Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

ATLAS dergisini hiç okudunuz mu?
evet 77.3%  77.3%  [68]
hayır 22.7%  22.7%  [20]
Toplam Oy : 88

fatih civelek
13 yıl önce - Prş 10 Ağu 2006, 15:10
Atlas Dergisi

Selam arkadaslar,

Foruma bugün şöyle bir göz attim, 1 saat aradim ve bu konuyla alakali bir baslik bulamadim. Amacim elbet sürekli baslak açmak olmayacak, ama önemli buldugum için bu basligi açmayi düsündüm.

Her sene Türkiye'yi, yani memleketimi, vatanimi ziyaret edemesemde her gittigimde - işim icabi bir kaç gün sürsede - benim için bir klasik niteligi taşiyan Atlas dergisinin yeni sayilarini elde etmeye çalisirim. Su ana kadar 7 tane elde edebildim.

Bu derginin her sayisi bir bambaska ve her sayida Türkiye'nin bazi yörelerine deginirler. Bende olanlarda örnegin, Sanliurfa'ya ve Bafa gölü yer aldi.

Bu baslikta her sayinin içeriginde Türkiye'nin hangi köserlerindan bilgi ve resimlerin oldugunu paylasmamiz açisindan birbirimizi bilgilendirmek güzel olacagini düsünüyorum. Eger yurt disinda yasayan arkadaslar bulunduklari ülkenin meshur ve tanitim dergisinde Türkiye ile bir yazi gözlerine iliştiyse, o bilgiler de buraya aktarabilirler. Güzel Türkiyemiz nerelerde nasil tanitiliyor. Bu baslik güzel bir Arsiv niteliginde olsun. çünkü dergilerin etkileri gerçekten çok genis ve çok büyük oldugunu hepimiz biliyoruz

Benim gibi arsivinde eski sayilari elde edemeyenler için, eger bir eski sayi varsa elinizde bu baslikta içinde Türkiye'nin güzelliklerini anlatan yerleri kisaca paylasmak istermisiniz?

Türkiye'nin kalite içinde tanitimini saglayan dergilerin linkleri

http://www.kesfetmekicinbak.com/ (Atlas dergisi websayfasi)
http://www.nationalgeographic.com.tr
----->>> baska linkler ???

Eger bu basligin bir benzeri var ise beni mazur görün, aradigim halde bulamadim demektir. o zaman bu baslikta her halukarda silinebilir.

sevgiler
cem

fatih civelek
13 yıl önce - Prş 10 Ağu 2006, 15:20

Bugün itibariyla son Atlas dergisi sayisinin ön kapagi.

kaynakça
http://www.kesfetmekicinbak.com/atlaslar/dergi/02 ...ge_1_6.jpg

Burç

13 yıl önce - Prş 10 Ağu 2006, 15:21

2004 yılında bir başka başlık altında yazmış olduğum, konu ile ilgili görüşüm  :
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=80576#80576

Alıntı:
Atlas dergisinin fotoğrafları çok güzel de,
her sayısında "halklar" konusunu işleye işleye bitiremediler.
Zannedersin dümdüz Türk yok, illa başka bir "halk"tan gelmişsindir.

"Türkmenler"
"Çerkesler"
"Tatarlar"
"Kazaklar"
"Abazalar"
"Musevi Türkler"
"Hıristiyan Türkler"
"Batı Trakya Türkleri"
"Dağ Lazları" (haydaa.. Bu bir espri değil, gerçekten Atlas dergisinde işlendi)  

Kültürel çeşitliliğimizi vurgulamak için bu kadar çırpınmak biraz garip.

Yukardaki kapak da geleneği bozmamış.
Türkçe'de "EFES" denir ona.

kadirbaba
13 yıl önce - Prş 10 Ağu 2006, 15:21

Atlas dergisini yaklaşık 8 yıldır fırsat buldukça takip ediyorum. Derginin Türkiye'nin kültürünü, doğasını, tarihini kucaklayan bir misyonu var. Bu açıdan çok beğeniyorum. Ancak 2001-2002 senelerine kadar bu dergiyle ilgili kafamda soru işaretleri vardı, ve epeyce tartışıldığına şahit olmuştum. O zamanlar Atlas'ın Türkiye'deki kültür mirasını ayrıştırıcı bir hedef güttüğü düşünülüyordu. Hak verilmeyecek gibi de değildi. Mikro kültürleri sanki çevresinden bağımsızmışcasına tanıtıyor, Türkiye'nin etnik kökeni ve irili ufaklı yüzlerce yerel diline bir kaç yıl boyunca geniş yerler veriyordu. Öyle olunca insanların kafasında soru işaretleri oluştu. Hatta ajanlıkla bile suçlandı. Daha sonra bunların ardı kesildi ve orijinal çizgisine geri döndü. İçerik çok güzel olsa da muadili olan yabancı dergilerdeki havayı Atlas'ta göremiyorum. Fotoğrafları onlar kadar çarpıcı değil, anlattıklarını onlar kadar görsellikle dramatize edemiyor. Sayfa dizaynında klasik çizgiden biraz uzaklaşıp, kendine özgü sayfa düzenleri oturtabilirse ve daha iyi fotoğrafçılar ve fotoğraflar edinebilirse tebrik etmekten başka diyecek bir şeyimiz kalmayacak.

TurgayTümke

13 yıl önce - Cum 11 Ağu 2006, 08:56

Burç ve Kadir'in söylediklerine katılıyorum..
İlk çıktığı günden beri aldığım dergiyi,arkadaşlarımın belirttiği sebeplerden dolayı ve ilk zamanki tadı bulamayışımında etkisiyle artık tek tük alıyorum.
İlgimi çeken bir konu olursa...
Fakat elimde tüm eski sayıları mevcut olup zaman zaman faydalandığım oluyor.

goksel_k
13 yıl önce - Cum 11 Ağu 2006, 09:02

ilk sayısından 98 ortalarına kadar eksiksiz arşivlemiştim. daha sonraları araya başka meşgaleler girince alamaz oldum. uzun süredir de almış değilim.

Tolgaryus
13 yıl önce - Cum 11 Ağu 2006, 09:22

Sıkmaya başladığı konusuna katılıyorum.Ama şunu takdir ediyorum;hiç dış kaynaklı haberleri ve fotoğrafları yok,tamamen kendi fotoğrafçıları ile haber yapmaları benim hoşuma gidiyor.Bende dergiyi zaman zaman takip ettim.Bu sene tüm sayıların cd sini aldım,böylece bilgisayarda istediğim konuyu bulabiliyorum.

Kartal
13 yıl önce - Cum 11 Ağu 2006, 09:55

Bundan 2 sene once bir tane almistim Hollandaya geri donuste.
Ucakta okumak icin.
Hediye olarak Turkiye haritasi vardi ama Turkiyenin 3te biri.
Tabii ondan sonra cikan 2 dergiyi alamadigimdan Turkiye sadece 3te birini (batisini)gosteren haritayla yetinmekle kaldim.

bülent dizdar

12 yıl önce - Cum 13 Nis 2007, 13:32

Abone olduğum ve yıllardır her sayısını aldığım 3 dergi var. Bunlar;
PC Net
National Geographic
Atlas

Atlas Dergisi bu ay ki sayısında mükemmel bir VCD vermiş.
"En Güzel Türkiye Fotoğrafları" VCD'si. Bu ay ki Atlas dergisini almanızı ve incelemenizi önemle tavsiye ediyorum.

Ahmet Çamlı

11 yıl önce - Prş 21 Şub 2008, 16:38

2 yıldır sürekli takip ettiğim bir dergidir.Atlas Dergisi, gerek konular gerek fotoğraflar açısından gerçekten güzel bir kaynak . Bana göre National Geographic'ten daha ayrıntılı ve daha görsel bir dergi. 1993 Nisan Ayından itibaren her ay düzenli olarak yayımlanan bir dergi. Bu derginin ciltler halinde eski yayınlarının yer aldığı bir ürünü var mı aceba?

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET