Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
mimar m. karakoç

12 yıl önce - Sal 05 Şub 2008, 20:50

İçinde insan ögesi olmayan yapılar eskimeye, yıkılmaya mahkumdur. Yapı restore edildikten sonra fonksiyon verme işini çok düşündük. İçinde kütüphane bölümü yer alacak. Yıldırımda özgün yemeklerin yenebileceği tarihi bir mekan çok isteniyordu.
Gidenler memnun kalacaktır. Her bina müze olacak diye bir şart yok. Önemli olan onu yaşatmaktır.
Sevgilerimle

Sami Akyürek
12 yıl önce - Çrş 06 Şub 2008, 11:57

Molla Yegan Medresesi eğer dediğiniz gibi içinde "özgün yemekler yenebilecek" bir yer olacaksa harika. bu yemekler "özgün bursa yemekleri" olsaydı daha çok sevinirdim ama "özgün urfa yemekleri" de olsa güzel bir şey...İlk fırsatta test edeceğim.
Yalnız bu işin sonunda sıradan bir urfa kebapçısına dönecekse ona üzülürüm. Ki Bursalıların ev dışında yenecek yemek olarak sadece kababı algıladığını düşünürsek uzun vadede kebapçıya dönme riski yüksek buranın.
Gönül ister ki molla Yegan medresesi kelaynak kuşu gibi kalmasın orda bütün çevre ile birlikte bir proje ile değerlendirilsin. Başkan'ın kafasındaki Kurtuluş caddesi projesi gerçekleşsin, yıldırım hamamı değerlendirilsin, Yıldırım ilkokulu başka bir yere taşınsın kalan binalar( ki harika bir seyirlik orası) değerlendirilsin, yıldırım camisinin etrafı değişik sergilerle canlandırılsın, işte o zaman o mekan nefes almaya başlar, şu haliyle geleceğinden pek umutlu değilim...
NOT:Her yer müze olacak diye bir şart yok demişsiniz ama her yerin müze olduğu falan yok, daha ipek kenti bursa'da bir ipek müzesi yok...

Hakan Aydın

12 yıl önce - Çrş 06 Şub 2008, 13:08

Endişelenmeyiniz, Dârüzziyâfe'nin faaliyet gösterdiği imarethane zamanında nasıl kebapçı olmadıysa Molla Yegan Medresesi'de kebapçı olmaz. Yapılan işe ilk aşamada kötü tarafından bakmaya alışmış bir milletiz vesselam...

karaca_brs
12 yıl önce - Pts 17 Mar 2008, 19:17

Böyle tarihi bir yapının korunması adına ayakta tutmak için işletilmesi gayet düzel.Ancak bir Urfa kebapçısı değilde en azından Bursa'mızın o güzel yemeklerinin, tatlılarının sunulduğu bir yer olsa daha iyi olmazmıydı.Urfa'da da memleketimizin bir parçası tabii ama oralarda bu kebap kültürü yeterince sergileniyor.Hani Bursa'nın o eski güzel yemekleri, Gezek denen fasılları...

mimar m. karakoç

12 yıl önce - Sal 18 Mar 2008, 12:18

Alıntı:
Böyle tarihi bir yapının korunması adına ayakta tutmak için işletilmesi gayet düzel.Ancak bir Urfa kebapçısı değilde en azından Bursa'mızın o güzel yemeklerinin, tatlılarının sunulduğu bir yer olsa daha iyi olmazmıydı.Urfa'da da memleketimizin bir parçası tabii ama oralarda bu kebap kültürü yeterince sergileniyor.Hani Bursa'nın o eski güzel yemekleri, Gezek denen fasılları...

Bu tesis restore edildikten sonra ihaleye çıkarıldı. yaklaşık 3 ay süre ile katılımcı beklendi. Bir çok işletmeyi buraya davet ettik. Maalesef cesaret edip biz burayı işletiriz diyen çıkmadı.
Bursada girişimcilik ruhu azalmış galiba.
İhale herkese açıktı. Şimdiki işletenler geldiler. Biz burayı güzel bir mekan haline getiririz dediler ve 2 ay içinde iç mekan yerleşimleri, mutfak dizaynı vb yapımları bitti ve faaliyete geçti.
Gidenler memnun, hayırlı olsun
Emeği geçenlere teşekkürler.

Sami Akyürek
12 yıl önce - Çrş 26 Mar 2008, 13:49

Yıldırım camisi ve çevresi ile ilgili belediyenin projeleri var mı acaba? Mekanlar çevresi ile bir bütünlük olursa hayatta kalabilirler ben Hakan Aydın kadar iyimser değlim bu konuda. yıldırım camisi'nin çevresi ile birlikte bir prestij alanı olarak değerlendirilmesi lazım yoksa bu hali ile ordaki kebapçının kalıcı olacağını sanmıyorum. Sayın başkan2ın kurtuluş caddesi ile ilgili kafasındaki projeler hayata geçerse belki bir şeyler olur.
Bir de merak ettiğim Molla yegan medresesinin değerlendirilmesi için sadece restoran mı geldi akla? Yani tarihi eser restore ediyoruz diye o kadar reklam yapıldı, ne yapılacağı hiç düşünülmedi mi son ana kadar? Tarihi eserin boş durması bence hiç hoş değil ama Urfa kebapçısı olup sıra gecesi yapmak da iş değil...

kıvanç

12 yıl önce - Pts 12 May 2008, 21:14

geçen hafta gezme fırsatı buldum.kendimi böyle kötü hissedeceğimi bilseydim kesinlikle gitmezdim. tarihi mekan bir kebapçı olmuş.kültür merkezi,sergi salonu yoksunu yıldırıma öyle bir mekan kazandırmak yerine yapının aslıyla alakası olmayan bir kebapçı haline getirmek üzüntü verici. o işletmeden gelecek olan kira bedeli çokmu gerekli belediyeye,o parayı düşünerek restorasyon yapıyorsa yapmasın harabe kalsın daha iyi.belki hakkıyla kullanacak bir belediye gelir.

Gözde

12 yıl önce - Cum 11 Tem 2008, 00:17

Ben şahsen çok memnun kaldım Medrese'den. Uzun zaman sonra ilk kez ağız tadıyla güzel bir akşam geçirdim bir yerde. Temiz, nezih, insanın ailesi ile ağız tadı ile bir akşam geçirebileceği bir ortam yaratılmış. Fiyatları da mekana ve hizmetine göre gayet uygun. Bursa'ya tekrar geldiğimde her arkadaşımı o yere götüreceğim. Özellikle Ramazan'da bu yerin Bursa'nin favori mekanlarından biri olacağına adım gibi eminim.

Alıntı:
geçen hafta gezme fırsatı buldum.kendimi böyle kötü hissedeceğimi bilseydim kesinlikle gitmezdim. tarihi mekan bir kebapçı olmuş.kültür merkezi,sergi salonu yoksunu yıldırıma öyle bir mekan kazandırmak yerine yapının aslıyla alakası olmayan bir kebapçı haline getirmek üzüntü verici. o işletmeden gelecek olan kira bedeli çokmu gerekli belediyeye,o parayı düşünerek restorasyon yapıyorsa yapmasın harabe kalsın daha iyi.belki hakkıyla kullanacak bir belediye gelir.

Peki ne olabilirdi orası? Medrese'nin bulunduğu bir çevreye bakın. Kütüphane kurulsa oraya kim giderdi? Sergi salonu olsa kim giderdi? Dürüst olalım kimse gitmezdi. Süs olarak Yıldırım'da dururdu.

Harabe olarak kalsaydı da, malum mekan sahipleri tinerciler olurdu.

kıvanç

12 yıl önce - Cum 11 Tem 2008, 01:56

Alıntı:
Peki ne olabilirdi orası? Medrese'nin bulunduğu bir çevreye bakın. Kütüphane kurulsa oraya kim giderdi? Sergi salonu olsa kim giderdi?

ben ve benim gibi yemekten başka şekilde de gezmek için sebebi olanlar giderdi mesela.
o mekan eskidende lokanta olsaydı senden farklı düşünmezdim.kayhan da gökdere medresesi var bir de orayı gez ne demek istediğimi daha iyi anlarsın.

Gözde

12 yıl önce - Cum 11 Tem 2008, 08:17

Alıntı:
ben ve benim gibi yemekten başka şekilde de gezmek için sebebi olanlar giderdi mesela.

Gezmek gezmek nereye kadar Bir gidersiniz, iki gidersiniz. Üçüncüde ancak yolunuz Yıldırım'a düşecek, artı yanınızda bir arkadaşınız olacak ki öyle gidesiniz. Yol üzerinde olan bir yerden bahsetmiyoruz. Ama ben şu an ailemde dahil herkesi oraya gitmesi konusunda tavsiyede bulunuyorum.

Bu forumda bile gidip görüp, başlığa yazanların sayısı belli . Gidenlerde kebapçı diye yorum yapınca, insanlar kötü muamele ile karşılacağını , orayı görünce içinin daralacağını sanıyor. Böyle olmayacaklarını düşünüyorum.

sayfa 2
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet