Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Konya Obruklar
123 ... 202122   sonraki »

ANA SAYFA -> KONYA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
kadirbaba
11 yıl önce - Cum 14 Tem 2006, 17:52
Konya Obruklar


Obruk (ya da obruk gölü) görenleri şaşkınlığa ve heyacana sürükleyen mucizevî bir göl. Obrukların en önemli özelliği, dünyada Konya Kapalı Havzası'ndan başka bir yerde rastlanmayan çok özel coğrafi oluşumlar olmaları. Bunlar karst arazi denilen, genelde suyun kolayca eritebildiği buharlaşma ürünleri, kireçtaşları ve karbonatlar içeren düzlüklerde bulunan derin çukur şeklinde göller. Bu tabakalarının eriyerek meydana getirdiği derin çukurların yeraltı sularıyla dolmasıya veya yeraltı mağaralarının tavanlarının çökmesiyle oluşmuş. Bu cağrafî oluşumun adı İngilizce, Fransızca ve birçok dile Türkçe'den geçmiş. Ülkemizin yeraltı sularının 3'te 1'ini barındıran Konya Havzası'nda 20'yi aşkın obruk bulunuyor. Bunlardan en meşhuru 300 m genişliği ve 145 m derinliğiyle Kızören Obruğu. Merkez Karatay ilçesine bağlı Obruk kasabası da ismini ondan alıyor. Obrukların diğer bir özelliği de yazın ilk aylarında koyu lacivert ve yeşil olan renginin yaz ilerledikçe çivit mavisi, berrak bir renk alması. Meyil, Çıralı, Gölhöyük Obrukları da diğer ilgi çekenleri. İçindeki suyun değinliği ve berraklığı sebebiyle de bu obruklardan 7-8 tanesi su altı dalışları için uygun yerler.

Kızören Obruğu:
Ulaşım: Konya-Aksaray yolu üzerinde Konya'ya 74 km mesafedeki Obruk Kasabası'ndan 5 km kuzeyde (Konya-Aksaray istikametinde solda).


(+)(+)(+)


Obruk yeraltı sularıyla çok ilgili olduğu için burada bir şeyden daha bahsetmek istiyorum.
Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF-Türkiye), Konya Kapalı Havzası'nın Akılcı Kullanımına Doğru adlı bir projeyi uygulamaya başladı.
Projenin sitesi: http://www.wwf.org.tr/tr/su_konya_main.asp
Ayrıca WWF-Türkiye Konya Havzası hakkında iletişim için bir e-posta grubu kurmuş.
Grubun adresi: http://groups.yahoo.com/group/konyahavzasi/kadirbaba
11 yıl önce - Sal 18 Tem 2006, 22:20

Kızören Obruğu ve Obruk Hanı:


(+)


Kaynak: Atlas Dergisi


TASRALİ
11 yıl önce - Çrş 26 Tem 2006, 21:29

obruk kızörene bağlı bir yer değildir OBRUK merkez konya ili karatay ilçesine bağlı bir beldedir obruğun kuruluş yılı hakkında herhangi bir gerçek bilgiye sahip olunmamıştır kızören köyü obruğun bir beldesıdır kım bu bilgilerı internet aracılığı ile vermişse yanlıştır hiç bir gerçekçi olasılığı yoktur araştırılmasını diler bilgilerinize arz ederim.
İBRAHİM ERDOĞAN .OBRUK KÖYÜ PİRİ KUYU YAYLASI.karatay  KONYATezcan42
11 yıl önce - Prş 03 Ağu 2006, 15:15
Çumra-Gökhüyük (Tımraş) Obrugu


Gökhüyük Obruk'u Çumra'ya 12 km uzaklıkta olup Konya -Karaman Karayoluna 2 km mesafededir.
[url]

(+) 

(+)


sabahattin kayış

11 yıl önce - Cum 04 Ağu 2006, 00:39(+)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 202122   sonraki »
ANA SAYFA -> KONYA