Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
Uğur Taşkın
8 yıl önce - Çrş 09 Ağu 2006, 00:11
İstanbul'un 7 Tepesi

"Istanbulu en iyi bilenimiz" John Freely'nin kitabında bu tepeler tek tek anlatılmış. Tepelerin isimleri artık unutulmuş, ama üzerinde anlaşılan bir numaralama sistemi var :

1. Topkapı Sarayı, Sarayburnu, Ayasofya
2. Çemberlitaş, Nurosmaniye Camisi, Cağaloğlu
3. Beyazıt Camisi, Üniversite, Süleymaniye Camisi
4. Fatih Camisi, Zeyrek Kilise Camisi
5. Yavuz Selim Camisi, Rum Lisesi, Fener
6. Edirnekapı, Mihrimah Camisi, Tekfur Sarayı
7. Çapa, Cerrahpaşa, Haseki Külliyesi, Samatya

_funda_
7 yıl önce - Sal 07 Ksm 2006, 14:58
7 tepe...

İstanbul'un, surları içinde kalan bölümünün, yedi tepe üzerinde kurulduğu söylenir.

Bu tepelerin yerleri:
1- Topkapı Sarayı, Ayasofya ve Sultanahmet Camiinin bulunduğu tepe.
2- Çemberlitaş ve Nuriosmaniye Camiinin bulunduğu tepe.
3- Beyazıt Camii, Üniversite ve Süleymaniye'nin bulunduğu tepe.
4- Fatih Camiinin bulunduğu tepe.
5- Yavuz Selim Camiinin bulunduğu tepe.
6- Edirnekapı semtinde, Mihrimah Sultan Camiinin bulunduğu tepe.
7- Kocamustafapaşa semtinin bulunduğu tepe.

Bunlardan başka, İstanbul'da surların dışında kalan ünlü tepeler şunlardır:
Beykoz'da Yuşa Tepesi, Rumelihisarı'ndaki Şehitlik Tepesi, Sarıyer'de Maden Tepesi, Paşabahçe'de Karlıtepe, Beyoğlu'nda Tepebaşı ve Fetihtepe; Şişli'de Hürriyet Tepesi, Gayrettepe, Esentepe, Kuştepe, Köğıthane'de Nurtepe, Şirintepe Seyrantepe, Gültepe, Çeliktepe; Kadıköy'de Fikirtepe, Göztepe; Usküdar'da lcadiye Tepesi, Sultantepe, Nakkaştepe, Büyük Çamlıca ve Küçük Çamlıca tepeleri.

Necdet Cevahir
7 yıl önce - Sal 07 Ksm 2006, 19:02

Ayrıca Aydos Dağı , Kayışdağı ve Alemdağ'ı sayabiliriz. Her ne kadar adları dağ isede aslında yükseltileri dağ sayılamıyacak kadardır.  Aydos 537 m. Kayışdağı 438 m. ve Alemdağ 442 m. dir. Tabii bunların İstanbul'un meşhur 7 tepesiyle alakası yoktur. Sadece bir bilgi olsun diye veriyorum.

mahmut şimşek

7 yıl önce - Pzr 26 Ağu 2007, 15:00
İSTANBUL'UN 7 TEPESİ

Bilindiği gibi İstanbul'un 7 tepesinin her birisinin üzerinde 1 cami var. Ve bu tepeler de camilerin isimleriyle biliniyor. Öyle uzun uzun annatmaya gerek yok. En akılda kalıcı ve en pratik şekliyle 7 tepe şu şekilde sıralanır:
1. Tepe: Sultanahmet ve Ayasofya
2. Tepe: Beyazıt ve Nur-u Osmâniye
3. Tepe: Süleymâniye
4. Tepe: Fatih
5. Tepe: Yavuz Selim
6. Tepe: Cerrah Paşa
7. Tepe: Mihrimah Sultan

farukdemirci
7 yıl önce - Cum 31 Ağu 2007, 13:05
İstanbul' un 8. tepesi

Geçen TRT 2 de İstanbul' un tepeleri üzerine bir sohbet vardı. Sanat Tarihçisi hoca ve bir yazar konuşuyorlardı. Maalesef sonuna yetiştim. Çamlıca tepesinde idi sohbet, arkadan da çekiç sesleri geliyordu. En son proğramın bitiminde hoca artık dayanamadı ve patlattı. Ya dedi bu çekiç sesleri geliyor arkadan, inşaalah yaptıkları bina çok çirkin bir bina değildir. Heleki buraları imara açıp kıyanlar da yazık ettiler demişti. Neyse şimdi buraya yazma maksadım olan cümleleri yazmaya başlıyayım. Yazar, hocaya sordu. Peki hocam dedi İstanbul' un 8. tepesi ni biliyormusunuz? Hoca şaşırdı cevap veremedi. Yahya Kemaldir dedi.Yahya kemal'e Behçet Kemal Çağlar'ın verdiği bir isimmiş. En güzel de oradan görülürmüş İstanbul

mesut_tr

5 yıl önce - Cum 07 Ağu 2009, 18:32

bende camlica'yi istanbul'un 7 tepesinden biri olarak biliyordum ancak bakiyorumda bütün tepe'ler fatih cevresinde...

bu arada bu sene fatih'te iken enistem bana sunu anlatti:
fatih sultan mehmet istanbul'u fetih'den sonra bakmis 7 tane tepe, birinin üstüne camii yaptiracakmis, o camii ise olabildigince görkemli ve gözüken bir yerde olcakmis, neyse bakmis 7 tane tepe, kurmaylarina emir vermis, bunlarin tamaminin üstüne 1 parca cig et atilacak ve en sonunda hangisi kokmaz ise onun oldugu yere camii insaa edilecek..kurmaylar yapmislar ve fatih sultan mehmed bu etleri aradan bir süre sonra toplamaya cikmis, her yerde bir korku ama ne koku, sonunda fevzi pasa'ya gelmis, yani fatih camii'nin bulundugu yere, bakmis et'te koku falan yok hemen emir veriyor, camii buraya insaa edilecek diye...

bunu ögrendigimden belli zaten mimarisine hayran kaldigim fatih camii'ni bir baska heyecanla ve merakla gezmeye-görmeye basladim..

not: hataliysam affiniza siginiyorum hatirladigim bu kadar...

esenlikle..

NzfŞIK
4 yıl önce - Sal 02 Mar 2010, 14:01

Ben size Büyükçamlıca Tepesi'nden bahsedeceğim:Çıkana kadar bıkmaya yaklaşırsınız.Ancak çıktığınızda:eğer bu ilk gelişinizse eğer,çok heyecanlanırsınız.Çünkü burası İstanbul'un en yüksek yerleşim yeridir.Sanki açık bir fanustan bakar gibi,şehrin büyük kısmını görürsünüz.Ve üstünüzde,güneşin daha yakın olduğunu hissedersiniz.Aynı anda,birçok gökyüzü rengini seyredersiniz.Adalar'ın silueti,1.Köprü'nün rüya gibi-inanılmaz-görünüşü,yeni apartman siteleri,Levent'in gökdelenleri,birbirinden uzak camilerden çağlayan gibi gelen ezan sesleri ,hep buradadır.Gökkubbeye komşu olan havadar bir mekan.Fakat manzaraya doyduktan sonra,işte buraya da çıkmış oldum diye içinizden geçirerek ayrılırsınız.

DincerDervis
4 yıl önce - Pts 15 Mar 2010, 10:39

Ben de kendimce yapmış olduğum araştırmalarda İBB' ye göre Gözdağı Sosyal Tesislerinin bulunduğu alanda 8. saklı tepe olarak kayıtlarda bulunuyormuş..

Ahmet Atay Cilacıoğlu
4 yıl önce - Cum 26 Mar 2010, 13:44

gözdağı yanılmıyorsam pendikte idi.

CorNeLLiuS
4 yıl önce - Cmt 10 Nis 2010, 21:23

keşke fotoğraflarını da bu başlığa ekleyebilseydiniz daha iyi olurdu

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet