Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

BOP nedir?
AB gibi bir entegrasyon 3.3%  3.3%  [8]
Böl-Yönet prensibiyle işleyen kolay yönetme amaçlı bir proje 14.2%  14.2%  [34]
Ortadoğuya ferahlık getirecek bir proje 8.4%  8.4%  [20]
Böl-Yönet prensibi olan ve ortadoğuyu daha da kana bulayacak bir proje 74.1%  74.1%  [177]
Toplam Oy : 239

Alihanb
13 yıl önce - Sal 25 Tem 2006, 17:41
Büyük Ortadoğu Projesi
Büyük Ortadoğu Projesi, resmi adıyla Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Girişimi, ABD'nin batıda Fas, doğuda Moğolistan, kuzeyde Çeçenistan, güneyde Yemen'e kadar uzanan bir coğrafyada yer alan ülkelere yönelik siyasi, hukuki, bilgi/eğitim, ekonomi, sosyal ve güvenlik boyutlarını içeren kapsamlı bir "islam coğrafyası" dönüşüm stratejisi olup, bu alanlarda uzun vadeli bir değişimi hedeflemektedir.

ABD Büyük Orta Doğu Projesini, desteğini almak istediği G-8'i oluşturan Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Kanada, İngiltere ve Rusya'ya iletmiştir. Bu ülkelerde mercek altına alınan proje, Haziran 2004'te Amerika'da, G-8 zirvesinde ele alınmıştır.

Bu Projeyi ilk olarak Washington Post Gazetesi gündeme getirmiştir. Arap dünyasının prestijli gazetelerinden El-Hayat ise taslağı ele geçirdiğini belirtmiştir.

Büyük Ortadoğu Projesi ile ABD'nin Amacı

11 Eylül saldırılarından sonra Orta Doğu'da siyasi ve iktisadi haklarından mahrum kalanların sayısının artmasıyla bölgede aşırı uçların, terörizmin ve organize suçun güçlendiği görüşü ABD'de hakim olmuştur.

ABD başkanı Bush, potansiyel olarak tarihsel bir kapsamı olan Büyük Orta Doğu için bir plan önermiştir. Söz konusu planda bu bölgenin Amerika'nın dış politikasındaki önemi vurgulanmaktadır

Bu amaçların gerçekleştirilmesi için George W. Bush'un güvenlik danışmanı (şuan dışişleri bakanı) Condoleezza Rice'nin de söylediği gibi bölgedeki 22 ülkenin sınırlarının değişmesi gerekmektedir. Bunun ilk adımları da Afganistan ve Irak'ın işgalleri ile atılmıştır.

Bu geniş coğrafya, dünya enerji kaynaklarının çok büyük bir bölümüne sahiptir. Bu anılan geniş bölgede farklı uluslar, kültürler, diller ve dinler yaşamaktadır. Bu alanlarda ABD ekseninde bir düzen ve istikrarı kurmak ve egemen kılmanın, bir bakıma dünya egemenliğini büyük bir dayanağa ve güvenceye kavuşturmak anlamına geleceği kabul edilmektedir. Başta petrol olmak üzere doğalgaz, su gibi temel maddelerin denetim altına alınması, nakil yollarının denetlenmesi demek, aynı zamanda, olası rakip devlet veya devlet gruplarının önünün kesilmesi anlamına gelmektedir.

İkinci hedefin enerji kaynaklarının ele geçirileceği ve daha şimdiden bolge petrollerinin 'ı olan Irak petrolleri, Afganistan'daki zengin uranyum kaynakları fiilen olmak üzere el değiştirdigi bu durumun dünya bor tuzlarının %75 ine sahip bulunan Türkiye Cumhuriyeti'nide yakından ilgilendirdiği belirtilmektedir.

Bir başka hedefin ise küresel sömürü aracı olan doların mevcut hegemonyasının sürdürülmesi isteğinin olduğudur.

Kaynak: Vikipedi
http://tr.wikipedia.org/wiki/B%C3%BCy%C3%BCk_Orta ...Fu_Projesi


Alihanb
13 yıl önce - Sal 25 Tem 2006, 17:46

Rice :“Yeni bir Ortadoğu için zaman geldi”
Rice, İsrail Başbakanı Olmert ile görüşme öncesi yaptığı açıklamada, bölgede kısa vadeli değil, uzun vadeli kesin çözümler arayışında olduğunu söyledi ve “Yeni bir Ortadoğu için zaman geldi” dedi.
NTVMSNBC


İşte kıyamet başlıyor. İnşallah en az zararla atlatırız bu olayı.Ama bu gidişle biraz zor gibi gözüküyor...Alihanb
10 yıl önce - Cmt 27 Hzr 2009, 15:33

Evet arkadaşlar bu başlık açıldığı zaman bu proje yürürlülükte idi. Obama'nın gelmesiyle bu proje rafa kalkmış gibi gözükmektedir.Bunu başbakanımızda açıklamıştır. Ancak ABD'nin stratejileri değişkenliğe uğrayabilmektedir. Bush'un bu planı ortadoğuyu kontrol altına almayı gütmekteydi. Ancak bu başarısız oldu. Obama ise yumuşaklık politikasıyla bu kontrolü sağlamaya çalışmaya başlamıştır. Eğer bu yumuşaklık politikası işe yaramaz ise BOP'un yenilenmiş bir hali karşımıza çıkabilir.

Eskisehirli uygar

10 yıl önce - Cmt 27 Hzr 2009, 15:39

Bu konuya ait bir fotograf....

Amerikanin buyuk ortadogu projesi haritasi..
Hakan ERTÜRK

10 yıl önce - Cmt 27 Hzr 2009, 16:56

Doğru bir bilgi demiyorum ama ortalıkta Tayyip Erdoğan'ın B.O.P eş başkanı olduğu yönünde bilgiler dolaşmakta,ne derece doğrudur?anil_91
10 yıl önce - Cmt 27 Hzr 2009, 19:56

Bu proje çoktan iflas etmiştir. İran ,Türkiye, Suriye bu projeye karşı tavrını koymuştur. O topraklar kanla kazanıldı, kanla verilir. Bu proje'nin iflas ettiğinin en büyük göstergesi abd'nin ırak'tan çekilmesidir.

Kürtler bundan sonra Abd yokken arapların intikamından almasından korkarak, nasıl yalakalık yapsakta Türkiye yine bizi kollasa diye düşünüyorlardır.

Zamanında 500.000 kürt- peşmerge saddam hüseyin'den kaçıp Türkiye'ye sığınmıştı..Tabiki o petrollerinde, topraklarında kürtlere yar edilmeyecek kadar değerli olduğunu biliyor Irak yönetimi. Abd ırak'tan çekildiğinde , Irak'ın içinde bir iç savaş bekliyorum ve bu savaş kürtler ile araplar arasında yaşanacaktır... Bende cipsimi alıp tv'den büyük bir zevkle bu savaşı izleyeceğimden hiç kuşkunuz olmasın... Pkk'ya destek veren kürt yönetiminin içine düşeceği bu zor durumdan bakalım kim kurtacak..


Y-U-S-U-F
10 yıl önce - Pzr 28 Hzr 2009, 03:58

Alıntı:
Doğru bir bilgi demiyorum ama ortalıkta Tayyip Erdoğan'ın B.O.P eş başkanı olduğu yönünde bilgiler dolaşmakta,ne derece doğrudur?

Doğrudur R. Tayyip Erdoğan kendi söylemiştir.[/quote]Hasan Yüksel

10 yıl önce - Pzr 28 Hzr 2009, 04:39

Eski ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, 07.08.2003 tarihinde Washington Post için kaleme aldığı yazıda BOP amacı için şu mesaji veriyor: "Fas'tan Basra Körfezi'ne, oradan Orta Asya steplerine kadar 24 ülkenin rejimlerini, sınırlarını ve haritalarını değiştirmek."

Bu projeye dahil olan Türkiye için ne düşünülüyor: ABD Silahlı Kuvvetler dergisinde yayınlanan haritalarda, 'Diyarbakır Yahudi-Kürt Devleti'nin sınırları içerisinde gösteriliyor. Aynı haritalar, NATO toplantılarında da sık sık gündeme getiriliyor.

Peki açıkca her heşin ortada olduğu böyle bir projede Türkiye Cumhuriyeti Başbakanın ne işi var? Başbakanımız bu projeye karşı çıkması gerekirken, bu projenin eş başkanı olmakla övünüyor.

Tayyip Erdoğan, daha önce yaptığı konuşmalarda aynen şöyle diyordu:

- "Şu anda Büyük Orta Doğu Projesi var ya, bu proje içerisinde
Diyarbakır bir merkez, bir yıldız olabilir." (16 Şubat 2004:)

- "Geniş Büyük Orta Doğu Projesi'nde demokratik ortak olarak bir görev üstlendik.
Şu anda Orta Doğu coğrafyası üzerindeki ülkelere yapmış olduğumuz ziyaretler de,
bunun açık, net örnekleridir." (8 Haziran 2005)

- "Türkiye'nin Orta Doğu'da bir görevi var. Biz BOP'un eşbaşkanlarından biriyiz.
Bu görevi yapıyoruz." (4 Mart 2006)

Erdoğan, 13 Ocak Salı günü AKP'nin haftalık grup toplantısında yaptığı konuşmada ise,
aynen şu ifadeleri kullandı:

- "Büyük Orta Doğu Projesinin amacı bellidir. O amaçlar içerisinde Türkiye'nin üstlendiği görev de bellidir. BOP, barış, huzur, insan hakları, hukukun üstünlüğü, ileri demokrasi ve ekonomik kalkınma, kadın hakları ve eğitim özgürlüğünü daha yukarılara taşımak amacıyla atılmış bir adımdır. Burada Türkiye'ye de bir görev verildi ve biz bu görevi üstlendik."


OkanDikmen

10 yıl önce - Pzr 28 Hzr 2009, 04:44

Alıntı:
Tayyip Erdoğan'ın B.O.P eş başkanı olduğu yönünde bilgiler dolaşmakta,ne derece doğrudur?


Doğrudur.

Keşke bu proje hayata geçirilebilseydi ama başbakanımızında dediği gibi bu projeden artık bir verim beklenmemelidir. Detayları da aşağıda belirtilmiştir.

Alıntı:
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında Baykal'ın 'BOP Eşbaşkanlığı' konusundaki konuşmalarına cevap verdi.

Erdoğan, "Bazı şeyler söyleniyor. Erdoğan BOP Eşbaşkanı diyor. Büyük Ortadoğu Projesi'nin hedefi amacı bellidir. Bunları okumamışlarsa ya da o zaman memur olanlar bunu genel başkanlarına anlatmamışlarsa ben ne yapayım. BOP da Türkiye'nin görevi bellidir. BOP barışı korumak için kurulmuştur. Yalnız ölü doğmuş bir projedir. BOP ile zaten bizi bağlayan bir şey yok. Bunu ikide bir kullanmak siyasi istismardan başka birşey değildir. Ne ana muhalefeti ne yavru muhalefeti bizim bu konuda duyduğumuz hasassiyeti duymamıştır" diye konuştu.

NE ANA MUHALEFET NE YAVRU MUHALEFET BİZİM DUYDUĞUMUZ HASSASİYETİ DUYMUŞTUR.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Ne ana muhalefet ne yavru muhalefet ne yanındakiler, bizim şu anda Ortadoğu'da duyduğumuz hassasiyeti bugüne kadar duymadıkları gibi bundan sonra da duyamazlar” dedi.

Erdoğan, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, Büyük Orta Doğu Projesi'nin (BOP) amaçlarının ve bu amaçların içinde Türkiye'nin üstlendiği görevin belli olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan, BOP'un, Ortadoğu barışına yönelik kurulduğunu, bunun yanında bölgenin ekonomik kalkınmasına, özgürlüğüne, kadın haklarına yönelik kurulmuş, eğitim özgürlüğünü daha ileri safhalara taşımak için atılmış bir adım olduğunu vurguladı. Burada Türkiye'ye de görev verildiğini, bu görevi üstlendiklerini kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu:

“(Bu, aslında şu anda zaten doğmadan ölen bir proje durumuna düştü.) Bunu kalkıp ikide bir, gerek ana muhalefeti gerek yavru muhalefeti, bu şekilde kullanıyor. Bunun bizi bağlayıcı yanı yok. Bu konuyla ilgili olarak bizi bağlayan, Tayyip Erdoğan'ın attığı bir imza yoktur. Bu sadece insani olarak bizim üstlendiğimiz görevdir. Kusura bakmasınlar, ne ana muhalefet ne yavru muhalefet ne yanındakiler, bizim şu anda Ortadoğu'da duyduğumuz hassasiyeti, bugüne kadar duymadıkları gibi bundan sonra da duyamazlar. Balkanlarda duyduğumuz hassasiyeti bugüne kadar duymamışlardır, bundan sonra da duyamazlar ama biz duyarız. Türk cumhuriyetleri için bizim duyduğumuz hassasiyeti onlar hiç bir zaman duymamışlardır, lafını yapmışlardır. Biz ise icraatını yapmışızdır. Onlar ise hiç bir zaman bunu yapmamışlardır, yapamazlar” CHA


ufuk_g
10 yıl önce - Pzr 28 Hzr 2009, 05:03

Alıntı:
Keşke bu proje hayata geçirilebilseydi ama başbakanımızında dediği gibi bu projeden artık bir verim beklenmemelidir

Sizce Irakın şu anki durumu ve Amerikan işgali ile tahmini rakkamla 1 milyon Iraklının ölümü,,
BOP veya GOP denilen bu projenin ürünü değilmidir?sayfa 1
123 ... 111213   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET