Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Batur

15 yıl önce - Çrş 09 Ağu 2006, 23:00
BUR » A1.14. BOİ Acemler Garajı

Haberler-Sohbet alt başlığımızın ilk başlığını açmak istiyorum. Sanırım BOİ ile ilgili başlıkların yeri artık burası.

Yeni Conectoların da yer aldığı Acemler Garajı.

(+)

(+)

oki30
15 yıl önce - Çrş 09 Ağu 2006, 23:04

Burası değil sanırım yeri..fotolu tanıtım amaçlı başlıklar Bursa başlığında olması lazım gerek diye düşünüyorum..bu mesaj kendini imha etmeyecek o yüzden konu açıklığa kavuşunca biri imha etsin..

edit: Arkadaşın biri anlayamamış sanırım ne demek istediğimi..halbuki sorsa yanıtlardım..

Batur arkadaşımız tereddütte kalmış başlığın yeri konusunda..ben de, sanırım yeri burası (haberler ve sohbet) değil, resim ve tanıtım amaçlı olduğundan yerinin Bursa başlığı olabileceğini anlatmak istemiştim..

edit 2:benzer bir başlık olan "boi ana duraklar" başlığı da haberler bölümüne eklenmiş..ben bu başlıkların resim ve tanıtım içerikli olduğundan yerinin "haberler" bölümü olmadığını düşünüyorum..

Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Prş 10 Ağu 2006, 01:50

Acemler Garajı'na giriş için gerekli mercilerden izin alınarak, buranın bir ziyareti sözkonusu olabilir mi? Zamanı uydurabilirsek, Eylül başında Bursa-Ulaşım grubunun ilk kamu ziyaretini gerçekleştirebiliriz   Bu zaman zarfında izinleri almaya çalıştıktan sonra, Garaj'ın detaylı bir anatomisini çıkartmak mümkün olabilir belki... Hep birlikte ziyareti yaparız (nâçizâne bizler de geliriz sizlerle   ) ve ziyareti, sitede bir gün süreyle anasayfaya sabitleriz...      

Akın KURTOĞLU

Cem Telgeren
15 yıl önce - Cum 11 Ağu 2006, 22:19

Çok yıllar önce Acemler Garajı açılmadan BOİ yani o yıllardaki adıyla BBOİ (Bursa Belediye Otobüs İşletmesi) garajı şimdiki Merinos İstasyonunun olduğu yerdeki Tedaş binasının yanındaydı.O yıllarda elektrik dağıtım işleri de belediye ye ait olduğundan Bu binayı Belediye Elektrik İşleri Müdürlüğü ile BBOİ ortak kullanırdı.Küçük bir alana sıkışan tesisin bahçesi BBOİ otobüslerinin park alanıydı.Zaten o yıllarda BBOİ nin elinde sadece 64 otobüs mevcuttu.Gelecek yıllarda mevcut garajın yeni alınacak otobüsler sonucu yetersiz kalacağı düşünülmüş olacak ki şimdiki Acemler Garajının olduğu yere yeni bir garaj yeri inşa edildi.Böylece BBOİ'nin garajı Merinos'tan Acemler'e taşınmış oldu.Acemler garajı oldukça geniş park alanları merkez yönetim binası lojmanları tamirhanesi servis atölyeleri ve boyahaneleri ile gerçekten Türkiye'nin önde gelen Belediye otobüs garajlarından biridir.Burada BOİ otobüslerinin her türlü bakımları akaryakıt teminleri sevk ve idareleri ve garajlanmaları yapılmaktadır.Burada otobüsler için her türlü tamir atölyelerinin dışında kaporta ve boya işlerinin yapıldığı atölyeler akaryakıt tesisleri ve otobüslerin iç ve dış temizliklerinin yapıldığı bir tesis de mevcuttur.Burada BOİ otobüslerinin dışında belediyenin diğer araçlarının da bakım ve onarım işleri de yapılmaktadır.Hatta bazen çevre belediyelerin otobüslerine de aynı hizmet verilmektedir.

Bursaray'ın hizmete girmesi ile şehrin batı yakası lastik tekerlekli ulaşımının özel sektöre devredilmesi sonucu BOİ otobüsleri daha çok şehrin merkezi hatlarına ve doğudaki mahallelere hizmet verir oldular.Bu da Acemler BOİ garajının BOİ otobüslerinin hizmet verdiği güzergahlara uzak kalması sonucunu doğurdu.Aslında daha Bursaray'dan çok seneler evvel şehrin doğusuna da bir park garajı yapılması fikri ortaya atılmıştı ama bu yatırımın gereksiz olduğu ve belediye bütçesine ek yük getireceği düşünülülerek plan iptal edildi ve hayata geçirilemedi.

Zaten Bursa ve Türkiye ne çekiyorsa bu dar görüşlü yöneticilerden çekiyor.Ek maliyet getirecek diye doğu bölgesi garajını iptal eden zihniyet Acemler garajından çıkıp doğu bölgesindeki ilk durağına giden ya da gece son seferinden sonra Acemler Garajına dönen otobüslerin harcayacağı akaryakıtın maliyetini hesaplamayı ve hangisinin belediye bütçesine daha fazla ek yük getireceğini saptayıp öyle karar almayı düşünmemişler ve işin kolayına kaçarak yapılması planlanan garaj inşaatinin iptali yoluna gitmişlerdir.

Artık günümüzde doğu bölgesine de bir park garajı yapılması şart olmuştur.Böylece otobüslerin akaryakıt giderlerinde azalma olacak otobüslerin yıpranmaları da azalacaktır.Ayrıca yeni gelecek otobüslerle birlikte filodaki otobüs sayısı da artmaktadır.Acemler Garajı'nın kapasitesi artan otobüs sayısını karşılayabilecek midir? Yeni açılacak bir park garajı ile Acemler Garajı'nın park yoğunluğu da hafifleyecektir.

Salih Kuş

15 yıl önce - Cum 11 Ağu 2006, 22:27

Doğu tarafına yapılacak garaj için şuanki sebze meyve hali uygun olabilir.şuan ki Sebze meyve halinde Belediye gorevlisi olarak çalışan bir yakınım var.Görükleye yapılacak olan yeni hal bittikten sonra burası boşalacak.Ve kaynağı olmamakla beraber buranın garaj olacağı soylentılerı varmış.Bana mantıklı geldi.yer bakımından da uygun artı bıraz ıyılestırme calısmasından sonra sıfırdan yapmaktan daha az masraflıda olabılır.Eger gundemde yoksa bile yerde uygunsa beledıyenın alternatıflerı arasına gırmesını ısterim.

Cem Telgeren
15 yıl önce - Cum 11 Ağu 2006, 23:13

Alıntı:
Doğu tarafına yapılacak garaj için şuanki sebze meyve hali uygun olabilir.şuan ki Sebze meyve halinde Belediye gorevlisi olarak çalışan bir yakınım var.Görükleye yapılacak olan yeni hal bittikten sonra burası boşalacak.Ve kaynağı olmamakla beraber buranın garaj olacağı soylentılerı varmış.

İyi bir fikir doğrusu.BOİ otobüslerinin bakım onarım ve yenileme işlemleri yine Acemler Garajında yapılır.Yapılacak düzenlenelerle de şimdiki hal alanı park garajı haline getirilir.

Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Cmt 12 Ağu 2006, 00:39

Acemler Garajı'nın açık ve kapalı park alanlarının kapasiteleri hakkında kabaca bir fikir verebilecek var mı? Doluluk oranını ve ikinci bir garajın gerekliliğini (ölü kilometreden kaynaklanan ek akaryakıt maliyetini bir tarafa bırakacak olursak) daha rahat anlayabiliriz böylece...

Akın KURTOĞLU

Hayrettin öz

14 yıl önce - Pzr 16 Eyl 2007, 23:22

8 yıldır acemler garajına gelip gidiyorum ama kapasitesini rakamsal olarak bilmiyorum.200 yılında garaj yetersiz geliyordu ve fazla araçları şimdiki trafik zabıta biriminin bulunduğu eski karayolları muayene istasyonu olan yere çekiliyordu.Şu anda kullanılmayan 30-40 cıvarında araç Yunuseli mevkiindeki fen işleri garajındalar.Ulaşım daire başkanıyla en son görüşmemizden anladığım kadarıyla yeni bir garaja ihtiyaç olacağını sanmıyorum.

Hayrettin öz

14 yıl önce - Prş 20 Eyl 2007, 19:21

(+)

(+)

(+)

Sabah saatlerinde Acemler garajı.Şoförlerin 50 numara dedikleri araç sevk birimi..

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Prş 20 Eyl 2007, 23:39

Acemler Garajı haricinde, işletmenin ikinci bir istif alanı mevcut mu? Yoksa tüm araçların sevki buradan mı gerçekleştiriliyor? Şayet, başka bir alan yoksa, böyle bir düşünce var mı? Çünkü otobüs hizmeti, kentin daha çok doğu bölgesine veriliyor ama, garaj şu anda batı tarafında kalıyor... Bu da ölü kilometreyi artırıcı menfi bir durum...

Acemler Garajı'nın uydu görünümü (İBB-Haritası'ndan)

Akın KURTOĞLU

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara