Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
hasan42

14 yıl önce - Pzr 02 Nis 2006, 14:56
Konya - Sahip Ata Külliyesi

Caminin kitabesi şöyle:

"Bu cami Keykavus'un zamanında 1285 milâdi yılında Hacı Ebubekir Zade Hüseyin Oğlu Sahibi Ata Fahreddin Âli tarafından yaptırılmıştır. Mimarı Keluk Bin Abdullah'tır. 1871 yılında yangın nedeni ile yeniden yaptırılmıştır. Yeniden yapan mimarı Muhidin Ustadır."

İlk yapıldığında çok daha büyük olan caminin kapı ve minaresi sonradan yapılan cami çok daha küçük olduğu için camiden uzakta kalmış ve avlu kapısına dönüşmüştür.

(+)

Minarenin Arkeoloji Müzesi bahçesinden görünümü.

(+)

(+)

(+)

Caminin içi sade ama huzurlu bir mekan.

(+)

(+)

(+)

(+)

omeralp
14 yıl önce - Pzr 02 Nis 2006, 16:48

merhaba resimler  icin tesekkurler...bu camiide de  selcuklularin  ileri  derecedeki estetik anlayislarini  gormek mumkun  ..gercekten ozellikle minare  ve giristeki  tas ve seramik isciligi  cok  buyuleyici  .... hersey gonlunuzden gectigi  gibi olsun  ...saglicakla kalin...

hasan42

14 yıl önce - Pzr 02 Nis 2006, 19:48

Haklısınız. Bu caminin özellikleri aslında detaylarda görülebiliyor. Taş ve ahşap işçiliğinin ayrıntılarını da görüntülemeye çalışacağım.

42hakan42

14 yıl önce - Pzr 02 Nis 2006, 20:55

Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden olan Sahip Ata Camii, Anadolu Selçuklularının bilinen en eski ağaç direkli camisidir.
 Tanıtım için teşekkürler...

nebi

14 yıl önce - Pzr 02 Nis 2006, 21:15

Inanirmisiniz her gun burdan dolmusla geçerdim ama ismini bile bilmezdim bu cami'nin caminin mimarisi alaattin bulvarindaki ince minare medresesine çok benziyor o devirde turkuaz rengi çok kullaniliyormus galiba...

Bu cami yakinlarindada bir hamam olacak bildigim kadariyla...

sayfa 1
123 ... 91011   sonraki »
ANA SAYFA -> KONYA