Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Bursa öğrenci için nasıl bir kent?
Tam bir öğrenci kenti 46.9%  46.9%  [15]
Sorun yaşarsınız ama güzel 34.4%  34.4%  [11]
Hiç tavsiye etmem 18.8%  18.8%  [6]
Toplam Oy : 32

cemaliakangn
13 yıl önce - Cmt 29 Tem 2006, 18:26
Bursa'da Öğrenci olmak

Başka şehirlerden gelipte Bursa'da okuyan arkadalarımızın, Bursa hakkındaki görüşleri neler acaba? Genelde buraya gezi amaçlı gelen arkadaşlar, Bursa'yı çok sevdiklerini hatta ilerde bu şehirde yaşayabileceklerini söylüyorlar. Bursa'da yaşayıpta başka şehirlerde okuyanlarda genelde gittikleri şehirleri sevmezler ve Bursa'da ki ortamı bulamadıklarını söylerler. Peki burda okuyanlar ne düşünüyor? Bazı arkadaşların ulaşımı pahalı bulduklarını ve metronun bir an önce bitirilmesi gerekir dediklerini duyuyorum. Ben bir örnek vereyim. Kütahya'da kampüs merkeze 10 km uzaklıkta ve otobüs diye yutturdukları midibüslerle ulaşım sağlanıyor. 10 km yi 40 dakikada anca gidiyorsunuz. Tam bir işkence çekiyorsunuz. Fiyatıda öğrenci 85 ykr. Bursa'da fiyat daha pahalı olabilir ama hangi büyükşehirde bundan ucuz.

Fikirlerinizi sebepleriyle yazarsanız iyi olur...
Ayrıca oy şıkları ile ilgili değişiklik yap derseniz lütfen bildirin, Hemen düzeltilecektir.

En son cemaliakangn tarafından Pzr 30 Tem 2006, 15:30 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi

DuMRuL
13 yıl önce - Cmt 29 Tem 2006, 18:36

Ben Ankara'dan Bursa'ya okumaya gittiğimde işin açıkçası bir karamsarlık vardı içimde.Çünkü Ankara'yı bana aratacığını düşünüyordum.İlk zamanlarda bayağı zorlandım.Adapte olamadım.Hatta çoğu kez kaçtığım oldu Ankara'ya  Ama bir çok güzelliğinden mahrum kaldığım için Ankara'yı aramışım.Gördükçe keşfettikçe ben de Bursa hayranı oldum.Herşeyiyle tam bit öğrenci şehri bence.Ne ararsanız var,hatta ben de ilerideki yaşantımı orada sürdürmek istiyorum galiba

cemaliakangn
13 yıl önce - Pzr 30 Tem 2006, 15:30

Arkadaşlar sadece oy verin demedik. Oy verirken sebebinide belirtirseniz daha yararlı olur. Şu an tam öğrencilerin şehirleri araştırdıkları zaman. Ve bu başlığın bir faydasının olmasını arzu ediyorum.Sadece 1 kişi yorumunu belirtmiş. Daha duyarlı olmaya davet ediyorum. Beğenenler neden beğeniyor, beğenmeyenler neden beğenmiyor? Sadece bunu belirteceksiniz.  

Gözde

13 yıl önce - Cmt 12 Ağu 2006, 13:09

Sorun yaşarsınız ama güzel şeçeneğini işaretledim.

Son 3 yılda Bursa'nın ulaşım fiyatları çok arttı.İstanbul'la hemen hemen aynı .Ama gittiniz mesafe İstanbuldan daha kısa.Bu konu benim ve benim gibi şehir dışında okuyan arkadaşlarımın canını çok sıkıyor.Ayrıca otobüsler hala tam vaktinde kalkmıyor.Bu kadar zam yapıldıktan sonra bu tip gelişmelerin olmaması benim canımı sıkıyor.Hala namazgahtan kaplıkayay otobüsle gitmek icin 20 dk bekliyorum
Taksi fiyatlarıda İstanbuldan pahalı diyebilirim.10 dk yol için taksiye 4 ytl verirsiniz.Ama Bursa'da en az 7 ytl .

Ev kiralarıda artmış bayagı.Öğrencilerin ev tutacaklari yerlerde ev fiyatlarını yükseltmişler.İstanbullu olup Bursa'da okuyan bir arkadaşım bu konudan çok rahatsızdı.
Özetle yaşam koşulları az zorlanmış Bursa'da.

Gelen öğrenci bu konuda sıkıntı çekecektir ilk iki ay.Ama sonra her insan gibi duruma alışacaktir.
Bursanın benim en çok sevdiğim özelliği,bar gibi eğlence mekanlarinin,doğa gezisi yapmak için gezilecek yerlerin ve kafa dinlemek için gidilecek yerlerin mesafesinin birbirine az olması.Bu da öğrencilerinin gezmesi için Bursa'nın iyi ortam olduğunu gösteriyor.

Barış

13 yıl önce - Cmt 12 Ağu 2006, 22:48

Klasik...

İlk yıl Bursa'yı hiç istemezsin.
İkinci yıl ufaktan alışırsın.
Üçüncü yıl seversin.
Dördüncü yıl ayrılmak istemezsin.

Mezun olduktan sonrada her fırsatta Bursa'ya gelmek istersin (tabi ayrılabildiysen)

f.akgun

12 yıl önce - Pts 26 Şub 2007, 20:38

ben 20 senedir bursa dayım ilk orta olullarımı ,lise ve universite (devam) okuyorum hiç bir sıkıntım yok trafiktir sosyal faaliyettir hersey dört dörtluk...

Mehmet44
12 yıl önce - Pts 26 Şub 2007, 20:56

Bursa'da öğrenci değilim,ama Bursa'da okumayı çok isterdim. Bursa bence bir öğrenci için çok ideal bir şehir. Kültürel-sosyal faaliyetler açısından sorunusuz,maddî açıdan da büyük bir şehir olmasına rağmen pahalı değil. Ortaokul yıllarımda Bursa'da Işıklar Askerî Lisesinde okumak için sınava girmiş kazanamamıştım. Daha sonra Öss'de İstanbul ya da Bursa'da bir üniversite kazanmayı istemiş onu da kazanamamıştım. İnşallah artık iş hayatımızı Bursa'da sürdürürüz.

Sevgiler

Samet Yılmaz

11 yıl önce - Cum 01 Şub 2008, 22:58

Ben bursalıyım ama bursada okumak çok isterdim.Başka şehirli oluptaBursada okuyan arkadaşlara hak vermek lazım.İstanbulla bursa aynı değil ulaşım fiyatları bakımından Bursada herşeyi elinizin altında bulabiliyorsunuz bende şehır dışında okumama rağmen Memleketim olan Bursayı çok özlüyorum size hak veriyorum arkadaşlar Bursadan kopmak çok zor gerçekten...))

Çagrı Arslan
11 yıl önce - Cum 01 Şub 2008, 23:04

Samsunlu olmama rağmen bursayı bu sene tercih etmeyeceğim üzülerek çünkü teyzemin orda olması ve benimde bursayı iyi derecede bilmem buna etken.Eskişehiri yazıp arasıra gemliğe kaçarız arkadaşlarla böyle daha güzel olur ama bursayı hiç bilmeseydim yazmak isterdim samsunda aslında yaşanır üniversite öğrencisi için ideal ama aileden biraz uzaklaşayım diyorum kendimce

Okan C.
11 yıl önce - Prş 07 Şub 2008, 01:16

Her ne kadar bende Uludag mezunu olup da ögrenci yaşamını da içeriden görsem de bu soruyu İstanbul da yaşayıp da Bursa ya okumaya gelen birkaç arkadaşımın yorumlarıyla cevaplamaya çalışayım. Öncelikle kentin en begendikleri tarafı herşeyin belirli bir bölgede toplanmış olması. Birşey almak için yada birşey yaptırmak için kentin bir bölümünden öteki bölümüne gitmenize gerek yok. Aynı zamanda üniversite ögrencilerinin de bu belirli bölgelere (hemen hemen herşeyin buralarda bulunması nedeniyle) ragbet etmeleri bir avantaj. İstanbul da bu ögrenci ortamının da olmadıgını(birçok bölgenin olmasından dolayı ögrencilerin dagınık olmasından bahsediyorum) birkaç ögrenciden sözlü olarak duydum. Bana göre bu unsurlar ögrenci açısından oldukça avantajlı. Diger unsurlarda da örnegin kira yada yurt fiyatları Ankara yada İstanbul a göre daha avantajlı. Kent ayrıca dogal ortamlara da oldukça sahip ( Kardeşim Ankara da okurken arada dag yada deniz gibi ortamlara gidememenin sıkıntısını yaşadıgını söylemişti ) Üniversiteye yakın Görükle gibi bir ögrenci bölgesinin ve bununla beraber üniversiteye yakın olarak çarpık yapılaşmadan uzak birçok kooperatif ve sitelik yerleşim yerlerinin bulunması(üniv.ye daha yakın kiralık ev bulma konusunda da) da ögrenci açısından oldukça avantajlı. Ayrıca şehir alışveriş mekanı açısından da oldukça zengin.

Ögrenciler açısından bana göre kaldırlıması gereken önemli bir dezavantaj ise Raylı Sistem in hala daha üniversiteye kadar uzatılmamış olması. Dolayısıyla şehir merkezinden üniversiteye gidebilmek kalabalık otobuslerle maalesef zor oluyor( bunu bol bol ögrencilik yıllarımda yaşadıgımdan ) Birde özellikle istanbul dan gelenler kentte fazla gezecek yer bulamıyorlar. Özellikle gece mekanlarının yetersizliginden de yakınıyorlar ama şunu da hemen belirtmek gerek ki bu konu İstanbul ile kıyaslanamaz

Genel olarak bana göre Bursa da ögrenci olmak oldukça avantajlı. Aslında tam bir ögrenci kenti olmaya aday bir şehir Bursa her yönüyle, fakat hala daha sadece bir üniversitemiz var =(

sayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet