Ana Sayfa  Tuğrul ÖzkaracalarPrş 13 Tem 2006, 21:39   Duvar yazıları ve resimleri (Graffiti)

İstanbul'un dört bir köşesindeki binlerce duvarda her gün çeşitli yazilar ve resimler görmekteyiz. Bunların önemli bir bölümünün belli bir görüntü kirliliği yarattığını düşünsek bile inkar edemeyeceğimiz bir gerçek de var: Duvarların bir dili var ve bize birşeyler anlatıyorlar ya da anlatmaya çalışıyorlar.
 Arkadaşım Sinem Yılancı'nın geçtiğimiz aylar içinde ortak olduğum geniş kapsamlı çalışmasının sonuçlarından ufak bir derleme sunmak istiyorum burada. Resimlerin bir kısmı Sinem'e bir kısmı da bana aittir. Çalışmanın tamamı çeşitli sosyolojik saptamalarla da zenginleştirilmiş olarak orta vadede kitaplaştırılmayı (ya da en azından yazı dizisi haline getirilmeyi) beklemektedir.
 "Duvarlardakiler"e kayıtsız kalamayız. Bu maddeyi açmaktaki amacım, dikkati sadece duvardakilere değil, aynı zamanda da onların üzerlerindeki yazıları ve resimleri "üreten" insanlarımıza çekmektir. Böylelikle de İstanbul'umuzun gözden kaçan bir boyutuna...
 Diğer üyelerin de katılımını bekliyorum. Güzel ya da çirkin birçok duvar resmi ya da yazısını burada sergileyerek günümüz İstanbul kültürünün (bu kültürü beğenme oranı kişiden kişiye değişecektir tabii) bu boyutunu insanlara gösterebiliriz diye düşünmekteyim.

 


 


 
 


 


 


 mesajı beğendiniz mi?: +3
Kaptan-ıDeryaİbrahimPaşa
Pzr 16 Tem 2006, 18:10  

sokak sanatları (street art) Türkiye'de de artık yaygınlaşıyor ama duvar yazıları yerine sadece bu tür fotoları koyarsak daha güzel olur bence.. (buraya çöp atan vs. yi kastediyorum)

 mesajı beğendiniz mi?: +1
adnan yasarCmt 26 Oca 2008, 22:23  

Alıntı:
sokak sanatları (street art) Türkiye'de de artık yaygınlaşıyor ama duvar yazıları yerine sadece bu tür fotoları koyarsak daha güzel olur bence.. (buraya çöp atan vs. yi kastediyorum)
sanata saygımız sonsuz fakat Fotograflarda görüldügü gibi otobüs ve münübüs duragı ,trafik lefası boyamak sanat degil sanatla bagdaştırılamaz bunları yapanlara acil çözüm bulunmalı.

 mesajı beğendiniz mi?
adnan yasarCum 01 Şub 2008, 21:53  
Şimdide Tarih miraslarımıza yazıyorlar bu fotografı İlk İstanbul FATİH adında aylık gazeteden aldım .Tarihi çeşme silivri kapı tekke sokağındaymış pes artık bu kadarda olmaz.Ben yazacak diyecek birşey bulamıyorum .


 mesajı beğendiniz mi?
neşetyıldız
Cmt 02 Şub 2008, 14:03  

Tarihi eserlere bu yazıları yazan insanların mayaları bozulmuş olmalı ,hangi milletten olursa olsun tarihi eserlere bu edepsizlik yapılmaz, bu insanları vatan haini olarak kınıyorum, cezalar verilmeli görenler ihbar etmeliler, bu insanlık için büyük bir cinayettir.

 mesajı beğendiniz mi?
Berk BüyükyıldızPzr 03 Şub 2008, 14:14  

Herkes benimle aynı fikirde olmak zorunda değil ama benim düşüncem niye biz duvarları boyatmak için italyan ressamlar getiriyoruz bu gençlerimizi hapislerde çürütmek yerine bu gençlerden faydalanalım

 mesajı beğendiniz mi?
U. Eren Bağcı
Pzr 03 Şub 2008, 14:21  

Ben de öyle düşünüyorum. Bu gençleri biraz eğitip duvarlara veya kaldırımlara Üç Boyutlu resimler, manzaa resimleri vb. yaptırılabilir. Bu iğrençlik olmaz görünce insanı biraz olsun neşelendiren, güzel resimler yapılabilir. Aralarında duvarları karalayanlar dışında gerçekten çok iyi boyayan kişilerde var çünkü.

 mesajı beğendiniz mi?
Burç
Pts 11 Şub 2008, 16:52  Kadıköy'de gördüğüm bir duvar çalışması.
Arkadaş imzasını da özentiyle İngilizce atmasaymış ne güzel olurmuş.


 mesajı beğendiniz mi?: +2
Veli yamanPts 02 Hzr 2008, 13:26   Duuvar yazıları(+)


 mesajı beğendiniz mi?: -1
Hasan Durmuş
Pts 02 Hzr 2008, 13:38  (+)


KUŞADASI/AYDIN


 mesajı beğendiniz mi?: -1
Mesajları seç: