Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
xgokhan
11 yıl önce - Cum 04 Ağu 2006, 11:31

Ekonominin %45'inin döndüğü yer diyerek adaletsizliği zaten belirtmişsiniz. Bunu %55 yapmak mı lazım kalan şirketleri de taşıyıp yoksa biraz yaymak mı tüm ülkeye? Çünkü eğer böyle giderse Istanbul hep gecekondularla sarılı kalacak.

Barbaros
11 yıl önce - Cum 04 Ağu 2006, 15:04

Hayır tabi ki ekonomik dengeleri korumak şart benim zaten bununla ilgili bi şikayetim yok. Doğru İstanbul'da fazla ağırlık olabilir. Ama mevcut durum bu. Benim sitem ettiğim olay farklı. İstanbul'un halifelik şehri, İstanbul'un da hilafetçilerin şehri gibi gösterilmesine tepki gösterdim. Bu da bir nevi  ayrımcılık, bölücülük bence. İstanbul Osmanlı şehridir doğrudur, Ankara'da cumhuriyetin eseridir buda doğrudur. Ama ikiside bizimdir.

Erdal
11 yıl önce - Cmt 05 Ağu 2006, 16:17

Sevgili Barbaros,

"Mevcut durum bu" diyerek herşeyi kabullenemeyiz. Ozaman kabullenmemiz gerek çok şey ortaya çıkar ki üstesinden gelemeyiz..Senin ve ezici İstanbul çoğunluğunun Hilafet yanlısı olmadığını tabiki bende biliyorum..

Ancak bu durum İstanbul'un Hilafet şehri ve epeyce etkin ve yetkin hilafetcinin istanbulcu olduğunuda unutmamak gerekir.Bu mücadele biz istesekte istemesekte sürüp gidecek.

Burada altının çizmek istiyorum "hilafet" derken sadece paidahtı kastetmiyorum.

Ayrica bence esas ayrımcılık İstanbul ve diğerleri yaklasımıdır.İstanbul'da seninde dediğin gibi korumamız gereken çok önemli bir değerimizdir.İstanbul populer hale getirilirken diger şehirlerin yok sayılması ve ülkede etkisiz hale getirilmesi enazından bizlere (Turklere) hiçbir fayda sağlamaz.

Bu sebeple ki; Taşınmadan manşetlere yansıyan kazanç sağlanamayacaktır.Belki MB artık istanbullu olacaktır ama benim gözümde artık Merkez olmayacaktır. Bu konuda yalnız olmadığımı düşünüyorum.

oktay akçay
11 yıl önce - Cmt 05 Ağu 2006, 18:10

Devlet bankalarını yönetim zihniyeti belki İstanbula geldiklerinde
değişir diye düşünmüş olabilirler.
Ve belki siyasilerin elide uzanamaz Ankaradan İstanbula.

mustafa esenduran
11 yıl önce - Cmt 05 Ağu 2006, 18:24

Alıntı:
İstanbul'un halifelik şehri, İstanbul'un da hilafetçilerin şehri gibi gösterilmesine tepki gösterdim. Bu da bir nevi  ayrımcılık, bölücülük bence. İstanbul Osmanlı şehridir doğrudur, Ankara'da cumhuriyetin eseridir buda doğrudur. Ama ikiside bizimdir.

Çok doğru. Neden İstanbul hilafet şehri Ankara ise cumhuriyet şehri olarak gösterilmeye çalışıldığını anlamış değilim. Bir Merkez Bankasının taşınması olayından nerelere gelindi hayret doğrusu..İstanbul'da, Ankara'da, İzmir'de ve diğer şehirlerimizde güzel ülkemizin ayrılmaz birer parçalarıdır. İstanbul - Ankara ayrımı yapmak, Türk - Kürt yada laik - antilaik ayrımı yapmak yadar çirkin ve yanlıştır..

Senol Sabah
10 yıl önce - Çrş 27 Arl 2006, 01:58

size merkez bankasi projesi icim yarismaya katilan bir tasarim.

kaynak: http://www.konturmaket.com

(+)

BURAKSAT
10 yıl önce - Çrş 31 Oca 2007, 03:35

merkez bankasinda 1.000 kisi calisiyorsa ve aileleri ile bu yaklasik 5.000 kisi edecekse ankara gibi duzenli ve kismen daha ucuz bir sehri birakip istanbul gibi bir sehirde yeni duzen kurmak isteyen personel sayisi acaba kac olur. yetismis ve tecrubeli banka calisanlarini birazda zorla istanbul da yasatmak akla yatkin mi? belkide hukumete yakin kisilerin merkez bankasinda istihdami saglanmak isteniyordur   . (bagimsiz merkez bankasi)

AgaH
9 yıl önce - Cum 05 Eyl 2008, 03:06

Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, banka merkezinin Ankara’dan İstanbul’a taşınması için çalışmalara başladıklarını açıkladı. İlk adım Levent’teki arsaya hizmet binası yapılması olacak. İkitelli’de de bir emisyon merkezi kurulacak.

Hükümetin Merkez Bankası’nın Ankara’dan İstanbul’a taşınmasını gündeme getirdiği andan itibaren Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz karşı yönde açıklamalar yapıyordu. Yılmaz, banka merkezinin Ankara olmasının daha yararlı olacağına dair son açıklamasını İstanbul’da geçen ay yapılan finans merkezi değerlendirme toplantısında gündeme getirmişti.

Merkez Bankası Başkanı, Trabzon Ticaret ve Sanayi odasındaki konuşmasında taşınmayla ilgili bu kez farklı açıklamalar yaptı. İstanbul ve Marmara Bölgesi’nin ekonomideki ağırlığına dikkat çeken Yılmaz, taşınma hazırlıklarına başladıklarını ilk olarak kurumun Levent’teki arsasının değerlendirileceğini açıkladı.

İKİTELLİ’YE EMİSYON MERKEZİ
Yılmaz, hizmet binasının yanı sıra İkitelli’deki Kuyumcu Kent’te de bir emisyon merkezi kurulacağını söyledi. Yılmaz ayrıca finans merkezi kurulması düşünülen Ataşehir’e de vezne merkezini taşımak üzere bir arsa edinmeyi düşündüklerini kaydetti.

Hükümet Merkez Bankası’nı taşıma projesini ilk olarak 2006 yılı sonunda gündeme getirmişti. Kamuoyundaki tartışmaların ardından taşınmayla ilgili yasa tasarısı bu yılın Temmuz ayında Meclis’e sunuldu. Tasarı Meclis Ekim ayında açıldığında öncelikli olarak ele alınacak.

4 BİN 800’E YAKIN PERSONELİ VAR
Merkez Bankası 3 Ekim 1931 tarihinde Ziraat Bankası binasında faaliyete geçti. Merkez Bankası günümüzde Ankara Şubesi olarak kullanılan hizmet binasına 1933 yılında taşındı. Bankanın yaklaşık 4 bin 800 personeli bulunuyor.

Ntvmsnbc

ünsal_91

9 yıl önce - Cum 05 Eyl 2008, 03:22

Ben neden İstanbul'luların Merkez Bankası'nı bu kadar çok istediklerini anlamadım
Tamam İstanbul Türkiye ekonomisin kalbinin attığı ve çok önemli bir şehrimiz
Bütün bankaların oraya gitmesi gerekir
Ankara sahip çıkamadı malesef
Ama söz konusu T.C Merkez Bankası
Herhangi bir kurum değil
Ziraat Bankası gidebilir
Halk Bank gidebilir
Başka hangi bankalar Ankara merkezli bilmiyorum
Ama Merkez Bankası yer değiştirdiğinde neler değişecek bunu anlamış değilim
İstanbul'da olup ne olacak
Türkiye için çok büyük bir israf olacağını düşünüyorum
Diğer bankalar giderlerse gitsinler zaten kaç banka kaldı ki Başkent'te
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın yeri Türkiye Cumhuriyeti'nin merkezidir
Ellemeyin bence dursun Ulus'ta işde

C. H. Engin Er

9 yıl önce - Cum 05 Eyl 2008, 09:50

Alıntı:
Diğer bankalar giderlerse gitsinler zaten kaç banka kaldı ki Başkent'te

Zaten 51 adet banka var, bu bankaların 47 tanesinin merkezi İstanbul'da diğer 4 ü (Ziraat,Halk,Vakıf ve Merkez) de Ankara'da ,onlarda İstanbul'lu olacak.

Birileri rant sağlayacak ama yinede İstanbul'un dünyanın sayılı finans merkezlerinden biri olması içim gerekli koşullardan biri bence...

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet