Osmanbey tramvayı (metro bağlantılı) ile Beşiktaş ucundaki Beşiktaş-Kabataş-Eminönü-Zeytinburnu tramvayını birbirine bağlayan bir füniküler oldukça işlevsel olurdu.

Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Cum 11 Ağu 2006, 19:12

"Emirgân-4.Levend Metro" olabilir. Metronun son istasyonunu kısa yoldan Boğaziçi sahiline bağlar

Akın KURTOĞLU

Murat Caner
15 yıl önce - Cum 11 Ağu 2006, 21:54

Çengelköy-Ata2. Çok mu uzun olur?

Bence bir de öncelik sırası belirleyelim.

Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Cmt 12 Ağu 2006, 21:13

Füniküler'de gözönüne alınması gereken en önemli kriterlerden birisi de, birbirlerine oldukça kısa bir mesafede olması, ciddi kot farkı bulunması ve her iki uçta da ele-avuca gelir yoğun bir yolcu potansiyeli mevcut olması... Bu gibi yerlerde uygulanması, sistemin kendini kurtarabilmesi için çok önemli...

Bu yüzden, İstanbul'un merkezî ulaşım sistemlerinin aynı yerde toplandığı noktalar, yukarıda sayılan kriterler de mevcutsa, Füniküler ihdas edilebilmesi için elverişli... Merkezî noktalar ile semtler arasında ise (tüm kriterler mevcut olsa dahi), pek işe yarar olamayacaklardır...

Akın KURTOĞLU

Murat Caner
15 yıl önce - Pzr 13 Ağu 2006, 12:50

İpçeker ulaşım biçimi işletme maliyeti en az olan düzenek. Bu nedenle heryere yapabiliriz.

Eğimin %15'ten çok olması gerekli zaten çalışmaz. Uzaklığın da 2 km'den az olası gerekir.

Ademv
15 yıl önce - Pzr 13 Ağu 2006, 18:42

Benim önerim ulaşımdan çok turistik. Kısıklı-Çamlıca teleferiği.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM