Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir Ayavukla Kilisesi
123   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Mehmet YASA

14 yıl önce - Sal 30 Mar 2004, 17:45
İzmir Ayavukla Kilisesi


Bu güzel fotolardan sonra, maalesef şuan kötü durumda bulunan Ayavukla Kilisesini görmenizi istedim..Basmane'den Tepeciğe giderken sağdan 2. sokağın içinde, yani semt olarak Basmane oluyor...Büyükşehir Belediyesi burayı kendisine tahsis etti ve Restorasyonunu yaptıracak..Şuan Yüksek teknoloji Enstitüsü öğrencileri rölöve çalışmalarını yapıyorlar..Bir kültür merkezi ya da tekrar Kilise olarak restore edilmesi düşünülüyor..
Ayrıca Atatürk burayı Arkeoloji Müzesi haline getirmiş eskiden, fakat daha sonraları müze taşınınca burası da bakımsızlıktan mahvolmuş...Umarım önümüzdeki zamanda eskisi kadar güzel, bakımlı ve kullanışlı bir mekan haline gelecektir...
(+)

(+)

(+)

(+)
okan555
11 yıl önce - Sal 05 Eyl 2006, 20:29
Aya Voukla


İzmir merkezde yıkılmadan ayakta kalabilmeyi başarmış iki Ortodoks kilisesinden biridir Aya Voukla. Uzun bir süre Arkeoloji müzesi olarak kullanılmış, Bahribaba'daki Arkeoloji Müzesi açılınca kullanım dışı kalmış ve çürümeye terkedilmiştir.

Bir ara Çekül Vakfı tarafından restorsyon projeleri yapıldıysa da oylece cürümeye terkedilmiştir.

Bence bir an önce bu binanın restore edilmesi ve şehre kazandırılması lazım. İlla kilise olarak kullanılmasına da gerek yok.

Eskiden olduğu gibi müze de olabilir sanat merkezi de. En azından şimdi olduğu gibi metruk kalmasından iyidir.(+)


okan555
11 yıl önce - Pzr 10 Eyl 2006, 21:24
Eski hali nasıldı.


Aya Vukla olarak bilinen bu klisenin gerçek adı Agios Voukolos (Ayos Vukolos) olup. Nedendir bilinmez (heralde anaerkil bir toplum olduğumuzdan) dişil bir biçimde Aya vukla olarak söylenmektedir.

Arkeoloji müzesi olduğu yıllarda daha çok ışık alması için kubbe kısmında ufak bir değişiklik yapılmış bu bölüm kaldırılarak konik bir cam çatı ile örtülmüştür.

Bu kilisenin 1922 öncesi fotografını bulmak çok zor olduğundan o günkü biçimini tam olarak mümkün olmasa da Türkiye ve İzmir'deki Ortodoks kiliselerinin mimarisini ve kubbe biçimlerini göz önüne alırsak aşağıdaki gibi olması gerekirdi.

Birinci resim bugünkü hali, İkinci resim 1922 öncesi temsili hali.(+)
Kaan1327
9 yıl önce - Prş 26 Hzr 2008, 10:16

Bence biri artık bu binaya el atmalı gitti gider. Artık sanat merkezi mi yaparlar, müze mi yaparlar bir şekilde değerlendirilmeli.


Ayhan
9 yıl önce - Cmt 04 Ekm 2008, 01:23

Uzun süredir metruk durumda bekleyen Ayavukla Kilisesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek sergi mekanı, semt eğitim merkezi ve kitaplık olarak kullanılacak. Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifiyle 14 Şubat 1924 tarihinde İzmir ve çevresine ilişkin eski eserleri sergilemek amacıyla Asar-ı Atika Müzesi olarak hizmet vermeye başlayan Ayavukla Kilisesi’nin, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından “sosyo kültürel tesis alanı” olarak kullanılacağı bildirildi.

http://www.izmir.bel.tr/Details.asp?textID=2965sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR