Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Batman Hasankeyf - Ilısu Barajı hakkında ne düşünüyorsunuz?
123 ... 626364   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 1
Kani
13 yıl önce - Cum 04 Ağu 2006, 16:44
Batman Hasankeyf - Ilısu Barajı hakkında ne düşünüyorsunuz?


Alıntı:
Ilısu Barajı'nın temeli atılıyor

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ve bölgeye hayat verecek Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santralinin (HES) temeli, 5 Ağustos 2006 tarihinde düzenlenecek törenle atılacak.

Temel atma törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de katılacak.
Cumhuriyet tarihinin en büyük projelerinden olan GAP'ın anahtar projesi Ilısu Barajı ve HES'i tamamlandığında, göl hacmi bakımından Türkiye'nin ikinci büyük barajı olacak.
2013 yılında hizmete alınması planlanan proje, kurulu güç ve yıllık enerji üretim kapasitesi bakımından da, Atatürk, Karakaya ve Keban'dan sonra 4'üncü büyük HES olma özelliğini kazanacak.
GAP bünyesinde Dicle Nehri üzerine inşa edilecek Ilısu Barajı ve HES'i, Şırnak ilinde yer alıyor.
Suriye sınırına yaklaşık 45 kilometre mesafede olan Ilısu, temelden 135 metre yüksekliğine, 43,79 milyon metreküp dolgu hacmine ve bin 820 metre kret uzunluğuna sahip olacak. Tesis tamamlandığında baraj gölünde 11 milyar metreküp su depolanacak.
Her biri 200 megawatt (MW) gücünde 6 üniteden oluşan ve toplam kurulu gücü bin 200 MW olan santral devreye girdiğinde, yılda ortalama 3 bin 833 Gigawatt/saat (GWh) enerji üretimi gerçekleştirilecek.
Bu enerji üretiminin yanı sıra Ilısu Barajında regüle edilen ve daha sonra inşa edilecek Cizre Barajına bırakılacak sularla Nusaybin, Cizre, İdil, Silopi ovalarında toplam 121 bin hektar alanın modern sulama teknikleriyle sulanması da mümkün olacak.

Kaynak:A.A.


Yapılım yapılmaması yıllardır tartışılan, bu proje hakkında ne düşünüyorsunuz? Ülkemize ne gibi faydaları, veya ne gibi sakıncaları olur.


Erdal
13 yıl önce - Cmt 05 Ağu 2006, 21:35

Türkiye'deki en öneli ikinci baraj ve 1.derece güvenlik projesi.

Baraş sayesinde Dicle üzerinde de ciddisöz sahibi olabileceğiz, Kebanın yarısı kadar elektrik üretip bence en önemlisi bir bölgede kesin konrtrolu sağlayacağız.

Konu ile ilgili ben iki önemli yazı görebildim.

Milliyet   SabahOnur Taner

13 yıl önce - Pzr 06 Ağu 2006, 15:25

Peki bu başlıkta üzerine değinilen 15 bin yıllık tarihi olan Hasankeyf ne olacak? Cevresine bent öreceğimiz yok herhalde.

salihh
13 yıl önce - Pzr 06 Ağu 2006, 15:32

Bence bu proje de pek çok diğer projelerimiz gibi yılan hikayesine döner zor biter. Ama zararı olmaz elbette faydası olur.

kadirbaba
13 yıl önce - Pzr 06 Ağu 2006, 15:45

Hasankeyf Güneydoğu'nun Efes'i denilebilecek bir yer.Tarihimizde büyük bir önemi var. Akkoyunlular, Artuklular, Eyyubiler, Selçuklular gibi medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir yer.

Bu baraj gölü 7-8 sene içinde Hasankeyf'i sular altında bırakacak. Bu süre içinde yapılacak kazı çalışmalarıyla beraber taşınabilecek tüm tarihi eserler başka bir yere aktarılacak. Ancak bu süre ve imkanlar kazı çalışmalarını tamamlamak için yeterli değil. Örneğin Efes'te 50 seneyi aşkın bir süredir kazılar sürüyor ve gelecekte de sürecek. Daha da kötüsü Hasankeyf'te çok değerli taşınmaz tarihi eserler var.

Akkoyunlu Zeynel Bey'in türbesi. AnadolU'da Horasan'dan izler. Çok değerli bir yapı.
 

 

Eyyubi'lerden El Rızk Camiî, minarenin süsleri ve Arapça kûfî yazıları çok değerli.
 

 

Bunların dışında Ulu Camiî, Sultan Süleyman Camiî, Koç Camiî ve tarihî kale, köprü, saray ve ev kalıntıları var.

Böyle bir tarihi sular altına gömmek büyük vicdansızlık, büyük vefasızlık. Üstelik dünyada modası geçmiş ömrü kısıtlı bir baraj için, hidroelektrik enerji için. Bunu yapacaklarına o çevredeki kaçak elektriği önleseler daha doğru olmaz mı? Ne de olsa iki Ilısu kadar elektrik çalınıyor. Kaçağı telafi etmek için bir Hasankeyf daha mı feda edeceğiz yoksa.Erdal
13 yıl önce - Pzr 06 Ağu 2006, 17:13

Ilısu Barajı geç kalınmış bir projedir.Proje inşaat süresi boyunca 80.000(seksenbin) kişiye (aileleri ile birlikte) iş imkanı ve ekonomik özgürlük verecek bir projedir.Ayrıca Baraj gölü oluşması sonrası Atatürk Barajında olduğu gibi baraj havzasında alternatif iş imkanları (mesala balıkcılık) oluşabilecektir.Bu proje inşaat süresince ve sonrasında bölgenin terörize olma koşullarının önünde en önemli engel olacaktır.Para kazanan rahat yaşama koşullarına kavuşan insanlar üzerinde hem feodalite kırılacak hemde terör desteğinin önüne geçilme imkanı olacaktır.

Bu gün baraj projesine ençok kürtçülük yapanlar ve AB'ciler  "tarih kayboluyor" maskesi altında karşı çıkmaktadırlar,

Onların  neden karşı çıktığı aşağıdaki alıntıda da netbir şekilde bekirtilmiş;

Alıntı:
Mardin'in Beşiri ilçesine bağlı Başpınar köyünün yakınında "Mava" dağı vardır.
Orada çok şehit verdik.
Ilısu yapılınca "dağın bir bölümü suyun altında kalacak."
Bölgedeki "Cehennem Deresi" pek çok askerimize mezar oldu.
Ilısu yapılınca orası da "suyun altında kalacak."
Bölgenin Gercüş'e olan uzantısında hayli mağara mevcut.
Yıllardır teröristlerin barındığı yerler. Ilısu bitince o mağaralar da "suyun altında kalacak."


ve
Alıntı:
Türkiye enerjide "dışa bağımlı."
Keban'ın yarısı kadar enerji üretecek olan Ilısu, enerjide dışa bağımlılığı bir nebze de olsa azaltacak.
"Bütün bunlardan" dolayıdır ki...
Ilısu, Cumhuriyet'in "olmazsa olmaz" projelerinden.
Ve Batı'nın "aman olmasın" diye binbir zorluk çıkardığı yatırımlardan.


Daha çok açıklanma yapılabilir ama  Proje ile;

  1-) Bölgede 80.000 (seksen bin) kişinin hayatı direk olarak pozitif yönde değişecek.
  2-) Bölgeye; bölge tarihi boyunca yapılmış en büyük yatırım. Baraj ve oluşacak su havzası boyunca hem hayat hemde coğrafya değişecek.
  3-) Baraj havzasının Devletce kontrolü ve bölge halkının para kazanması ile birlikte feodalite ve terör desteği azalacak.
  4-) Enerjine dışa bağımlılığımız bir nebze olsun azalacak.

Bakın şu aralar en popüler Kürtçü Osman Baydemir ne diyor "YA İKNA EDİN, YA İKNA EDELİM"burada

Hasankeyf konusu;

Baraj Su tutma havzası 510 metreden başlamaktadır. Hasankeyf  Dicle kotu ise 480 metredir.Hasankeyf'in ancak 30 metrelik kısmı yani Hasankeyf'in %30-35'lik kısmı baraj havzasından etkilenmektedir. Yukarıda Kadir Bey in port ettiği eserlerin büyük kısmı ve Hasankeyf mağaraları Ilısu Barajı havzası dışında kalacaktır.

Gönül isterdiki kadir bey de belirtiği "Örneğin Efes'te 50 seneyi aşkın bir süredir kazılar sürüyor ve gelecekte de sürecek. Daha da kötüsü Hasankeyf'te çok değerli taşınmaz tarihi eserler var." değerlerinin hepsine sahip çıkabilelim.Bu çalışmaların %100'ü için hale 7 senemiz var.7 sene sonra ancak %70'i için çalışmalar Hasankeyf linanından başlayabilecek.

Unutmamak gerekir ki Bu bölgenin güncel tarihinin son 30 senesinde faal terör var.Bu gün tarih kaybolacak diye ayaklamananlar keşke dünde olabilseydi.Özellikle Kürtçüler ellerinde silah mağaralarda  askerlerimiz bekleyecelerine ortak tarihimize sahip çıksalardı.


Son söz Ilısu Barajına sadece enerji projesi olarak bakmamak gerekir.


kadirbaba
13 yıl önce - Pzr 06 Ağu 2006, 19:45

O kürtçülerin kendi hesapları var. O hesapları bozacaksa Ilısu barajı tabiî ki yapılsın ancak artık barajlarla elektrik hayalini kafamızdan silmemiz lazım. Enerji ihtiyacımız büyüdükçe daha nereye baraj yapacağız. Nükleer enerjiyi kullanmadan bu işe çözüm getiremeyiz.

Bir başka mevzu da ekonomik özgürlüklerle terörle mücadele. Öyle olsaydı GAP terörü bitirirdi. Ne oldu peki? Su gelecek, tarlalar sulanacak tarım yapılacaktı. İşinde gücünde köylüler terörist olmayacaktı. Ama kaçakçılıkla, mafyayla kolay yoldan para kazanmak varken kim uğraştı tarlayla sabanla. Feodalizm yok olacak diye tarla verdiler herkese. Bir sene sonra göçetmek için o tarlaları ağalarına satmadılar mı? Artık terörü yatırımsızlığa bağlamamak için önümüzde kesin deliller var.

Eğer birkaç mağara sorunsa yıksınlar o mağaraları bombayla. Hatta tümden bir dağ ise o dağı da yıksınlar. Terörislerin, Kürtçülerin hesabını bozmak için ne kadar zahmetli bir yöntem bu böyle.

Bu yapılanlar sadece terör bölgesine yapılan milyon dolarlık israf ve tarihimizin suya gömülmesi. Tarihi eserlere önem verilseydi bir kaç milyon YTL daha harcayıp koruyucu bir set yapılamaz mıydı?


Kani
13 yıl önce - Pzr 06 Ağu 2006, 20:09

Alıntı:
Hasankeyf’in %80’i Ilısu Projesi’nin maksimum su kotundan etkilenmiyor. Bu alanda yer alan onlarca mezar, türbe, höyük, eski kalıntılar ve 4200 mağara ev, bu bölgenin geliştirilmesiyle birlikte bir 'Arkeolojik Park ve Açık Hava Müzesi'nde yeniden hayat bulacak ve Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı ile birlikte 'Türkiye’nin ve Dünyanın Kültür ve Turizm Cazibe Merkezi' olacaktır. Ilısu Baraj Gölü altında kalacak olan bütün kültürel varlıklar ve yerleri ise Yeniden Yerleşim Eylem Planı çalışmaları çerçevesinde belirlenmiştir ve bu kültürel varlıklar Ilısu Barajı ve HES Projesi’nin 7 yıllık inşaatı süresince kazılarla çıkarılıp korunacaktır."


Şayet söylendiği gibi yapılırsa? Tarihi eserler pek kaybolmayacak gibi görünüyor, hatta bölge Turizm'e de açılmış olacak.


devrim1907
13 yıl önce - Pzr 06 Ağu 2006, 20:15

Bölgede tarihi eserler var ama bu eserler yılda kaç kişi tarafından ziyaret ediliyor? Ziyaret edilmedikçe, turizm açısından değer kazanmadıkça bu eserlerin yer üstünde ya da yeraltında kalmasının bencen çok fazla bir önemi yok. Eserlerin büyük bir kısmı zaten projede kurtarılacak. En azından belki daha fazla ön plana çıkarlar ve ziyaretçi çekerler.

Erdal
13 yıl önce - Pzr 06 Ağu 2006, 21:19

Önce Ilısu baraj havzasını görelim. Yaklaşık olarak baraj su tuttuğunda aşağıdaki alan devbir göl olacak. Türkiye haritasını düşünerek bakarsanız projenin büyüklüğü daha net anlaşılabilir.(+)


Karşıda görülen ovada adacıklar olacak ve büyük kısmı göl haline gelecek.Köprü ve karşı mahalle su altında kalacak. Belki burada cok büyük Viyadük yapmak gerekebilir.(+)

 

Yaklaşık su kotu çizdigim gibi olacak. Gercek Hasankeyf resimdeki tepenin yamacı.Buraya turistleri Hasankeyf limanından getirmek gerekecek..

 

(+)


Bu arada Hasankeyf'in yeri burası;


 

(+)


Kadir bende Nükleer enerjiye sıcak bakıyorum ama Hidroelektrik santralleri sadece elektrik santralleri değil..aynı zamanda bir göl. Baraj için enbüyük risk Dicle nehrinin alivyonları ile dolması. Baraş ömrünü tamamlayınca bu alanda artık sarp kayalar yerine cok verimli bir ova olacak.

GAP projesinin şuana kadar yapılan kısmı yoğun terör bölgesine yapılmadı. Ilısı Barajı terör bölgesindeki ciddi ilk proje. Diger bir konu illegal işlere izin vermemek devletin görevidir. Bunlar kötü cocuklar diye boş bırakmamak lazım. Onlarda Medenice kurallar içinde yaşamayı öğrenecekler..

Alıntı:
Eğer birkaç mağara sorunsa yıksınlar o mağaraları bombayla. Hatta tümden bir dağ ise o dağı da yıksınlar. Terörislerin, Kürtçülerin hesabını bozmak için ne kadar zahmetli bir yöntem bu böyle


Bilmiyorum bölgeye hiç gittinmi ama buraların tamamını bile bombalasan  düzelecek gibi değil. ben buralar için "Tanrının bile cezalandırdığı bölge" diyorum.En net çözüm su havzalarını tutup  toprağı ve suyu kontrol altında tutmak. Şu ana kadar toprak ve su bu devlete ihanet etmedi. Benzer baraj cözümlerini  Irak sınırı boyuncada düşünmeliyiz bence..

Alıntı:
Bu yapılanlar sadece terör bölgesine yapılan milyon dolarlık israf ve tarihimizin suya gömülmesi. Tarihi eserlere önem verilseydi bir kaç milyon YTL daha harcayıp koruyucu bir set yapılamaz mıydı?

Kısmen yapılabilir ama burada miluonlarca m2 sudan bahsediyoruz cok ciddi bir yatırım gerektirir.7 sene boyunca yapılacak kazılarda kurtarılmaya değer eserler zaten 30 mt yukarı  taşınacaktır.Zaten esas kurtarılması gereken bölgeler yine susuz kalacak.sayfa 1
123 ... 626364   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET