Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
koray006
7 yıl önce - Sal 19 Mar 2013, 19:33

Ankara'daki üniversiteler gene ipi göğüslemiş...

Türkiye'nin En iyi 10 üniversitesi

Alıntı:
1-Hacettepe Üniversitesi
2-ODTÜ
3-İstanbul Üniversitesi
4-Ankara Üniversitesi
5-Gazi Üniversitesi
6-Ege Üniversitesi
7-Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
8-İstanbul Teknik Üniversitesi
9-Erzurum Atatürk Üniversitesi
10-Kayseri Erciyes Üniversitesi

Türkiye’de 2012 yılı Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) verilerine göre 170 üniversite bulunuyor. Bu sayıya da her gün bir yenisi daha eklenirken eğitimde kalite sorusu akıllara geliyor. Dünyada üniversitelerde verilen eğitimin kalitesini ölçebilmek için farklı kriterlere göre sıralamalar yapılıyor. Peki Türkiye'de durum nasıl?

Türkiye’nin en iyi üniversitelerini saptamak amacıyla ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulan URAP (University Ranking by Academic Performance) Laboratuvarı tarafından bir çalışma yapılarak ''Üniversitelerin Akademik Performansa Dayalı Genel Sıralaması'' saptandı.

Bu çalışmada Türkiye'deki 125 üniversitenin, ''Makale sayısı, öğretim üyesi başına düşen makale sayısı, atıf sayısı, öğretim üyesi başına düşen atıf sayısı, toplam bilimsel döküman sayısı, öğretim üyesi başına düşen toplam bilimsel döküman sayısı, doktora öğrenci sayısı, doktora öğrenci oranı, öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı'' olmak üzere toplam 9 kritere göre sıralandı.

Buna göre, Tüm Üniversitelerin Genel Puan Tablosu'nda 9 kritere göre en yüksek puanı Hacettepe Üniversitesi alarak listenin zirvesine yerleşti. Hacettepe'nin ardından ODTÜ 2., İstanbul Üniversitesi de 3. oldu. Ankara Üniversitesi 4., Gazi Üniversitesi 5., Ege Üniversitesi 6., Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü 7., İstanbul Teknik Üniversitesi 8., Atatürk Üniversitesi 9., Erciyes Üniversitesi 10. sırada yer aldı.

Alana göre sıralamada ise, ''makale sayısı, atıf sayısı, toplam bilimsel doküman sayısı'' olmak üzere toplam 4 kriterden elde edilen puanlar kullanıldı.

MÜHENDİSLİĞİN BİRİNCİSİ ODTÜ OLDU

Belirlenen 4 kritere göre, mühendislik alanında ODTÜ 1., İstanbul Teknik Üniversitesi 2., Gazi Üniversitesi 3. oldu. Listeye göre, Ege Üniversitesi 4., Yıldız Teknik Üniversitesi 5., Dokuz Eylül Üniversitesi 6., Boğaziçi Üniversitesi 7., Fırat Üniversitesi 8., Erciyes Üniversitesi 9., Selçuk Üniversitesi de 10. sıraya yerleşti.

Temel Bilimler alanının birincisi de yine ODTÜ oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi 2., Hacettepe Üniversitesi 3., Gazi Üniversitesi 4., Ankara Üniversitesi 5., Ege Üniversitesi 6., İstanbul Üniversitesi 7., Bilkent Üniversitesi 8., Atatürk Üniversitesi 9., Ondokuz Mayıs Üniversitesi de 10. oldu.

SOSYAL BİLİMLER SIRALAMASINDA SÜRPRİZLER ÇIKTI

''Sosyal Bilimler'' Alanında ise ODTÜ yine birinci oldu. Bilkent Üniversitesi 2., Hacettepe Üniversitesi 3., Gazi Üniversitesi 4., Ankara Üniversitesi 5., Koç Üniversitesi 6., Boğaziçi Üniversitesi 7., İstanbul Teknik Üniversitesi 8., Selçuk Üniversitesi 9., Dokuz Eylül Üniversitesi de 10. oldu.

TIP ALANININ BİRİNCİSİ İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

Tıp alanının birincisi İstanbul Üniversitesi oldu. Hacettepe Üniversitesi 2., Ankara Üniversitesi 3., Ege Üniversitesi 4., Gazi Üniversitesi 5., Başkent Üniversitesi 6., Gülhane Askeri Tıp Akademisi 7., Marmara Üniversitesi 8., Dokuz Eylül Üniversitesi 9., Erciyes Üniversitesi 10. sıraya yerleşti.

Yaşam Bilimleri Alanının ilk 10'unda yer alan üniversiteler ise sırasıyla Hacettepe, İstanbul, Ankara, Gazi, Ege, Atatürk, Marmara, Dokuz Eylül, Uludağ ve Akdeniz üniversitesi oldu.

Ziraat-Çevre alalında ise Ankara Üniversitesi birinci sırayı aldı. Ankara Üniversitesi'ni, Ege, Atatürk, Selçuk, İstanbul, Erciyes, Çukurova, Uludağ, Ondokuz Mayıs ve Hacettepe Üniversiteleri izledi.

ÖZEL ÜNİVERSİTELER SIRALAMASINDA SABANCI ÜNİVERSİTESİ BİRİNCİ SIRADA

Özel üniversiteler sıralamasında ise sıralama şöyle, Sabancı Üniversitesi 1., Bilkent Üniversitesi 2., Koç Üniversitesi 3., Başkent Üniversitesi 4., Fatih Üniversitesi 5., TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi 6., Yeditepe Üniversitesi 7., Çankaya Üniversitesi 8., Atılım Üniversitesi 9. ve Doğuş Üniversitesi 10. sırada yer alıyor.

http://www.on5yirmi5.com/genc/haber.74857/iste-tu ...itesi.html

koray006
7 yıl önce - Prş 28 Mar 2013, 21:33

ODTÜ ve GAZİ Teknokent ilk beşte

Alıntı:
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri (TGB) Performans Endeksi’nde, ODTÜ TGB’nin 57,39 puanla birinci, Gazi TGB’nin 48,87 puanla dördüncü, Hacettepe TGB’nin 37,14 puanla 13.’üncü ve Ankara TGB’nin 35,33 puanla 16.’ncı olduğunu açıkladı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Teknoloji Geliştirme Bölgeleri (TGB) Performans Endeksi’ne göre, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) TGB 57,39 puanla birinci, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) TGB 54,56 puanla ikinci, Batı Akdeniz TGB ise 53,03 puanla üçüncü oldu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, 1. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi’nin açılışında, Bakanlık tarafından bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi sonuçlarını açıkladı.

ŞAŞIRTAN PROJELERE İMZA ATILMALI

TGB’lerin ülkenin inovasyon ekosisteminin merkezine yerleştireceklerini ve bu yaklaşımın ilk ve önemli bir adımı olarak Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi’ni oluşturduklarını belirten Ergün, endeks sayesinde Bakanlığın TGB’lerdeki gelişmelere daha yakından odaklanacağını, hangi alanlarda ne gibi düzenlemeler yapılması gerektiğini daha net tespit edeceklerini söyledi. Bu çalışmanın sadece teknoparkların varlığı ile övünmek yerine bu bölgelerde ne tür değerlerin üretildiğinin tespitine yönelik olduğunu kaydeden Ergün, amacın ne pahasına olursa olsun Ar-Ge yapmak değil, ülkeye rekabet üstünlüğü sağlayacak ve diğer ülkeleri şaşırtacak projelere imza atmak olduğunu ifade etti.

TEKNOLOJİ TRANSFERİNE 1 MİLYON LİRA DESTEK

-Teknoloji transfer ofisine 1 milyon lira destek-
Teknoloji geliştiren bu bölgelerin gelişmesinin gerektiğini ve bunu sağlamak için çalışmalarını sürdüreceklerini belirten Ergün, şu an hazırlıklarını son aşamaya getirdikleri yeni yönetmelikle, TGB’ler için bir dizi önemli adım daha atacaklarını söyledi. Bu yönetmelikle, yapılaşma, Ar-Ge personelinin dışarıda geçirdiği süre, ruhsat ve izinlerle ilgili bazı rahatlıklar sağlayacaklarını, kuluçka programlarını, Teknoloji Transfer Ofisi hizmetlerini destekleyeceklerini ve teknolojik ürün yatırımlarını özendireceklerini kaydeden Ergün, şöyle konuştu:

GAZİ VE HACETTEPE’YE DESTEK

“Bu yıl Gazi ve Hacettepe üniversitelerindeki teknoloji transfer ofislerini destekleyeceğiz. Buralara TÜBİTAK tarafından yıllık 1 milyon liraya kadar destek sağlanabilecek. Gösterdiği performansa göre 1 milyon liralık destek 10 yıl boyunca devam edecek. Önümüzdeki yıl yeni bir çağrıya çıkılacak ve 10 yeni başka üniversitenin projeleri değerlendirilecek ve teknoloji transfer ofisleri kademeli olarak desteklenmeye devam edecek.” Ergün, hem performans endeksinin hem yeni yönetmeliğin hem de teknoloji transfer ofisi desteklerinin üniversiteler ve ülke için hayırlı olmasını diledi.

http://www.hurriyet.com.tr/ankara/22918778.asp

N. Emre Akdemir
7 yıl önce - Cum 29 Mar 2013, 11:41

Alıntı:
'3 büyükler'den yeni üniversite
Ankara'da eğitim veren üç büyük üniversite Uluslararası Birleşik Ankara Üniversitesi adıyla yeni üniversite kuruyor.

ANKARA - Gazi, Ankara ve Hacettepe üniversiteleri, Uluslararası Birleşik Ankara Üniversitesi (International United Ankara University-IUAU) adıyla yeni bir üniversite kurmaya hazırlanıyor.

Türkiye'nin sayılı 3 üniversitesinin işbirliğiyle kurulacak IUAU, ''yarı sanal üniversite'' şeklinde eğitim faaliyetinde bulunacak. Üniversitenin rektörü, kampüsü, mekanları veya ayrı bir akademik kadrosu olmayacak. Üç üniversiteye ait mekanlar, öğretim üyeleri, laboratuvarlar, derslikler, klinikler hazırlanacak organizasyonla ortak kullanılacak.

IUAU'nın ''sanal fakülte ve birimlerinde'', 3 üniversitenin öğretim üyeleri, örgün eğitim verecek. Üniversitede örgün eğitimin yanında uzaktan eğitim de aktif olarak kullanılacak. Öğrenciler, örgün eğitimin yapılacağı derslere, alınacak karar doğrultusunda belirlenecek üniversitede girecek.

Üniversitenin öğrencilerinin yüzde 50'si yabancı öğrencilerden, yüzde 50'si Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından oluşacak. Eğitim dili İngilizce olacak üniversitede, yabancı öğrenciler için Türkçe zorunlu ders olarak en az 2 yıl uzaktan eğitim yoluyla okutulacak. Üniversitede, yabancı öğretim üyesi istihdam edebilecek ve bunu özgelirinden finanse edebilecek.

İkinci öğretim şeklinde yapılanacak üniversite, ihtiyaçlarını öğrencilerden alınan harçlarla karşılayacak. IUAU bir devlet üniversitesi olmasına rağmen ayrı bir bütçesi bulunmayacak. Sadece IUAU'yu oluşturan 3 üniversiteye küçük bir bütçe payı eklenebilecek.

IUAU'nin Türkiye'deki diğer üniversitelere rol model olması ve özellikle ilde üçten fazla devlet üniversitesi barındıran illerde kurulacak benzer uluslararası yapılanmalara öncülük etmesi amaçlanıyor.

IUAU'nun, tıp, eczacılık, diş hekimliği, sağlık bilimleri, ziraat, veterinerlik, mühendislik, mimarlık, fen, mütercim tercümanlık, eğitim fakülteleri bünyesinde lisans, sağlık, fen ve eğitim bilimleri ile bilişim, biyomedikal, nanoteknolojiler gibi konularda yüksek lisans ve doktora öğrencisi kabul edebilecek. İhtiyaç ve talep olan her branşta bölüm açılabilinecek.

REKTÖR, ÖĞRETİM ÜYESİ VE DERSLİĞİ YOK!
Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber, proje fikrinin yaklaşık 6 ay önce doğduğunu, Ankara ve Hacettepe Üniversitesi rektörleriyle projenin şartlarını oluşturduklarını, konuyla ilgili kendisinin YÖK'e, ilgi bakan ve milletvekillerine sunum yaptığını söyledi.

Bu tip üniversite örneklerinin dünyada bulunduğunu ancak Türkiye'de ilk olacağını dile getiren Büyükberber, ''Üniversitenin rektörü yok, öğretim üyeleri yok, mekanları yok. Bu mekanlar 3 üniversitenin ortak mekanları olabilir'' dedi.

Türkiye'de 30 bin hekim açığı bulunduğunu, bu açığın 2023 yılına kadar kapatılması gerektiğini ifade eden Büyükberber, bu üniversitenin tıp fakültesinin daha öncelikli olarak faaliyete geçirilmesinin planlandığını, bu tür birlikteliklerle, açığın kapatılması doğrultusunda yeni bir adım atılacağını belirtti.

DİPLOMALARDA 3 İMZA OLACAK
İngilizce ders verebilen öğretim üyelerinin bir fakülte çatısı altında toplanacağına işaret eden Büyükberber, bir koordinatörün yapacağı organizasyonla öğrencilerin, hangi üniversitede, hangi fakülte ve derslikte eğitim alacağını planlayacağını anlattı.

Büyükberber, ''Öğrenciler, sonuçta 3 üniversitenin rektörününde imzasının taşıyan bir diploma alacak. Başka bir değişiklik olmazsa öyle görünüyor veya içimizden bir vekil seçip onun imzasıyla olacak'' diye konuştu.

Üniversitenin ikinci öğretim gibi bir mali yapılanma içereceğini dile getiren Büyükberber, ''Bu üniversite çok kaliteli olacak hem yabancı dilde eğitim verecek hem de 3 büyük üniversitenin en önemli öğretim elemanlarını bünyesinde barındıracak. Uzaktan eğitim verilmesinde sakınca olmayan dersler uzaktan eğitimle verilecek'' şeklinde konuştu.

Üniversitelerin kapasitelerinin ve atıl durumda kalan mekanların da kullanılacağına dikkati çeken Büyükberber, YÖK'ün ikinci öğretimde belirlediği fiyatlar dahilinde buradan elde edilen gelirin, ikinci ders ücreti karşılığı olarak öğretim üyelerine verileceğini ifade eden, ''Öğretim üyeleri için ciddi bir gelir kapısı da olacak'' dedi.

Büyükberber, öğrencilerin bu şekilde fakültelerdeki farklı ekolleri, yaklaşımları bir potada eritebileceklerini dile getirdi.

Üniversitenin yasal işlemlerin tamamlanmasının ardından kurulacağını dile getiren Büyükberber, eğitim-öğretime eylül ayından itibaren başlamayı hedeflediklerini kaydetti.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25431828

koray006
7 yıl önce - Cum 05 Nis 2013, 00:33

Alıntı:
Yeni vakıf üniversitelerinin kurulmasına ilişkin yasa tasarısı, TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Tasarı, Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu’nda değişiklik yapıyor. Buna göre; Ankara’da “Anka Teknoloji Üniversitesi” kurulacak. Tasarı, Başkent’te daha önce kurulan “Altın Koza Üniversitesi”nin adının, ‘İpek Üniversitesi” olarak değiştirilmesini de içeriyor.

http://www.hurriyet.com.tr/ankara/22964672.asp

Ankara'ya bir vakıf üniversitesi daha geliyor...

pasha036

7 yıl önce - Cum 05 Nis 2013, 01:01
Ankara'daki Üniversiteler

Ankaramız'daki güncel üniversite listesini aşağıda sunuyorum.Bu arada Çay yolunun arkasında bulunan ve iskana açılan arazilerde birçok yeni adet özel üniversite yapılacağına dair duyumlar geliyor.Bu konuda bilgisi olan var mı? Teşekkürler

1- ODTÜ
2- Hacettepe Üniversitesi
3- Ankara Üniversitesi
4- Gazi Üniversitesi
5- Bilkent Üniversitesi
6- Başkent Üniversitesi
7- Atılım Üniversitesi
8- TOBB Üniversitesi
9- Turgut Özal Üniversitesi
10-Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
11- Çankaya Üniversitesi
12- GATA
13- Kara Harp Okulu
14- Polis Akademisi
15- İpek Üniversitesi
16-TED Üniversitesi
17-Türk Hava Kurumu Üniversitesi
18- Ufuk Üniversitesi
19-Fatih Üniversitesi

Ayhan
7 yıl önce - Cum 05 Nis 2013, 01:03

Fatih, İstanbul'da.

19- Ankara Bilge Üniversitesi
20- Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
21- Anka Teknoloji Üniversitesi

koray006
7 yıl önce - Cum 05 Nis 2013, 09:47

Fatih'in tıp fakültesi Ankara'daydı Turgut Özal'a devroludu...

22- Uluslararası Birleşik Ankara Üniversitesi'ni ekleyebiliriz

Alıntı:
Gazi, Ankara ve Hacettepe üniversiteleri, Uluslararası Birleşik Ankara Üniversitesi (International United Ankara University-IUAU) adıyla yeni bir üniversite kurmaya hazırlanıyor.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25431828

pasha036

7 yıl önce - Sal 30 Nis 2013, 00:37

23- Yavuz Üniversitesi (Açılması düşünülüyor)
24- Zafer Üniversitesi (Açılması düşünülüyor)

kaanilter
7 yıl önce - Sal 30 Nis 2013, 21:19

Bu kadar üniversitesi olan bir şehiriz ama hala öğrenci hayatı adına hiçbir çalışma yok (Ör: gece otobüs seferlerinin olmaması)

İ.Hakkı Erdoğan
7 yıl önce - Sal 30 Nis 2013, 21:22

Alıntı:
Bu kadar üniversitesi olan bir şehiriz ama hala öğrenci hayatı adına hiçbir çalışma yok (Ör: gece otobüs seferlerinin olmaması)

Yanlış bir yaklaşım. Gece otobüs seferleri sadece öğrencilere hizmet etmez.

sayfa 4
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet