Ana Sayfa 900 bin Türkiye Fotoğrafı
Atilla DÜNDAR
8 yıl önce - Pzr 23 Tem 2006, 14:37
Ankara'da bulunan Üniversitelerimiz

Ankara'da bulunan Üniversitelerimiz, şehrimizin başkent olmasına karşın çok az sayısı ile öğrencilerin genelde yoğun olarak tercih yaptıkları üniversiteler arasında bulunmaktadır.

Bu üniversitelerimizin yeni tercih yapacak öğrencilere ışık tutabilmesi açısından link adresleri aşağıda verilmiştir.

Ayrıca, bu üniversitelerimiz ile ilgili her türlü bilgi, etkinlik, fotoğraf ve bunun yanısıra haber teşkil edebilecek tüm konuların bu başlık altında toplanarak geniş kapsamlı bir üniversite bilgi sayfası oluşturması için siz üyelerimizin katkılarını bekliyoruz.

Ankara Üniversitesi ( www.ankara.edu.tr )
Atılım Üniversitesi   ( www.atilim.edu.tr )
Başkent Üniversitesi ( www.baskent.edu.tr )
Bilkent Üniversitesi   ( www.bilkent.edu.tr )
Çankaya Üniversitesi ( www.cankaya.edu.tr )
Fatih Üniversitesi      ( www.fatihun.edu.tr )
Gazi Üniversitesi     ( www.gazi.edu.tr )
Hacettepe Üniversitesi ( www.hun.edu.tr )
Kara Harp Okulu ( www.kho.edu.tr )
Orta Doğu Teknik Üniversitesi ( www.metu.edu.tr )

En son Atilla DÜNDAR tarafından Pzr 23 Tem 2006, 16:11 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

bülent dizdar

8 yıl önce - Pzr 23 Tem 2006, 15:29
üniversiteler

Alıntı:
Ayrıca, bu üniversitelerimiz ile ilgili her türlü bilgi, etkinlik, fotoğraf ve bunun yanısıra haber teşkil edebilecek tüm konuların bu başlık altında toplanarak geniş kapsamlı bir üniversite bilgi sayfası oluşturması için siz üyelerimizin katkılarını bekliyoruz.

atilla dündar bey'e böyle bir başlık açtığı için teşekkür ederim. gerçekten önemli ve faydalı bir başlık olduğuna inanıyorum. ayrıca yüksek öğretim kurumunun aşağıdaki linkinde tüm devlet, vakıf, kuzey kıbrıs ve özel statülü üniversitelerin sitelerine ulaşmak mümkün.
http://www.yok.gov.tr/universiteler/uni_web.htm

vozkan
8 yıl önce - Pzr 23 Tem 2006, 15:43

Yukarıdaki listeye ,

- TOBB ekonomi ve teknoloji üniversitesi ile
 -  UFUK üniversitesini

ilave edebiliriz.Birde bildiğim kadarı ile Beykent üniversitesi İstanbul da .

Atilla DÜNDAR
8 yıl önce - Pzr 23 Tem 2006, 16:16

Alıntı:
Yukarıdaki listeye ,

- TOBB ekonomi ve teknoloji üniversitesi ile
-  UFUK üniversitesini

Sayın vozkan teşekkürler. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda adı geçen üniversitelerimizle ilgili ulaşılabilecek linkler aşağıdadır.

TOBB ETÜ  ( www.etu.edu.tr )
UFUK Üniversitesi ( www.ufuk.edu.tr )

Ayhan
8 yıl önce - Pzr 23 Tem 2006, 16:21

Gülhane Askeri Tıp Akademisi ( www.gata.edu.tr )

Kemal Tahir Mutlu
5 yıl önce - Çrş 02 Eyl 2009, 06:16

Ankara'daki üniversitelere ben de iki adet (Polis Akademisi ve Turgut Özal Üniversitesi) ekleme yapıyorum ve yeniden sıralıyorum. Bir de Ankara'nın Çubuk ilçesinde bir üniversite kurulacağı ( Gazi Üniversitesi'nin fakültelerinin dönüştürülmesiyle ) söyleniyor. Ama detaylı bilgi alamadım.

Alıntı:
Ankara Üniversitesi ( www.ankara.edu.tr )
Atılım Üniversitesi ( www.atilim.edu.tr )
Başkent Üniversitesi ( www.baskent.edu.tr )
Bilkent Üniversitesi ( www.bilkent.edu.tr )
Çankaya Üniversitesi ( www.cankaya.edu.tr )
Gazi Üniversitesi ( www.gazi.edu.tr )
Hacettepe Üniversitesi ( www.hun.edu.tr )
Kara Harp Okulu ( www.kho.edu.tr )
Orta Doğu Teknik Üniversitesi ( www.metu.edu.tr )
TOBB ETÜ ( www.etu.edu.tr )
UFUK Üniversitesi ( www.ufuk.edu.tr )
Gülhane Askeri Tıp Akademisi ( www.gata.edu.tr )
Polis Akademisi http://www.pa.edu.tr/
Turgut Özal Üniversitesi ( Ben henüz sayfasına ulaşamadım ama forumda yeri konusunda bir başlık var )

Yalnız belirtmek istediğim bir husus var sayfanın yukarısında Fatih Üniversitesi Ankara'da sayılmış oysa o üniversitenin Ankara'da iki adet yüksek okulu görünüyor. Asıl kampüsü İstanbul'da. Bu üniversite bence Ankara'nın üniversiteleri arasında sayılamaz diye düşünüyorum.

burak turegun
5 yıl önce - Çrş 02 Eyl 2009, 22:26

Fatihi saymazsak hepsi çankayada
İlçeler bazında türkiye genelinde çankaya rakipsizken, iller bazındada istanbulun ardında ikinci...
ilginç doğrusu

Kemal Tahir Mutlu
5 yıl önce - Prş 03 Eyl 2009, 01:32

Sayın Türegün,
yukarıda sayılan üniversitelerin çoğunluğu bile Çankaya ilçesi sınırları içerisinde değildir. Sizin, ya Ankara'yı ya da ilçelerinin sınırlarını tam olarak bilmediğinizi düşünüyorum.
Örnek verecek olursak;
Başkent Üniversitesi'nin Kampüsü tamamen Yenimahalle sınırları içerisinde yer alır. Yenimahalle ilçesinin Bağlıca köyünde. Üniversitenin sadece hastanesi Çankaya ilçesinin sınırları içerisindedir. ( Bahçelievler ). Bütün fakülteleri Bağlıca kampüsü içerisindedir.
Gazi Üniversitesi'nin Diş Hekimliği ve Hukuk Fakülteleri haricinde tüm binaları (Gölbaşı Kampüsü hariç) Yenimahalle sınırları içerisindedir. Rektörlük binası da buna dahildir.
Ankara Üniversitesi'nin Hukuk ve Siyasal Bilgiler Fakültesi Çankaya İlçesinde, Cebeci Tıp Fakültesi Mamak İlçesi sınırları içerisinde, Fen, Eczacılık ve Mühendislik Fakülteleri ve de Rektörlük Binası Yenimahalle sınırları içerisindedir. Ayrıca Tıp Fakültesi ile İbni Sina Hastanesi ve Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Altındağ sınırları içerisindedir. Veterinerlik ve Ziraat Fakülteleri de Keçiören İlçesi sınırları içerisinde kalmaktadır.
Tob Üniversitesi'nin kampüsünün (çok emin olmamakla birlikte ) Yenimahalle sınırları içerisinde kaldığını sanıyorum. Çünkü bu üniversitenin hemen arkasında bulunan - sanırım bahçeleri bitişik- Gazi Anadolu Lisesi Yenimahalle İlçesine bağlı bir lisedir.
Gülhane Askeri Tıp Akademisi Keçiören İlçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır.
Polis Akademisi ise Gölbaşı İlçesinin sınırları içerisindedir.
Forumda yazılanlardan öğrendiğimiz kadarı ile yeni kurulan Turgut Özal Üniversitesi ise geçici olarak Keçiören İlçesi sınırları içerisinde kurulmuştur. Orada yazılanlara göre kampüsü de ya Keçiören ya da Elmadağ İlçesinde olacakmış.
Hacettepe Üniversitesinin Merkez Kampüsü (Sıhhıye'deki) Altındağ, Bazı Fakülteleri Keçiören ve Beytepe Kampüsü ise Çankaya İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır.
Diğer bir deyişle tamamı Çankaya İlçesi sınırları içinde kalan üniversiteler. Odtü, Atılım, Bilkent, Ufuk, Çankaya üniversiteleri ile Kara Harp Okulu'dur.
Yukarıda tam 14 üniversite saymışız ve bunlardan sadece 6'sı Çankaya İlçesi sınırları içerisinde kalmaktadır.

mustafa şenlik
5 yıl önce - Cmt 05 Eyl 2009, 16:24

Bağlıca köyü Etimesgut'ta degil mi?

Atilla DÜNDAR
5 yıl önce - Cmt 05 Eyl 2009, 19:42

Kemal Tahir Mutlu demiş ki:
Bir de Ankara'nın Çubuk ilçesinde bir üniversite kurulacağı ( Gazi Üniversitesi'nin fakültelerinin dönüştürülmesiyle ) söyleniyor. Ama detaylı bilgi alamadım.

Bu konuda aşağıdaki kaynakta bir haber yer alıyor...

Çubuk'ta 3 Fakülte ve 1 Rektörlük kuruluyor. Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Aktaş Çubuk'ta kurulması planlanan Üniversiteyle ilgili Yüksekokulların bulunduğu 450 dönüm alanda bu projenin gerçekleştirileceğini söyledi. Düşünülen bu proje oldukça olumlu. İleriye dönük Üniversite projeleriyle Çubuk ilçesi oldukça fazla önem kazanacak. Hayırlı olsun.

Haberin detayı ve kaynağı

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ANKARA - Haberler ve Sohbet