Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Sinan Doğan

12 yıl önce - Prş 20 Tem 2006, 23:22
İstanbul Azapkapı - Sokullu Mehmet Paşa Camii


Haliç’in Galata yönündeki kıyısında, Unkapanı Köprüsü’nün ayağında bulunur. Mimar Sinan’ın eserlerinden olan cami, 1578 yılında Sadrazam Sokullu Mehmed Paşa tarafından yaptırılmıştır. Cami Balkan ve I. Dünya Savaşları esnasında tamir edilmeye başlamış, daha sonra onarıma ara verilmiş ve bakımsız, harap bir şekilde 1938’e kadar kalmıştır. Bu esnada sanat eseri niteliğindeki iç süslemelerin büyük kısmı yok olmuş ve çinileri çalınmıştır. Tamiratı yapılarak 1941’de yeniden ibadete açılmıştır.
Edirne’deki Selimiye Camii’nin daha küçültülmüş bir modeli olan caminin iç kısmı kare şeklindedir. Üzerini örten büyük, mimari açıdan çok ilginç, tek şerefeli bir minaresi vardır. Kapı ve pencerelerindeki ahşap işçiliği çok dikkat çekicidir. Mermer minberi ise türünün en güzel örneklerindendir.
İlginç ve bazı hoş estetik yanları olan bir yapıdır. Altı dükkanlı olduğu için değişik bir girişi vardır ve yüksekte kalan son cemaat yerinin üstü ve çevresi kapalıdır. Cami, sonraki Selimiye için yapılmış deneylerden biri olduğu izlenimini verir. Bu da, sekiz dayanaklı bir plana göre yapılmıştır. Kubbenin çevresinde destek kuleleri ve sırayla biri büyük, biri küçük sekiz yarım kubbe bulunur. Mihrap kısmı arkada bir çıkıntı yapar. Minare camilere uygun olmayacak şekilde, soldadır; bunun nedeni, gerekli yerin denize fazla yakın olmasıdır.(+)  

(+)


Sinan Doğan

12 yıl önce - Cmt 22 Tem 2006, 16:37

Galata Kulesi'nden(+)
Sinan Doğan

12 yıl önce - Cum 08 Hzr 2007, 22:45(+)
ali-yavuz
10 yıl önce - Pts 04 Ağu 2008, 23:27
Sokollu Mehmed Paşa Camii - azapkapı


(+)
(+)
(+)
(+)
(+)
(+)
yılmaz büktel

10 yıl önce - Çrş 21 Oca 2009, 03:05

İki eski resimde Sokollu camii

Azapkapı'da Mimar Sinan Eseri Sokollu caminin şişhane tarafından görünüşü. hemen yanında, Unkapanı(Atatürk) köprüsü sonsuzluğa uzanır gibi görülsede de hedefi ileride manzaranın sırt çizgisinde görülen Saraçhane su kemerleri. Sağ tarafta görüntüye fazla girmemiş olsa da Haliç Tersanesinin bir kapısı ile bir geminin burnu görülüyor(+)


Bu kez tersane de köprüde görüntüye girmemiş. Zaten resim bizzat köprü üstünden çekilmiş. Camii yanında bağlanmış takalar ve caminin Haliç'ten görünüşü


(+)
sayfa 1
ANA SAYFA -> İSTANBUL