Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
sercancn
13 yıl önce - Pzr 06 Ağu 2006, 16:55
Bursa Molla Yegan Medresesi


İlçemiz dahilinde, üzerinde anıtsal yapı olarak tescilli Molla Yegan Medresesi bulunan  1151,79 m2 alanlı, Yıldırım Mahallesi, yeni H22d07b1d pafta, 2721 parsel, 6 parsel kamulaştırılarak Belediyemiz adına tescil edilmiştir.Molla Yegan Medresesi’ nde tarihi, kültürel ve turistik amaçlı faaliyetlerin yapılabildiği, aynı zamanda halka çeşitli el sanatları ( ebru sanatı, hat sanatı vs., ) konularında eğitim, sergileme ve satış imkanı verilebilecek şekilde düzenleme yapılarak, halkın kullanımına açılabilmesi için, restorasyonun yapılması amaçlanmıştır.Bu kapsamda Molla Yegan Medresesi’ ne ait Rölöve, Restitüsyon, Restorasyon Projeleri ile ilgili çalışmalar başlatılmış ve rölöve projeleri BKTVKK ‘ca 29.07.2005 tarih ve 827 sayı ile onaylanmıştır.

               


sercancn
13 yıl önce - Pzr 06 Ağu 2006, 16:57[aynı gün tek tek gönderilen mesajlar birleştirildi. - ebruturhan - Pzr 06 Ağu 2006, 18:33 ]Akın Alan
13 yıl önce - Cmt 09 Eyl 2006, 12:09

Tarih hayat bulacak
Yıldırım Belediyesi, "Tarihi ve Kültürel Mirasımızı Koruma ve Yaşatma Projesi" çerçevesinde ilçenin tarihi eserlerini gün ışığına çıkarıyor.


Molla Yegan Medresesi'nin restorasyonu çalışmalarına da dün start verildi. Yıldırım'ın gizli kalmış tarihi zenginliklerinden biri olan ve 2005 yılında belediye tarafından kamulaştırılan medresenin restoresine törenle başlandı. 7 ay sürecek restorasyon çalışmaların temel atma töreninde konuşan Belediye Başkanı Özgen Keskin, ilçenin gizli kalmış tarihi eserlerini ortaya çıkardıklarını söyledi. Törene katılan AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik ise, Yıldırım'ın tarihi güzelliklerini korumak için kolları sıvadıklarını ifade etti.

Fark görülecek
Yıldırım'ın uzun zamandan beri bir köy görünümünde olduğuna dikkati çeken Çelik, "Yıldırım'ı şehirleştirmemiz gerekiyor. Hükümet olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Bu dönem bittiği zaman herkes çok farklı bir Bursa ve Yıldırım görecek" dedi.
Yıldırım Mahallesi'nde gerçekleşen temel atma törenine AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik'in yanı sıra AKP milletvekilleri Mehmet Emin Tutan ile Zafer Hıdıroğlu, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Tunçak, Yıldırım Kaymakamı Ayhan Bayhan, AKP İl Başkan Yardımcısı Murat Akdeniz ve AKP Yıldırım İlçe Başkanı Şakir Ermiş de katıldı. Restorasyon çalışmalarının nisan ayında tamamlanması hedeflenen medrese, Yıldırımlılara ticaret ve kültür merkezi olarak hizmet verecek. Molla Yegan Medresesi'nin restorasyon çalışmalarının kamulaştırması dahil, toplam bin 250 YTL'ye mal olacağı belirtildi.


Ebru K.Türk
13 yıl önce - Cmt 09 Eyl 2006, 15:44

Alıntı:
"Yıldırım'ı şehirleştirmemiz gerekiyor. Hükümet olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Bu dönem bittiği zaman herkes çok farklı bir Bursa ve Yıldırım görecek" dedi.


Çok güzel ama ben Yıldırım adına yapılanları şu ana kadar son derece yetersiz buluyorum. Neredeyse Osmangazi Belediyesi'nin nüfusu kadar nüfusu olan (ve buna göre benzer miktarda geliri olan) bir belediyenin yaptıklarını Osmangazi'de yapılanlarla yanyana koysak arada devasa fark var. Ne kentsel dönüşüm, ne prestij projeleri ile ilgili hiç bir şey yok Yıldırımda henüz. Tarihi eser restorasyonları desek her halde Osmangazi değil Yıldırım Belediyesinin önüne geçmek, tüm ülkedeki en çok restorasyo yapan ilçe belediyeleri içinde zirveye oynuyor.

Ama yazın sabahları spor yapan bayanlara tişört dağıtmak ile gereksiz bulduğum mahalle konakları (muhtarlık binası yenilemesinden öte bir şey değil bence) dışında bir şey göremiyorum. Bir de MiniaYıldırım'ın hakkını yemeyeyim fakat bunlar fasulyeden işler durumunda. Bir kaç kavşak ve BursaRAY çalışması ile TOKİ'nin 720 konutluk projesi dışında elle tutulur ne yapıldı bilemiyorum. Bunlar da zaten (TOKİ konutları hariç) Büyükşehir Belediyesinin eseri. Kalan zamanda ne yapacaklar ki o bahsedilen Farklı Yıldırım'ı görecekmişiz.    

Alıntı:
Molla Yegan Medresesi'nin restorasyon çalışmalarının kamulaştırması dahil, toplam bin 250 YTL'ye mal olacağı belirtildi.


Bu arada ya bu ve önceki belediyeler paradan anlamıyor ya biz paradan anlamıyoruz. Madem ki bu medreseyi 1250 YTL'ye yapabiliyordunuz Allah aşkına bunca senedir hiç bir belediyenin niçin aklına gelmedi burayı onarmak. Harcanan miktar doğru verilmişse geçmiş belediyeleri şiddetle kınıyorum.  


SABRİ BİLGİN
13 yıl önce - Cmt 09 Eyl 2006, 15:56

Alıntı:
Harcanan miktar doğru verilmişse geçmiş belediyeleri şiddetle kınıyorum.  Kesinlikle yanlış verilmiş. 125 bin YTL denmek istenmiştir.Hatta işin içinde kamulaştırmanın da olduğunu hesap edersek daha bile fazladır.Batur

13 yıl önce - Cmt 09 Eyl 2006, 16:59

Alıntı:
bin 250 YTL'ye


Bu rakam 250binYTL olabilir.


Cemali_16
13 yıl önce - Sal 12 Eyl 2006, 14:32

Arkadaşlar fiyat kesinleşti  
Molla Yegan Medresesi;
1.250.000 YTL'ye yapılacak.
Eski lirayla 1 trilyon 250 milyar.

Kaynak: http://www.yildirim.bel.tr/page.asp?page=Haberler ...amp;id=133

Saygılar


mimar m. karakoç

12 yıl önce - Pts 04 Şub 2008, 21:28

Arkadaşlar
Molla yegan (kara eyne) medrese restorasyonu tamamlandı. Özgün Türk yemeklerinin sunulduğu bir merkez oldu. Hizmet vermeye başladı bu gün ilk çorbamızı içtik ve kebaplarımızı yedik. Yaklaşık 3 yıl süren bir uğraş sonucu tarihi bir değeri ortaya çıkarıp halkımızın hizmetine sunmaktan dolayı mutluyuz.

Başta Belediye başkanımız Özgen Keskin'e mimari projeyi hazırlayan Şenol Şimşek beye, Müteahhit Mersan yapıya ve emeği geçen herkese teşekürler.

Bursa yeni bir damak tadına daha kavuşuyor.
Şanlıurfa'da bulunan çift mağara işletmesi bir şubesini buraya açtı. Merkezi adı Yıldırım Molla yegan medresesi Yıldırım konukevi olarak işletilecek. İşletmeci Mehmet beye hayırlı olsun.
Bursa'da aranan bir yer olacak.
Hayırlı olsun

Mustafa KARAKOÇ
Yıldırım Beledyesi
Başkan yard.


mimar m. karakoç

12 yıl önce - Sal 05 Şub 2008, 16:14
Molla Yegan Medresesi
(+)
İç avlu görünüşü
(+)
Odalardan görüntü
(+)
Başka açıdan iç avlu


Sami Akyürek
12 yıl önce - Sal 05 Şub 2008, 16:44

Kebapçı mı oldu yani molla Yegan medresesi?sayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet