Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
ismailkolkiran
12 yıl önce - Sal 25 Tem 2006, 20:09
Kayseri - Cumhuriyet Meydanı Düzenleme Projesi Haberleri

Başkan Özhaseki, Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan çalışmaları anlattı

     Büyükşehir Belediye Başkanı  Mehmet Özhaseki, yapılacak düzenlemelerin ardından Cumhuriyet Meydanı'nın muhteşem bir görünüm kazanacağını söyledi.
     Düzenlediği görsel brifingle Cumhuriyet Meydanı düzenleme çalışmaları, Saat Kulesi restorasyon çalışmaları ve 26 Temmuz'da satışı gerçekleştirilecek olan arsalar hakkında bilgiler veren Başkan   Özhaseki, Kayseri'nin Kasım ayında muhteşem bir meydana kavuşacağını belirterek,    "Cumhuriyet Meydanı'na yeni bir şekil verecek olan ve uzun yıllardır devam eden çalışmaların son safhasına geldik. Eski dükkanların, barakaların ve binaların yıkımı uzun yıllar aldı. Hukuki sorunlar, istimlak çalışmaları, proje aşamasındaki çalışmalar derken yıllar geçti bu süreçte ve bugün de bir dönem İl Turizm Müdürlüğü olarak kullanılan ardından bir süre postane binası olan binayı yıkıyoruz. Böylece Cumhuriyet Meydanı'ndaki tarihi eserlerin etrafında ve civarında 40-50 yıl önce yapılmış, bugün artık çirkin bir görünüm arzeden bina kalmamış oluyor. Toplam 110 bin m² büyüklüğündeki meydanda 15 adet tarihi eser bulunuyor. Hem büyüklük hem de içinde barındırdığı yapılar bakımından böyle bir meydan Türkiye'nin hiçbir yerinde yok. Bu meydanı 'yaşayan' bir meydan yapmak arzusundayız. Yani insanların araç kargaşasından uzakta, tarihi eserleri gölgesinde oturup çay içtiği, dinlenip keyif aldığı mekanlar ortaya çıkacak. Burada üç ana konu üzerinde duruyoruz. 110 bin m² büyüklüğündeki bu alanın 90 bin m²'sini yayalar ve insanlar için düzenliyoruz. Geriye kalan 20 bin m².lik alan ise yine araç trafiği için kullanılacak. Burada yeşil doku ve buna bağlı mekanlar olacak. Kafeteryalar, oturma grupları, minik havuzlar gibi fonksiyonları ile Cumhuriyet Meydanı, insanların dinlenip keyif aldıkları bir yapıya kavuşacak. Şimdiki haliyle meydandan çok, büyük bir kavşak görünümünde olan meydanı, gerçek bir meydana dönüştürmüş olacağız. İkinci husus, buradaki tarihi eserler ışıklandırma yapılarak aydınlatılacak ve gecenin karanlığında mükemmel bir görüntü elde edilecek. Bu şekilde, belki de yıllardır yanından geçtiğimiz halde farkında olmadığımız tarihi eserleri günyüzüne çıkartmış ve günlük hayatın içerisine katmış olacağız. Üçüncü husus ise her törende araç trafiğine kapanan Cumhuriyet Meydanı'nı bu durumdan kurtarmak için yapacağımız çalışmalar. Tören alanı Valilik binasının önüne taşınacak ve artık meydanı her törende trafiğe kapatmak zorunluluğu ortadan kalkacak. Raylı Sistem de burada, Saat Kulesi ile Kale arasında yayalaştırılacak olan bölgeden geçecek. Ayrıca Bürüngüz Camii yanında bulunan yeraltındaki tuvaleti de kaldıracağız. Bütün bu çalışmaları Kasım ayına kadar bitirmeyi hedefliyoruz. Toplam 6.5 milyon YTL'ye malolacak bu çalışmaların ardından karşımıza yepyeni, muhteşem bir Cumhuriyet Meydanı çıkacak" dedi.


                                 "SAAT KULESİ HAYATIN İÇİNDE OLACAK"
    Beraberindeki basın mensupları ile birlikte daha sonra restorasyon çalışmaları devam eden Saat Kulesi'ne geçen Başkan     Özhaseki, çoğu kimsenin yanından bile geçmediği, içini hiç görmediği Saat Kulesi'ni yaşayan bir mekan haline getireceklerini ifade ederek, "Saat Kulesi bizim için ayrı bir öneme sahip. Tarihi yapısının yanısıra Atatürk'ün Kayseri'ye geldiğinde toplantı yaptığı, önemli kararlara imza attığı bir mekan burası. Ama yıllardır atıl vaziyette duruyor ve insanlar burasının içini hiç görmemişler bile. İşte bu mekanı da yine Cumhuriyet Meydanı düzenleme çalışmaları çerçevesinde günlük hayatın yaşandığı bir mekana çevirmek amacındayız. Öncelikli olarak içinde ve dış cephesinde restorasyon çalışmaları yapıyoruz. Ardından da burasını ve etrafını bir kafeteryaya dönüştüreceğiz. Yani insanlar buraya gelip içinde çay-kahve içecekler. Hayat belirtileri olacak burda. İçi boş, terkedilmiş binalar, yeni de olsa kısa sürede yıpranıp yıkılır. Ancak içinde yaşam olan binalar hayatını idame ettirir. Burayı da böyle bir yapıya büründürmek istiyoruz"   diye konuştu.

 


   "ARSA SATIŞINDA YENİ BİR AÇILIM"
      Görsel brifingte 26 Temmuz'da satışı yapılacak olan arsalara da değinen Başkan    Özhaseki, Kayseri'ye yeni bir açılım getirmek niyetinde olduklarını belirterek,     "Belediyeler arsa üretir satar ve elde ettiği gelirle de hizmet yapar. Biz de Et-Balık Kurumu arsasının takasından bize geçen Aydınlar Mevkii'ndeki arsaları satışa sunduk. Erciyes ve şehir manzaralı toplam 750 bin m² planlama alanına sahip 7 parsel arsayı bu kez farklı bir düşünceyle satışa sunduk. Burasını site ve uydu kent yapımına uygun şekilde planladık. Yani buradan bir parsel arsa alanlar, kendi parselleri içerisinde diledikleri tesisleri ve binaları yapabilecekler. Yani yaptığı sitenin içerisinde alış-veriş merkezini, spor sahalarını, havuzunu, otoparkını, yürüyüş yollarını, kamelyasını vs. yapıp kullanabilecek. Artık büyük şehirlerde görmeye alıştığımız türden siteler ortaya çıkacak burada. Bu da Kayseri'de ilk kez uygulanan bir yöntem olacak"      


 


 Kayseri bldsenayy
12 yıl önce - Çrş 26 Tem 2006, 15:02

Saat kulesi dibinde çay içme fikrine bayıldım. TArihi mekanlarda bu tip şeyler yapmak insanda daha çok tarihi düşünme isteği uyandırıyor çünkü. Çayınızı yudumlarken bir zamanlar oraları kullananlarının yaptıklarını, içinde bulundukları durumları düşünmek hoş olur bence.

gokhankgk

11 yıl önce - Sal 21 Ağu 2007, 23:25

son görünüme bakılarak orda çay içilmesi büyük ihtimal imkansız gibi bişe 3 tane büfe yapıldı büyük ihtimal orda çay içiliradigemb
9 yıl önce - Çrş 20 May 2009, 02:22

ben projeyi çokta özenli bulmadım

ALKAN_38
9 yıl önce - Çrş 20 May 2009, 02:29

Alıntı:
ben projeyi çok da özenli bulmadım


ben de bu görüşünü çok da özenli bulmadım.


rıza koçak
9 yıl önce - Cmt 06 Şub 2010, 15:40

Kayseri Cumhuriyet Meydanı Hakkında Bir Öneri.

Meydanda saat kulesinin yanındaki ,çok yüksek ve iri bir kaide üzerindeki Atatürk heykeli,saat kulesini ezecek şekilde ve kulenin yanına, yerleştirilmesi uygun olmamış.Daha alçak ve daha zarif bir kaide üzerinde vilayetin yanındaki boş alana yerleştirilse daha iyi olurdu.Çekilen fotoğraflardaki saat kulesinin yanında heykelin olmadığını hayal ediniz,resmin daha güzel olduğunu göreceksiniz.Atatürkü seven ve anlayan biri olarak öneriyorum.Ayrıca meydanların ortasi ne kadar boş kalırsa o kadar güzel olur,düşüncesindeyim.cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET