Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir ESHOT Otobüsleri - Tarihçe, Nostalji ve Hatıralar
« önceki   123 ... 104105106   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM - Ege
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
serkan.kar

11 yıl önce - Pts 31 Tem 2006, 19:41

1994-98 senelrinde 9 eyül üniversitesinde okudum ve duracak düğmesi ipli ola 590 man otobüse de ballıkuyu konak hattında bindiğimi iyi hatılıyorum çünkü durcak düğmesini bulamadığımdan 2 sonra inebilmiştim

yılmaz büktel

11 yıl önce - Sal 01 Ağu 2006, 01:51

izmirde çalışan fiat otobüsleri benzerleri. özellikle 1. ve 3. resimler tam benzerlik içeriyor, 2. resim ise biraz daha az gelişmiş bir tip.
resimleri google taramasıyla buldum.

fatih kocaoglu
11 yıl önce - Sal 01 Ağu 2006, 18:22

Yılmaz Ağabey Peki bu fotoğraftaki Arac Hakkında Bilginiz varmı ? Araba Eshot'a ait alsancak Limanından manevra yaparken görüntülenmiş yıl 1950'ler 

yılmaz büktel

11 yıl önce - Sal 01 Ağu 2006, 22:01

fatih, eski izmir resimlerindeki siyah beya resimlerde bu arabanın resmi var, ancak ben bunları hiç görmedim, olasılıkla eski bussinglerden önce bunlar vardı ama kaç taneydi markası http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=3234&a ...art=0neydi bilemiyorum, bulup aşağıda link veririm.

serhatsaatci

11 yıl önce - Çrş 02 Ağu 2006, 09:19
ESHOT Diyalogları

Kulaktan kulağa dolaşan Eshot otobüslerinde yaşanmış bazı diyaloglar:

Şoför: Kardeşim arkaya ilerlesenize otobüsün arkası da aynı yere gidiyo

Bir genç otobüse biner, otobüsün içi tıklım tıkış ayakta orta yaşlı, alımlı bir bayanın arkasında durur otobüs durup kalktıkça ister istemez kadına temas etmektedir, kadın bir kaç kez aynı şey tekrarlanınca dönüp arkasında duran gence ters ters bakar genç: abla yanlış anlama maaşımı mı aldım da cebimde şişkinlik yapıyor der. Kadın: Bu ne biçim maaş her durakta zamlanıyor her durakta zamlanıyor

ozankemal
11 yıl önce - Çrş 02 Ağu 2006, 09:42
Onurun GOnderdigi resimdeki Troleybus

Gercekten de italya da cekilmis bir fotograf.Cunku troleybusun tarka yanındaki duvarda o bolgenin kontunun arması bulunuyor.

M.Ali Sade
11 yıl önce - Çrş 02 Ağu 2006, 10:27

Fatih arkadaşımızın gönderdiği otobüs bence Marshall yardımlarıyla ülkemize giren Amerikan mallarından bir tanesi.Çizgilerinin uslubu da bunu belirtiyor.

Bu otobüse benzer birkaç otobüs 1960 lı yıllarda ODTÜ' de servis aracı olarak çalışmaktaydı.

Bir de o yıllarda Amerika'da sadece kısa mesafelerde otobüs ulaşımı yapan firmaların ellerindeki otobüsler,kendileri tarafından kamyonlardan bozulmak suretiyle yaptırılmaktaydı.

Örnek:Greyhound.Böyle bir otobüs markası Amerika'da olmasına rağmen hiç bu taraflara gelmedi.Sebebi; bu zaten marka değildi.Otobüs işleten büyük firmalardan biriydi ve otobüslerini de kamyon şaseleri üzerine kendileri topluyordu.

Dolayısıyla resimdeki otobüsün markasını bilebilmek, o yıllarda İzmir'de yaşayıp bu otobüsü kullanan ya da onaran birilerini bulup da öğrenmedikçe, pek de mümkün değil.

Herkese selamlar...

yılmaz büktel

11 yıl önce - Çrş 02 Ağu 2006, 15:45

italyan benzerlerini verip bizimkini vermemek olurmu, tamer pakbenin siteye yüklediği çok meşhur bir kartpostaldan detay bu. 65 numara, üçkuyular-montrü yolunda, hatay nokta durağında ilerliyor. diğer kartpoostallardada fiatların görüntüsü var ama hiçbirinde numaraları okunmuyor. inşallah elinde numarası okunan resimler olanlar vardır. Fiatlar önce troleybüsler gibi mavi gri idi sonra bir tarihte kırmızı-kreme boyandılar. otobüsün tampon ve yan çıtaları orjinalde yoktu diye biliyorum, eshotun hoş buluşları bunlar. evet fiat resim bekliyorum.

A. ŞAFAK TOMRUK
11 yıl önce - Çrş 02 Ağu 2006, 16:00

Sayın Fatih Kocaoğlu, Bahsettiğiniz Bu otobüs Benzinli olup Ankara' da da kullanıldı. Otobüslerin markasını hatırlamıyorum ama Amerikan malı olup, Amerika' dan ithal edildiğini kesin olarak biliyorum. O otobüsler benzinin ucuz olduğu 50' li yıllarda getirtilmişti.
Alıntı:
size ilginç bir modelde söyleyim, o tarihlerde numarası 117 olduğunu net olarak hatırladığım benzinli en az 10 otobüs vardı ve bunlarda Amerikan malıydı. büyük ihtimalle ACF BRILL marka Amerikan troleybüsleri ile ithal edilmişlerdi. (Veya birbirine yakın taihlerde) Ben o günlerde ilkokula gidiyordum, otobüslere olan özel merakım dolayısıyla şoför ve biletçilerle yakınlık kurup bazı bilgileri onlardan alırdım. Büyük ihtimalle
119' da serisi biten bu benzinli otobüslerden sonra troleybüs benzeri MAN otobülerin numaraları 120' den Başlayıp 169' a kadar 50 adet idi.

Yukarıdaki alıntıyı (Cmt 04 Şub 2006, 10:07 / Ankara forumunun EGO otobüsleri) sayfasında yazmıştım. Geniş bilgi orada var.

yılmaz büktel

11 yıl önce - Çrş 02 Ağu 2006, 16:52

size iki yeni fiat. çevre belediyeler izmire bağlanmadan önce çalışıyorlardı, izmire bağlandıklarında ise çoktan hurda olmuşlardı. yani bu otobüsler, eshot amblemi ile hiç çalışmadılar. ilk resimdeki yeşilyurt belediyesinin fiat ı arkada pancurlarından anlaşıldığına göre ilk gelen man-bussinglerden biri hatay caddesinde.
ikinci resim rıhtımdan gümrük meydanına çıkmaya çalışan G.B.O.İ. yani gültepe belediyesiş otobüs işletmesi. Bu otobüsler devasa hantal ve kaba araçlardı ama yine de büyüklükleri ile ilgimi çekerdi. bunların italyan değil yerli üretim olduklarını sanıyorum.

(+)

(+)

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 104105106   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Ege