Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kayseri Hatın Tekin Çeşmesi
12   sonraki »

ANA SAYFA -> KAYSERİ
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Burhanettin Akbaş

11 yıl önce - Sal 01 Ağu 2006, 01:05
Hatın Tekin Çeşmesi

Nuh Mehmet Baldöktü Anadolu Lisesinin duvarına bitişik güzel bir çeşme vardır. Üzerinde hayır sahibinin Hatın Tekin olduğu yazlıdır. Yol yükseltme çalışmalarından dolayı bu yazı aşağıya çökmüştür. Caminin üzerinde tarih yoktur. Güzel bir taş işçiliği vardır.

(+)

(+)

Serkan Erdoğan

11 yıl önce - Sal 01 Ağu 2006, 13:17

Kayseri, İl merkezinden Talas’a giden cadde üzerinde, Han Camisi’nin karşısında bulunan çeşmeyi kimin yaptırdığı bilinmemektedir. Dikdörtgen kütlevi bir çeşme olup, yuvarlak kemerli niş içerisinde ayna taşı bulunmaktadır.Yuvarlak kemerin üzengi silmesinde bir kartal amblemi bulunmaktadır.

dr. mustafa ışık

10 yıl önce - Prş 07 Hzr 2007, 16:15
Hatun Tekin Çeşmesi

Han Cami’inin doğu taraf karşısında, Atatürk İlköğretim Okulu’nun duvarında, kör bir çeşme bulunmaktadır. Yörükoğlu,  o tarihte, çeşme  üstünde bulunan okul levhasındaki 1936 tarihini, inşa tarihi olarak göstermiştir.  Oysa kitabenin sonunda bir tarih vardı ancak kaldırım döşemesi sırasında altta kaldığından, gözükmemektedir. Ancak ben 1947 gibi hatırlıyorum.
Çeşmenin kitabesinde, yeni harflerle “Sahibu’l Hayrat Hatin Tekin” yazmaktadır. Hatin ismi, “Hatun”dan bozularak söyleniş olmalıdır. Harfler ve soyadı noktalarından, Cumhuriyet Dönemi’nin özelliklerini yansıtmaktadır. Biz "Tarihi Kayseri'de Kadının Adı" adlı eserimizde bir miktar bahsettik.
Sağ köşedeki ayyıldız da gözden kaçmamalıdır.
' 000011.JPG '

K.Oktar ARKIN
10 yıl önce - Prş 07 Hzr 2007, 17:10

Ya artik sitede ilk once baktigim bolumlerden biri halina geldi Kayseri.
Tanitanlara cok tesekkurler.Ayrica dikkatimi ceken bi konu ,Kayseri de yapilan restorasyonlar cok kaliteli ve saglikli gorunuyor.Calisanlarin ellerine saglik.Paylasmak istedim sadece.

dr. mustafa ışık

8 yıl önce - Pts 08 Hzr 2009, 23:45
Hatin Tekin Çeşmesi taşınacak mı?

Hatin Tekin Çeşmesi taşınma yolunda galiba. Taşlar numaralanmış. Bu arada etrafı kazıldığı için, yapıldığı tarih olan 15-8-1948 ' ortaya çıktı.
60 yıldan bu yana şehir kodu, yükseldikçe yükselmiş. Son düzenlemede parka taşları kitabenin altına kadar gelmiş. Hatta tarihi bile kapatmıştı. Etrafı açılınca 2 m. kadar aşağıda kaldığı ortaya çıktı.
Su yalağının seviyesi dah aşağıda. "Taşlar numaralanmış" dedik ya.

Bakalım yolculuk nereye...?

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> KAYSERİ