Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Burç

15 yıl önce - Pzr 23 Tem 2006, 10:40
Kliması çalışmayan İETT Mercedes otobüsleri

Maalesef bunca para verilerek alınan son model Mercedes otobüslerin bir kısmında
klimalar çalışmıyor, sadece sıcak hava üflüyor. Bunların pencereleri de açılmadığı için,
serin bir havada bile hamam gibi oluyorlar. Ben Istanbul halkına bir hizmet olarak
bu otobüslerin burada listelenmesini teklif ediyorum. Belki de birisi bu listeyi dikkate alır
da tamir ederler.

Arda Alkaya
15 yıl önce - Pzr 23 Tem 2006, 13:03

Ben Citarolardaki klimaların arızalı olduklarını sanmıyorum. Bence sorun şoförlerde olabilir. Bazı otobüslerde gürül gürül sesleri geliyor ama hiç serinlik vermiyorlar. Bu otobüslerden inince ön kapının hemen yanından su damladığını görüyorum. Yani klima nem alma fonksiyonunu gerçekleştiriyor ama serinletmiyor.

İlginçtir Ayazağa garajına bağlı hiç bir otobüste böyle bir sorun yok. Birinci ya da ikinci filo farketmeksizin hepsi ideal serinlikte. Geçenlerde Ayazağa Citoralarından birisi ile yolculuk ederken araç iyice soğudu ve şoför sol paneldeki ayarlarla klimayı kıstı ancak bir süre sonra araç ısındı ve tekrar klimayı hızlandırdı.

Artık Taksim'den İTÜ Maslak'a giderken metroyu kullanmamaya başladım. Metroda klima yok. Tam tersine yer altında olduğu için bol miktarda nem var. Hatta yoğun zamanlarda metro camlarının buharlandığını görebiliyorum. Nefes almak çok zorlaşabiliyor. Ama aksine 25T'de hep Citaro çalışıyor. Serin serin yolculuk ediyorum. Hem inmediğim onlarca merdiven de cebimde kar kalıyor.

Mustafa Noyan

15 yıl önce - Pts 24 Tem 2006, 22:57

İlk partide gelen 2006-101 ile 2006-229 filo numaraları arasında kalan solo Citaro otobüslerde klimalar verimsiz çalışıyor, körüklü Citaro otobüsler problemli başlamalarına rağmen yavaş yavaş düzelme aşamasına girdi; bunların olası nedenlerini farklı başlıklarda da tartışmış idik.
2006-230 dan sonra alınan Citaro otobüslerin klimlarında ise sorun yok, çok iyi durumdalar; bu kadar şikayet alınan bir konuda ben artık ilk başlarda düşündüğüm kullanıcı hatalarından çok tekniik problemler olduğunu düşünüyor ve İETT nin araçlar garanti kapsamında oldukları için yetkili servislerin olayı çözmelerini beklediği mazeretine inanıyorum.
Gözlemlediğim kadarıyla kliması problemli Citaro otobüslerde ön kapının arka noktasından su damlamıyor, su damlatan otobüslerde ise klima gayet iyi çalışıyor; yani kapı numaralarını aklınızda tutamıyorsanız, su damlatıp damlatmadığına bakarak klimaların durumunu tahmin edebilirsiniz...

En son Mustafa Noyan tarafından Sal 25 Tem 2006, 00:06 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

selim_
15 yıl önce - Pts 24 Tem 2006, 23:06

Anadolu Yakası'ndaki körüklülerde en azından 129T ve 129K hatlarında gözlemlediğim ve şöförlerden bakım yapıldı teyidini aldığım kadarıyla klima sorunu % 90 halledildi. Bundan sonrası klimayı çalıştır(a)mayan şöförlere kalıyor sanırım.

Arda Alkaya
15 yıl önce - Pts 24 Tem 2006, 23:07

Alıntı:
İlk partide gelen 2006-101 ile 2006-229 filo numaraları arasında kalan solo Citaro otobüsler ile körüklü Citaro otobüslerde klimalar kesinlikle verimsiz çalışıyor

Kesinlikle katılmıyorum. Ayazağa'daki tüm solo Citarolarda klima sorunsuz çalışıyor. Bugün kullandığım 2006-239'un havası son derece serin ve tazeydi. Yakın zamanda körüklü Ayazağa Citarosuna binmedim ama binince hemen durumu bildireceğim.

a.çetin
15 yıl önce - Pts 24 Tem 2006, 23:18

İkitelli garajının körüklü citaroları 2006-855/2006-880 aralığında hiç bir sorun yok...(hepsine binip denedim)

candaş kaptan

15 yıl önce - Sal 25 Tem 2006, 11:07

İstanbul'a gittiğim zaman otobüslere biniyorum. Son zamanlarda da bindim. Klimalar gerçektende çalışmıyor (benim bindiklerimde). Herkes camları açıyor. Otobüslerde sorun olabilir ama ben öyle olduğunu sanmıyorum. Şoförler bence bilerek açmıyor. Hani diyeceğim mazot bitiyor diye açmıyor ama mazotuda belediye ödüyo sanırım. Veya şoförlerin klima çalıştırma kullanma hakkında bilgileri yok.

emre koçyiğit
15 yıl önce - Sal 25 Tem 2006, 20:15

iett otobüslerinin çogunda kasıtlı olarak klima çalıştırılmıyor gerekçesi ise şu imiş ya aracın çekişini düşürüyormuş yada arızalı imiş tabi neden bu değil birileri bizim paramızla hizmet veren bi kurumda dünya kadar parayı cepe indirip rahat ederken halk iett otobüslerinde cefa çekiyor

Eray Falay
15 yıl önce - Sal 25 Tem 2006, 22:55

valla kim ne derse desin ülkemizde klimalı araçların klimaları çalışmadığı zaman sebep sorduğumuzda aldığımız cevaplar şöyle oluyor hep:
1-ARAÇ ÇEKİŞTEN DÜŞÜYOR
2-MAZOT'TAN YAKIYOR
3-BOZUK
4-ÇARPIYOR
bunların bazıları doğru olabilir ama son yıllarda üretilen araçlarda klimanın çekişten düşürme olayına hiç rastlamadım tamam bazen düşüyor ama o zaman rampa çıkıyor araç ve o konumda bütün araçlar klima olsada olmasada çekişden düşerler.
mazot meseleside bu araçlar devletin ve mazotlarını devlet karşılıyor tabi iett de çalışanlar araçlara o kadar saygılı ve o kadar araçlara bakan lar oldukları için mazottan yakıyor diyo ki bu sistem artık hemen hemen kalmadı.
işin en ilginç yanı ise bozuk demeleri ki daha senesi dolmadan ve doğru dürüst kullanılmayan aracın kliması nasıl oluyorda bozuluyor hadi bozuldu neden tamir edilmiyor hadi onuda geçtim o zaman firma neden garanti kapsamında olduğu için gerekli işlemleri hemen yapmadı yada iett ye vermeden yapılan testlerde farkedilmedi mi bu arıza
komik bir cevap daha çarpıyor!! bizim insanımız kullanmasınıs bilmediği için çarpıyor ya o klimanın illa en son hızda ve en soğukta çalışması gerekmiyor ilk başlarda full devir verirsin havayı kontrol edersin aracın ısısını düzenlersin sonra onun hızını ve ısısını duruma göre ayarlarsın ki bu en mantıklı ve en gerkli olanıdır.
bazende klima açıkken şöför camını açıyor yada yolcular bazende bütün hepsi açık oluyor ki böyle bir durumda hiçbir şekilde ve full devirde en soğuğa alsanız bile soğutamazsınız aracı.
bazende ayarları yanlış yapıyorlar ki bu klima çalıştırma bilgileri hiç bildirilmedi ya şöförlere adamlar haklı yada hiç klimalı araca binmediler ya bilmiyorlarayarları.(NOT!!""BU YAZDIĞIM CÜMLE AŞAĞILAMA ANLAMINDA DEĞİLDİR YANLIŞ ANLAŞILMAK İSTEMEDİĞİM İÇİN BU UYARIYI YAZIYORUM.BURDA HİÇ BİR ŞEKİLDE AŞAĞILAMAK İSTEMİYORUM KİMSEYİ YADA KURULU..Bilgilerinize!!)
işte böyle cevaplar geliyor ve bu cevapların çözümleri kısmen yazdım katıyormusunuz bu yazılanlara.
birde bu klimalar çalışma olarak tamamen şöförün denetimde olup bazen abi bu klima otomatik gibi de cevaplar geliyor bunlar yalan orda koca koca ayar kolları var.bu aygıtın bazı araçlardaki çalışmasındaki sorunlar araç şöföründen kaynakllanır.bazılarında gerçekten sorun olabilir!!!!

selcan
15 yıl önce - Sal 25 Tem 2006, 23:24

valla benim bindiğim otobüslerde gayet güzel çalışıyor idi klima 35C 35A hatları
Kliması çalışmayan hatların otobüslerini kullanmak zorunda olan arkadaşlara     Allah yardım etsin.İşiniz zor bu sıcaklarda.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM