Ana Sayfa 930 bin Türkiye Fotoğrafı
İsmail Erdoğan
8 yıl önce - Pts 17 Tem 2006, 10:57
Hatay - Dörtyol - Payas - Tarihi Eserler

Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi , Sarı Selim Camii ve Payas Kalesi
            (Ölüme terkettiğimiz ata yadigarı tarihi eserler)

Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi ve Sarı Selim Camii
Sokollu Mehmet paşa 1574’te Mimar Sinan’a Cami, Medrese, Sıbyan Mektebi, Arasta, Han, Tabhane, İmaret, Hamam ve Çeşmeden oluşan bir külliye yaptırmıştır. Caminin ibadet mekânını örten büyük kubbe iki küçük kubbe ile desteklenmektedir.
Yapı topluluğunun bedesteni, kervansaray ile cami arasına yerleştirilmiştir. Buradaki beş dizelik yazıtından 1574-1575 yıllarında yapıldığı anlaşılmaktadır. Bölgenin hac yolu üzerinde olması nedeniyle , külliye ; zamanının önemli konaklama noktalarından birisidir.
Yapı topluluğunun hemen hemen tümünü kaplayan kervansaray, doğusundaki alanı bütünüyle kaplamıştır. Osmanlı kervansarayları arasında büyüklüğü ile dikkati çeken bir yapı olup, kare plânlı bir avlunun etrafındadır. Kuzey ve güneyi sekizer, doğusu da on üç payeyi taşıyan çapraz tonozlu revaklarla çevrilmiştir. Bu revakların arkasında da konaklama hücreleri yer almaktadır.  
Caminin kuzeyindeki, Sokollu Mehmet paşa Külliyesi’nin bir bölümünü oluşturan hamam ; caminin kuzeyinde, bedesten ile kervansaray arasında yapılmıştır. XVI. Yüzyılın, klasik Osmanlı mimarisi üslubundadır. Çifte hamam plân düzeninde olan yapının kadınlar bölümü yıkılmış ve günümüze gelememiştir.
Osmanlı altın çağına ait külliye ; sıbyan mektebinden hamamlara, aşevinden dinlenme salonlarına, dükkanlardan han odalarına, avlularından bahçelerine kadar mükemmel bir şekilde tasarlandığı ; yolcuların her türlü ihtiyacı en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğü mükemmel bir yapıdır.

Payas Kalesi
Orijinali Haçlılar tarafından yapılmış olan kale, Osmanlılar tarafından sökülerek 1567-1571 yılları arasında yeniden yapılmış ve bu günkü haline getirilmiştir. Kale 7 burçlu , 8 kuleli olup çevresi su hendeği ile çevrilmiştir. Payas limanı ve tersanesini güvence altına almak, Külliyeyi ve külliyede kalanları korumak maksadıyla inşa edilmiştir. Kale bir dönem hapishane olarak kullanılmıştır,  ünlü vatan şairimiz Namık Kemal Magosa’ya sürgüne gönderilirken birkaç gün bu  kaledeki zindanlardan birinde yatmıştır.

KAYNAKLAR :
http://www.payasim.net/modules.php?name=payastarihce
http://www.kenthaber.com/IlDetay.aspx?ID=706
http://www.iskenderun.pol.tr/isk_hakkinda.asp
http://www.iskenderun.org/sayfa.asp?sayfa_id=6

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)
Bu fotoğraf üstteki linklerden birinden alınmış olup, külliye ve kale büyüklüğünün rahat anlaşılması için yüklenmiştir.
Restorasyon çalışmalarının başlayacağı yönünde işaretler var.

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

En son İsmail Erdoğan tarafından Sal 18 Tem 2006, 08:21 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

İsmail Erdoğan
8 yıl önce - Pts 17 Tem 2006, 12:14

Payas Kalesi

(+)
 Kale içinden burç ve mazgallar

(+)
 Kale üstünde yürüme yolu

(+)
 Kale çevresindeki Su Hendeği

(+)
 Kale dışından görüntü

İsmail Erdoğan
8 yıl önce - Sal 18 Tem 2006, 08:12

Cin Kulesi

Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi ile deniz kıyısı arasında hakim bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Kulenin Cenevizliler ya da Haçlılar tarafından yaptırıldığı sanılmaktadır. Kare planlı, tamamen kesme taştan yapılan bu eser gözetleme kulesi olarak yapılmıştır.

(+)

yılmaz büktel

8 yıl önce - Pts 28 Ağu 2006, 09:41

geçen yaz payası ve külliyeyi gezdim. külliyeyi plan bazında çok önceden beri biliyordum. ama kompleksi canlı olarak karşımda görünce daha bir hayran oldum. bu külliye sinanın menzil (kervan yolları üzerindeki durak yerleri) külliyelerinden olduğu için en önemli yapısı kervansarayıdır, aynı lüleburgazda da olduğu gibi. yani şehzde,süleymaniye ve selimiye de olduğu gibi külliyenin ağırlıklı yapısı cami değil işlevinden ötürü kervansaraydır.
ancak payasın eski yol ile otoban arasında gelişmeye başlamaşı külliyeyi sahipsiz bırakmış.bence önce payaslılar külliyeye sahip çıkmalı. yapının restorasyonu yapılmış ama arastadükkanları şimdiden çürümeye başlamış.

İsmail Erdoğan
8 yıl önce - Pts 28 Ağu 2006, 09:55

Bu konuda birkaç söz de ben ilave etmek istiyorum :
Arasta ve Kervansaray bölümlerinin restorasyon işi bir firmaya ihale edilmiş.
Firma bu yatırım karşılığı  uzun bir müddet işletim hakkına sahip olacakmış.
Şu an Arasta içinde bu konuda belli hazırlıklar göze çarpıyor.
Restorasyon sonrası ne yapılacak? sorusuna aldığım cevap bana biraz inandırıcı gelmedi.
"otel olarak" kullanılacağı ifade edildi çünkü.
Belen'deki, restorasyonu tamamlanan Kervansaray şu an Cafe-Restaurant-Müze ve Çok amaçlı Salon olarak kullanılıyor.
Payas Külliyesi de bu şekilde değerlendirir  diye düşünüyorum.
Umarım kredi temini maksadıyla bir malzeme olarak kullanılmaz.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> Diğer Şehirler