Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
nazime21
14 yıl önce - Cmt 29 Tem 2006, 22:48
Emlakçı olmak için üniversite mezunu olmak şartı getiriliyor...

Artık emlakçı olmak için üniversite mezunu olma şartı getiriliyor.Bu konudaki düşünceleriniz neler?Hem AB ye uyum hem de artan emlakçılık,mortgage sistemi vs...nedenler düşünülerek emlakçılık için üniversite mezunu olma şartı getiriliyor...İyi bir gelişme mi?Yoksa olumsuzlukları varmı?

kemal neu

13 yıl önce - Pzr 03 Eyl 2006, 23:26

Bence sart değıl. Iyi bir kurs cözüm olabilir.
Tahsil yüzünden emlakçı olamayanlar milletvekili, veya danışman olacaklar. Bu mesleklerde üniversite şartı aranmıyor...

e_mutlu

13 yıl önce - Pzr 03 Eyl 2006, 23:42

Çok iyi olmuş kısa yoldan köşeyi dönmek isteyen emlakçı oluyor , hemde bilgisizce cahilce ,emlakçılık profesyonel bir iştir halka ilişkilerin iyi bilinmesi gerekir.Eğitimini alsın hakkını versin işin , hem böylece önüne gelen emlakçı olmaz , daha az ama daha kaliteli emlakçılarımız olur

tarkan_ay34
13 yıl önce - Pzr 03 Eyl 2006, 23:48

Bu kararla baraber artık eczacılar ve dişçiler gibi, emlakçılar da başkalarının diplomasıyla iş yaparlar..

Salih Kuş

13 yıl önce - Pzr 03 Eyl 2006, 23:52

Alıntı:
Artık emlakçı olmak için üniversite mezunu olma şartı getiriliyor.Bu konudaki düşünceleriniz neler?Hem AB ye uyum hem de artan emlakçılık,mortgage sistemi vs...nedenler düşünülerek emlakçılık için üniversite mezunu olma şartı getiriliyor...İyi bir gelişme mi?Yoksa olumsuzlukları varmı?

bu biginin kaynağı nedir acaba?nezaman zorunluluk getiriliyor? ayrıca bir bilgi vereyim.uludağ üniversitesi Sosyal bilimler M.Y.Okulunda şuan iki yıllık emlak ve emlak yönetimi adı altında bir bölüm var.okulun sitesinde prgramın amacı şöyle açıklanıyor ;

Alıntı:
Emlak sektörünün ihtiyaç duyduğu, emlağın pazarlanması, yönetilmesi ve hizmet danışmanlığı yapacak elemanları yetiştirmek.

bu bölümden mezun olacak kişler ;

Alıntı:
“Emlak Danışmanı” unvanı ile mezun olacaklar, dilerlerse emlak ofisleri açabilecekler, kamuda, özel şirketlerde, organize emlak şirketlerinde, büyük binaların ve iş merkezlerinin yönetimlerinde çalışabileceklerdir.

daha detaylı bilgi almak isteyenler http://sbmyo.uludag.edu.tr/bolumler/emlak.html adresine bakabilirler.

saygılarımla.

Necdet Cevahir
13 yıl önce - Pts 04 Eyl 2006, 00:09

Bu konuya en iyi cevabı bence emlakçılar vermeli. Acaba ne diyecekler. Sektörlerindeki sorunlar nelerdir ? Madem bu konudada artık yüksek eğitim veriliyor demekki  böyle bir ihtiyaç var. Zaten yakın gelecekte birçok meslek kolunda artık bu gibi uygulamalara sık sık rastlayacağız. Herşeyin başı eğitim eğitim eğitim. Ama öyle yasak savar gibi değil. Her konuda branşlaşmaya gitmek lazım. Önüne gelen herkes her işi yapmamalı. Önce eğitimini almalı.  Bu kısa süreli bir kursta olabilir. Ama illaki eğitim.

nazime21
13 yıl önce - Pts 04 Eyl 2006, 00:36

http://www.e-kolay.net/haber/Haber.asp?PID=98& ...rID=413114

bu konuda birçok kaynak var.buyurun bir tanesi....

uraldinho
13 yıl önce - Pts 04 Eyl 2006, 01:42

Necdet bey olayi ozetlemis esasinda, emlakcilik sektorunde eksiklikler neler? Onlar ne dusunuyor acaba?

Emlakcinin universite mezunu olmasi sart degil bence, ama bu isin hukuku ve kanunu var. Son zamanlarda da banka kredisi, evlerin banka kerdisine uygunlugu gibi konular da var. Belki de 1-2 sene sonra da mortgage cikacak ve bu islemlerin cogu ile emlakci ilgilenmek zorunda. Yani bir emlakcinin gorevi sadece evin resimlerini vitrine koyup musteri bulmak degil.

Bir kisi emlak hukuku ve banka islemlerinde cikabilecek sorunlarla ilgilenebiliyorsa ve musterilerine iyi hizmet verebiliyorsa diploma sart da degil.

CAN
13 yıl önce - Pts 04 Eyl 2006, 06:41

Aranızda hiç emlakçıya evimi sat dedikten sonra "gerek kalmadı,vazgeçtik" diyen oldu mu? 3 yıldır mahkememiz devam ediyor.Adam o günün parasından %2.5 istiyor evi satmışız gibi sırf anahtarı vermek için.Bunun için ben diyorum ki kolay para kazanan,harama el uzatmayı adet edinmiş kimler varsa allahlarından bulsunlar.

MertAtesdaglı
13 yıl önce - Pts 04 Eyl 2006, 10:00

Günümüzde emlakçılık İkinci bir gelir kapısı veya emeklilerin yapacağı bir iş olmaktan kurtulmalı. Emlakçılıkğı profesyonel anlamda meslek edinenler yapmalı diye düşünüyorum.
Üniversitelerde bu meslek dalı ile ilgili bölümlerin açılması ve buradan mezun olacakların yapması ilk adımda güzel bir uygulama gibi görünmekte.
Nasıl her iş yerinin bir muhasebecisi olmak zorunda, aynı şekilde Emlakçılara hukuki sorumluluk verilmeli.
Bunlardan dahada önemlisi ilgili meslek odaları kaçak olarak emlakçılık yapanlara gerekli yaptırımları uygulayamamakta. Buna muhakkak önlem alınması gerekmekte.
16 yıllık emlakçılık hayatımda Emlak işini ek gelir olarak yapan tuhafiyecisinede, marketçisinede, hatta çilingircisinede rastladım. Bunların önüne geçilmesi gerek.

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET