Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
yasaruruk
12 yıl önce - Cum 13 Hzr 2008, 01:24

Düzeltilen başlık için teşekkür ederim...

(+)

Şehir Oteli inşasından önce Şehir Gazino ve Bahçesi

Bu yapı başlangıçta "Şehir Oteli" olarak, İzmir Belediyesi tarafından inşa edilir.
Ancak inşasına geçilmeden önce, aynı alanda çalışan bir gazino bulunmaktadır. Yukarıda fotoğrafı görülen gazino 1930 yılı başında 19000 liraya mühendis Şecauddin bey'e ihale edilerek, kısa zamanda tamamlanıp İzmirlilerin hizmetine girer. Bu gazinonun bahçe kısmı Viyanalı bahçecilik uzmanı Fruden'in hazırladığı plana göre yapılır ve 1939 yazında hizmete girer. Burada yapılacak otelin projesi aynı yıl H. K. Söylemezoğlu tarafından tasarlanırsa da bu çalışma zamanın Bayındırlık Bakanlığı tarafından onaylanmaz ve ardından İzmir Belediyesi mimarlarınca yeniden düzenlenir.
II. Dünya Savaşı nedeniyle, inşaat ancak 1947’de başlayabilir. Yapı tamamlanmak üzereyken, Türkiye Kore savaşına asker gönderme kararı alır ve NATO’ya kabul edilir. Bu nedenle NATO Güneydoğu Kara Kuvvetleri Komutanlığı için yeterli binalar aranması sırasında bu otel inşaatı ile, o yıllarda kapatılmış olan Şirinyer’deki Kızılçullu Köy Enstitüsü binası uygun görülür. İzmir Belediyesi otel binasını vermek istemezse de zamanın Başbakanı Adnan Menderes’in direktifi ile devir gerçekleşir ve 7 Nisan 1954 tarihinden itibaren bu amaçla kullanılır.
NATO Güneydoğu Avrupa Taktik Hava Kuvvetleri karargahının 1990’ların sonlarına doğru İzmir’i terketmesinden sonra onarım gören yapı, günümüzde Kordon Orduevi olarak hizmet vermektedir.

yılmaz büktel

12 yıl önce - Cmt 21 Hzr 2008, 02:07

Kordon orduevinin, Nato güney-doğu komutanlığı binası olarak kullanıldığı dönemden bir kare. Binanın son durumunu bilmediğim için resmi eski resimler başlığına yüklemiştim. yeni resimlere baktığımızda yapı makyajlanmış gibi değil de yeniden yapılmış gibi görünüyor. yanılıyor muyum acaba

(+)

G.yenice

11 yıl önce - Sal 26 Ağu 2008, 21:52

Orduevi resimlerine bir ilave de benden

(+)

(+)

sayginyag
11 yıl önce - Sal 26 Ağu 2008, 21:57

25 Mayıs 2008 sabahı saat 07.00 sularında kıyı şeridinden yürürken bu orduevinin fotoğrafını çekeyim dedim.Arada bayağı bir mesafe olmasına rağmen asker beni gördü ve düdük çalıp el işaretleri yaptı.Ben yasak olduğunu bilmiyordum eğer böyle bir şey varsa.Yasaksa niye yasak diye de düşündüm.. Tam anlam veremedim doğrusu.

yılmaz büktel

11 yıl önce - Çrş 17 Eyl 2008, 22:28

Kordonboyu göz-aldatmacalı nostaljik kaldırımları ile. resimde ordu evi nerede diyeceksiniz ama sağ tarafta görünen bayraklar, Nato güney-doğu başkomutanlığı binasına geldiğimizin alameti farikası idi.

(+)

sayfa 3
ANA SAYFA -> İZMİR