Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa'nın minibüsleri
« önceki   123 ... 293031

ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara
cevap yaz
sayfa 31
Mehmet Erden21
2 ay önce - Çrş 03 Ağu 2022, 18:54

Alıntı:
. yıllara yayarak her yıl belli bir bütçeyle m plakaları tekrar satın alıp minibüslerin sayılarını en azından azar azar yollardan azaltırlar

M plaka sahibi satmıyorum hakkımı derse ne olacak.Ornek Teleferik minibüsleri ben ock kazanıyorum çocuklarıma kalsın satmıyorum arkadaş derse!!!
Çözüm bu değil arkadaşlar
Devlet Sizin mantiginizla olaylara bakmaz bir kalemde esnafı silip atmaz
Devlet her zaman şefkatllidir devlet ,babadır
Halkını esnafını koruyandir ..

Küçük esnaf her zaman var olmalıdır
Bu demek değil ki kuralsizlik olsun.Duzeni sağlayacak olan yine o dur..

Batı bolgesinde doğu minibüsleri ile aynı statude 2 Hat var

1_GORUKLE MİNİBUSLER (Bölge mahalle ve köylere dönüşümlü çalışır)
2_CALİ MİNİBUSLERİ (Sadece çalı bölgesinde çalışır)
Mudanya minibüsleri merkez ilçe M plaka minibüslerdir
Güzelyalı ise M plaka DEGİLDİR!!

92adalet
2 ay önce - Prş 04 Ağu 2022, 09:36

mehmet erden, bunun kolayı var, minibüsler kendine çalışacak şekilde düzenlenecek ve kart geçerli olacak. belediye otobüsü nasıl sistemle çalışıyorsa aynı sistemle çalışacak vergisini de verecek. dolmuşçularla haşır neşirim sabah akşam gidip geldiğim için, adam açık açık vergi vermiyoruz ama hep çok istiyoruz bazende özeleştiri yapmak lazım dedi. maaşlı çalışan adam benden kat kat vergi veriyor ben yılda 800 tl vergi veriyorum dedi.

yani kısacası kartlı sistem olursa daha sağlıklı olur. vergilendirme yapılır hak hukuk yenmez.

ayrıca durak harici yolcu almayı da yasaklarsın olur biter. bol bol denetim yaparsın, dolmuşlara ara ara sivil polis zabıta gönderirsin gizli kontrole alırsın. mum gibi olur biter.

Efe Elaldı

2 ay önce - Prş 04 Ağu 2022, 14:13

Alıntı:
bunun kolayı var, minibüsler kendine çalışacak şekilde düzenlenecek ve kart geçerli olacak. belediye otobüsü nasıl sistemle çalışıyorsa aynı sistemle çalışacak vergisini de verecek.

Devletin yapması gereken minibüsçüleri kaldırmak yerine sisteme dahil edilmelerini sağlamak bir yasayla bunu pekala halledebilirler belediyeler bu işe karışamıyor ama hatları dağıtan devlet düzenleyecekte yine devlettir kartlı sisteme geçmelerini sağlar ve sadece duraklarda duracak şekilde düzenlenirlerse sorun ortadan kalkacak ben münübüse karşı değilim ama şuanki halleriyle çalışmalarına karşıyım batı minibüsleri hem kartlı hemde duraklarda durarak gayet düzenli şekilde çalışıyorlar herkes bu sisteme geçerse M kodlu minibüs hatlarını burulaş oluşturur ve tüm minibüslerde sisteme dahil edilmiş olur.

Mehmet Erden21
2 ay önce - Prş 04 Ağu 2022, 16:21

Alıntı:

yani kısacası kartlı sistem olursa daha sağlıklı olur. vergilendirme yapılır hak hukuk yenmez

Bahsettiğiniz basit usul vergilendirme sistemi..
Sadece minibüsçüye ozel değil basit usule tabi tüm küçük esnaf için aynı şey geçerli.Yani bildiimi kadar vergilendirmeyi tabi..
Aslında M plaka için mesele vergi değil,
Asıl mesele şu ki,Türkiye genelinde M olakasini verip 2 minibüse 1 minibüs alan esnaf ya battı yada mahkeme kapılarında yandım anam geri dönmek için uğraşıyor hiç daha donmeyenlerde o dönenleri görünce biteceksen böyle biteyip diyerek minibüsü bırakmıyor.Peki neden Otobuse ve kartlı sisteme geçen 1000 pişman.Sadece vergi vermek mesele değil
Otobuse dondugun gün atiyorum bugün 8.50 TL ye taşımacılık yaparken bir anda 25-30 kalem (zabıta,polis,gazeteci,öğretmen ,öğrenci,65 yaş,+60,engelli,basın,asker,postacı,sağlıkçı hatta sağlık sektöründe çalışan temizlik görevlisi vs vs vs ) saymakla bitmez onlarca kalem ya ücretsiz ya indirimli taşımak zorunda kaliyorsun!!!!!!Tam ucret alabildigin tek grub emekçi asgari ücretli...
Böyle bir durumu kim niye kabul etsin..Evet yukarıda saydığım bu grublar ücretsiz yada indirimli taşınmayı hakediyor etmiyoru tartismiyorum madem ki böyle bir hakkı devlet bu kesime veriyorsa bu taşımacılığı özel sektöre yıkmak doğru degil..Devlet kendi aracı ile yapabilir bu hizmeti ama ozeller devletten güçlü olmadığı icin bunu kaldıracak gücü de olmadığı içinde ya batıyor ya bırakıyor yada dönüşüme girmiyor
Otobuse gectigin an mazot amortisman parça masrafın 2-3 kat artarken toplayacagin kişi başı ücret yarı yarıya dusuyor..
Dilim döndüğünce anlattım umarım ifade edebilmisimdir

92adalet
1 ay önce - Cum 05 Ağu 2022, 09:28

Alıntı:
Sadece minibüsçüye ozel değil basit usule tabi tüm küçük esnaf için aynı şey geçerli.Yani bildiimi kadar vergilendirmeyi tabi..

hocam bizim mekanımız dolmuşçudan daha az kazanıyor gerçek usulüz diye çok vergi ödüyoruz, adalet mi bu? dolmuşçunun beyanına devlet demiyor ki kardeşim sen bu hatta bu kadar az kazanıp babanın hayrına mı çalışıyorsun demiyor. böyle saçmalık olmaz.

bahsettiğin gruplar için geçerli olan indirim tarifeleri minibüslerde kaldırılır veya belediye bedava binen kadar sübvanse eder. ikisinden biri olmalıdır.

Mehmet Erden21
1 ay önce - Cum 05 Ağu 2022, 16:50

Alıntı:

hocam bizim mekanımız dolmuşçudan daha az kazanıyor gerçek usulüz diye çok vergi ödüyoruz, adalet mi bu?

Size aynı sektorden örnek vereyim o zaman hep birlikte "adalet bu mu?" dlye soralım,,,
Doğudaki M plaka karsan jest mavi minibüs basit usulde vergilendirmeyi tabii iken aynı statude Batı bolgesinde kartlı sistemde çalışan sarı karsan jest inibusler kayıt altında olduğu ve için 1.sinif vergi mükellefi oluyor😆😆
Yani farklı sektorden ziyade aynı sektör içinde aynı statude bile herşey bu anda farklı olabiliyor

Diğer konuya
gelirsek ;çok doğru bir tespit yapmışsınız ...Ücretsiz ve indirimli yolcu için devlet yada belwdyeler sübvanse edebilr elbette..Bu sübvanse olayını devlet yasa ile ilgili belediyeleri bu konuda yetkilendirdi..
Bazı belediyeler bunu hala görmezden gelirken Bazi belwdyeler de sübvanse etmektesir

Kobracı
1 ay önce - Cmt 27 Ağu 2022, 20:55

16 M 1291 etbalık minibüsü mavi LED takmış herkesin gözünü kör ederek ilerliyor.

Kobracı
2 hafta önce - Pts 19 Eyl 2022, 15:19

Alaşar minibüs durağı komple Servise dönüş yaparak ulaşım hayatına son vermiştir.
Kaynak ukome

sayfa 31
« önceki   123 ... 293031
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara