Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
ŞAFAK

7 yıl önce - Cum 04 Ağu 2006, 08:24
İstanbul'un dev bayrakları tartışma konusu

Arkadaşlar herşeyimiz 10 numara ya artık istanbuldaki dev türk bayrakları tartışılıyor.Haber sabah gazetesinden peki sizin fikriniz ne.
http://www.sabah.com.tr/gnd108.html
Haber bu
Alıntı:
İstanbul'a asılan dev bayraklar tartışması

Gazetecilerden bazıları, "Böyle böbürlenmek milliyetçiliği azdırır" diye yorumladı. Kimi de "Bayrak dalgalandıkça biz iftihar ederiz"dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin 10 ayrı noktasına dev Türk bayrağı dikme projesi tartışma yarattı. Paraşüt bezinden dikilen 150 metrekare ebadında, 50 kilo ağırlığındaki dev bayraklar 36 metrelik direklere asıldı. Geçtiğimiz hafta ilk bayrağı, Sarayburnu'nda İstiklal Marşı eşliğinde göndere çeken Başkan Kadir Topbaş, bu projenin, kente gelen yabancıların bayrağı hissetmesini amaçladığını söylüyor. Sarayburnu'nun yanı sıra Emirgan korusu, Beylikdüzü İstanbul girişi, TRT Ulus binası, Çamlıca TEM gişeleri, Kartal, Pendik Kızılay önü, Pendik Gözdağı, Çamlıca tepesi ve Kayışdağı'na dikilen dev bayraklarla ilgili yorumlar ise tartışmalara neden oldu.

Bunlarda tartışan taraflar

http://www.sabah.com.tr/gnd109.html
Alıntı:
Konuyla İlgili Basında Yer Alan Bazı Yazılar Şöyle:

Bayrak ve evrensellik
* Çetin Altan (Milliyet yazarı): ... Hazine'den geçinmeliler kanadında da can havliyle "siyasal milliyetçiliğe" sarılma, iyice yele kabartmaya başladı ve İstanbul'da minareler paralelinde, bayrak direkleri de boy atıp uzayıverdi. ...Sorun, İstanbul'a büyük bayraklar dikmekte değil, onun doğal güzelliğiyle tarihsel kimliğine "uzay çağı"nda da evrensel bir kalitede layık olabilmekte...

Milliyetçiliğin yükselişi
* Murat Belge (Radikal yazarı): İstanbul'da olağandışı uzatılmış (kim bilir yakından bakınca kalınlığı da ne kadar olağandışı) bayrak direklerinde, olağandışı boyutlarda bayraklar dalgalanıyor. ...'Bunlara ne gerek var?' diye sorduğunuzda, 'İşte! Bayrak düşmanı! Hain!' diye bağırtarak üzerinize salacakları ağzı köpüklü sokak milliyetçileri de eksik değil. ...Bu 'milliyetçilik yükseltme'nin, 'darbe' gibi olaylar dışında, neye yarayacağını bilmiyorum.

En güzel 4 bayrağım
* Ertuğrul Özkök Hürriyet Gen. Yay. Yönetmeni): 'En güzel 10 Türk bayrağını' seçin. Jüride yer almaya da adayım. 4 bayrağı ilan ediyorum. İkisi sivil, ikisi askeri. İş Bankası'nın İstanbul'daki genel merkez binasının tepesindeki, Tekfen binasının üzerindeki, Gümbet'te ve Harbiye Orduevi'nin tepesindeki bayraklar. Bu bayraklar benim iftihar listemdir. Devlet kurumlarının hiçbirinin önünde beni etkileyen bir bayrak yok.

Onun için savaştım
* Altemur Kılıç (Yeniçağ yazarı): Milliyetçilik, Atatürk milliyetçiliği milletin mücadelelerinden omurga olmuş bir şey. Bayrak da en kutsal ifademiz. Ben de aynı bayrak için Kore'de savaştım. Ne anlama geldiğini çok iyi biliyorum.

Oynamayın örselenir
* Abdurrahman Dilipak (Vakit yazarı): Bayrakla çok oynamamak gerekiyor, örselenir. Bayrağın anlamı o değil, bayrağı tartışma konusu yapmak hoş değil. Bayrak, bütün bir toprakta yaşayan insanların ortak sembolüdür. Kutsal değil, kutsal olan biziz.

Ne kanıtlanacak acaba?
* Oral Çalışlar (Cumhuriyet yazarı): Dünyanın en büyük bayrağının Amman'da olduğunu övünerek söylemişlerdi. Ülke yoksuldu ama büyük bayrakla övünüyorlardı. Bizde de asıldığı söylendiğinde Ürdün'ü hatırladım. Ne kanıtlanmak isteniyor merak ediyorum.

yasin.yılmaz

7 yıl önce - Cum 04 Ağu 2006, 09:10

Gazete yorumlarından ben, öküz altında buzağı arandığını düşünüyorum.
Böyle bir konunun tartışılacak neresi var anlamak mümkün değil.

01Hakan01
7 yıl önce - Cum 04 Ağu 2006, 13:54

Çetin Altan, Murat Belge, Abrrahman Dilipak,Oral Çalışlar.

Muhalefet edenlerin kimlikleri herşeyi açıklamıyormu?

neka
7 yıl önce - Cum 04 Ağu 2006, 14:12

İstanbul üzerindeki hayallerinden hala kurtulamamış olanların, bu dev ay-yıldızları görünce daha da çileden çıkacaklarını hayal ediyor ve mantıklı bir iş yapıldığı kanaatine varıyorum. Milli duyguların ateşlenmesinden neden bu kadar korkuyorlar?

ŞAFAK

7 yıl önce - Cum 04 Ağu 2006, 15:25

Sanırım milli duyguların ateşlenmesi ile o kişilerin arasında bır çıkar çatışması var ne dersiniz.

kadirbaba
7 yıl önce - Cum 04 Ağu 2006, 15:45

Altemur Kılıç içimizdekileri köşe yazısına dökmüş. Bize tercüman olmuş. Tavsiye ediyorum:
http://www.yenicaggazetesi.com.tr/yazidetay.asp?AuthorID=78&ArticleID=1748

mustafa esenduran
7 yıl önce - Cmt 05 Ağu 2006, 21:44

Şanlı bayrağımızın göklerde dalgalanmasına karşı çıkmak kimsenin haddi olamaz  fakat bayrağımızın politik ve siyasi bir malzeme haline getirilmesine şiddetle karşıyım..

Engin

7 yıl önce - Pzr 06 Ağu 2006, 11:31

....siyasi rant sağlanmasıymış....

bir büyük sorunumuz var, her şeyden büyük, nedir?

eleştirmek için eleştirmek! ne yazık ki buna halk olarak biz de pirim veriyor, bu adamların boy göstediği gazeteleri alıp, televizyonları izliyoruz...

milliyetçilik, vatan sevgisi, bayrak aşkı birer ihtiyaçtır, Türk Yurttaşının en doğal ihtiyaçları... Her karışını kanını dökerek kazandığı topraklarda kendi bayrağını dalgalandırmaktan daha doğal ne olabilir ki? Bunu nasıl bir düşünce(sizlik) ile siyasi rant olarak adlandırabilirler?

O zaman halkın eğitimi için okul, ibadeti için cami, sıhhati için hastane de yapmayalım, adı siyasi rant oluyor!!!

Zaten eleştirenlerin de derdi başka... Avrupa Birliğine kabul edilmemiş bir ülkede 12 yıldızlı bayrak asılınca sağa sola, "siyasi rant" diye dışladıkları olayın adı "vizyonu olmak"(!) oluyor  ,  hiç birinin de sesi çıkmıyor!!

Sinan Doğan

7 yıl önce - Pzr 06 Ağu 2006, 11:37

Milliyetçilik neden bazı kesimlere bu kadar ürkütücü geliyor anlamıyorum, Milliyetçilik ulu önder Atatürk'ün 6 ilkesinden biridir. Ayrıca bu kesimler Milliyetçiliğin ne demek olduğunu ve neleri kapsadığını iyice bir araştırsınlar. Milliyetçilik bir siyasi görüş olamaz ve hiçbir siyasi partinin kendine özgü bir kavramıda olamaz

Zeki Varış

7 yıl önce - Pzr 06 Ağu 2006, 12:03
Yazık!

Alıntı:
Hazine'den geçinmeliler kanadında da can havliyle "siyasal milliyetçiliğe" sarılma

Alıntı:
üzerinize salacakları ağzı köpüklü sokak milliyetçileri

Alıntı:
Bayrakla çok oynamamak gerekiyor, örselenir.

Alıntı:
Ne kanıtlanmak isteniyor merak ediyorum.

Şu ifadelere bakarmısınız.Sanki yabancı basından alıntılar.Bunlar bizim yazarlarımız olamaz?!?!

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet