Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Akın Alan
15 yıl önce - Pzr 16 Tem 2006, 22:57
BUR » A5.03. Bursa Taksi Dolmuş Hatları İndeksi

• S.Garaj-Heykel

• Heykel-Altıparmak-Çarşamba-S.Garaj

• Heykel-Altıparmak-Çekirge-S.S.K.

• Heykel-Altıparmak-Kükürtlü

• Heykel-Altıparmak-Çekirge-Doğumevi

• Heykel-Mollaarap

• Askeri Hastane-Heykel

• Namazgah-Heykel

• Heykel-Emirsultan

• Zafer Plaza-Davutkadı-Mesken

• Çiftehavuzlar - Heykel

• Fatih-Heykel

• Başaran- Heykel

• Gülbahçe- Heykel

• Kemerçeşme-Heykel

• Kanalboyu-Heykel

• Hipodrom-Çarşıbaşı

• Zafer Plaza-Davutkadı-Yediselviler

• Duaçınarı-Tekel

• Heykel-Gençosman-Beşyol

• Heykel-Etibank

• Tekel-Eğitim-Arabayatağı

• Tekel-Eğitim-Eski Fakülte

Not: Arkadaşlar Bursa'da Çalışan Taksi Dolmuşların bildiğim hatları bunlar.Unuttuğum hatlar varsa buraya ekleyelim ve Bursa'nın Taksi Dolmuş ulaşım indeksini oluşturalım.

En son Akın Alan tarafından Pzr 16 Tem 2006, 23:12 tarihinde değiştirildi, toplamda 4 kere değiştirildi

Batur

15 yıl önce - Pzr 16 Tem 2006, 23:02

• Heykel-Teleferik

• Heykel-Zafer

• Setbaşı-Çekirge SSK

Cem Ali
15 yıl önce - Pts 17 Tem 2006, 12:08

Tekel - Sinandede - Beyazıt

özer gültekin
15 yıl önce - Çrş 19 Tem 2006, 12:02

tekel-şevket yılmaz devlet hastanesi
tekel-arabayatağı
tekel-ortabağlar

Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Cum 21 Tem 2006, 01:24

Bursa dolmuşlarının hatlarında herhangi bir numaralama yok mu? Minibüslerdekine benzer bir hat numarası sisteminin olduğu bir şehir var diye aklımda kalmış ama, hangi şehir olduğunu şu anda maalesef bulamıyorum

Akın KURTOĞLU

Batur

15 yıl önce - Cum 21 Tem 2006, 18:20

Alıntı:
Bursa dolmuşlarının hatlarında herhangi bir numaralama yok mu?

Akın abi dolmuş taksilerde herhangi bir numaralama sistemi kullanılmıyor.

M.Özgür
15 yıl önce - Cum 21 Tem 2006, 19:21

Alıntı:
Bursa dolmuşlarının hatlarında herhangi bir numaralama yok mu?

Hayır yok. sadece arabaların üzerlerinde yazıyor güzegahları.  Hatta sırf bu yüzden çok kez yanlışlıkla dolmuş durduranlar oluyor. Yani aynı caddeden farklı güzergahlardaki çeşitli hatların dolmuşları geçiyorsa ve birazda gözler bozuksa   zaman zaman yanlış dolmuşa işaret edip yanıma gelince yanlışlığı farkedip dolmuşcudan sitem yediğim çok oldu.

Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Cum 21 Tem 2006, 23:58

Aynı zamanda dış boyamalarında da herhangi bir standart yok. Tek renge geçilmesi, trafiğin içinde dolmuşların daha bir kolaylıkla seçilmelerini sağlayacaktır. Hattı gösteren yazılarda standart bir renk ve punto büyüklüğünün uygulanması da, karmaşanın bir nebze olsun azalmasını sağlayacaktır.

Akın KURTOĞLU

Özcan

15 yıl önce - Pts 24 Tem 2006, 11:48

Alıntı:
Hattı gösteren yazılarda standart bir renk ve punto büyüklüğünün uygulanması da, karmaşanın bir nebze olsun azalmasını sağlayacaktır.

Ben buna katılmıyorum. Her dolmuş hattının kullandığı tepe tabelaları başka renk ve fontlar kullanır. Bu da yazısı daha okunamayacak kadar uzaktayken bile aracın hangi hattın dolmuşu olduğunu anlamayı kolaylaştırır. Yakında bile olsa, kimi dolmuşun hızı yüzünden tabelasını okuyamadığım bile olmuştur. Dolayısıyla, tabelalar standart olmamalıdır.

Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Sal 25 Tem 2006, 20:40

Alıntı:
Ben buna katılmıyorum. Her dolmuş hattının kullandığı tepe tabelaları başka renk ve fontlar kullanır. Bu da yazısı daha okunamayacak kadar uzaktayken bile aracın hangi hattın dolmuşu olduğunu anlamayı kolaylaştırır. Yakında bile olsa, kimi dolmuşun hızı yüzünden tabelasını okuyamadığım bile olmuştur. Dolayısıyla, tabelalar standart olmamalıdır.

Hatlara göre zemin/punto rengi uygulaması bir zamanlar çok revaçtaydı. Fakat bunun pek de sorunu çözemediği anlaşıldı. Çünkü, o yıllarda (tramvaylı dönemlerde) halkın okuma-yazma oranının çok az olduğundan hareketle, yolcuların renkler sayesinde binecekleri toplu taşıma araçlarını ayırdedebilmeleri düşünülmüştü. Ama, günümüzde okuma-yazma oranı çok yükseldi. Ayrıca, renk körlerini de hesaba katmamız gerekli...

Yani, renk ile sorunu aşmak yerine, rakamları ezberleyerek işin altından kalkmak daha kolay bence... Benzer güzergâhlar üzerinden geçen çok sayıdaki farklı dolmuş hattı, rengârenk bir görüntü arzedecek ve bu da çözümü sağlayamayacaktır. Fakat, bunun yerine hatlar numaralandırılacak olursa, akılda kalıcılığı sağlanacaktır. Örneğin; D/ kodlu hatların belediye tarafından takibi de kolaylaşacaktır, halkın listeler ile bilgilendirmesinde de bir standart sağlanmış olacaktır.

Akın KURTOĞLU

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara