Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Yükleme Teorisi
Genellikle, Başarılı olmuşsam, bu benim çabamla olmuştur. 63.0%  63.0%  [51]
Genellikle, Başarılı olmuşsam bu çevrenin sayesinde olmuştur. 11.1%  11.1%  [9]
Genellikle, Başarısız olmuşsam bu benim yüzümden olmuştur. 14.8%  14.8%  [12]
Genellikle, Başarısız olmuşsam bu çevrenin etkisi ile olmuştur. 11.1%  11.1%  [9]
Toplam Oy : 81

özlenen
13 yıl önce - Cmt 05 Ağu 2006, 18:41
Sizi ne motive eder? EĞİTİM

Merhabalar

Ben bir çalışma yapıyorum ve sizin de fikirlerinizi almak istedim. Ne kadar çok fikir olursa gerçeğe o kadar yaklaşırım diye düşünüyorum. Konu motivasyon; Türkiye'de eğitim çevrelerinde güdülenme, TDK uzmanları tarafından ise isteklendirme olarak uygun görülmüş bir terim.

Kısaca sorum: Öğrenciliğinizde sizin daha iyi çalışmanızı ne sağlar(dı)? Örneğin dersin konusu mu, öğretmenin olumlu tutumu mu? Ailenizin isteği mi? İlgi alanınız mı?

Öğrenme sürecinde olduğum için bir hatamız olduysa affola

Saygılarımla.

Belkıs
13 yıl önce - Cmt 05 Ağu 2006, 18:56

Seçenekler biraz çelişkili değil mi?  Örneğin ben başarılı olmuşsam bu benim çabamla olmuştur. Aynı zamanda başarısız olmuşsam da benim yüzümdendir. Çevremin beni bu konuda çok etkilemediğini düşünüyorum.(iki şıkkıda işaretleyemediğim için bu soruyu boş bıraktım
Öğrencilerin başarısında en önemli etken bence dersin ya da konunun önemli olduğunu düşünmesi. Ben ideallerime ulaşmak için ders çalışırdım. Yani üniversite okumak istediğim için lisede konulara iyi çalıştım.(Örneğin lise son sınıfta notlarım iyi değildi çünkü öss de son sınıf soruları çıkmıyordu)
Kısaca öğrencilere idealler kazandırılması ve bu ideallere ulaşmak için ders çalışmaları gerektiği bilinci kazandırılması onları ders çalışma konusunda motive eder

oktay akçay
13 yıl önce - Cmt 05 Ağu 2006, 18:59

ilgi alanım olan derslerde daha başarılı olduğumu biliyorum.
Ailede önemli.

özlenen
13 yıl önce - Cmt 05 Ağu 2006, 19:02

Haklısınız; aslında oylamada öğrenmek istediğim öncelikle; kişi kendini başarılı mı görüyor yoksa başarısız  mı, ikinci olarak; başarılı/başarısız görüyorsa bunun gerekçesi içsel mi dışsal mı?

En son özlenen tarafından Cmt 05 Ağu 2006, 19:04 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Mine Beyaz
13 yıl önce - Cmt 05 Ağu 2006, 19:04

Bence eğitimde de, çalışma hayatında da motivasyon bireylerin kişisel yapısıyla doğrudan bağlantılı.  Bazı insan 'destek'le, bazısı 'köstek'le başarılı oluyor.  

Bu konuda eğitimli olmamama rağmen hayat tecrübelerimden söyleyebilirim ki bazısına kamçı etkisi yapan şey 'takdir'dir.  Cevresinden (özellikle ailesinden) ne kadar takdir alırsa o kişilerin yüzünü kara çıkarmama sevdasıyla her zaman daha iyisini yapmaya çalışır.

Diğer tür ise, 'sen yapamazsın' dedikçe içine hırs basıp daha da iyisini yapanlar. Ama kanımca bu yapıdaki insanlar olumsuz motivasyondan dolayı hayatta başarı uğruna daha çok ve çabuk yıpranıyorlar.

Bir de kendiyle yarışta olanlar var ki, bence onların hayatta başarılı olma şansları çok daha yüksek çünkü motivasyon için başkalarına gereksinimleri yok.  Kişisel disiplinle, desteğe veya kösteğe dayanmadan sağlam adımlarla başarıya yürüyor, başarılıça çıtayı yükselterek daha da ileriye gitmeye çalışıyorlar.  Ben bu motivasyonun en sağlıklı başarı yolu olduğunu düşünüyorum.[/b]

cangül
13 yıl önce - Cmt 05 Ağu 2006, 19:08

"Başarılı olmuşsam kendi çabamla olmuştur" Dışsal olarak güdüleniyorum ama sonuca götüren kendi çabam oluyor.

"Başarılı olmuşsam bu çevrenin sayesinde olmuştur" Benim güdülenmemde çevre birincil faktör o zaman beni daha fazla destekleyen bir çevre olsa daha başarılı olabilirdim.

"Başarısız olmuşsam bu benim yüzümden olmuştur." Yeterince dışsal olarak güdülenemediğim için başarısız olabilirim. Ama burada suçlu ben değilde böyle bir psikolojiye sahip olmam olabilir.

"Başarısız olmuşsam bu çevrenin etkisi ile olmuştur." Dışsal olarak güdülenen biriysen bu seçenek senin için doğrudur.

özlenen
13 yıl önce - Cmt 05 Ağu 2006, 19:15

Merhaba

Burada, dediğim gibi daha iyiye ulaşmak için sizin fikrinizi almak istedim. Öncelikle kişinin çabası içsel, çevrenin etkisi ile elde ettiği başarı ise dışsal motivasyon olarak algılanıyor. Yani ben içimden geldiği için mi çalışıyorum yoksa dış etkenler mi etkili ? gibi...

Sizler de takdir edersiniz ki bu uzman görüşü alınarak hazırlanmış bir çalışma değil; genel olarak eğilimi merak ediyorum.

Saygılarımla...

Hande D.
13 yıl önce - Cmt 05 Ağu 2006, 20:28

Okul ortamında tabiki ilk önce ilgimi çeken alanlarda başarılı olmuşumdur hep ve onların üstünde daha bir özenle ve istekle durmuşumdur.Mesela Tarihi hep severdim ve oldukça iyi devam etti ama matematik tam tersi.Yani başarılı ve başarısız olmamdaki en büyük etkenin kendim olduğunu düşünüyorum...

aslı güngör
13 yıl önce - Cmt 05 Ağu 2006, 20:45

ilginç ve önemli bir konu
ama biras daha ayrıntı isterim ben,, asıl öğrenilmek istenilen "başarıda nelerin etkili olduğumu" yoksa başarıya "kişisel ve çevresel faktörlerin etkisimi"
sorunun soruluşu cevapları da etkiler diye düşünüyorum

damla y
13 yıl önce - Cmt 05 Ağu 2006, 21:11

Bence büyük ölçüde eğitmenlere bağlı bir çok şey.Mesela üniversitelerde bazı profesörler her düzeyde bilgi aktaramıyor.Bu tür hocalar bence son sınıftaki öğrencilere ders vermeli.Çünkü;bilgilerini basite indirgeyemiyorlar.Alfabeyi öğretmeden cümle kurmaya geçiyorlar yani.Tabi ki çevre,aile gibi faktörler de çok önemli.Aile çok sıkmamalı,ama çok da serbest bırakmamalı.Sürekli takipçisi olmalılar bazı şeylerin.Ve özellikle en önemlisi;insanda öğrenme ve çalışma isteği-bilinci olmalı.Ortada bir başarı varsa büyük ölçüde kişisel çaba da vardır ama başarısızlıkta bence kişisel faktörlerden çok eğitim basamaklarında bir yerlerde bir sorun vardır.

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET