Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Aytac_yolas
14 yıl önce - Pts 04 Eyl 2006, 10:24

Doğru bir uygulama. 4 yıl olmasına gerek yok ama 2 yıl yüksekokul okunmalı. Almanya'da falan bildiğim kadarıyla marangoz açmak için bile böyle bir eğitim lazım.

FATİH ÖZTAŞ
14 yıl önce - Pts 04 Eyl 2006, 10:33

neden böyle bir şeye gerek duyulduğunu anlamadım emlakçı demek ticeretçi demektir o zaman bakkalardanda lise diploması istensin üstelik her okul okuyan adammı oluyo ne cahiller var 2 fakülte mezunu adam olamamış  ama şu istenebilir turistik yerlerdeki emlakçılar dil bilecek diye kı onların da zaten çoğu 2 dil biliyordur.okul insanı diploma sahibi yapar ama kibar saygılı dürüst yapmaz.saygılarımla

Necdet Cevahir
14 yıl önce - Sal 05 Eyl 2006, 17:51

Fatih kardeşim doğru söylüyorsun. Diploma herşey değil. Ama yinede bir kurstan filan geçmeli insanlar. Bu o mesleğin kendi otokontrolünüde sağlar ve bundan o meslek sahipleri fayda görür. Herkes bir masa iki sandalyeyle dükkan açmamalı. Yurtdışında görüyoruz taksi şöförleri bile şehrin haritasından tutun müşteriye davranışlara kadar imtihandan geçiyorlar. Bizde neden olmasın ? Uraldinho kardeşim ise benim eksiklerimi tamamlamış. Yarın mortgage falan yasalaşınca banka kredi işlemlerinde falan bu insanlar ne yapacak ?
Ben emekliyim anlamam ver benim % 2,5 komisyonumuda gideyimmi diyecekler. Her meslekte vatandaşa tam hizmet etmek lazım. Dünya standartları artık böyle. 60 ların 70 lerin kafasıyla ticaret yapılmıyor. Yoksa tabiiki diploma herşey değil .  İlk mesajımda yazmıştım. Herşeyin başı eğitim. Yani önce kafalardaki eğitim. Sonra gerisi kendiliğinden gelir. İnsanlar bir mesleği yapmaya karar verdiklerinde ben önce bunun eğitimini almalıyım diye düşünmeğe başlarlar ki doğrusuda budur.

ccan

14 yıl önce - Çrş 06 Eyl 2006, 01:39

Bu karara çok sevindim... Birçok meslekte olduğu gibi emlakçılıkta da kalite artmalı.. Önüne gelen emlakçı oldu zaten.. Bir dur denilmeli...

Ayhan
13 yıl önce - Sal 03 Ekm 2006, 16:47
Emlakçılığa yeni düzen

NTV-MSNBC - 2 EKİM

Hazırlanan tasarıya göre, 4 yıllık üniversite mezunu olmayanlar bundan sonra emlakçılık yapamayacak. Belirlenen şartları taşımadığı halde emlakçılık yapanlara hapis cezası geliyor. Tasarı, yabancılara da emlak müşavirliği yapma izni veriyor.

Son yıllarda sayıları hızla artan ve 250 bini aşan emlak müşavirlerine sıkı denetim geliyor. Bayındırlık Bakanlığı’nın hazırladığı Emlak Müşavirliği Yasa Tasarısı’na Başbakanlık’ta son hali verildikten sonra Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldı. Tasarıya göre, emlak müşavirlerinin denetimi ve sorunların çözümü için merkezi Ankara’da bulunan 9 üyeli bir komisyon oluşturulacak. Komisyon, emlak müşaviri olmak isteyenlere sınav açarak, lisans verecek; ücretleri belirleyecek.

Emlak müşavirliği yapmak için, memuriyetten çıkarılmış olmamak, affauğramış olsa bile devlete karşı suçlar ile casusluk, rüşvet, hırsızlık, ihaleye fesat karıştırma, kaçakçılık gibi suçlardan hüküm giymemiş olmak gerekecek.

ÜNİVERSİTE MEZUNU OLMA ŞARTI
Üniversite mezunu olmak, meslek odasınca verilen 6 aylık eğitimi tamamlamış olmak diğer şartlar. Yasa ayrıca yabancı emlak müşavirlerine de, karşılıklılık şartı aranarak, emlak müşavirliği komisyonu teklifi ve bakanlık onayıyla izin veriyor.

HAPİS CEZASI GELİYOR
Koşulları taşımadığı halde emlak müşavirliği yapanlar bir yıldan iki yıla kadar hapis veya adli para cezasına çarptırılacak. Ayrıca mesleki yükümlülük ile denetimlere aykırı hareket eden emlak müşavirlerine 5 bin YTL para cezası verilecek. Bu davranışların tekrarı halinde ise lisans iptal edilecek.

Hayırlı olsun.

Elif®
13 yıl önce - Sal 03 Ekm 2006, 23:43

Emlakçılık için üniversite mezuniyetini şart görmüyorum...
Bu, bir nevi serbest meslek. Artı birinci sayfada bir arkadaş güzel bir değerlendirme yapmış. Milletvekili olmak için ilkokul mezunu olmak yetiyor iken emlakçılıkta neden üniversite tahsili aranıyor ki?

Emlakçılık, güleryüz, ikna kabiliyeti ve güzel konuşma sanatlarını barındıran bir meslek... Bu kriterlere sahip, çabuk diyalog kuran sosyal insanların da bu mesleği üniversite tahsili olmasa da başarabilecekleri kanaatindeyim...

rabia-k
13 yıl önce - Çrş 04 Ekm 2006, 16:20

Eğitim şartı getirilmesi, önüne gelen herkesin emlakçılık yapmasını engelleyebilir kanısındayım. Çevremde gayrıdürüst emlakçılar tarafından mağdur edilmiş pekçok arkadaşım var. Her meslekte olduğu gibi görevini kötüye kullanan emlakçılar için gerekli yasal yaptırımlar da daha caydırıcı olmalı. Bu tip insanlar kişileri mağdur etmelerinin yanında, aynı işi dürüst ve ilkeli bir şekilde yapan emlakçıları da lekelemekte.

En az iki yıllık üniversite eğitiminin sektörü olumlu yönde geliştireceğini düşünüyorum.

g.guray
13 yıl önce - Çrş 04 Ekm 2006, 16:34

Alıntı:
Emlakçılık için üniversite mezuniyetini şart görmüyorum...
Bu, bir nevi serbest meslek. Artı birinci sayfada bir arkadaş güzel bir değerlendirme yapmış. Milletvekili olmak için ilkokul mezunu olmak yetiyor iken emlakçılıkta neden üniversite tahsili aranıyor ki?

Emlakçılık, güleryüz, ikna kabiliyeti ve güzel konuşma sanatlarını barındıran bir meslek... Bu kriterlere sahip, çabuk diyalog kuran sosyal insanların da bu mesleği üniversite tahsili olmasa da başarabilecekleri kanaatindeyim...

Elif Hanım emlakçılık eğer gerektiği gibi yapılırsa hiç de göründüğü kadar kolay bir meslek değil. Herşeyden önce bu işe giren birinin pazarlamanın temel kurallarını bilmesi şart. Ayrıca yapılan sadece ev satmak ya da ev kiraya vermek değil gerektiğinde emlak danışmanlığına da girmekte. Örneğin yatırımcı gelip size elindeki para ile en uygun gayrimenkul yatırımı sorabiliyor dolayısıyla finanstan da belli seviyede anlamanız şart. Bununla birlikte bir evi satabilmeniz için o eve uygun fiyatı verebilmeniz yani gayrimenkul değerleme işinden de anlamanız gerekmekte. Eğer benim gibi kurumsal bir emlak firmasının franchisingini almışsanız mutlaka yanınızda çalışan insanlar olacaktır dolayısıyla da yöneticilik vasfınızın da bulunması gerekiyor.  Yurtdışında bazı ülkelerde emlakçılık yapmanız için üniversite mezunu da olmanız yeterli değil mutla iktisat işletme gibi konuyl ilgili okulları bitirmiş olmanız ya da bu işi yapacaksanız üniversiteye dönüp fark derslerini vermiş olmanız gerekiyor. Bazı ülkelerde ise hukuk mezunları dışındakiler bu işi yapamıyor.
Hatta Avrupa'nın bir ço ülkesinde vergi kaçağını önlemek amacıyla evinizi bir emlakçı ile anlaşmadan satmanız yasak.

Eyup2558
7 yıl önce - Pts 29 Tem 2013, 02:29

Türkiye'deki en kalitesiz meslek grubunu emlakçılar oluşturuyor. Hiçbir eğitimi, bilgi birikimi olmayan insanlar bir dükkan açarak nasıl insanları dolandırırım diye uğraşıyor. Kesinlikle bu sektöre bir düzenleme getirilmeli.

Tuncay Durdu
7 yıl önce - Prş 19 Eyl 2013, 18:02
doğru bir uygulama

ben bu uygulamanın doğru bir uygulama olduğunu düşünüyorum çünkü emlakçılık emeklilerin yaptığı bır iş olma durumuna gelmişti haliyle emlakçılık sektörü her önüne gelenn yaptığı bir meslek olmustu.

sayfa 2
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET