Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
AgaH
15 yıl önce - Prş 13 Tem 2006, 20:46
İstanbul'un Otoparkları


Ulaşım sorununun önemli bir kısmını teşkil eden otopark sorununa çözüm bulmak amacıyla yapılan "İstanbul Ulaşım Sistemi ile Entegreli Yeni Otopark Alanları Planlaması" çalışmalarının amaçları arasında; park edilen taşıtların trafiğe olumsuz etkilerini en aza indirmek, yol içi parklanmayı önleyerek, trafik sıkışıklığını önlemek, özel otomobil sahiplerini toplu taşıma araçlarına kaydırmak gelmektedir, İstanbul'da ilk kez bir otopark envanteri çıkartılarak kentin ihtiyaç duyduğu otoparkların tespiti için; mevcut otoparkların bölgesi, türü, kapasitesi, ruhsat durumu, ücret politikası gibi pek çok konuyu dikkate alarak değerlendirmeler yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda; İstanbul'da 1.630 adet otopark bulunduğu ve bu otoparkların toplam, 228.110 araç kapasitesine sahip olduğu belirlenmiştir. Oysa İstanbul'da ihtiyaç duyulan otopark kapasitesi, yaklaşık 800.000 araç civarındadır. Ortaya çıkan bu açığın giderilmesi için başlatılan "İstanbul ulaşım sistemi ile entegreli yeni otopark alanları" çalışması kapsamında, 26 ilçede toplam 214.000 araç kapasiteli otoparklar planlanmıştır. Planlanan otopark alanlarının sayısı toplam 268 adet olup, 139 adedi zemin altı kat otoparkı, 118 adedi kat otoparkı, 11 adedi ise açık otopark alanı olarak belirlenmiştir.

Zeytinburnu yeraltı otopark

Zeytinburnu 58. Bulvar Cad. Seyit Nizam Cad. ile yer altı otopark düzenleme inşaatı işi kapsamındaki proje Topkapı E-5 ile Zeytinburnu sahil yoluna bağlantı yolu olarak düşünülmüştür. Bölge halkının TEM yolunda, Güngören-Merter Keresteciler yolunu kullanarak E-5 yoluna gelmesi buradan Zeytinburnu Sahil yolu iki gidiş iki geliş olarak ulaşması sağlanacaktır. Yetersiz olduğu tespit edilen tretuarlar genişletilecek, yeşil alan, parklar, kafeterya, gezinti yolları ve seyir kulesi ve süs havuzları yapılacaktır. 58. Bulvar Cad. ile Seyit Nizam Cad. ve çevresindeki yollar trafik yoğunluğunun akışı yönünde düzenlenecektir. Düzenlenen yeşil alanlar ve parklar otomatik sulama tesisatı döşenerek,ağaçlandırma çalışmaları yapılacaktır. Toplam 2002 birim fiyatları ile 6 trilyon TL harcanacaktır.

Kartal - Yakacık meydanı yeraltı otoparkı

Kartal Yakacık Meydanı Çarşı ve Yeraltı Otoparkı inşaatı işi 9000 m2 arazi üzerine, 2.550 m2 oturma alanı ve 6.500 m2 toplam kat alanı olarak tasarlanmıştır. Söz konusu tesis; otopark + çarşı + tören alanı + kafeterya + çay bahçesi ve parkalanı bölümlerinden oluşmaktadır. Bina oturumu 2.550 m2.'dir. Bina 3 bodrum kattan ibarettir. Kapalı otopark 3.Bodrum katta 85 araba kapasiteli olarak tasarlanmıştır. (2.550 m2) otopark, Kartal - Şamandıra yoluna tören alanının altından tünel ile bağlanmıştır. 2. bodrum kat 673 m2'lik bir büyük dükkan ve çeşitli büyüklüklerde 10 adet dükkan olarak planlanmıştır. Bütün bunlarla beraber projenin bölgeyle bütünleştirilmesi için bazı çevre yollar yayalaştırılmıştır. Bina arasındaki tarihi çınar ağaçlarının dokusu korunarak, çay bahçeleri eklenmiş ve insanların gün boyunca dinlenebileceği bir ortam tasarlanmıştır. Bu çalışma yaklaşık 5 trilyon TL maliyetle gerçekleştirilmektedir.

Eyüp Sultan katlı otoparkı

Eyüp Sultan Katlı Otoparkı, kesimhane ve otopark olmak üzere iki kısımdan oluşmakta olup dilatasyonla ayrılmaktadır. Toplam inşaat alanı 7535 m2 olan 225 araçlıktır. Bölgenin tarihi ve turistik bölge olması sebebi ile avan proje 5000 m2 iken otopark ihtiyacı ve AB şartlarında hijyenik bir ortamda büyük ve küçük baş hayvan kesimi yapılabilecek şekilde proje dizayn edilmiştir. Bu tesis yapıldığında bölgenin otopark ihtiyacını büyük ölçüde karşılayacak ve bölgenin tarihi dokusundan dolayı adak ve kurban kesim işinde AB standartlarında hijyenik şartlara uygun olarak hizmet verecektir.

Pendik katlı otoparkı

842 m2 taban alanı üzerine kurulu 6 katlı otoparkın toplam inşaat alanı 6.204 m2 olup 145 araç kapasitesine sahiptir. Otoparkta 4 kişilik 1 adet insan asansörü, her katta WC-lavabo bulunmaktadır. Ayrıca 24 tonluk su deposu ve otomatik yangın tesisatı, motorlu vanalar bulunmaktadır. Islak hacimler dışındaki tüm döşemeler aşınmaya karşı özel bir kaplama malzemesi ile kaplanmış ve böylelikle korunmuştur.

Pendik ilçemizin merkez bölümünde sorun haline gelen park sıkıntısını büyük ölçüde gidermiştir. Yaklaşık maliyeti 2002 fiyatları ile 1 trilyon TL. olan otoparkımız kullanıma hazır hale getirilmiştir.

Kaynak: İBB (Veriler 2002 yılına ait. Daha güncel veri bulan varsa göndersin  )


cenkince

15 yıl önce - Cum 14 Tem 2006, 00:46

Şu an Bakırköy/Yenimahalledeki Kat Otoparkı tamamlandı. Merkeze uzak. İlk bakışta yanlış bir proje imzjı vermekte. Ancak Hastahane ve Yenimahalle Tren istasyonuna yürüyerek 3 dakika. Bu bakımdan çok fonksiyonel. Etrafında 35-40 yıllık bitişik nizam 5'er katlı 100'lerce apartman var. Bunların yükünü de önemli miktarda aldı. Aylık Abonman 100 YTL. Piyasayı da düşürdü.  Üstüne de Tansaş'ı yaptılar. Çok akıllıca ve başarılı.

muharremk

15 yıl önce - Cum 21 Tem 2006, 16:33

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbuldaki otoparkları tek el altında toplamak için iştiraklerine bir yenisini daha ekledi. İstanbuldaki bütün otoparkların yönetimi ve denetimi İSPARK A.Ş. yetkisinde.

Burada otoparklarla ilgili gerekli bilgiler mevcut.

http://www.ispark.com.tr/


AgaH
15 yıl önce - Prş 28 Eyl 2006, 16:44

Yap-İşlet-Devret modeliyle inşaa edilecek yeni otoparklar:

-Beyoğlu Kamer Hatun Mah.  (Katlı)
-Beyoğlu Kabataş Mah.  (Yeraltı)
-Şişli Esentepe  (Yeraltı)
-Beşiktaş Gayrettepe (Katlı)
-Pangaltı Batı Mah.    (Yeraltı)
-Bakırköy Şevketiye Mah.  (Katlı)
-Esenler Nenehatun Mah.  (Katlı)
-Kadıköy Kuşdili Salı Pazarı  (Yeraltı)

İBB


AgaH
15 yıl önce - Sal 20 Şub 2007, 20:47

İSPARK, bir ilke daha imza atarak Zeytinburnu’nda 2 saati ücretsiz katlı otopark açtı.

‘Güvenle Park, Güler Yüzle Hizmet’ sloganıyla İstanbullulara hizmet veren İSPARK,  Zeytinburnu 58’nci Bulvar’da bulunan yeraltı katlı otoparkını hizmete açtı. Kent trafiğini rahatlatmak ve yol üstündeki parklanmaları en aza indirmek için hummalı bir çalışmaya giren İSPARK,  Zeytinburnu yeraltı otoparkını tamamlayarak İstanbulluların hizmetine sundu.

500 araç kapasiteli otoparkta AB standartlarında uygun olarak engelli vatandaşlar için de 25 araçlık yer ayrıldı. 2 saate kadar vatandaşların ücretsiz yararlanacağı otopark, sunduğu uygun fiyatlarla daha ilk günden tercih edilmeye başlandı. Amacı trafiğe akışkanlık sağlamak olan ve sosyal belediyeciliği ilke edinen İSPARK,  Zeytinburnu yeraltı katlı otoparkında fiyatları da oldukça düşük tuttu.

Otoparkta araçlardan 2-4 saat arası 2 YTL, 4-8 saat arası 3 YTL, 8-12 saat arası 4 YTL, 12-24 saat arasında ise 5 YTL ücret alınıyor.İBBmehmetkoru
15 yıl önce - Prş 01 Mar 2007, 13:18
İstanbulun otopark sorunu Cadde Altı otoparklarıyla çözülüyor


İstanbulun otopark sorunu Cadde Altı otoparklarıyla çözülüyor

Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’un en önemli problemlerinden biri olan otopark sorununu bütçesinden kaynak ayırmadan ve hızla cadde altı otoparkları yaparak çözüyor. Zeytinburnu’ndan sonra Beyoğlu Tarlabaşı Bulvarı, Beşiktaş Nispetiye Mahallesi, Güngören Fatih Caddesi ile Mecidiyeköy, Şişli, ve Şişhane Meydanı’nın altına katlı otopark inşa ediliyor.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şehrin trafik sorununun çözümünde kilit rol oynayacak zemin altı katlı otoparkları bütçesinden kaynak ayırmadan büyük bir hızla inşa etmeye devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi bu kapsamda, Zeytinburnu'nda inşa edilen cadde altı otoparkın ardından İstanbul’un otopark sorununun yoğun olduğu Beyoğlu, Şişli, Mecidiyeköy, Nispetiye ve Merter gibi bölgelerde 9 adet cadde altı otopark yapmak için ihale açtı.

2886 sayılı Devlet İhale Kanunu kapsamında Belediye bütçesinden herhangi bir kaynak kullanılmadan ‘Yap-İşlet-Devret’ modeliyle inşa edilecek otopark ihaleleri Resmi Gazete’de yayınlandı. İhaleler 13 ve 20 Mart 2007 tarihlerinde iki gurup halinde Saraçhane Belediye Sarayı Encümen Salonu’nda Encümen Müdürlüğü tarafından yapılacak. İşletme süreleri 20 ile 30 yıl arasında değişen otoparkların işletmecileri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ihalede belirlenecek bedel üzerinden her yıl kira da ödeyecek.

Tarlabaşı Bulvarı ile Mecidiyeköy ve Şişli Meydanı’nın altına katlı otopark…Buna göre; Beşiktaş Nisbetiye Mahallesi’nde Çarşı Caddesi ile Karakol Sokak Arası’ndaki Gonca Sokak’ta zemin altı katlı otopark, Mecidiyeköy’de 9067 Ada, 246DY2A Pafta, 6 Parselde zemin altı otopark ve park inşaatı yapılacak. Her iki iş de 1 yıl içinde bitirilecek. Nispetiye’deki otopark 30 yıl, Mecidiyeköy’deki ise 20 yıl süreyle ihaleyi alan firmalar tarafından işletilecek.

Beyoğlu Tarlabaşı Bulvarı, Şişhane Meydanı ve Şişli Meydanı’nın altına da otopark inşa edilecek. Tarlabaşı Bulvarı’ndaki otoparkın 2 yılda, Şişhane Meydanı’ndaki otoparkın 15 ayda, Şişli Meydanı’ndaki otoparkın da 1 yılda tamamlanması hedefleniyor. Her üç otopark da 30 yıl süreyle ihaleyi alan firmalar tarafından işletilecek.

Merter’deki trafik sıkıntısı da yeraltı otoparklarıyla aşılacak…
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Güngören İlçesi’ne bağlı Merter semtinin trafik sıkıntısını da zemin altı otoparklarla çözecek. Söz konusu ihaleler kapsamında Merter Fatih Caddesi, Kasım Sokak ile Güngören Çam Sokak’ta birer yeraltı otoparkı yapılacak. Her üç otopark da 12 ayda tamamlanacak ve 30 yıl süreyle ilaheyi alan firmalar tarafından işletilecek.

Öte yandan, Bakırköy Şevketiye Mahallesi, 46 Pafta, 565 Ada, 1 Parsel ve 566 Ada, 1 Parsele 10 ayda inşa edilecek kat otoparkı 20 yıl süreyle ihaleyi alan firma tarafından işletilecek. Belirtilen ihalelere katılmak isteyen istekliler İstanbul Büyükşehir Belediyesi Merter Ek Binası’ndaki Yapı İşleri Müdürlüğü’nde şartnameleri görebilir veya belirlenen bedel karşılığında satın alabilir.


m.ertug
15 yıl önce - Prş 05 Nis 2007, 11:44

Çok güzel bir haber olduğunu düşünüyorum, evet belki bir kısmı zaten paralı değildi ama paralı olanlar(2 saate 5 YTL isteyenler de veya alışveriş yapmayı şart koşanlar) da vardı!

İstanbul'da ticaret ve alışveriş merkezi otoparklarında ücret alınmayacak 05.04.2007 08:16
http://www.haberturk.com/haber.asp?id=19325&c ...2007/04/05

İstanbul'da ticaret merkezlerini de kapsayan uygulamayla alışveriş merkezlerinin otoparklarına park eden müşterilerden ilk 3 saat için artık ücret alınmayacak. İstanbul sınırları içinde alışveriş merkezleri artık otoparklarına park eden müşterilerden ilk 3 saat ücret alamayacak. Özellikle kent trafiğinin yoğun olduğu bölgelerdeki alışveriş merkezlerinin otoparklarına park eden müşterilerinden ücret alması ya da alışveriş yapıldığını belirleyen belge istemesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü'nü harekete geçirdi. Müşterilerin otopark ücreti vermemek için otomobillerini cadde kenarları ve sokak aralarına park ettiklerini belirleyen müdürlük, bu yönde hazırladığı raporu Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'ne (UKOME) sundu. Otopark sorunu yaşanan kentte, alışveriş ve ticaret merkezleri ile merkezi iş alanlarında ücretsiz olması gereken otoparklardan bariyer konularak ücret alındığının görüldüğü belirtilen raporda, bazılarında aracın otoparka girdiği andan itibaren ücrete tabi tutulduğu, bazılarında ise 1-2 saat için ya da bir ürün alındığının belgelenmesi koşuluyla ücret istenmediğinin tespit edildiğine işaret edilerek, uygulamanın 'keyfi' olduğu vurgulandı. Raporda, İstanbul sınırları içerisinde kalan her türlü alışveriş ve ticaret merkezi ile merkezi iş alanlarına ait otoparklarda ilk 3 saatin ücretsiz olması istendi. Müşterilere bilgi verilecek UKOME de talebi yerinde bularak söz konusu tüm merkezlerin otoparklarının ilk 3 saat ücretsiz olmasını karara bağladı. 3 saatin üzerindeki süre için alınacak ücreti de Büyükşehir Belediyesi tarife komisyonunun belirlemesini kararlaştırdı. Yeni uygulamayla birlikte söz konusu otoparkların girişine müşteriyi bilgilendirecek levhalar ve otoparkta yer olup olmadığı gösteren bilgi sistemi de konulacak. SABAH


AgaH
15 yıl önce - Çrş 11 Nis 2007, 19:25

İBB yap-işlet modeliyle 12 adet cadde altı otopark yapılmasını karara bağladı.

Bu kapsamda Fatih'te 4, Şişli'de 3, Kadıköy, Bahçelievler, Üsküdar, Güngören ve Kağıthane'de de birer yer altı otoparkı yapılacak.

1- Fatih İskendarpaşa Mahallesi
2- Fatih Vatan Caddesi Ördek Kasap Mahallesi
3- Fatih Muratpaşa Mahallesi Vatan Caddesi arası
4- Fatih Hoca Üveyz Mahallesi
5- Şişli Gayettepe Mahallesi Cemil Aslan Güder Sokak
6- Şişli Meşrutiyet Mahallesi
7- Şişli Esentepe Mahallesi
8- Bahçelievler Fetih Caddesi
9- Üsküdar Arakiyeci Hacı Cafer Mahallesi Eski Toptaşı Caddesi ile Bağcı Odaları Sokağı arası
10-  Güngören Bağcılar Caddesi ile Meriç Sokak arası
11-  Kağıthane Emniyet Evleri Mahallesi Akarsu Caddes ile Taşken Sokağı arası
12-  Kadıköy Caferağa Mahallesi Bahariye Caddesi ile Dr. Esat Işık Caddesi kesişimiİspark'a bağlı mevcut otoparklar ve kapasiteleri:


- Bakırköy Kartaltepe : 35
- Bakırköy Yenimahalle : 120
- Balmumcu Açık: 90
- Balmumcu Katlı: 400
- Bebek Sahil Yolu : 30
- Bostancı Açık : 200
- Bostancı Günay Restaurant Önü : 500
- Bostancı Sahil : 150
- Cihangir : 250
- Çemberlitaş / Eminönü: 100
- Feshane : 800
- Florya Menekşe Plajı : 292
- Gedikpaşa / Eminönü : 650
- Haydarpaşa Protokol Cami : 130
- Kadıköy İSKİ Önü : 160
- Kadıköy Rıhtım : 17
- Kadıköy Poyraz : 190
- Kalamış : 170
- Mercan / Eminönü : 80
- Pendik Doğu Mahallesi : 140
- Salı Pazarı / Kadıköy : 1200
- Suadiye Plajı : 80
- Suiş / Ümraniye : 35
- Topkapı Trakya Garı : 539
- Ümraniye Katlı : 800
-------------------------------------------------------------------------------------------------------                                              
TOPLAM : 7158


m.ertug
15 yıl önce - Prş 07 Hzr 2007, 11:14

Özellikle gece ortaya çıkan ve hiçbir kanuni dayanağı olmadan (arabanız park etmeniz karşılığında)para toplayan/almaya çalışan değnekçi, kahya vb şahısları bildiğim kadarı ile İSPARK'a şikayet edebiliyorsunuz:
0212 274 2020 (Bir yerlerde şikayet için bir telefon numarası görmüştüm, sanki bu değildi ama bunu da internet sitesinden aldım)

- Bu arada Kadıköy Rıhtım'da belediyenin parkına(parkomatlı) ait bir yere park ettim; son zamanlarda rastladığım en nazik, en düzgün, en saygılı bir Beyefendi(denilmeyi hakedecek kadar saygı dolu) park görevlisi idi. Açıkcası gözlerime/kulaklarıma inanamadım. Belediyeyi kutluyorum, teşekkürler.

Saygılarımla;


Karani Eseroğlu
14 yıl önce - Cmt 29 Eyl 2007, 04:37

Üsküdar'daki katlı otopark..

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM