Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa Tarihi Abdal Köprüsü
123456   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Batur

11 yıl önce - Sal 08 Ağu 2006, 14:49
Bursa Tarihi Abdal Köprüsü

Nilüfer deresi üzerindeki Abdal Köprüsü.

(+)

(+)

(+)

(+)

Ebru K.Türk
11 yıl önce - Sal 08 Ağu 2006, 14:59

Bu köprüyü ne onarımdan önce ne de onarımdan sonra hiç görmedim fakat onarılmış haliyle hiç de tarihi bir köprü izlenimi edindirmedi bende. Projesini hazılarlayan ve işin müteahhitliğini yapanlara burdan selam olsun.    Sadece fotoğrafa bakarak ilk izlenimlerim kesinlikle tarihi bir yönü kalmadığı, sanki tek parça kalıp içine beton gökülmüş gibi durduğudur.

Tabi ben sadece buradan hissettiklerimi söylüyorum. Bizzat yakından görünce fikrim değişirse şaşırmayın.

Batur

11 yıl önce - Sal 08 Ağu 2006, 15:13

Köprünün Eski Bursa Fotoğraflarında yer alan orijinal hali.

Köprünün tadilatı düzgün yapılmadığı gibi yarım metre dibinden de Hürriyet köprüsü yapılmış. Bence böyle tarihi bir köprünün yakınından yol geçirilmemeliydi. Yine buna da şükür ki bu köprüyü taşıt yolu olarak kullanmamışlar.  

Ebru K.Türk
11 yıl önce - Sal 08 Ağu 2006, 15:24

Alıntı:
Yine buna da şükür ki bu köprüyü taşıt yolu olarak kullanmamışlar.

Evet. Setbaşı köprüsüne de benzetilip kimsenin tarihi bir özelliği olduğunu bile bilmediği bir hal alabilirdi.

Hazır aklımdayken Setbaşı köpüsünü de kullanmaya devam edip tüm tarihi yanını yokedercesine üzerine kapatacaklarına biraz daha kuzeyinden hem daha geniş bir köprü yapmayı hem de Yeşil Türbeye uğramadan devam eden bir anayol açmalarını gerçekten isterdim. Tabi bu ihtimal artık yok. Geçmişte yapılmalıydı.

Bilal533416
11 yıl önce - Sal 08 Ağu 2006, 15:28

Acemlerde yapılan kavşak belki Hürriyet köprüsüne ihtiyacı ortadan kaldırabilir. Belki o zaman Hürriyet köprüsü kaldırılarak Abdal köprüsünün de etrafı temizlenir ve birde ışıklandırılıp çevresi düzenlenirse oldukça iyi olur kanaatindeyim.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA