Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Alper Bozkurt

15 yıl önce - Sal 08 Ağu 2006, 11:17
BUR » A7.04. Üstgeçitler Yenileniyor

Alıntı:
Bursa Büyükşehir Belediyesi anayol ve caddelerdeki kötü görünümlü üstgeçitleri modernize ederek, Bursa'ya yakışır hale getiriyor.

Kent genelinde üstgeçitleri baştan aşağıya yenilemek için çalışmalara başlayan Büyükşehir Belediyesi, yeni üstgeçitler için 2 tip proje hazırladı. İlk proje üstgeçit bulunmayan Terminal önüne yapılacak. Bu projenin hemen ardından BUSKİ önündeki üstgeçit yenilenecek.

Üstgeçitlerin bazıları açık, bazıları ise tüp şeklinde kapalı olacak ve aynı zamanda engelli ve yaşlı vatandaşlar için asansör bulunacak.

Terminal önüne yapılacak üstgeçitin önümüzdeki ay başlanması ve 2 ay içinde tamamlanması hedefleniyor. Üstgeçitin 300-400 bin Liraya malolması bekleniyor.

http://www2.olay.com.tr/

Bu konu daha önce tartışılmıştı sitede biryerlerde ama hatırlayamadım. Bursanın önemi ihtiyaçlarında biriydi bu. Eski üstgeçitler çok kötü bir görüntü oluşturuyor. Resimdekine bakılırsa geyet hoş ve sade duruyor.

SABRİ BİLGİN
15 yıl önce - Sal 08 Ağu 2006, 13:27

Allah'a şükür.Nihayet.Daha önce Bursa'daki üst geçitlerin çok ilkel olduğunu ve Bursa'ya yakışmadığını anlatmaya çalışmıştım.Projelendirilen üstgeçitler güzel görünüyor.Ayrıntı dediğimiz üstgeçitler,korkuluklar,çöp tenekeleri,kaldırımlar vb. bir şehrin kalitesini öylesine arttırıyor ki bunun için eskileriyle yenilerini karşılaştırmak yeterlidir.

Salih Kuş

15 yıl önce - Sal 08 Ağu 2006, 14:50

Yalova yolunda beşyola gelmeden eski tip bir üstgeçitte bir nevi restorasyon yaparak yeni şekil verilmiş.Üzerine ekleme yapılarak halat görünümlü demirlerle boğaz köprüsüne benzetilmiş.Ancak bu Osmangazi Belediyesi'nin kendi çalışması galiba , üzerinde kendi belediyesinin amblemini koymuş.Yeni şekliyle oldukça güzel gözüküyor.

Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Prş 10 Ağu 2006, 02:09

Bursa'nın en eski yaya üstgeçidini bilen var mı pekiyi?

Akın KURTOĞLU

Batur

15 yıl önce - Prş 10 Ağu 2006, 13:06

Alıntı:
Bursa'nın en eski yaya üstgeçidini bilen var mı pekiyi?  

Gençosman üst geçidi olabilir mi? Zamanında ilk üst geçidin yapılabileceği en merkezi yer orasıdır diye düşünüyorum.

Gözde

15 yıl önce - Sal 15 Ağu 2006, 20:08

Alıntı:
Üstgeçitlerin bazıları açık, bazıları ise tüp şeklinde kapalı olacak ve aynı zamanda engelli ve yaşlı vatandaşlar için asansör bulunacak.

Üst geçitlerin yenilenmesinden çok engelli vatandaşların düşünülmesi,beni çok memnun etti.
Ama tabiki iş üst geçite asansör koymakla bitmiyor.O asansörün çalışmasıda önemli 4 yıl sirkeciden geçtim.Orada bir kez bile bu asansörlerin kullanıldığını görmedim.Zaten sonra bu asansörün kullanılmadiğini ögrendim. Bu yıl yalancı olmayayim üst geçitten pek geçmedim.Kullanıp kullanilmadiğına pek dikkat etmedim.Umarim bu sorun düzeltilmiştir
Ama yine İstanbul'da çoğu aktif olan üst geçitlerde bu asansörler bulunmamakta.(fındıkzade,yusufpaşa gibi tramvay duraklari ve beşiktaştaki üstgeçitlerde).
Bursa'da bunu aktif üst geçitlere yapabilirsek,bu Bursa için iyi bir artı olacak
Umarım Bursa'da çalışmayan engelli asansörlerine rastlamam.

hakanwowturkey
15 yıl önce - Sal 15 Ağu 2006, 20:27

Ben de Bursa'liyim ama kenar mahalleler disinda sehir merkezinden hic ust gecit hatirlayamadim. Bir tek, Heykel'de su an alt gecitin oldugu yerde, eskiden Kafkas'in onunde duran ust geciti kucukken cok kullandigimi hatirliyorum. Dumduz bir ust gecitti ama uzerinden cok guzel bi cadde manzarasi vardi.
Ornek yeni dizaynda iki nokta dikkatimi cekti. Birincisi, yakin taraftaki ayak silindirik iken uzak taraftakinin dikdortgenler prizmasi olmasi. Ikincisi ise o donerek inen merdivenlerin altininin cople dolup kotu bir goruntu sergeledigini simdiden gorebiliyorum. Merdivenin zeminle birlesen kismi hem gozlerden uzak kalmasi sebebiyle cop atmaya elverisli hem de golge olmasi ve sekil itibariyle su tutmaya elverisli olmasi sebiyle de bol bol nemli ve kokan bir ortam saglayacktir    tabii ki muhtemelen bu resim son dizayn degil.

Emre Alkor
15 yıl önce - Sal 15 Ağu 2006, 20:41

Yapılan üst geçitlerin haberdeki fotoğrafdaki benzemesi biraz zor.Eğer benzerse başkan yalan söylemiş,hadi enhafifinden sıkı sallamış olurdu çünkü geçen günlerde televizyonda acemelr üstgeçidini gösterip üst geçitlerinin hepsi üyüryen merdiven olacak demiş.Döne döne çıkan yürüyen merdiven ben hiç görmedim.O yüzden sarmal merdiven sistemi olursa yürümez onlar,yok yürüyen merdivanse sarmal olamaz.Eğer dönedöne çıkan yürüyen merdivan varsada cahilliğime verin hakkaten bilmiyom.

hakanwowturkey
15 yıl önce - Çrş 16 Ağu 2006, 05:25

Aslinda done done cikan yuruyen merdiven var. Ama benim gordugum tek donerek cikan yuruyen merdiven Las Vegas'taki en luks gazinolardan birindeydi Zaten acik havada calisan bir yuruyen merdivenin hem ilk maliyeti hem de bakim maliyeti bayagi yuksektir herhalde.
Bu arada Acemler'de nerede yuruyen merdivenli ust gecit? Ben B.A.L. mezunuyum ama o tarafta hic ust gecit hatirlamiyorum. (zaten ne hatirliyorum ki )

cemaliakangn
15 yıl önce - Çrş 16 Ağu 2006, 11:58

Arkadaşlar bence yürüyen merdiven yapamazlar. Döner merdiven hem çok masraflı hem de bakımı zor olur. O resimdeki gibi olacaksa, sadece döner merdivenin orta kısmında kalan silindir biçimli yapının içine asansör sistemi yapabilirler. Bence yeterli olur zaten bu. Engelli vatandaşlarımız için çok iyi olur. Sağlam olupta özürlü gibi davrananlarda iki adım yürüyüversinler sanki ne olucak  

En son cemaliakangn tarafından Çrş 16 Ağu 2006, 20:50 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara