Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
Gözde

12 yıl önce - Pts 14 Tem 2008, 20:55

Çok iyi bir çalışma olmadı ama daha iyi resimler yüklenene kadar şimdilik dursun.

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

Toplantıların yapıldığı salon.

(+)

Sami Akyürek
12 yıl önce - Pts 14 Tem 2008, 21:25

Peki kebapçı olduğu yalan mı?
Esasında bizim itirazımız kebapçıya değil.Kebapçı çok iyi olabilir.İsteyen gdebilir, ona diyecek bir şey yok, ailenle düzgün vakit de geçirebileceğine eminim. İkimağara kebapçılığı ben de herkese öneririm ama Urfa'ya giden herkese.
Bizim itirazımız tarihi eserin bu şekilde değerlendirilmesine. Yoksa İkimağara'ya yer mi yok? Belediye binasının civarında bir sürü yer var, çok seviyorlarsa oradan bir yer bulunabilirdi. Siz yine giderdiniz arkadaşlarınızla.

mehmetist
12 yıl önce - Pts 14 Tem 2008, 21:49

Sami arkadaşımız, bir tarihi eserin içinde yemek yenmesi seni niye bu kadar rahatsız ediyor acaba??? Yoksa kebaba mı taktın, vejeteryan mısın???? Galata Kulesinin içinde de restoran var, geceleri göbek danslı şov yapılıyor, ne güzel turistler geliyor, görüyor, eğleniyor, saatlerini geçiriyor, paracıklarını bırakıyor. Duvarların fotoğrafını çekip gitseler daha mı iyi olurdu???? Eskisi gibi medrese yapılamaz ki. Onarmışlar, temizlemişler, kullanıma açmışlar, rahatla biraz, kal sağlıcakla......

karaca_brs
12 yıl önce - Çrş 16 Tem 2008, 20:12

Sami Bey'e katılıyorum.Tabii ki günümüzde medrese olarak kullanılacak değil bu yapı.Ancak kebapçı değilde Bursa yemek ve içeceklerinin sunulduğu, yerel kültürün yaşatılacağı bir yer olmasını tercih ederdik.Ne yazık ki Mustafa Bey bu konuda kimsenin bir girişimde bulunmadığını belirtti bize.Elimizde olanla yetinmek zorundayız.İtiraf etmeliyim ki ben Yıldırım'da ve hatta Molla Yegan Medrese'sine yakın olmama rağmen içimden pek fazla orada bir şeyler yeyip içmek gelmiyor.Belki bazı arkadaşlar bu konuyu abarttığımı düşünebilirler, ancak kültürün bu şekilde korunabileeğine inanıyorum.

Sami Akyürek
12 yıl önce - Cum 01 Ağu 2008, 18:11

Alıntı:
Sami arkadaşımız, bir tarihi eserin içinde yemek yenmesi seni niye bu kadar rahatsız ediyor acaba??? Yoksa kebaba mı taktın, vejeteryan mısın???? Galata Kulesinin içinde de restoran var, geceleri göbek danslı şov yapılıyor, ne güzel turistler geliyor, görüyor, eğleniyor, saatlerini geçiriyor, paracıklarını bırakıyor. Duvarların fotoğrafını çekip gitseler daha mı iyi olurdu???? Eskisi gibi medrese yapılamaz ki. Onarmışlar, temizlemişler, kullanıma açmışlar, rahatla biraz, kal sağlıcakla......

Ah be güzelim sen istanbullusun anlamazsın derdimi. Sizde tarihi eser bol.. Bombalıyorsunuz bitmiyor, yıkıyorsunuz bitmiyor, yakıyorsunuz bitmiyor, hatta yıkıntının altından yenileri çıkıyor. Yedi düvele peşkeş çekseniz bitmez.
Bizde öyle mi ya?Sağolsun belediyelerimiz iki dönemdir bulabildikleri iki eski duvarı bile restore edip bir şeyler ortaya çıkarmaya çalışıyorlar da bizde seviniyoruz. Lafa gelince 2500 yıllık bir tarihe sahibiz ama nerede o tarih diyince kimse bir şey diyemiyor.Bizans eserlerine hiç sahip çıkmamışız, deprem olmuş her şey yıkılmış ya kafamıza göre onarmışız ya hiç onarmamış üzerinden yol geçirmişiz, tekkeleri cumhuriyetten sonra devlet kurumları yağmalamış, bir kısmını da açıkgözler. Zengnleşen halk eski güzelim ahşap evlerini yıkmış yerine medeniyet simgesi betonu dikmiş. Kazım Baykal gibi idealist isnasnlar olmasaymış hiç bir şey kalmayacakmış.
Şimdi seviniyorum iki dönemdir belediyeler talandan arta kalanları ortaya çıkarıyorlar. İstiyorum ki tarihimizi simgeleyecek, çocuklarımıza övünçle gösterebileceğimiz bir şeylerle değerlendirilebilsinler. Bunun için yazıyorum ama Bursalılar anlamıyor ki sen hiç anlamazsın.
Ama yine de sana örnekleyerek anlatmaya çalışayım.
diyelim ki iştesin günlerden cuma. Akşama çıkınca şöyle bir galata kulesi yapıp kebap ve dansözle kafa dağıtmak istiyorsun. Binbir ümitle gidiyorsun, bakıyorsun ki kebapçının yerinde rus lokantası var, dansözün yerinde de rus revüsü. Kafan bozuluyor gideyim dolmabahçede denize karşı birçay içeyim deniz havası alıp sakinleşeyim diyorsun bakıyorsun ki çay bahçesi kapanmış yerine starbucks açılmış... Canın sıkılyor belediye başkan yardımcısına şikayet ediyorsun, diyor ki her yer kebapçı olmak zorunda değil, böyle yeerler de olmalı. Hem gelenler çok memnun. Bir of çekiyorsun gidiyorsun internette forumlara yazıyorsun. Moderatör çıkıyor diyor ki çok güzel mekan ben herkese tavsiye ediyorum.. Off off diyorsun derdini anlatmaya çalışıyorsun tekrar, bu sefer de çemişkezeklinin birisi sana cevap yazıyor "yoksa sen borş çorbasını sevmiyor musun, niye kafanı taktın bu kadar rus revüsüne?
Anlatabildim mi acaba?Ha galata kulesinde rus revüsü daha şahane olur, keşke öyle olsa diyorsanız saygı duyarım ve susarım...

Batur

12 yıl önce - Cmt 02 Ağu 2008, 13:13

Alıntı:
Bunun için yazıyorum ama Bursalılar anlamıyor ki sen hiç anlamazsın.

Söyledikleriniz anlaşılmıyor çünkü insanların çoğu böyle bir tarihi mekanda yemek yemenin keyfini çıkarıyor. Ne yazık ki bunu da siz anlamıyorsunuz.

Samet Yılmaz

12 yıl önce - Cmt 02 Ağu 2008, 13:58

Böyle güzel tarihi mekanlar restore edilip lokanta tarzı yerlere çevriliyorsa bu güzel bir çalışma tabiikide o eski tarihi binanın atmosferi eşiliğinde urfa yemekleri yiyorsunuz.Bunun değerini bilmek lazım Bursalı dostlarım ama keşke bursanın yerel zengin yemek çeşitleride sergilense güzel olmazmı

En son Samet Yılmaz tarafından Cmt 02 Ağu 2008, 15:11 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Sami Akyürek
12 yıl önce - Cmt 02 Ağu 2008, 14:06

Alıntı:
Böyle güzel tarihi mekanlar restore edilip lokanta tarzı yerlere çevriliyorsa bu güzel bir çalışma tabiikide o eski tarihi binanın atmosferi eşiliğinde bursanın yöresel yemeklerini yiyiyorsunuz.Bunun değerini bilmek lazım Bursalı dostlarım

Dostum Molla Yegan'da urfanın yerel yemeklerini yiyorsun bizde buna itiraz ediyoruz zaten..

Alıntı:
Söyledikleriniz anlaşılmıyor çünkü insanların çoğu böyle bir tarihi mekanda yemek yemenin keyfini çıkarıyor. Ne yazık ki bunu da siz anlamıyorsunuz

Beni hiç anlamadığın kesin(hatta yazdıklarımı okuduğundan da emin değilim) Ne söylemek istediğimi anlamasan bile en azından "tarihi eserde yemek yeme keyfi"ne hiç itirazım olmadığını anlaman gerekirdi. Mesela Darüzziyafeye,Çelebihan'a,Mudanyadaki ve tirilye'deki eski evlerdeki restoranlara,fidanhanındaki,emirhanındaki lokantalara,çarşıdaki köftecilere hiç bir itirazım yok.Ama mesela Tophanenin göbeğindeki kebapçıya da karşıyım.

mimar m. karakoç

12 yıl önce - Cmt 02 Ağu 2008, 16:49

Formda gereksiz tartışamaya gerek yok.
Burası Belediyemizce restore edildi. Daha sonra ihaleye çıkıldı. ihaleye katılım olmadı.
Belediyeler kanunla hareket eder. Kafaları ve duyguları ile değil.

Bursa'da lokantası olan bir çok firmaya söyledik, gelin çok güzel bir mekan var, burayı değerlendirin, (Duaçınarında çok güzel ev yemekleri yapan lokanta var, yemeğini denemenizi tavsiye ederim, bir şube de buraya açın dedik, tamam dediler, incelediler, biz bu işin altından kalkamayız tarzında cevaplayarak vaz geçtiler) ikinci ihaleye katılın dedik elimizden gelenleri yaptık, Katılım olmayınca araştırmaya girdik.
2007 yılı eylül ayı Tarihi kentler buluşması Şanlıurfa'da yapılmıştı. Bu buluşmaya Bursa'dan biz de katıldık. Bu inceleme ve toplantı sırasında Valilik tarafından Çiftmağara verilen yemek sırasında işletmeci ile tanıştık. Bu hizmeti İstanbul, Bursa gibi illerde de vermek istediklerini söylediler. Biz de Bursa da tarihi bir mekan olduğunu söyledik, inceleyin beğenirseniz ihaleye katılın dedik ve bu şekilde gelişti. Burayı kiralayanlar yaklaşık 300 bin ytl civarında içine ek harcama yaptılar, hala da yapıyorlar. Burası Bursa için bir kazançtır. İstihdam oluşmuştur.
Eleştiri yaparken biraz insaflı olalım.
Bir resmi eleştirmek kolaydır ama bir resim yapmak zordur. Bu hususları paylaşmak istedim.
Selam ve sevgilerimle
Mustafa Karakoç

Sedat KASRAT

12 yıl önce - Cmt 02 Ağu 2008, 17:18

Mustafa bey'in dediği doğru. Belediye orayı başkalarına vermek için deyim yerindeyse yırtındı. O Duaçınarındaki lokanta da bunun altından kalkamayız deyip gitti Beşevler KSS girişine şube açtı. Ki bu da ticari bir yatırım, onları da suçlayamayız, neticede vakıf değil işlettikleri, ticarethane..

Belki Bursa BB'nin aynı İtanbul BELTAŞ gibi bir işletmesi olsaydı; bu ve benzeri yerler daha az kar amacı güden bir BİT tarafından işletilir, yöresel tatların sunumu vs. bir politika çerçevesinde oturtulabilirdi. Ama o da yok malesef..

sayfa 3
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet