Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa'nın minibüsleri
123 ... 303132   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara
cevap yaz
sayfa 1
Batur

16 yıl önce - Prş 20 Tem 2006, 19:46
Bursa'nın minibüsleri
Bursa ulaşım alt başlıkları genişlemeye başladı, minibüsler için de başlık açmanın zamanı geldi.    

Bursa’nın minibüsleri diğer şehirlerden farklı olarak Peugeot J9 ağırlıktadır. Bence bunlar görüntü açısından magiruslardan daha güzel.

Şu an Bursa’da batı yakasına minibüs çalışmamaktadır, raylı sistemin Yıldırım ve Terminal etaplarının faaliyete geçmesiyle de şehri içi ulaşımında minibüslere veda edilecek.  
(+)i.osmanoğlu
16 yıl önce - Prş 20 Tem 2006, 20:04

Bursa haberler başlığına koyduğum yazımı burayada aktarmak istiyorum..
Alıntı:
Toplu taşımada sıkıntılı günler


" Kent Meydanı inşaatının önümüzdeki günlerde başlamasıyla peronsuz kalacak kentin doğu ve kuzeyine çalışan 608 minibüsçü ile Belediye arasında yer kavgası yaşanıyor. "

Kent Meydanı inşaatının başlamasıyla birlikte Santral Garajı toplu taşıma araçlarına kapatacak olan Büyükşehir BelediyesiÕnin öncelikli hedefi M plakalı minibüsleri bir an önce halk otobüslerine çevirmek. Ancak bu uygulamanın alt yapısı hazır olmadığı için kentin doğu ve kuzeyinde toplu taşımanın neredeyse tamamına yakın bir bölümünü üstlenen M plakalı minibüslere adres olarak Doğu Garajı`nı göstermeye hazırlanan Büyükşehir, devreye sokacağı belediye otobüsleri ile vatandaşları kent merkezine taşıyarak sorunu çözmek istiyor.


Doğu Garajı`na kendilerinin hapsedilmesinin sadece esnaf için değil vatandaş için de son derece yanlış olacağını ileri süren minibüsçüler, bu planı kabul etmelerinin mümkün olmayacağını, daha önce batı bölümünde uygulanan sistemi istediklerini dile getirdiler. Kendilerine göre çözüm üreten minibüsçü esnafı, inşaat başladığında Merinos Kavşağı`ndan dönmek istiyorlar. Esnaf, Bursaray`ın bitmesi durumunda ise kentin batı yakasında olduğu gibi bazı hatlarda 2`ye 1, bazı hatlarda ise 4`e 1 halk otobüsü dönüşümü kabul edeceklerini bildiriyor. Esnafın bir diğer alternatifi ise Bursaray hizmete girdiğinde kendilerine Gökdere Meydanı`nın olduğu bölgeden bir yer verilmesi ve yolcuları buraya taşımak.


Gelişmeleri dikkatle takip eden Minibüsçüler Odası ve durak başkanları bugün biraraya gelecekler. Mevcut durumu masaya yatıracak olan yöneticiler, Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin`le de bir görüşme yapacaklar.


Bu minibüs esnafıda iyi akıllı valla. İki minibüsü bir otobüse çevirmek istiyorlar. İki minibüs en fazla 40 yolcu alır otobüsler ise en az 75 yolcu alıyor(küçük yeşiller). Batıda yaptıklarını umarım bu minibüslerede yapmazlar. Etraf yeşil otobüs kaynıyor zaten. Bence 10 tane minibüsü bir körüklüye çevirmek.Alsınlar 60 tane körüklü bu iş böylece çözüme kavuşsun...


Akın Kurtoğlu

16 yıl önce - Prş 20 Tem 2006, 20:13

Minibüslere Yeni Düzen

Alıntı:
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Santral Garaj’da yapımına başladığı Kent Meydanı inşaatı sebebiyle minibüsler için başlatılan ring sisteminde aksaklık yaşanınca UKOME, B planını uygulamaya koydu. Buna göre, kentin Doğu bölgesinden gelen; Vatan, Eğitim, Yeşilyayla, Güllük, Zümrütevler, Elmasbahçeler, Sinandede ve Samanlı hattı minibüsleri için alternatif güzergah hazırlandı.  

Kent Meydanı inşaatı sebebiyle Santral Garaj’a getirilen yeni trafik düzeninde ilk gün yaşanan sıkıntılar, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nde (UKOME) ele alındı. Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Tacettin Kınay, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, Bursa’nın mevcut sokak ve yolları üzerinden alternatif güzergah hazırlamanın sıkıntısına değinerek, “Eldeki mevcut imkanlar çerçevesinde çözüm arıyoruz. Ara çözüm olarak uyguladığımız Gençosman Kavşağı’ndaki peron düzenlemesinde bazı sıkıntılar yaşandı. Sürekli araç yoğunluğunu gözlemleyerek sıkıntıları tespit ediyoruz. Uygulamanın ilk gününde kuzey ve doğu istikametinden gelen minibüslerin kavşakta kesişmeleri nedeniyle sıkışmalar meydana geldiğini tespit ettik. Buna göre, Vatan, Eğitim, Yeşilyayla, Güllük, Zümrütevler, Elmasbahçeler, Sinandede ve Samanlı hattı minibüsleri için alternatif güzergah hazırladık. Yeni uygulamaya göre, 8 semtten gelen yaklaşık 200 minibüs, Gökdere Kavşağı’nın altından Elmasbahçeler’e girerek, Ali Ferruh Yücel Caddesi, Olgun ve Selvili Sokaklarını takip ederek, İnönü, Kıbrıs Şehitleri Caddesi (Uluyol) üzerinden Güven Sokak’tan Ankara Yolu’na inecekler” dedi. Kınay, bu uygulamanın Santral Garaj’daki trafik yoğunluğunu azaltacağını, buna rağmen sıkıntı yaşanması halinde yeni çözüm arayışına gideceklerini söyledi.  Minibüsçüler Odası Başkanı Mürsel Çubukçu da, hem minibüsçü esnafını, hem de çalıştıkları hattın yolcularını mağdur etmeden çözüm ürettiğinden dolayı Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. Peron düzenlemesinin kendi talepleri doğrultusunda hazırlandığını belirten Çubukçu, böyle bir sıkıntı ile karşılaşılacağını tahmin edemediklerini ancak Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi’nin hazırladığı yeni düzenlemenin meseleyi çözeceğine inandığını dile getirdi.  


Doğu yakasının 200 minibüsünün Elmasbahçeler-Uluyol Santral Garaj üzerinden kabaca U şekli çizerek asfalta inmesi yönündeki yeni güzergâh, şehir içinin trafiğine olumsuz katkı yapsa da, hiç değilse bir an önce Ankara yoluna çıkabilecekler.

Akın KURTOĞLU


erkut
16 yıl önce - Prş 20 Tem 2006, 20:34

Bu başlığın açılmasına çok  sevindim. Çünkü şimdilerde özel halk otobüsçülüğü yapsakta ,bursaray devreye germeden önce bizde minibüsçülük yapıyorduk.
Doğu tarafında minibüsçülük yapan arkadaşlarımızın yaşadığı sorunları yakından takip ediyoruz.Bursa Özel Halk Otobüsçüler Odası olarak doğudaki minibüsçü  arkadaşlarımıza sonsuz destek veriyoruz.....(16 M 1135 , 16 M 1136 = Fethiye minibüs durağı 2002 ye kadar )


Batur

15 yıl önce - Cmt 09 Arl 2006, 14:51(+)

(+)
ziya güney
15 yıl önce - Cmt 09 Arl 2006, 16:00

Kentimizdeki minibüslerle ilgili başlık altında minibüslerin,  renk, tip, model vb. şekli ve estetik unsurları yerine ,öncelikle kentimiz trafiğindeki fonksiyonlarını, hatlarını, duraklarını, trafik kaidelerine duyarlılıklarını, hemşehrilerimize karşı tutum ve davranışlarını, Minibüsçüler odası ile belediye ilişkilerini, minübüsçüler ile trafik polis ve zabıtası ilişkilerini vb.  tartışmanın bu konulardaki görüş ve düşüncelerin ortaya konulmasının daha faydalı olacağını düşünüyorum.

erkut
15 yıl önce - Cmt 09 Arl 2006, 18:16

Kentimizin doğu tarafına çalışan minübüsleri bugünlerde çok karışık durumdalar. Bursa Büyükşehir Belediyesi, o bölgedeki Bursaray çalışmalarının büyük bir bölümü bittiği için 4 veya 5 minübüse 1 otobüs vermeyi düşünüyor;ama minübüsçülerde 3 kişiye 1 otobüs olması veya aynen minübüs kalmaları için diretiyor.

Yanlız doğu bölgesinde şöyle bir durum var: Doğu tarafındaki hatların çoğunu Burulaş kiralamış durumda. Birkaç ay sonra bu minübüsler de entegrasyona girdiğinde yaklaşık 200 tane daha otobüs gelecek. Peki acaba bu otobüsler hangi hatlarda çalışacaklar? Doğu tarafındaki hatlar zaten belli bunlara anternatif olarak en fazla 4 veya 5 tane hat açıcak.

Burdan anlaşılıyor ki arkadaşlar; birkaç ay sonra ortalık bayağı karışacak.Bizim temennimiz minübüsçü esnafımız ve halkımız mağdur olmadan ve de tatsızlıklar yaşanmadan Doğu tarafının bir çözüme kavuşmasıdır.


Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Cmt 09 Arl 2006, 18:23

Bugün itibarıyla Doğu bölgesinde çalışan minibüs adedi kaçtır? Buna göre, tahmini bir dönüşüm rakamı çıkartabiliriz belki...

Akın KURTOĞLU


erkut
15 yıl önce - Cmt 09 Arl 2006, 18:37

2002 Yılında Bursa'da toplam 1208 adet minübüs vardı.Batı tarafında  600 tanesi otobüse dönüşüme girince kuzey ve doğu tarafında toplam 608 tane kaldı.Benim tahminime göre de şuan doğu tarafındaki minübüs sayısı 400'e yakınındır.

Cem Telgeren
15 yıl önce - Cmt 09 Arl 2006, 18:39

Alıntı:
Kentimizin doğu tarafına çalışan minübüsleri bugünlerde çok karışık durumdalar. Bursa Büyükşehir Belediyesi, o bölgedeki Bursaray çalışmalarının büyük bir bölümü bittiği için 4 veya 5 minübüse 1 otobüs vermeyi düşünüyor;ama minübüsçülerde 3 kişiye 1 otobüs olması veya aynen minübüs kalmaları için diretiyor.


Bu dönüşüm programına kuzey bölgelerine yani Yalova Yolu istikametine sefer yapan minibüsler de dahil edilecek mi?Eğer öyleyse Bursaray B etabı bitip de otobüs dönüşümü gerçekleştiğinde Bursa şehiriçi minibüs dolmuş taşımacılığı tarihe karışacak demektir.sayfa 1
123 ... 303132   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara