Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Akın Alan
14 yıl önce - Cmt 05 Ağu 2006, 10:30
Kürşat Tüzmen Bursa'dan Ne İstiyor!!!!


İstanbul'dan sonra en çok ihracat yapan Bursa ekonomideki kazanımlarını tek tek kaybediyor....

Önce sektörün öncüsü Tekstil İhtisas Gümrüğü Gemlik'e kaydırılıdı...şimdi ise

Kambiyo işlemleri artık İzmir’de!!!

Hazine Müsteşarlığı'nın taşra teşkilatında yer alan kambiyo müdürlükleri ile bu müdürlüklerin görev alanına dahil iller yeniden belirlendi.

Bakanlar Kurulu'nun 5 Temmuz 2006 tarihindeki toplantısında alınan kararlara göre, Bursa Tekstil İhtisas Gümrük Müdürlüğü, İstanbul Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü’ne bağlı Halkalı Tekstil İhtisas Gümrük Müdürlüğü kaldırıldı. Bakanlar Kurulu'nun bir başka kararıyla da kambiyo müdürlükleri yeniden düzenledi. Söz konusu kararla, yeni yapılanma şöyle oluştu:

-Ankara Kambiyo Müdürlüğü: Ankara, Çorum, Eskişehir, Bolu, Çankırı,
Kastamonu, Kırıkkale, Konya, Kırşehir, Nevşehir, Yozgat, Sivas, Zonguldak, Bartın, Karabük, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Artvin, Kars, Ağrı, Muş, Bitlis, Van, Hakkari, Bingöl, Gümüşhane, Ardahan, Iğdır, Samsun, Sinop, Ordu, Tokat, Amasya, Giresun, Trabzon, Rize. İstanbul Kambiyo Müdürlüğü: İstanbul, Kırklareli, Edirne, Tekirdağ, Sakarya, Kocaeli, Düzce, Yalova.
-İzmir Kambiyo Müdürlüğü: İzmir, Manisa, Uşak, Aydın, Bursa, Denizli, Muğla, Afyonkarahisar, Çanakkale, Kütahya, Bilecik, Balıkesir.
-Mersin Kambiyo Müdürlüğü: Mersin, Adana, Hatay, Niğde, Aksaray, Osmaniye, Kayseri, Karaman, Isparta, Burdur, Antalya, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Malatya, Gaziantep, Adıyaman, Mardin, Diyarbakır, Elazığ, Siirt, Tunceli, Şırnak, Batman, Kilis.  
Sorunlar artacak
İthalat ve ihracatta kapatılmayan hesapların takibinin yapıldığı Bursa Kambiyo Müdürlüğü'nün İzmir'e bağlanarak tasfiye edilmesi, Türkiye'nin ihracatında ikinci sıraya oturan Bursa'daki sanayici ve işadamlarının iş yapma sürecinde çeşitli sorunlara yol açacak.
İthalat ve ihracat işlemleri için İzmir'e gitmek zorunda kalacak olan Bursalılar, hem zaman hem de para kaybedecek.
Kambiyo Müdürlüğü'nün bir başka görevinin de döviz büroları ile döviz bozan kuyumcuların denetimi olduğunu hatırlatan yetkililer, bu sektördeki incelemelerin İzmir'den gelecek elemanlar tarafından yapılmasının da sakıncalar doğuracağını ifade ettiler.


Akın Alan
14 yıl önce - Cmt 05 Ağu 2006, 10:33

Alıntı:
Bursa ayağa kalk
İlk istekleri, Taşıt Araçları ve Yan Sanayi İhracatçı Birlikleri oldu. Ankara’da kulis yaptılar. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın kapısını aşındırdılar. Yetkili yetkisiz herkesi ayağa kaldırdılar. Bölge gazeteleri Yeni Asır’ın manşetleri hep Ankara’yı rahatsız etmek içindi...
Başaramadılar...
Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Genel Sekreteri İbrahim Okur, görevine yeni başlamasına karşın, canla başla çalıştı o dönemde.
Boylarının ölçüsünü aldılar, oturdular.
Ama yılmadılar.
Ardından, Fransızlar’ın otomotiv devi Renault’nun ağır tonajlı kamyon üreten kolu, Renault Trucks’ın Bursa’ya yatırım yapacağını duydular. Hemen harekete geçtiler. Fransızlar’ı aradılar, aracı buldular. Yine gazeteleri aracılığıyla “Bize gelin. Size şunları şunları verelim” demeye başladılar.
Yine olmadı.
Başaramadılar.
Ama yılmadılar.
...Ve dün Resmi Gazete’de yayımlanan bir karar; “onların” bu kez başardıklarını gösteriyordu!
Hazine Müsteşarlığı’na bağlı Kambiyo Müdürlüğü, Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararla kapatıldı ve İzmir’e alındı.
İhracatta İstanbul’un ardından Türkiye ikinciliğini elinde bulunduran Bursa, İzmirliler’in inatlarına, belki de siyasi hesap peşinde olan birilerine kurban edildi.
9 kişilik kadrolarıyla Bursalı ihracatçıların hesaplarını takip eden ekip üzgündü. Kambiyo Müdürü Fikri Uçar’ın ağzını bıçak açmadı.
Bursa Tekstil İhtisas Gümrüğü Gemlik’e gittiğinde yer yerinden oynamıştı.
Şimdi ayağa kalkma zamanı.
Sanayicisiyle, işadamıyla, işkadınıyla, ihracatçısı ve ithalatçısıyla..
Yoksa elimizden gidenlerin önünü alamayız


Can Topaktaş

Bursa HakimiyetMert Doğan
14 yıl önce - Cmt 12 Ağu 2006, 02:26

Aslında bence sorun izmirle değil bursadan uzaklaşması ile ilgili. hakikaten eğer biyere bağlanıcaksa niye 5-6 saat uzaktaki bi şehre bağlanıyor bu. İstanbul olsa daha mantıklıydı. tanıdığım pek çok ihracatçı insan var ve bırakın istanbulu gemlikte bile bazı işleri olsa neredeyse tüm günleri boşa gidiyor üstüne İzmir hakkaten akıl alacak yakınlıkta değil  

belki tüm bu olup bitenin ardında izmirin gönlünü alma çabası vardır. yoksa akıl mantık işi değil. sonuçta Bursa ihracatta türkiye 2.si olmuş. yani bağlandığı kentten ihracat konusunda daha aktif. birde mesafeyi ekleyin. karşımıza dev bir artniyet çıkıyor. bu art niyet neden diye bakınca kesinlikle izmir halkını kıran bazı ifadeleri olmuştu geçmişte devlet büyüklerimizin. Şimdi izmire jest yapmak, gönül almak, şirin gözükmek kabilinden bir uygulama olarak görüyorum ben.

Hani durduk yere maraz çıkarmaktır bu bakanın yaptığı. bir dünya sanayici onca zaman harcayıp izmire gidip gelince işleri aksayıp iş kaybı olunca devvlet sanki karlımı çıkacak? Yada zaten sanayisi çok güçlü olan izmirin kendi iş adamlarıyla yaşadığı bürokrasi kargaşası içine Bursalı işadamlarıda gidince o karmaşa daha azalacakmı? bu işin ne izmirdeki insanların işini hızlandırması mümkün nede bursadaki insanların işlerini hızlandırır. Aksine izmirdeki bürokratik yoğunluğu arttırp orayıda kilitler. Sonuçta ne izmire ne bursaya faydası olmayan bir uygulama.

Art niyet olarak sırf geçmişte yedikleri haltı düzeltmek için akıllarınca bir jest yaptıklarını ama ne isa'ya ne musa'ya faydası olmayan durduk yere maraz çıkaran bi hal aldı bu karar.  


Kamil Büke
14 yıl önce - Cmt 12 Ağu 2006, 06:06(+) 

(+)

Arkadaşlar , bu işlem iktidar partisinin İzmir'i  yapılacak ilk genel seçimde ele geçirme planının bir parçasıdır. İzmir , İktidar partisince  düşmeyen tek kale diye algılanmaktadır.

Bursa , her zaman sağ partiler ve muhafazakar kesim tarafından çanta keklik görülmüştür.  
Dikkat ediniz bu neden ile yıllardır Bursa devlete ödediği vergilere orantılı yatırımı alamamıştır.  
Bursa'da ne varsa , ne yapılmış ise özel sektör ve BTSO üyelerinin başarıları olarak görülmelidir.
Son dönem seçilen bazı İktidar Partisi Milletvekilleri hariç ne yazık ki Bursa'dan seçilen geçmiş milletvekilleri , Bursa için yeterli uğraş vermemiştir.

Saygılarımla


SABRİ BİLGİN
14 yıl önce - Cmt 12 Ağu 2006, 12:39

Bursalılar olarak biz biraz pasif kaldık sanki.Gazete "Bursa ayağa kalktı" diye başlık atmış ama Bursa'nın ayağa kalktığını Bursalılardan başkası görmezse ayağa değil amuda kalksan bir işe yaramaz. Nedenini henüz çözemedim ama yıllardır devleti yönetenler Bursa'yı sevemedi,gitti.Belki şehir olarak seviyorlardır ama yatırım konusunda Bursa hep arka plana itildi.İlk kez bu dönem Türkiye ortalamasının üzerinde yatırım alıyor görünürken sahip olduğumuz bazı ekonomik değerler elimizden alınmaya çalışılıyor.İsterdim ki futbolda olduğu gibi şehirleri de "3 büyük" diye hiç ayırmasaydık.Bursa birçok konuda ilk 3'te olmasına rağmen nüfusta 4. büyük olmanın sıkıntısını yaşıyor.Büyük yatırımların yalnızca ilk 3 şehire layık olduğu gibi çok saçma bir düşünce siyasilerin zihnine iyice kazınmış;çıkar çıkarabilirsen.Oysa objektif bir gözle bakılsa ve oy kaygısı taşımadan objektif hareket edilebilse Bursa gibi şehirlerin çok rahatlıkla Türkiye'nin en önemli bir iki şehrinden biri olduğu anlaşılabilir.Birçok konuda Bursalılar olarak pasif kalarak hata yapıyoruz.Koca metropole bir havaalanı getirtemeyerek turizmimizin geri gitmesine sebep olduk.Başkaları gibi, nokta kadar çıkar için virgül gibi eğilip saygınlığımızı yitirelim demiyorum ama çok önemli gördüğümüz konularda sonuna kadar hakkımızı arayalım.Kamil Büke
14 yıl önce - Sal 29 Ağu 2006, 13:19

http://www.vatanim.com.tr/root.vatan?exec=haberde ...tegoryid=2

Alıntı:
Devlet Planlama Teşkilatı’nın Bursa’daki Kambiyo Müdürlüğü’nün kapatılması yönünde aldığı karar, Bursalı ihracatçıları kızdırdı. İhracat büyüklüğü ile İstanbul’dan sonra ikinci sırada yer alan Bursa’nın, daha düşük ihracat potansiyeline sahip olan İzmir’e bağlanması tepki gösteren ihracatçılar, “En çok ihracat yapan ikinci iliz. Buna rağmen işlerimizi yaptırmak için her seferinde İzmir’e gitmek zorunda kalacağız.


Türkiye İhracat ikincisi Bursa cezalandırılıyor........


Ebru K.Türk
14 yıl önce - Sal 29 Ağu 2006, 13:24

Belki hak vereyim diye düşünüyorum ama bu kararı neresinden tutsak insanın elinde kalıyor. Bir sanayici ve ihracatçı için zaman bu kadar önemliyken sırf basit bürokratik işlemleri yapmak adına (havayolu bağlantısı çalışmadığından) sadece gidiş geliş yolu 8-10 saat süren bir noktayı seçmek akıllığını! her halde ancak bakan bey gösterebilirdi. Hiç olmazsa ulaşımı çok çok daha kolay olan İstanbul'a bağlansaydı da daha kabul edilebilir olurdu ve tepki görmezdi bu kadar.  

Batur

14 yıl önce - Sal 29 Ağu 2006, 16:58

Bursa’nın hep geri plana atılmasından bıktım, bunu ispatlayan o kadar çok şey var ki. Uluslar arası havaalanı yapmışlar, o kadar parayı harcamışlar ama sanki Bursa faydalanmasın, kullanılmasın, atıl kalsın diye gidip nereye yapmışlar, şimdi de kalkmış kambiyo müdürlüğünü İzmir’e taşıyorlar. Neden İstanbul değil de İzmir, madem kambiyo müdürlüklerinde düzenleme yapılmış mantık olarak Marmara Bölgesi’nde yer alan Bursa’nın İstanbul’a bağlanması gerekirdi. Ama bunun arkasında başka şeyler var, açıkça İzmir’in ihracat potansiyeli artırılmak isteniyor.

Ne İstanbul ne de İzmir’i istemiyoruz, yıllardır Bursa’nın suyunu, havasını pisleten birçok fabrikanın vergilerini İstanbul’da ödedikleri yetmiyormuş gibi bir de bunu istemiyoruz. Bursalı siyasetçiler uyumasın Bursa’nın hakkını yedirmesin.      


demir1
14 yıl önce - Sal 29 Ağu 2006, 20:44

Kürşat Tüzmen'in gerekçesini çok merak ediyorum Türkiye'nin 2.ihracatçısı şehrinde bulunan Kambiyo Müdürlüğü'nü,ihraacatı kendisinden düşük bir şehre taşımak düpedüz siyasi rant sağlamaktan başka ne olabilirki.Bursa insanının gayretleriyle sanayiide önemli başarılar sağlamış bu kente neden bu kadar kötülük yapılır anlamam.

Kamil Büke
14 yıl önce - Cum 01 Eyl 2006, 14:46

http://www.bursahakimiyet.com.tr/in.php?is=haber& ...mp;im=7159

Alıntı:
Bursa iş dünyasının dış ticaretteki partneri konumundaki Kambiyo Müdürlüğü'nün kapatılmasına yönelik görüşlerini de belirten Tüzmen, konuyu yakın takibine aldığını söyledi.
Kambiyo Müdürlüğü
Bursa'daki dış ticaret yoğunluğuna dikkat çeken Tüzmen, "Hazine'deki arkadaşlarıma kapatılma gerekçesini sordum. Gönderilecek raporu bekliyorum. İhracatçımızın, sanayicimizin, Türkiye'nin en önemli merkezlerinden birinde sıkıntı yaşamasını istemeyiz" diye konuştu...........................


Sn.Bakan Kürşat Tüzmen dün Bursa'da idi. Bürokralarından Kambiyo Müdürlüğünün kapatılması ile ilgili gerekçeli rapor istemiş. Bursa'yı mağdur etmeyeceklerini beyan etmiş. İzleyelim.....sayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet