Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir ESHOT Otobüsleri - Tarihçe, Nostalji ve Hatıralar
« önceki   1234 ... 104105106   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM - Ege
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3
M.Ali Sade
11 yıl önce - Çrş 02 Ağu 2006, 19:50

Yılmaz bey,
İlk resimdeki Fiat otobüs aşağıda resmi görülen (Olgay Sadak üstadın siteye armağanı)
Fiat'ın şehiriçi versiyonu olup Karsan tarafından Türkiye'de imal edilmiştir.Üzerinde Fiat önden motor ve yürüyen aksamı ile askı donanımı mevcuttur.

Zaten alttaki resimdeki otobüsün stop lambaları ve arka cam stili tamamen 0302.O yıllarda böylesine bir otobüsü üretebilmek ancak piyasadaki mevcut yedek parçadan azami istifade ile mümkündü.(Bu benzerlikler en büyük iki rakip MAN ve Mercedes'in kullandıkları malzemeler arasında dahi vardı.)

Yalnız daha önceki resimlerde yer alan Fiat Belediye otobüsleri ile bunlar biribirinden çok farklı.Onların bu resimlerdekilerle alakaları da yoktur.

Herkese selamlar...

(+)

yılmaz büktel

11 yıl önce - Prş 03 Ağu 2006, 16:40

m.ali bey, rica ederim o kadarını biliyorum, birebir yaşadım bu karsan fiatlar çıktığında bizim eshotun fiatları tedavülden çoktan kalkmıştı.
bugün yine eskilerden dem vuralım.
ilk resim konaktaki otobüs tarlasından kalkan narlıdere belediyesinin otobüsü. resim iyi değil ama bazen idare etmek gerekiyorlar. bu otobüsler sanırım orjinal değildi. 302 görünümlü kasa taşısalarda farklı motorlara sahiptiler pekte lüks değildiler diye hatırlıyorum.

(+)

bir arkadaş eski taksi-dolmuşların resmini sormuştı ama adını hatırlamıyorum, burada onun istedikleri var, geri planda da bir man-bussing farkediliyor. yer tabii ki konak otobüs tarlasının yanı karşıda iş bankası

(+)

Basmane meydanı, renault marka eski gültepe dolmuşları, muavinin sözleri hala kulaklarımda "hadii gültepe, boğaziçiiiiiiii" anadol pikap, kahramanlar alsancak troleybüsünün havai hattı ve tabi basmane garı görülüyor.

(+)

yine konak, yağmurlu bir gün, konaktaki rampalı üst geçit henüz yapılmamış, ileride üçkuyular yönüne giden troleybüsün boynuzları görülmekte. ama ön planda yağmurda bile mutlu acele etmeyen izmirliler.

(+)

M.Ali Sade
11 yıl önce - Prş 03 Ağu 2006, 17:04

Yılmaz Bey,
Ben de sizin anladığınız maksatla yazmamıştım zaten.

İstanbul'dan Klasik Otomobil Fotoğrafları başlığına iilave olarak elinizde bu tür resim çoksa bir de İzmir'den Klasikler başlığı açmamız gerekecek.

Resimdeki dolmuşlar Station Wagon 1962 Chevrolet ve 1959 Ford da zamanının ''Deli'' arabaları.Az kahrımızı çekmediler.

Herkese selamlar...

yılmaz büktel

11 yıl önce - Prş 03 Ağu 2006, 17:20

yok çok fazla değil biraz kamyon resimleri var ama onlar ve dolmuşlar ilgi alanım dahilinde değil. olasılıkla onları da başka bir nedenle arşive almışımdır. örneğin konakta yaya geçidinde geçenler bana çok hoş görünmüş yoksa sadece boynuzları görünen troleybüs için kesmemeşimdir o küpuru.
ben de yanlış anlaşılmayı istemem, iyi niyetimizden emin olduktan sonra sorun yok, ayni şeylerden zevk alan bir forum dolusu insan, birbirimizi bulmuşuz kaybedermiyiz.

yılmaz büktel

11 yıl önce - Çrş 09 Ağu 2006, 14:29

yine eskilerden iki örnek. Yeşilyurt belediyesinin 9 ve 11 numaralı fiatları, soldaki fazla yan yatmış. bu görünümleri haberi unutmuş olsamda bu otobüslerin servis dışı kaldığını düşündürüyor.

(+)

Cem Telgeren
11 yıl önce - Prş 10 Ağu 2006, 00:31

Alıntı:
yine eskilerden iki örnek. Yeşilyurt belediyesinin 9 ve 11 numaralı fiatları, soldaki fazla yan yatmış. bu görünümleri haberi unutmuş olsamda bu otobüslerin servis dışı kaldığını düşündürüyor.

Yılmaz Bey'in gönderdiği resimdeki otobüslerin bire bir aynıları seneler önce Bursa'nın Mudanya İlçesi beldiyesi tarafından da kullanılmışti.Onlar da iki adettiler.

yılmaz büktel

11 yıl önce - Prş 10 Ağu 2006, 00:34

100. mesaj
peki cem kardeşim onların resmi yok mu

Cem Telgeren
11 yıl önce - Prş 10 Ağu 2006, 00:45

Malesef Malesef yok.    

yılmaz büktel

11 yıl önce - Cmt 12 Ağu 2006, 20:36

izmir saat kulesi, ben doğmadan önce, fiatlar bile piyasada yok ortalık bussingten geçilmiyor

yılmaz büktel

11 yıl önce - Pzr 20 Ağu 2006, 00:00

izmirde çalışan fiat otobüslerin modelleri (FIAT411 CANSA BUS URBANO 1960 ) biz resimlerini bie bulamuyoruz ama italya da bu otobüsler modelleri ile yaşıyor

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   1234 ... 104105106   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Ege