Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
emingüler
13 yıl önce - Pzr 16 Tem 2006, 01:34
İzmir Egekent

Arkadaşlar konuyu buraya tasıyorum egekentin geçmiş tarihi hakkında bilgilenmek istiyorum internet arastırdım bulamadım izmir-egekent

serdar izmir
13 yıl önce - Cum 25 Ağu 2006, 03:07

SANIRIM İLK EGEKENT OLAN ÇİĞLİ EGEKENTİ KONUSUYORUZ .?BENİM ÇOCUKLUGUM O DAGIN ETEKLERİNDE UCURTMA  UÇURMAYLA ŞİMDİKİ EGEKENT YOLUNDA TABİKİ OZAMAN TARLAYDI TOP OYNAMAYLA GEÇTİ HATIRLADIGIM KADARIYLA ŞEYTAN KAYALARI DENİLEN YER VARDI .ORAYA ÇIKARDIK .İZMİRİN İÇME SUYU BORU HATTI ORAYA GÖMÜLÜ .TEMELLERİ DİNAMİTLE PATLATILIP AÇILDI O APARTMANLARIN .İLK ZAMANLAR BİNALAR ÇİGLİNİN ÜSTÜNDE HAYALET GİBİ DURUYORDU ŞİMDİ İSE KENDİ BASINA BİR ŞEHİR ULAŞIM SORUNU YOK NEFİS İZMİR MANZARASI  KÖRFEZİN GİRİŞİNE KADARALABİLDİGİNE MANZARA  SANIRIM SİZE YARDIMCI OLABİLMİŞİMDİR    

hakan_35
12 yıl önce - Pts 21 Nis 2008, 16:54

Dilek olay 18 sene 19 yaşındayım 1 yaşından beri burada egekentte yaşıyorum. Açıkcası sadece konaklama için düşünülmüş yerler burası. Eğer eğlenmek, gezmek, takılmak istiyorsan burada pek bir yer bulamazsınız. Çocuklar için tam tersine alabildiğine eğlencelidir. Çünkü trafik derdi yoktur. Oyun alanları boldur, sokaklar geniştir. Buralardaki konutlarda yaklaşık 45 bin kişinin yaşadığı düşünülüyor. Buralarda oturmaya başlama 1987 yılına dayanır. İzmir manzarası süperdir. Trafik yoktur. Eshor otobülsleri yeterli yoğunlukta çalışmadığı için çoğu zaman bayraklıda, karşıyakada altınyolda, otobüs beklemleri yarım saat 45 dakiakayı bulur. Bayraklıda mersinli eml lisesinde okuduğum zamanlarda bir kış gününde 6 dan 9:30 kadar beklemiştim. İşte böyle biryer egekent.

Ege_35
12 yıl önce - Sal 13 May 2008, 18:53

1987 de kurulan Çiğli' ye sanayinin gelmesinde büyük rol oynayan Ege Koop' un ilk projesidir. İlk zamanlarda pek vakit geçirilecek yerler yoktu. Fakat son yıllarda arka tarafındaki Köyiçi deresinin ıslahı ile oluşan piknik alanları ve dağdan gelen tatlısuyu ile güzel mesire alanları oluşturuldu.

selimsaglam35
11 yıl önce - Cum 26 Arl 2008, 02:34

metronun gelmesiyle, ki umarım en kısa sürede gelir. yaşanabilir yer haline gelecek olan site

Anıl Türker
11 yıl önce - Sal 30 Arl 2008, 23:14

iyide metronun geleceği yer egekent-2 değilmi ben mi yanlış biliyorum ?

Ayhan
11 yıl önce - Sal 30 Arl 2008, 23:32

Evet metro Egekent-2'ye gelecek.

Apollon35M
5 yıl önce - Sal 21 Nis 2015, 10:00

İzmir şehir merkezine yakın olup, merkez ilçe çiğli'de bulunan şehrin kuzeyinin çehresini değiştiren gecekondulaşmayı engelleyen ve İzmir'in tüm ülkeye örnek toplu konut projesi olmasına rağmen özellikle son büyükşehir belediye başkanı Aziz Kocaoğlu'ndan tek bir icraat göremeyen İzmir'in orta ve kalbur üstü semtidir. Bundan önceki belediye başkanları Burhan Özfatura, Egekent semtini dünya bankası kredileriyle İzmir'in ikinci Hatay semti olarak lanse edip inşa edilmesini sağlamış ve açmıştır. Ancak hatay semtinin metro'su, tramvay'ı, bisim vs. gibi büyükşehir nimetlerinden hiçbir şekilde faydalanamamıştır. Ondan sonra gelen Yüksel Çakmur, Egekent merkezde yaptırdığı büyük Atatürk parkı ile semtin güzelleşmesine çok büyük katkısı olmuştur. Diğer adı tören alanıdır. Ayrıca, bir dönem Çiğli Belediye Başkanı Galip Öztürk Egekent'te ikamet ettiğinden semtin bakımlı olması ve güzelleşmesine katkıda bulunmuştur. Ondan sonra gelen büyükşehir belediye başkanı Ahmet Priştina tüm İzmir'i eşit şekilde hizmet alması konusunda sözü vardı, ancak sağlığı ömrünün uzun olmasını engelledi ve aramızdan ayrıldı. Şimdiki son başkan Aziz Kocaoğlu ise bırakın Egekent'e, Çiğli'ye deyim yerindeyse çivi çakmamış tek belediye başkanıdır. Adamın yaptığı tek icraat merdivenleri bir türlü çalışmayan pislik içinde üst geçitler, bir, iki köprülü kavşak. Oda Çiğli'yi berlin duvarı gibi ikiye böldüğü için yapmak zorunda kaldı. Egekent'e yaptığı birşey yok. Halk arasında Uçaklı park denen 75. Yıl Türk Dünyası parkını bozup yeniden park yapma çalışmaları var ki bu çok gereksiz birşey di. Egekent'in ulaşımı, İzmir için kara bir tarih olan 29 Haziran 2014'te başlayan aktarma rezilliği ile daha önce Karşıyaka, bornova, konak gibi merkezlerle bağlı olan semtin tüm bağlantıları kesildi. Aktarmalarla uzun beklemelerle çok kötü ulaşım sağlanmaya çalışılıyor. Aziz Kocaoğlu kısaca Egekent'e zerre miktar faydası olmamış ve şehrin ikinci Hatay semti denilen Egekent'i deyim yerindeyse sefil etmiş tek belediye başkanıdır.

Misafir 214

5 yıl önce - Sal 21 Nis 2015, 11:04

Alıntı:
EGEKENT 1 (9448 konut)

Temeli 1985'de atılmış ve 1988'de anahtarları teslim edilmeye başlanmıştır. 1989'da da tamamı bitirilmiştir.

Kooperatifçiliğin öncü ismi Ege-Koop'un ilk projesi Egekent 1'dir. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsis edilen Çiğli Balatçık bölgesinde 160 hektarlık alanda inşa edilmiştir. Ege-Koop Türkiye'de ilk kez Avrupa Konseyi Sosyal Kalkınma Fonu kredisinden 1985 yılında devletimiz garantörlüğünden toplam 4.023 milyar Japon yeni kredi kullanmıştır. Düşük faiz ve kur garantili bu kredi dar gelirli ortakların mağduriyetini önlemiştir. 1994 yılında kredinin tamamı geriye ödenmiştir.

http://www.egekoop.org.tr/projelerimiz/egekent-1

yusufdemir55

5 yıl önce - Sal 21 Nis 2015, 21:40
EGEKENT

(+)

Egekent'te akşam üstü.

sayfa 1
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet