Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Karaman - Karadağ
1234567   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Oguzhan34
12 yıl önce - Pzr 23 Tem 2006, 16:46
Karaman - Karadağ


Karaman - Karadağ

Karadağ, Konya ile Karaman sınırında, Karaman’a 35 km. iki büyük zirveden oluşan volkanik bir kütle.Karadağ, andezit ve dazit intifalarından meydana gelmiş; intifalar, bazaltik lavların çıkışı ile son şeklini almıştır. Karadağ, esas itibariyle büyük bir koni görünümündeyse de, aslında üç koninin birbirleri ile kaynaşmasından meydana gelmiştir. Bu üç koni, Karadağ'ın en yüksek noktası Mihaliç Tepe (2271 m.); bunun kuzeyindeki, Baştepe ve doğusundaki Kızıltepe konileridir. Baştepe'nin üzerinde, çapı 150 m. olan bir krater bulunmaktadır.En yüksek zirvesi olan Mihaliç Tepesi’nde Hitit Hiyeroglifi ile yazılmış bir kitabe ile Bizanslılar’dan kalma kilise var. Bozdağ’da ise Bizans askeri yapıları ile çevresi düzgün taşlarla örülmüş, daire biçimi bir göl var.
Karadağ’ın kuzeyinde bulunan Madenşehir, Üçkuyu ve Değle’de çok sayıda Bizans dönemi yapı kalıntıları var.1826 yılında Labordennin çizdiği bir Konya gravürünün geri planında görülen Karadağ İncil’de de geçiyor. İsa’nın havarilerinden Sen Pol (Paulus) Konya’dan kovulduktan sonra İlistra’ya geçiyor, buradan Karadağ’daki Derbe’ye giden havari orada bir süre kaldıktan sonra Güzel Atlar Ülkesi’ne (Kapadokya) gidiyor.Karadağ’a baharla birlikte Yörüklerde geliyor ve yine şenleniyor volkan çukuru.
Karadağ’da 150 – 200 civarında yılkı atları (yabani at) yaşadığı tespit edilmiştir. Konya Bozdağ’da yetiştirilen dünyadaki 5 yaban koyunu türünden biri olan  Anadolu yaban  koyunlarından 40’ı, Karaman’daki Karadağ’a nakledilmiştir.

Karadağ'dan görüntüler

Karadağ Binbirkilise
Karadağ kitlesinin büyük küçük bir çok tepesinde ve eteklerinde Bizans Devrine ait yapı kalıntıları bulunmakla birlikte, Karaman'a 37 Km. uzaklıktaki Madenşehir köyünde ve buraya 7 Km. uzaklıktaki Yukarı Değle'de, bu yapılar yoğunluk gösterir. Karadağ'ın tepelerine ve eteklerine yayılmış olan yapılarda, Erken Hristiyanlık mimari özellikleri, yerli sanat üslubuyla karışmıştır.


Karadağ’da 150 – 200 civarında yılkı atları (yabani at) yaşadığı tespit edilmiştir.En son Oguzhan34 tarafından Pzr 23 Tem 2006, 20:33 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Namik CAKAR

12 yıl önce - Pzr 23 Tem 2006, 18:45

Oguzhan  , Fotolar Enteresan eline sağlık  

Bu Atlar aceba koruma altındamı? bize daha cok bilgi verebilirmisin ?


Oguzhan34
12 yıl önce - Pzr 23 Tem 2006, 20:34

Burası doğal sit alanı olduğu için yılkı atları  Karaman İl Çevre ve Orman Müdürlüğü koruması altında.

Yaşadıkları alanın özellikleri
Jeolojik Yapı: Sahada ana kaya volkanik tüf yapıda olup yer yer aglomera, breş ve andezite rastlanmaktadır. Geniş bir krater çukuru vardır.
İklim: Bölgede karasal iklim yaşanmaktadır.Gündüz-gece  ve yaz-kış sıcaklık farkları fazladır.
Doğal Unsurlar:Saha engebeli ve kırıklı bir arazi yapısına sahiptir. Sahanın büyük bölümü açıklık alan olup,içerisinde kayalık alanlar, meşelik alanlar mevcuttur. Tek bir noktada çok kısıtlı su vardır.(su sorunu ile ilgili Çevre ve Orman Müdürlüğü çalışma başlatmıştır)
Bitki Örtüsü :
Ağaçlar :Meşe
Ağaçcık ve çalılar :Sahada Ardıç,andız,alıç,yaban bademi,böğürtlen mevcuttur.
Otlar ve sazlar :Çeşitli çayır otları, sütleğen, kantaron, gevenler, kekik otları, ökse otu, sığır kuyruğu, oğulotu vb. otsu bitkiler yer almaktadır.
Yosun, mantar ve likenler :Saha içerisinde kara yosunları mantarlar ve likenler mevcuttur.şükrü
12 yıl önce - Prş 04 Oca 2007, 14:55
KARADAĞ-BİNBİR KİLİSE


Karaman Karadağ'da birçok kilise bulunmaktadır. Ancak, bunların yapılış tarihleri ve isimleri bilinmemektedir.

KİLİSE 1(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)


[b]KİLİSE 2(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)


[b]DARPHANE

 

(+)

[b]


Karani Eseroğlu

11 yıl önce - Sal 24 Tem 2007, 02:39

Karadağ'ın, Ortaoba Köyü civarından uzak ve yakın plân görünümü..

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler