Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Süha
12 yıl önce - Cmt 22 Tem 2006, 16:28
Marmara Bölgesi Ulaşımına Tek Bilet Teklifi

Arkadaşlar bildiğiniz gibi İstanbul’da - Akbil ve Bursa da - Bukart uygulaması var. Hızlı feribot seferleri açılmasıyla birlikte ulaşımda bazı sorunlar olabilecek kanaatindeyim. İstanbul’dan gelen biri bukart almak için bu kart arayacak ama akbil sitemi de geçerli olsa sıra beklemeden otobüsüne binip istediği noktaya rahatlıkla ulaşabilir. Aynı şey Bursa’dan - İstanbul’a giden için kişi içinde aynı.

Yalova'da da akbil geçerli olsa İstanbul da rahatlıkla kullanılabilir. Akbil sistemi Yalova’daki belediye otobüslerine konulup tam ve öğrenci olarak indirimlerden yaralanabilirler forma sorunu olmadan. Bu Yalova'daki benim görüşüm. Ama Neden Marmara bölgesinde tek bilet uygulaması olup AKBİLe geçmiyor. Sizce de daha rahat olmaz mı ?

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Cmt 22 Tem 2006, 16:43

Yıllar evvel kurulan; "Marmara Belediyeler Birliği", Marmara bölgesindeki tüm belediyeleri çatısı alına toplamak amacıyla kurulmuştu. Belediyecilik konusunda birçok sorunun bertaraf edilmesi amaçlanmıştı. Gerektiğinde kendi aralarında araç-gereç değişimi, destek vs. gibi konularda da elbirliği amacı güdülen bu birliğin girişimleriyle, tek bilet Marmara'da bir şekilde uygulanabilir. Hayata gerçilmesi oldukça zor olsa da, çözümsüz değil... Fakat, hakedişlerin ne şekilde alınacağı da koca bir muamma...

Akın KURTOĞLU

sabahattin kayış

12 yıl önce - Cmt 22 Tem 2006, 16:54

Alıntı:
Hayata gerçilmesi oldukça zor olsa da, çözümsüz değil...

Evet sonunda bu Akbilin başındaki metal kısım (tom) bir bilgisayardan ibaret değil mi? eğer sorun maddi yönden bir paylaşım söz konusu ise bu Akbil'in tıklandığı bölge tanımlı olarak çözülebilir hatta daha ilerisi bütün yurt çapında kullanılarak illere ve belediyelere göre adil paylaşımın yapılması mümkündür..

Süha
12 yıl önce - Cmt 22 Tem 2006, 16:57

Çözülmese de lazım aslında bir konu bu Marmara Birliği burada gösterebilir nasıl bir birlik olduğunu çünkü ulaşımda çok sorunlar yaşabilir. Tek bir uygulama iyi hem zamandan hem de paradan kazanmış oluruz. Önemli olan birliğin birbirine destek çıkıp insanları ulaşım konusunda rahatlatması.

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Cmt 22 Tem 2006, 17:09

Net ortamından ya da diğer kaynaklardan; "Marmara Belediyeler Birliği" ile ilgili çeşitli bilgiler toplanabilir. Pek aktif değiller galiba son zamanlarda... Gerekirse, Ulaşım bölümü altında özel bir başlık da açabiliriz bu birlikle ilgili olarak...

Akın KURTOĞLU

Rifat Behar
12 yıl önce - Cmt 22 Tem 2006, 17:22

Bahsi geçen konu hakkında belediyelerin işbirliğine gitmesini gerektirecek miktarda bir talep olduğunu sanmıyorum.

Süha
12 yıl önce - Cmt 22 Tem 2006, 17:26

Bu talep halktan gelmeli bana kalırsa halk isterse olur her şey ama böyle bir ortak bir tutum sergilenirse zararlı olacağını sanmıyorum hiç bir kesime.

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Cmt 22 Tem 2006, 17:40

Belediye otobüs bazında pek faydalı olmasa da, deniz ve demiryolu ulaşımında oldukça işe yarayabilir. Marmara'ya kıyısı olan tüm iskelerde akbil dolum cihazları olması, ücretlendirmede bir standardın oturmasını sağlar.  

Akın KURTOĞLU

sabahattin kayış

12 yıl önce - Cmt 22 Tem 2006, 17:45

Akbil'e ilave edilecek bir sensor, duraklara bağlanacak alıcı verici sistemler ile, Bir akbil ile tüm taşıtlara tüm şehirlerde  binmek ve belediyelerin hakettikleri ücreti hesaplarına yüklemek bilgisayar programcıları için artık hiç de zor değil, önemli olan bu otomasyonu sağlayabilmek ve topluma da bu bilinci aşılayabilmek, yakın zamanda bunların olacağını düşünüyorum..

Tüm Türkiyede tek bir akbil ile her yere ulaşılabileceği inancını taşıyorum..

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Cmt 22 Tem 2006, 18:14

Alıntı:
Bir akbil ile tüm taşıtlara tüm şehirlerde  binmek ve belediyelerin hakettikleri ücreti hesaplarına yüklemek bilgisayar programcıları için artık hiç de zor değil, önemli olan bu otomasyonu sağlayabilmek ve topluma da bu bilinci aşılayabilmek

Çok doğru...   Elimizde, hayatımızı kolaylaştıracak bu tarz sistemler varken, halen dar alanlarda ısrarla kullanmaya çalışmak, biraz saçma... Türkiye'ye yayılmasa bile, hiç değilse Marmara sınırları içinde denenebilir ve çok da güzel sonuçlar alınır. Ak-Bil artık İstanbul'un malı olmaktan çıkarılmalı ve tüm Marmara'ya maledilmelidir.

Akın KURTOĞLU

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM