Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Konya Ovası Projesi (KOP) - [EKONOMİ]
123 ... 161718   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
kadirbaba
11 yıl önce - Pzr 16 Tem 2006, 16:04
Konya Ovası Projesi (KOP) - [EKONOMİ]


Konya Ovası Projesi Göksu Nehri'nden denize dökülen suların baraj ve tünellerle ovaya aktarılması ve sulu tarıma geçilmesi için yıllar önce hazırlanmış bir proje. Uzun süre bir çivi bile çakılmadı ancak bu sene nihayet projeye başlanıyor.

Konya Kapalı Havzası, WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) tarafından, biyolojik çeşitlilik bakımından dünya çapında önemli 200 ekolojik bölgeden biri olarak ilan edilmiş. Havzada 16 Önemli Kuş Alanı (ÖKA) var. Avrupa'da üreyen ve nesli tüm dünyada tehlike altında olan 13 kuş türünden 8’ine üreme alanı sağlıyor. Ayrıca , yüz binlerce hektarlık alanı kapsayan 6 Önemli Bitki Alanı (ÖBA) bulunuyor. Konya havzası’nın Toros, Amanos ve Sultan dağları dahil olmak üzere yüksek bölümleri, Anadolu yaban koyunu, bozayı, çakal, vaşak, kurt gibi nesli tehlike altında olan birçok memeli türünü barındırıyor.

Ayrıca ova tarımsal ve ekonomik anlamda Türkiye’nin önemli üretim bölgelerinden biri. Konya Kapalı Havzası, Türkiye'nin tahıldan elde ettiği toplam gelirin %9,2'sini, baklagillerden elde ettiği toplam gelirin %6,2'sini ve endüstriyel mahsullerden elde ettiği toplam gelirin %8,5'ini sağlıyor.

KOP sayesinde bu tabiat hazinesi kurtulacak. Yer altı sularının çekilmesiyle tuzlanan yüz binlerce hektarlık arazi ıslah edilecek. Ayrıca ülkemizin en büyük tatlı su gölü ve en büyük millî parkı olan ve ovadaki su dolaşımının en büyük kaynağı olan Beyşehir Gölü tabiî haline bırakılacak.

Bugün KOP'un 15 Ağustos'ta önyeterlilik ihalesine çıkarılacağı söylendi. İşte haberin metni:

Konya, Mavi Tünel’i bekliyor

Konya ovasını sulu tarıma kavuşturacak önemli projeler arasında yer alan ve yıllardır beklenen Bağbaşı Barajı ile Mavi Tünel için 15 Ağustos’ta ön yeterlilik ihalesine çıkılıyor.

Devlet Su İşleri (DSİ) Konya Ovaları Sulama Projesi’nin (KOP) önemli ayaklarından biri olan Bağbaşı, Bozkır, Avşar barajları ile 17 kilometre uzunluğunda bir tünel ve HES’ten oluşan “Mavi Tünel Projesi”nde son aşamaya gelindi.

Projenin hayata geçirilmesi için ön yeterlilik ihalesi 15 Ağustos tarihinde DSİ Genel Müdürlüğü’nde yapılacak. İhaleye, yerli ve yabancıfirmalar katılabilecek.

Türkiye’nin ilk sulama projesi olma özelliği taşıyan KOP’un en önemli ayağını Mavi Tünel oluşturuyor. Konya Ovasının yüzde 70’ini sulanabilir hale getirecek olan Mavi Tünel Projesi, aşırı yer altı suyu çekimini ve çöküntü obruklarının oluşmasını engelleyecek, aynı zamanda atık suların değerlendirilip, kuruyan göllere ve su takviye edilmesiyle ovadaki verimliliğin artmasını sağlayacak. Sulanmayan birçok kıraç alanın sulamaya açılmasıyla Konya’daki bitki deseni değişecek ve üretim çeşitliliği sağlanacak.

Mavi Tünel, 17 kilometre uzunluğu ile Türkiye’nin Şanlıurfa tünellerinden sonra ikinci büyük sulama tüneli olacak. Konya-Çumra 3. Merhale Projesi kapsamında inşa edilecek olan toplam 765,5 hektametrekup (hm3) aktif kapasitedeki Bağbaşı, Bozkır ve Afşar barajlarında depolanacak suyun 414,13 hm3’ü Mavi Tünel vasıtasıyla Konya kapalı havzasına derive edilecek.

Projenin tamamlanması ile Türkiye ekonomisine yılda yaklaşık 470 milyon YTL katkı sağlanacağı öngörülüyor. Mavi Tünelin tamamen hayata geçmesinden sonra karasal iklimin yumuşayacağı bölgede, yılda 2 milyon tonun üzerinde sebze üretimi yapılacağı, sanayiciye ucuz hammadde sağlanacağı ve 100 bin kişinin istihdam edileceği de belirtiliyor.

http://www.ntvmsnbc.com/news/379839.asp


salihh
11 yıl önce - Pzr 16 Tem 2006, 16:24

Konya Ovasını belkide ikinci bir Çukurova  haline getirecek hayati bir proje... Konya Ovası

yaklaşık 1.5 milyon hektar büyüklüğünde ve bu proje hayata geçtiğinde yaklaşık 620 bin

hektarlık kısmı kuru tarımdan sulu tarıma geçecek... Ayrıca aşırı tuzlanma nedeniyle

kullanılamayan arazilerin bir bölümü ıslah edilerek tarıma açılacak... Bu da hem ekonomik

hem de tarımsal alanda bir rahatlamaya yol açacak... Tüm bunların yanısıra aşırı

tuzlanmayla bozulan doğal dengenin eski haline dönmeye başlamasının sağlanması da

başka bir artısı...


Mehmet B.Tüfekci

10 yıl önce - Çrş 04 Tem 2007, 23:22

Ovanın son durumu şahsen beni çok üzüyor,şimdilerde altın sarısı başakların boy göstermesi gerekirken ne yazıkki kuraklık nedeniyle ova kavruluyor.Aşgıda sizlere alıntıladığım haberi görünce çok sevindim,işallah sadece konya değil tüm,Türkiye için önem taşıyan proje seçim yatırımı değildir.6 temmuz 2007 (bu cuma)kop projesinin en önemli ayağı olan mavi tünel'in temeli atılıyor.
Alıntı:

Mavi Tünel'in temeli Cuma günü atılacak
Konya-Çumra 3. Merhale Projesi Bağbaşı Barajı ve Mavi Tüneli temel atma töreni ile Gembos Derivasyonu'nun açılış töreni, 6 Temmuz Cuma günü Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in katılımıyla yapılacak.  
Devlet Su İşleri Genel Müdür Vekili Haydar Koçaker, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin ilk sulama projesi ve GAP'tan sonra en büyük sulama yatırımı olma özelliklerini taşıyan Konya Ovası Sulama Projesi'nin (KOP) en önemli ayağının, Konya-Çumra 3. Merhale Projesi olduğunu bildirdi.
Projenin, Yukarı Göksu Havzası'nın Akdeniz'e boşalan sularının yıllık 414,13 milyon metreküpünü inşa edilecek olan Bağbaşı, Bozkır ve Afşar barajları ve Mavi Tüneli vasıtasıyla Konya Kapalı Havzası'na aktaracağını belirten Koçaker, bu suyun Konya Ovası'nın yer altı sularını besleyeceğini, nihai sulama alanı olan 223 bin 410 hektar tarım alanının sulama suyunu destekleyeceğini, ayrıca yıllık 147,5 milyon kilovat enerji üreteceğini ifade etti.
Konya-Çumra 3. Merhale Projesi'nin kilit ünitelerinin ise Bağbaşı Barajı ve Mavi Tüneli olduğunu vurgulayan Koçaker, yıllık toplam 414,13 milyon metreküp suyun yaklaşık 180 milyon metreküpünün bu iki tesisle Konya Kapalı Havzası'na aktarılacağını kaydetti.
Bağbaşı Barajı'nın Konya'nın Hadim ilçesi Bağbaşı köyünün 1 kilometre kuzeybatısında ve Göksu Nehri üzerine inşa edileceğini bildiren Koçaker, barajın gövde yüksekliğinin talvegden 107, temelden ise 115,50 metre olacağını belirtti.
Mavi Tünel'in ise Bağbaşı Barajı ile Mavi Boğaz arasında yer alacağını ifade eden Koçaker, ''Mavi Tünel, tamamlandığında Urfa Tünelleri'nden sonra Türkiye'nin en uzun 2. sulama tüneli (17 kilometre) olacak ve Konya Ovası'nda ciddi miktarda sulama suyu sağlayacaktır. Dolayısıyla Konya, önemli bir su potansiyeline sahip olacaktır'' dedi.
Gembos Derivasyonu Projesi ile de Gembos Havzası'ndan yıllık 130 milyon metreküp suyun Beyşehir Gölü'ne aktarılacağını bildiren Koçaker, ayrıca Gembos Ovası'nda 1600 ve Yeşildağ Ovası'nda 2 bin 150 olmak üzere toplam 3 bin 750 hektar alanın sulanacağını, söz konusu sulama inşaatlarının devam ettiğini bildirdi.
Koçaker, yapımı tamamlanan iletim kanallarının toplam uzunluğunun 15 bin 763 metre olduğunu, bunun 3 bin 500 metresinin de 4,5 metre çapında tünel olduğunu kaydetti.
Koçaker, Konya-Çumra 3. Merhale Projesi Bağbaşı Barajı ve Mavi Tüneli temel atma töreni ile Gembos Derivasyonu'nun açılış töreninin ise 6 Temmuzda Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in katılımıyla yapılacağını belirtti.  
Fatih Can
10 yıl önce - Cmt 07 Tem 2007, 18:04

Temel Atildi hadi hayili olsun,  5 yilda bitirilmesi planlaniyor.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=561023


Furkan93

10 yıl önce - Çrş 28 May 2008, 23:55
Soru


Bu proje ile ilgili yeni bilgiler var mı?

ramazan1977

9 yıl önce - Pts 15 Eyl 2008, 23:56

Karaman Göcer Köyü Göksu nehrinde devam eden KOP projesinin ayaklarından biri olan damlapınar adı verilen Ve IC İçtaş inşaat tarafından yapılan büyük çalışmadan fotolar(+)

(+)
atesali
9 yıl önce - Sal 16 Eyl 2008, 00:03

Projenin en büyük ve tek engeli şu an kamulaştırmadır.

Kamulaştırma işini beceremiyoruz. Ya arazi sahipleri çok kurnaz devleti yolmak için elinden geleni yapıyorlar sağolsun, ya da devlet bu işte beceriksizliği ve kordinasyonsuzluğu yüzünden yapamıyor.

Yoksa proje bir kaç yıl içinde gerçekleşecek. Ve gerçekten öyle böyle değil, Konya şehri ve çevresinin iklimini bile değiştirecek muhteşem bir sulama projesi olacak. Konya Ovası'nın çorak sapsarı toprakları yeşerecek..


Yusuf Esengül

9 yıl önce - Sal 16 Eyl 2008, 00:06

Proje konusunda bilgisi olan arkadaşlar bana şu bilgiyi verebilirler mi? Proje ile Konya Ovası'nın % 70'i sulanabilecekmiş ya; acaba Konya_Cihanbeyli hattı mı, Konya-Karapınar-Ereğli hattı mı sulanacak? Ya da her ikisi.

zafer-bey
9 yıl önce - Sal 16 Eyl 2008, 01:12

Proje ile suyun Karapınar a kadar getirilmesi planlanıyor.. Hotamış sazlığı su depolama alanı olarak kullanılacak, ancak suyun Ereğli'ye kadar götürülmesi düşünülmüyor. Geçen haftalarda bir milletvekili fazla suyun meke gölüne ve ereğli sazlığına verileceğini ifade etsede suyun fazla olacağını zannetmiyorum, hele ki bu küresel ısınmada nedeniyle yaşanan bu kuraklıkta.. Yani ereğli, emirgazi ve cihabeyli kulu taraflarına suyun gelme ihtimali yok.. bir keresinde kulu cihanbeyli tarafların kızılırmaktan su getirileceğini duymuştum ama kesin bir bilgim bulunmamaktadır. saygılarımla...

atesali
9 yıl önce - Sal 16 Eyl 2008, 02:44

Cihanbeyli Kulu tarafları için ta 1950'lerden Menderes döneminden kalma bir kanal projesinin olduğunu ve yarım kaldığını hatta kanalın kazılarının hala bazı kısımlarda mevcut olduğunu ve bir daha o dosyanın hiç açılmadığını rafa kalktığını biliyorum. O hikaye Kızılırmak suyu hikayesi olabilir belki.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 161718   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET