Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı

Türkiyede bu amaca özel tek lisans eğitimi İTÜ Kontrol Mühendisliği Bölümünde verilmektedir? Bunu Biliyor muydunuz?
evet 36.7%  36.7%  [11]
hayır 63.3%  63.3%  [19]
Toplam Oy : 30

sserdemss
12 yıl önce - Sal 08 Ağu 2006, 10:11
Elektronik: PLC nedir? Otomasyon Teknolojisi Her Gün gelişiyor. Bu konuda paylaşmak istedikleriniz..


Amcaım bugünün teknolojisinde önemi gittikçe artan otomasyon kavramı üzerine sohbet ve bilginin paylaşılacağı bir aan yaratmak. Bu konudaki görüşleriniz bekliyorum. sAygılarımla

PROGRAMLANABİLİR LOJİK KONTROL SİSTEMLERİ (PLC)

Endüstriyel uygulamaların her dalında yapılan genel amaçlı kumanda ve otomasyon çalışmalarının bir sonucu olan PLC tekniği, kullanıcılara A'dan Z'ye her türlü çözümü getiren komple bir, teknoloji alt grubudur.

      Endüstriyel kontrolün gelişimi PLC'lerin gerçek yerini belirlemiştir. İlk önce analog kontrolle başlayan, elektronik kontrol sistemleri zamanla yetersiz kalınca, çözüm analog bilgisayar adını verebileceğiz sistemlerden, dijital kökenli sistemlere geçmiştir. Dijital sistemlerin zamanla daha hızlanması ve birçok fonksiyonu, çok küçük bir hacimle dahi yapılabilmeleri onları daha da aktif kılmıştır. Fakat esas gelişim, programlanabilir dijital sistemlerin ortaya çıkması ve mikroişlemcili kontrolün aktif kullanıma geçirilmesinin bir sonucudur. Mikroişlemcili kontrolün, mikroişlemci tabanlı komple sistemlere yerini bırakmak zorunda kalması, Z80 ile aylarca süren tasarlama süresinin yanında, baskı devre yaptırmak zorunda kalınması ve en küçük değişikliğin bile ağır bir yük olmasının sonucudur. İşte bu noktada PLC'ler hayatımıza girmeye başlamıştır.

 

(+)

Siemens'in Üretiği PLC'ler

1.1.1  PLC

    Günümüzde endüstride hemen hemen her alanda el değmeden eğitim sürecine girilmiştir. El değmeden gerçekleştirilen üretimlerde PLC'ler kullanılmaktadır. PLC “  Programlanabilir Lojik Kontrolör ” İngilizce kelimelerinin baş harflerinin alınarak kısaltılması ile oluşur.

    PLC bir bilgisayara benzetilirse; girişlerinde Mouse ve klavye yerine basit giriş bağlantıları vardır. Yine çıkışlarında ekran yerine basit çıkış bağlantıları vardır. Girişlere bağlanan elemanlara sensör, çıkışlara bağlanan elemanlara da iş elemanı denir.

1.1.2 PLC SİSTEMLERİNİN AVANTAJLARI

     PLC'lerin, daha önce kullanılan konvansiyonel sistemler ile karşılaştırıldığında bir çok avantajı vardır. Eski sistemlerin getirdiği birtakım zorluklar bugün PLC'lerin yaygınlaşması ile aşı1mıştır. PLC sistemleri önceki sistemlere göre daha az yer kaplamaktadır. Dolayısıyla kontrol sisteminin yer aldığı dolap yada pano boyutları oldukça küçülmektedir. Sınırlı alanlarda kontrol mekanizmasının kurulması imkanı ortaya çıkmıştır. Sistem için sarf edilen kablo maliyetleri nispeten daha azalmıştır. Ayrıca PLC sisteminin kurulmasının kolay olması ve kullanıcıya, kurulu hazır bir sistemin üzerinde değişiklik ve ilaveleri kolayca yapabilme esnekliğinin sağlanması, PLC'lerin giderek yaygınlaşmasına ve endüstride her geçen gün daha fazla kullanılmalarına neden olmuştur. Bu avantajlar ile proje maliyetleri de azaltılarak, proje mühendislerine de ticari açıdan büyük faydalar sağlamıştır.
 

1.2.1 PLC İLE RÖLELİ SİSTEMLERİN KARŞILAŞTIRILMASI

•  PLC ile daha üst seviyede otomasyon sağlanır.

•  Az sayıda denetim yapılan durumlarda tesis yatırımı PLC' de daha fazladır.

•  PLC'li sistem daha uzun süre bakımsız çalışır ve ortalama bakım onarım süresi (MTTR-Meal Time To Repair) daha azdır.

•  Arızalar arası ortalama süre (MTBF-Mean Time Between Feilures) PLC'li sistem için 8000 saatten daha fazladır.

•  Teknik gereksinimler değişip arttıkça PLC'li sistem az bir değişiklikle ya da hiçbir değişikliğe gereksinim duyulmadan yeniliğe adapte edilebilirken röleli sistemde bu oldukça zordur.

•  PLC'ler daha az bir yer kaplar ve enerji harcarlar


1.2.2 PLC'LER İLE BİLGİSAYARLI KONTROL SİSTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI

      Endüstriyel kontroldeki yeni trendler, software tabanlı kontrol sistemlerini gündeme getirdi. PC tabanlı kontrol sistemi seçimiyle sürecin sadece ilk adımı atılmaktadır. Peki ya daha sonrası?

      Kontrol sistemleri için PC tabanlı ya da PLC' ye dayalı kontrol yapısında karar vermeden önce, dikkate alınması gereken tüm noktaların titizlikle analiz edildiğinden emin olunmalıdır.

Yazılım

      PC tabanlı kontrol sistemleri, uygulama için gerekli operasyonları gerçekleştirecek şekilde geliştirilen bir yazılım programıdır. Bu nedenle, bu tip sistemler, aynı zamanda yazılım motoru (soft control engine) olarak da adlandırılmaktadır. Unutulmamalıdır ki, PC tabanlı kontrol sistemi sipariş edildiğinde, özel bir işletim sistemi için geliştirilmektedir. Bu noktada asıl mesele bu işletim sisteminin seçimidir.

     Windows NT, gerçek zamanlı (real time) veya bir başka gerçek zamanlı işletim sisteminin seçimi yapılmalıdır. Bu sistemler için en yaygın olarak kullanılanı Windows NT'dir. Bu işletim sisteminin zorlu endüstriyel ortamlarda gerçek zamanlı kontrol amaçlı dizayn edilmemiş olması nedeniyle, üzerinde yoğunlaşan tartışmalara rağmen, PC tabanlı kontrol sistemlerinde, % 90 civarında bu işletim sisteminin kullanıldığı tahmin edilmektedir.

    Konuya genel olarak bakıldığında, Windows NT, kabul edilebilir bir işletim sistemi olarak düşünülebilir.

Donanım

    Sistem seçiminin en kritik etkenlerinden birisi de donanımdır. Yazılım üzerinde koşacağı donanım için genellikle şu seçenekler söz konusudur;


•  Endüstriyel PC

•  Ticari bir PC

•  Açık kontrolörler (open controller)

     Her hangi bir bilgisayar satıcısından kolayca temin edilebilen ticari PC'ler, ekonomik fiyat ve temin kolaylığı avantajlarına sahiptir. Buna karşılık endüstriyel koşullarda çalışma performansı yeterli düzeyde değildir.

     Diğer taraftan endüstriyel PLC'ler sanayideki ağır çalışma koşulları için gelişmiş özelliklere sahip cihazlardır. (sarsıntılı, nemli, tozlu, gürültülü ortamlar için önleyici donanımlara sahiptirler). 0- 60 C ortam ısılarında ve %0 ve %95 arası nem oranı olan ortamlarda çalışabilir.

     Bununla birlikte farklı programlama dili, arıza bulma ve bakım kolaylıklarının olması gibi özelliklerden dolayı bilgisayarlardan farklıdırlar. Bilgisayarların arıza ve bakım servisi ile programlama dillerinin öğrenilmesi için özel bir eğitime gerek vardır.

     PLC programlama dili klasik kumanda devrelerinde uygunluk sağlayacak şekildedir. Bütün PLC'lerde hemen hemen aynı olan AND, OR, NOT (VE, VEYA, DEĞİL) gibi boolean ifadeleri kullanılır. Programlama klasik kumanda sistemini bilen birisi tarafından kolayca yapılabilir.

     Büyük çaplı kontrol sistemleri için bilgisayarların mikroişlemcilerin kullanılması, 10 adet röle kontaktör elemanlarından daha az eleman gerektiren kontrol devrelerinde de klasik kumamda devrelerinin kullanılması daha avantajlı ve gereklidir.

    Diğer seçenek olan açık kontrolörler ise, PLC yapısının içine, PC tabanlı kontrol yapısının entegre edilmesiyle ortaya çıkmaktadır.

Hafıza

    MByte ve GByte düzeyinde hafıza gereksinimi olan uygulamalarda PLC'ler genelde yardımcı işlemci (coprocessor) desteğine ihtiyaç duyulmaktadır PC tabanlı sistemlerin , sabit disklerinin GByte düzeyine erişmesi, yüksek hafıza gereksinimi olan uygulamalarda avantaj sağlamaktadır.

Özet olarak PLC ile PC hakkında şunlar söylenebilir;

•  PLC'li sistem endüstriyel ortamdaki yüksek düzeydeki elektriksel gürültü elektromanyetik parazitler, mekanik titreşimler, yüksek sıcaklıklar gibi olumsuz koşullar altında çalışabilir.

•  PLC'lerin yazılım ve donanımları o tesisin elemanlarınca kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

•  Teşhis yazılarıyla hatalar kolayca bulunabilir.

•  Yazılım, alışagelmiş röle sistemleri ile yapılabilir.

•  Bilgisayarlar birden fazla programı değişik sıralarla esnek bir şekilde gerçekleştirirken, PLC'ler tek bir programı sıralı bir şekilde baştan sona gerçekleştirir.

•  Ayrıca PC tabanlı sistemin, güncel teknolojideki yeniliklere adapte olabilmesi açısından kullanım süresi daha kısadır.


    Programlanabilir lojik kontrolörlerin çıkışı 60'li yılların sonu ile 70'li yılların başlarına dayanır. İlk kumanda kontrolörleri bağlantı programlamalı cihazlardı. Bu cihazların fonksiyonları, lojik modüllerin birbirine bağlantı yapılarak birleştirilmesi ile gerçekleştiriliyordu. Bu cihazlarla çalışmak hem zordu, hem de kullanım ve programlama olanakları sınırlıydı. Bugünkü PLC'ler ile karşılaştırıldığında son derece basit cihazlardı. PLC'lerin ortaya çıkarılma amacı, röleli kumanda sistemlerinin gerçekleştirdiği fonksiyonların mikroişlemcili kontrol sistemleri ile yerine getirilebilmesidir. Lojik temelli röle sistemlerine alternatif olarak dizayn edildiklerinden PROGRAMLANABILIR LOJIK KONTROLÖR ( Programmable Logic Controller ) adi verilmiştir.

    İlerleyen zaman içinde çeşitli firmalar muhtelif kapasitelerde PLC'ler üretmişlerdir.Bu firmalar arasında Mitsubishi, Toshiba gibi firmalar küçük tipte, kapasite bakımından alt ve orta sinif PLC'ler üretmişlerdir. Siemens, Omron, Allen-Bradley, General Electric, Westinghouse gibi firmalar da PLC sistemlerini daha geniş bir tabana yayarak alt, orta ve üst sınıflarda PLC'ler üretmişlerdir.
[ Bu yazı alıntı olup derlenmiştir. yazan:( Fahri YILMAZ) derleyen:E.Sözer]


Atilla DÜNDAR
12 yıl önce - Sal 08 Ağu 2006, 11:00

Gününümüzde esen hızlı değişim rüzgarları ve yoğun rekabet ortamı, endüstriyel tesisler için tüm kaynakların daha etkin kullanımını zorunlu kılmaktadır. Üretim sistemlerinin yüksek verimlilik ve kalite ilkeleri doğrultusunda etken yönetimi ise ancak otomasyon sistemleri ile sağlanabilmektedir.İş alanım nedeniyle Proje ve mühendislik hizmeti verdiğimiz Un Fabrikalarında sistemin kontrolünü PLC ile sağlamaktayız. PLC sistemin kullanılmasındaki amaç 5 yada 6 katlı olarak inşa edilen ve her katında un elde edilebilmesi için ayrı ayrı özelliklerde ama ortak bir çalışma sistemine tabi bulunan makina ve ekipmanların kontrol ve çalışması ancak PLC ile sağlandığı takdirde randıman sağlanabiliyor. SCADA COMPUTER cihazlarının PLC sistemine kolay entegre edilmesi nedeniyle tüm veriler sağlıklı kayıt altına alınarak hassas değerlerin dengeleri muhafaza edilebiliyor. Ayrıca, böyle bir tesisin PLC dışında manuel sistemlerle çalıştırılması her bir katta daha fazla personel çalıştırılmasına sebep olurken, PLC sistemlerinde çalıştırma ve kontrol tek bir mekezden sağlandığı için haliyle tesislerin personel maliyetleri de en aza indirilmiş oluyor.


sserdemss
12 yıl önce - Sal 08 Ağu 2006, 11:47
örnek program


1 PRESLEME MAKİNESİNİN PLC İLE KONTROLÜ

     Aşağıda şema olarak gösterilen presleme makinesi çalışma prensibi şu şekilde olacaktır. Magazin içerisinden aşağı alınacak parça V1 valfi ile kontrol edilen itici piston tarafından yuvaya sürülür. Daha sonra V4 valfi ile kontrol edilen sıkıştırıcı piston aşağı harekete başlayarak parçayı presler ve bu konumda 3 saniye bekler. Bekleme süresi sonunda itici ve sıkıştırıcı aynı anda harekete başlayarak ilk konumlarına geri dönerler. Daha sonra V3 valfi ile basınçlı hava püskürtülmesi, V2 valfi ile de atıcının yukarıya hareketi sağlanır. Basınçlı hava ile atılan parça S4 sensörü tarafından hissedilerek atıcının aşağı konuma, V3 valfinin de kapalı konuma gelmesi sağlanır. Böylece bir hareket periyodu tamamlanmış olur. S5 sensörü işlenmiş parça bölümünün dolması halinde lamba ikazı
vererek yeni bir periyoda başlanmasını engelleyecektir.


Şekil-1 Pnömatik Presleme Makinesi

     Sensörlerin çıkışlarını PLC girişlerine, PLC çıkışlarını da elektrikli valf girişlerine bağlarız.Yazacağımız küçük bir PLC programı ile bu sistemi kolay bir şekilde kontrol edebiliriz.
Program içerisinde kullanılacak sinyaller şunlardır:

GİRİŞLER

I 0.0 Start Butonu
I 0.1 S1 Sensörü
I 0.3 S3 Sensörü
I 0.4 S4 Sensörü
I 0.5 S5 Sensörü

ÇIKIŞLAR

Q 1.0 Lamba Yakma
Q 1.1 V1 Aç Sinyali
Q 1.2 V2 Aç Sinyali
Q 1.3 V3 Aç Sinyali
Q 1.4 V4 Aç Sinyali

1.1 BASİTLEŞTİRİLMİŞ PROGRAM:
Segment 1: Start sinyali geldiğinde V1 valfinin aç sinyalini gönderen kısımdır.
 

Segment 2: Q 1.1 sinyali geldikten sonra ve itici silindirin tamamen dışarı çıktığını bildiren sinyal geldiğinde V4 valfini yani presleyecek silindiri dışarı çıkaracak sinyali gönderir.
   
Segment 3: Q 1.4 sinyali geldikten sonra ve presleyici silindirin tamamen dışarı çıktığını bildiren I 0.3 sinyali geldikten zamanlayıcı çalışır.

Segment 4: Zamanlayıcı çıkışlarını 1 yaptığı anda ve itici ve presleyici silindirler içeri girdiği zaman parçayı itecek olan basınçlı hava(V3 valfi) ve atıcı silindiri dışarı çıkaracak olan V2 valfine sinyal gönderir.

Segment 5:İşlenmiş parça bölümünün dolduğunu bildiren sensörden gelen I 0.5 sinyali ikaz lambasını yakarak yeni bir periyoda başlanmasını engeller.
murat.tilki
12 yıl önce - Prş 05 Nis 2007, 11:45
doğru akım motorlarında momentin kullanılması


doğru akım motorlarında momentin kullanılması bu konuda yarıma ihtiyacım var. bilgisi olan varsa bana yardımcı olabilirlermi acaba çok memnun olurum. teşekkürler..

KeNaNeY
12 yıl önce - Cum 06 Nis 2007, 01:53

PLC egitimini aldim ben ama baska dilde ve yazilanlarin cogunu anlayamadim burda.

PLC var resimlerin tekinde birde LOGOsoft, ve birde ben STEP 5 programi ile calistim en son. Simdi STEP 7'lerde yanilmiyosam.Tunc

12 yıl önce - Cum 06 Nis 2007, 03:26

PROGRAMLANABİLİR LOJİK KONTROL SİSTEMLERİ (PLC)
I / O Bir ve Sifirdan Olusan Duzenek.. Bilgisayarda oyle degil mi?   Gunumuz Teknolojisinin Vazgecilmez Aletleri, zaman zaman Yari Otomatik, Bazende Tam Otomatik Islemlerde cok siklikla Kullaniliyor, Bu Duzeneklerin Bilgisayar ile Baglantisi saglandiginda, Harika seyler ortaya Cikabiliyor, Kendi Isyerimizdede Bunlardan degisik Makinalarda degisik amaclar icin Kullaniliyor, Hatta Bunlarin birde Mekanik Olanlarini bile Hala Kullaniyoruz, Fotosel ler ve zaman roleleri de tamamlayisi Unsurlar oluyor.

Zaman zaman Katildigim Fuarlarda Gordugum Makinalarda Bu kontrol sistemlerini goruyorum, Bilgisayar ile birlikte mukemmel uyumunu saglamislar, oyle makinalar varki, Bu aletler sayesinde, hata orani Cok dusuk, zaman kazanci cok yuksek urunler ortaya cikartiyorlar.Iiscilik maliyetlerini de cok dusuruyorlar,
Bilgisayarda yapilan bir cizimin, elektronik yollar ile Bu kontrol sistemlerine yonlendirilmesi ve makinaya hukmetmetsini gorunce insan hayret ediyor, Bazen oyle oluyorki, hic olmaz dediginiz sey cok basit olarak oluveriyor...

Sevgilerimle..


ümit koca
8 yıl önce - Çrş 26 Oca 2011, 19:06

Lisede elektrik-elektronik bölümü endüstriyel bakım onarım dalında son sınıfta okumaktayım. Atölye derslerimizde plc ağırlıklı olarak elektronik görmekteyim dersimizde de plc komut işlemlerini SİEMENS PLC simatic programı üzerinden yapıp plc kumanda setinde deneyerek birebir uygulamasını yapıyoruz.

PLC dersi şu ana kadar gördüğümüz atölye dersleri arasında en zorlayıcı konulara sahip aynı zamanda Pic te programlıyoruz, plc nin yaptıkları neticesinde zor olması gayet doğal. Kendimi gün geçtik daha da çok geliştirmeye çalışıyorum nette projelere bakarak ladder dilinde yazıyorum.İki arkadaş aramızda karar vererek sizlerden proje alarak sizlere yardımcı olmak yani bir proje sunacaksınız projeye uygun olarak simatic programında yazarak ileteceğiz (%100 çalışma garantisiyle)

eğer sizinde yapmanız gereken projeniz yada okulda verilen bir ödev var ise özelden ulaşabilirsiniz saygılar...

NOT: projeler simaticte yapılıp siemens plcler üzerinde çalışmaktadır...ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET