Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Batur

15 yıl önce - Çrş 09 Ağu 2006, 15:05
BUR » B1.07. Bursaray Aktarma Hatlarından Memnun musunuz?

Bursaray aktarma hatlarından memnun musunuz?

Ben memnun değilim, bu hatlar gereksiz şekilde uzun ve uzun süreli aralıklarla hareket ediyorlar. Örnek vermek gerekirse K.Sanayi istasyonundan kalkarak Beşevler’in neredeyse tüm ara sokaklarını dolaşarak ta Acemler istasyonuna kadar giden B/5   (Beşevlerle Acemlerin ne alakası var anlamış değilim   ).

Bursaray aktarmaları daha kısalı aralıklarla ve en yakın istasyona olmalı. Böyle bir düzen oturtulursa aktarma araçlarını kullananların sayısı da artacaktır. Hiç kimse, bursarayla kısa sürede ulaştığı istasyondan saatlerce yolculuk yaparak evine ulaşmak istemez ve de istemiyor   . Belediye bu durumu mutlaka gözden geçirmeli.

Salih Kuş

15 yıl önce - Çrş 09 Ağu 2006, 15:30
KISA HATLAR

Alıntı:
Bursaray aktarmaları daha kısalı aralıklarla ve en yakın istasyona olmalı. Böyle bir düzen oturtulursa aktarma araçlarını kullananların sayısı da artacaktır

Bu kısa hatlar bursaray ilk açıldığında kullanıyordu. Her istasyondan mahalle içlerine midibüsler vardı.suankı özel halk otobüslerinin bir küçüklerinden.ancak zamanla bunlara ihtiyaç olmadığı anlaşıldı.sebebi ise sefer saatleri çok uzundu ve uzun beklemek zorunda kalınıyordu.daha kısa surede oluncada yolcu toplanamıyordu.sonra sonra bu hatlar ıptal edılıdı.B-1 diye baslıyordu bu hatlar. suan kı bahsedılen B-5 de ozamanlardan kalan ve ender seferlerıne devam eden bır hattır.

Batur

15 yıl önce - Çrş 09 Ağu 2006, 16:24

O zamanki belediye ve minibüsçüler elbirliğiyle düzeni bozdular, yoksa insanları bekletmeden hareket eden kısa mesafeli hatlar olsa bir tren gelmesinde yeterli yolcu sayısına ulaşılır. Belediye yeni gelen otobüslerle birlikte boşa çıkacak otobüsleri bu şekilde değerlendirebilir, hatta değerlendirse çok iyi olur.

Salih Kuş

15 yıl önce - Çrş 09 Ağu 2006, 16:32

Alıntı:
Belediye yeni gelen otobüslerle birlikte boşa çıkacak otobüsleri bu şekilde değerlendirebilir, hatta değerlendirse çok iyi olur.

Şuan B.O.İ. bu Nilüfer bölgesinde iki adet kısa hat koydu. B-6 ve B-7.. bunlar k.sanayi/ ataevler/ihsaniye/orhaneli kavşağı/beşevler güzargahlarında çalışıyorlar.Ancak bir defasında denk geldi bindim otobüste benden başka kimse yoktu  üstelik bu hatların tanıtımı bursaray istasyonlarında yeteri kadar yapılmasına rağmen.  çarşamba/garaj hattında bir dolmuşçu abimizle konuşurken şöyle demişti :
eger ileride bu hatta fazla gelen araçları çıkartacak olurlarsa ataevler kısmına hat koyma ihtimali varmış.şoforler odasının bununla ilgili çalışması var demişti.Bana kalırsa dolmuş olursa hem daha pratık olur hemde ne zaman kalkacak düşüncesi olmaz kullanışlı olur..

Saygılar

DenizYlçnky
13 yıl önce - Prş 19 Mar 2009, 19:42

Arabayatağı kalkışlı D1 ve D2 otobüsleri benim sinirimi bozuyor. Aktarma çok güzel ama sorunları basit ve çözülmüyor:

* D1 ve D2 güzergahları siteler arabayatağı arası ortak. Ve kalkış saatleri öyle ayarlanıyor ki her iki araç hemen hemen aynı dakikalarda bu ortak yoldan geçiyor. Sonra yarımsaat bekle...

* arabayatağında D1 15 ve 45 geçe, D2 saat başı ve buçukta kalkıyor. Ancak şöförlerimiz aktarma otobüsün kalkış saati ile BursaRay'ın gelişinin kesiştiği zaman aralığında 2 dk daha bekleyip yeni inenlerin otobüse binmesini kimi zaman unutuyor.

* Bu otobüsler Arabayatağı istasyonuna geldikleri zaman durağın çok az üstünden geçip ( burada durmadan ) daha batıdan alt caddeye geçmek için dolaşıp durağa ulaşıyor. Halbuki yakın yerde yolcuları bıraksa? ( bu yüzden kaç tren kaçırdım hatırlayamıyorum... )

* Aktarma otobüseler saat 9 gibi bitiyor. BursaRay'ın son çalıştığı saat yarıma kadar 2 kez daha geçse yani 2 saatte bir. Gece tarifesi yok.. İşimiz çıksa o saatte arabayatağından yürü...

* Duraklarda eskiden otobüs geliş saatleri olurdu. Şimdi yok ??? Antalya'larda millet son teknoloji yardımıyla evinden erkenden çıkmaya bile gerek duymuyor.

ufuk06
10 yıl önce - Pzr 09 Ekm 2011, 00:23

Görükle ve Küçük Sanayi İstasyonu arası çalışan 4G otobüsü var. Bu otobüs, metro kampüse gelmeden önce işimize çok yarıyordu. Ama şimdi metro kampüse gelmesine rağmen hala bu hat çalışıyor. Biz yine bu hatta biniyoruz ama bu sefer kampüste iniyoruz. Bence bu hattın çalışması gereksiz. Çünkü bu hat aktarma hattıydı. E metro kampüse geldi hala niye çalşıyor bu hat anlamadım.

Efe Elaldı

10 yıl önce - Pzr 09 Ekm 2011, 00:28

burulaş müdürü bir anda eskiden aktarma yapılan hatları kaldırmak istemediklerini bunu zamana yayarak bursaray sisteminin oturmasının ardından bazı hatları kapatıp yeni besleme hatları oluşturacaklarını söylemişti.işlevini kaybeden hatları görüp bunların yerine nereye hat gerekiyorsa koyacaklardır.ama bir müddet daha bekleneceğini tahmin ediyorum

Ahmet ÖZDÜR3
10 yıl önce - Çrş 12 Ekm 2011, 15:41

Aktarma hatlarından (Kaynak Burulaş.com)
B3 Saatte 1 araç çlş.
B4 Sabahları 15 dk. diğer zamanlarda 20 dk ara ile çlş.
B5 Sabahları 15dk. Normal zamanlarda 20 dk.(gece 23.45 deson ÖHO çlş.)
B6 Sabah-Öğle-Akşam 40 dk.ara (akş 19.20 de son-Burulaş araçları çlş.)
B7 Sabah-Öğle-Akşam 40 dk.ara (akş.19.00 da son-Burulaş araçları çlş.)
B8 Sabah 1 saat 10 dk. ara Diğer zamanlarda 20 dk ara ile (gece 23.50 de son-Burulaş arç çlş.)
B9 Sabah 20 dk.ara,diğer zamanlarda 30 dk. ara ile çlş.(gece 22.30 son-ÖHO çlş9
B13 sabah akş saatte 1 çlş.(akş 21.00 de son-öho çlş.)
B19 Günde 8 Turu var.
B21 20 dk. ara ile
B21A Günde 4 seferi var.
B22 Saatte 1 çlş.
B31 20 dk ara ile çlş
B34 Sabah 10 dk diğer zamanlarda 20 dk. ara ile çlş.
B36 Sabah 8 dk diğer zamanlarda 20 dk. ara ile çlş.
B36A Saatte 1 çlş.
B38 20 dk ara ile çlş.

Ewet her şey açık bir şekilde ortada.Saatte 1 yada 20 dk veya yarım saat ara ile çalışan bir otobüs hattında memnun olmak mümkün müdür?*Elbette Hayır.
Metroya ulaşmak için Bu hatlarda kim 20 dk,30dk,40dk,60dk otobüs bekler.Bu çalışan araçların tam kapasite çalışması mümkünmüdür.?
Bu aktarmalardaki hastalık dolaylı olarak Metroyada sirayet etmektedir.Çünkü Metroya ulaşmak bu kadar zor olunca insanlar ister istemez kendi alternatifleri yaratmaktadır.En pratik çözüm kendi araçlarını kullanarak bir başka sıkıntıya sebebiyet vermektedirler.Trafik yoğunluğu.
o yüzden aktarma hatları basit değil,aksine çok ciddi ele alınması gereken bir konudur.
Yıllardır bu siteye yazıyorumDikey taşımacılıkta çözüm Minibüslerdir diye.Ve Bundada ısrar ediyorum.
Ki Burulaşda Aktarmalarda Minibüs çalıştırmaya başladı.
peki neden Minibüs;
1-Yakıttan tasarruflu olduğu için aktarmalardaki sefer sayıları artacak ve dolaylı olarak araçlar arası frekanslar düşecek.(3-5 dk ara vb.)
2-Daha sık çalışan bir hattı insanlar daha fazla tercih edecek.Çünkü yola önüne çıktığında bir kaç dk içinde kendisi Metroya ulaştıracak aracın geleceğini bilecek.
3-Böylece dikey taşımacılığın öneminini artması ile paralel olarak metronunda yolcu sayısı artacak.
4-Toplu taşınan insan sayısının artması,ters orantılı olarak trafikdeki araç yoğunluğunu azaltacak.
5-Sokak aralarında otobüs gibi büyük araç yerine nispeten küçük Minibüslerin çlşması tehlikeleri minimize eder.
6-Günün her saati(Özellikle Gece geç saatlerde) araç bulmak zor olmayacak
7-Yakıttan tasarruf olacağı için Milli servet(Koca otobüslerde 3 kişi gidecek diye )heba olmayacak.
vb....
Aslında bu yazıyı yazmama sebeb geçen akşam saatelrinde doğu garajına çalışan ve Kent meydanı civarlarında ve bir kaç defadır gördüğüm 39 hat nolu BÖİ aracıdır.çünkü Körüklü koca otobüsde 2 kişinin olması Bi vatandaş ve bir insan olarak inanın içimi acıttı.Biz bu kadar savurgan bir millet olamayız.

skucukata
10 yıl önce - Prş 13 Ekm 2011, 17:16

15 dk arayla geçmesi gerken B17yi nedense 20 -25 dk durakta bekliyorum aynı şekilde 15 dk arayla geçmesi gereken B16a yı 2 kere görüyorum o gelene kadar

Fatih284
10 yıl önce - Prş 13 Ekm 2011, 19:21

gecikmeler birazda trafikten dolayı oluyor.Mesela dün B/38 e binmek için Sırameşeler istasyonunda bekliyordum.18:57 de gelmesi gereken araş 17:03-04 gibi geldi.Şöföre Atatürk müzesinden geçiyormu dedim.Geçiyor ama çabuk olun dedi.Neyse ben bindim her duraktan bir çok insan bindi hepsi o soğukta beklemiş.B/38 gibi bir çok otobüs saatinden geç geldi.Kültürpark tarafında kazı varmış galiba o nedenle de trafik yavaş olabilir.Yoğunluğun olmadığı saatlerde tam saatinde gelir bu otobüsler.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara