Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
H.İ.Murat ÇELİK
14 yıl önce - Pts 10 Tem 2006, 20:57
Teknoparklar, Teknokentler ve Bilişim Vadisi - [TEKNOLOJI]

"İzmir'e yeni teknoparklar veya teknokentler kurulmalı mı?" tartışması yeniden alevlendi.

Alıntı:

İzmir'de yıllar süren tartışmaların ardından Urla'da İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde kurulan teknoparktaki yer yokluğu sanayicileri isyan ettirdi. Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), daha önce teknopark kurulması konusunda sadece İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'ne verdiği desteği, yaşanan sorunlar nedeniyle diğer üniversitelere de verme kararı aldı.
EBSO Başkanı Tamer Taşkın, İYTE'nin imkanlarının sınırlı olduğunu bu yüzden teknoparktan yer isteyen firmalara yer veremediğini belirterek, "Bundan sonra diğer üniversitelerin de teknopark projelerine sıcak bakacağız" dedi.

Farklı görüşler var
EBSO Meclis üyesi Nezih Öztüre de Urla'daki teknoparta proje sahiplerine 'binanızı kendiniz yapın' denildiğini vurgulayarak, her proje sahibinin kendi binasını yapmasının mümkün olmadığını, yeni teknoparkların kurulması gerektiğini kaydetti. Eleştirilere karşı çıkan İYTE Rektörü ve teknoparkın Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Semra Ülkü ise, dünyanın hiç bir yerinde üniversitenin teknopark binası tahsis etmediğini belirterek, binaların firmalar tarafından kurulduğunu kaydetti.
Bölgede yap-işlet-devret modeli ile bina inşaa ederek çalışmaya başlayan Gönen Bilgi Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Nafiz Gönen ise teknoparktan memnun olduklarını belirterek, bir sorunun olmadığını savundu.

Tartışma alevlendi
Teknopark tartışması EBSO Yönetim Kurulu'nun aldığı diğer üniversitelerde kurulacak teknopark projelerine de destek olunacağı kararı ile yeniden alevlendi. EBSO Meclis Üyesi Nezih Öztüre konuyu Meclis toplantısında gündeme getirirken, Urla'da İYTE bünyesindeki teknoparkta yaşanan sıkıntıların, projesi olan girişimcileri engellediğini söyledi. Teknoparkları teknolojinin geliştiği kuluçkahaneler olarak tanımlayan Öztüre, Urla'da projesi olan girişimcilerin yer bulamadığını kaydetti.
İzmir'de diğer üniversitelerin de artık teknopark kurması gerektiğini vurgulayan Öztüre, "İzmir'de uzun tartışmaların ardından teknopark Urla'da kuruldu. Ancak Seferihisar fay hattı kırıldı. Buradaki üniversite ve teknopark ciddi zarar gördü. Şu anda şirketlere yer veremiyorlar. 'Binanızı siz yapın' diyorlar. Fikri olanın parası olur mu? Sermayesi olanın da binaya para yatırması doğru mu? Bina almanın sanayicilikle alakası yoktur. Bu rantçılıktır" dedi.
Urla'daki yerlerin dolduğunu dile getiren Öztüre, daha önce diğer üniversitelerde teknopark kurulmasını veto eden EBSO'nun da bu kararını değiştirdiğini belirterek, bunun yerinde bir karar olduğunu anlattı.

Mayası tuttu
EBSO Başkanı Tamer Taşkın ise, "İYTE imkanları kısıtlı olduğu için yer veremiyor. Fikri olan girişimcilerin sermayesi olmadığını için yer yokluğu nedeniyle yollarına devam edemiyorlar. Biz önceden sadece Urla'daki teknoparkı destekliyorduk. Ama olaylara yapıcı ve pozitif baktığımız için diğer üniversitelerinde teknopark projeleri destekleyeceğiz. Urla'daki teknoparkın mayası tuttu diye düşünüyoruz. Bundan sonra yeni kurulacak teknoparlarla İzmir bilişim sektöründeki büyümesini sürdürecektir."

Dünyadaki örnekleri
İYTE Rektörü Prof. Dr. Semra Ülkü ise teknoparkların bütün dünyada yap-işlet-devret modeli ile kurulduğunu söyledi. Üniverstelerinin teknopark projelerini desteklemek için kurulduğuna işaret eden Ülkü, "Teknoparkımıza diğer üniversiteler de ortak. İzmir'de diğer üniversitelerin teknopark kurması güçleri böler. Bizim alanımız teknopark için çok uygun. Dünyanın hiç bir yerinde üniversiteler eğitim birimi binalarını bu işe tahsis etmezler. Devlet bu yerlerde altyapısını yapar, burada faaliyet gösterecek firmalar da yap-işlet-devret modeli ile binayı kurarak çalışır. Bu iş ODTÜ'de böyle işliyor" diye konuştu.

Biz memnunuz
Urla'daki teknoparkta yap-işlet-devret modeliyle kurduğu binada 14 firma ile birlikte çalışan Gönen Bilgi Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Nafiz Gönen ise, kendilerinin bu teknoparkta çalışmaktan memnun olduklarını söyledi. Alan olarak bölgenin teknoparka çok uygun olduğunu ifade eden Gönen, ikinci bir teknoparkın İzmir için uygun olacağını sanmadığını kaydetti. Gönen, "Teknoparkların dünyadaki örnekleri de böyle. Bölgenin ulaşımı da rahat. Burada çalışanlar da mutlu. Yeni bir teknopark tartışmasının İzmir'e yarar getireceğini sanmıyorum" dedi.

H.İ.Murat ÇELİK
14 yıl önce - Pts 10 Tem 2006, 20:59

İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde faaliyet gösteren firmalar :

Cabot İzmir Yazılım
Datakod Bilgisayar
Enfotek Bilişim
İnci Nysa Ltd.
Kentkart Ege Elektronik
Nesne Elektronik
Netsis Yazılım
Ünivera Bilgisayar
İztek Teknoloji
DNA Ar-Ge Yazılım
LMS Makina
Ukcast Teknoloji
Aktis Elektronik
Teknoma Teknolojik Malzemeleri
GBT Gönen Bilgi Teknolojileri
İ-Tech
Dr. Cihangir Özcanlı
İleri Yakıt Teknolojileri
Kaltek Otomotiv Kalıp Teknolojileri
Limit-Tech Bilişim
Mustafa Şakar Bioteknoloji
Mobil Oyunlar Yazılım
Armain Teknoloji
Prosoft Yazılım
Egebis Bilgi İşlem
Eurosoft Teknoloji
Bimar Bilgi İşlem
Unimedya İletişim Hizmetleri
Birim Bilgi İşlem
Teknokom Elektronik
Atagen Bioteknoloji
Tam Bilgisayar
Hipokrat Tıbbi Malzemeler
İzbak Teknoloji Sanayi
Adrenalin Bilgisayar
Kalbek Mühendislik
Egebis Bilgi İşlem
Stekon Bilgisayar
Senlyon Tasarım
Nabsls Yazılım

H.İ.Murat ÇELİK
13 yıl önce - Cum 21 Tem 2006, 09:41

Akşam gazetesinden Hüseyin DOĞAN'ın yazısı...

Alıntı:

Günümüzde satın alma eğilimlerimizi ya da daha basit bir değişle nerelere para harcadığımızı şöyle bir düşünelim. Yiyecek, giyecek, barınma ve ısınma gibi temel ihtiyaçları bir kenara bırakırsak harcamalarımızın önemli bir kısmını teknolojik ürünlere gitmekte. Herkes evine yeni sistem klima almaya çalışmakta, ev hanımları yeni çıkan çamaşır makinelerini hayal etmekte, çocuklarımız ha bire yenilenen cep telefonlarının peşinden koşmakta. Bir dünya kupası geldi LCD ve plazma TV satışı patladı. Yani satın alma eğilimlerimiz gün geçtikçe yüksek katma değeri olan pahalı ürünlere kayıyor. Bu nedenle tüm ürün süreçlerinde ve hizmetlerinde ekonomik fayda yaratan yeni yaklaşımlar ve hizmet biçimleri değer kazanmakta. Bazen bazı araştırmalar okuruz, 1 kg metalin değeri 5 dolar, 1 kg tekstil 15 dolar ama 1 kg bilgisayar işlemcisi 2 bin dolar,1 kg uzay mekiği ise 500 bin dolar diye...

Yani ekonomimizi güçlendirmek, daha çok kazanarak, rekabet içinde daha güçlü olmak için araştırmayı, bilgiyi, yaratıcılığı, zekayı, eğitimi çok iyi harmanlayıp kullanmalıyız.Bu kullanım da rekabet, girişimcilik, ödüllendirme ve özgün parasal destekler gerektirmekte. İşte tüm bu etkenlerin kullanıldığı , odaklandığı yapılanmalar olarak karşımıza teknoparklar çıkmakta.

İzmir teknopark hususunda uzun yıllar önce önemli bir adım atarak İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü içinde bu oluşuma başladı. Oluşum gerek enstitünün yerleşkesi bakımından, gerek bazı bürokratik sorunlardan dolayı sıkıntılı biçimde ilerledi. Daha sonra bir de deprem sıkıntısı yaşandı. Ancak bugün İzmir'de hızla değişen ve gelişen iş kültürüne paralel olarak yeni girişimcilerin ihtiyaçlarına cevap veremez durumda.

Bu ihtiyaçların gereği Dokuz Eylül Üniversitemizde teknopark kuruluşu yönünde bir çalışmaya başladı. Ancak mantıklı olarak neden olduğunu çözemediğim bir şekilde bu çalışma siyasi karar mekanizmaları tarafından ilerletilmemekte.

Gelişmiş, teknoloji üreten, yeni girişimcileri ile yarattıkları katma değeri yüksek ürünlerle dünya rekabetinde yer alan ülkelerde üniversiteler teknoparkların içine kurulurken, İzmir'de kalitesini, gücünü ispat etmiş, uluslar arası bir düzeyde yerini almış bu üniversitemize teknopark sahibi olma hakkı konusunda kıskanç davranılmakta.

Ege Bölgesi ve İzmir son 30 yılda birazda siyaset mekanizmalarının etkisi ile ülke ekonomisi içindeki etkinliğini ve gücünü kaybetmiştir.

Bölgemizde hepimizin en büyük övünç kaynağı olan yetişmiş-eğitimli insan kaynağımız önce İstanbul, Ankara, Bursa, İzmit gibi sanayileşme sürecinde çok hızlı koşan illere sonra da yurt dışına kaçmıştır.

Tüm bu gerçekler herkes tarafından bilindiği halde, değerli insan kaynağımızla, ekonomik güç üretebileceğimiz teknoparkların artmasına, gelişmesine dur demenin anlamını çözmek mümkün değildir.

Artacak teknoparklarımız bizim geleceğe bakan umut parklarımız olacakken, İzmir'in bu heyecanını lütfen kimse baltalamasın...

Ben bir gün her üniversitemizin bir teknoparkı olduğu, bu teknoparklarda üretilen fikir ve ürünlerin dünya ekonominde ses getirdiği bir Ege istiyorum..

Ya Siz?

ozgurok
13 yıl önce - Pts 14 May 2007, 17:29

Urla'ya yazilim üssü kurulacak ve metro buraya kadar uzatilacak

Yeni Asir

Alıntı:
Teknopark'ın altyapısını Büyükşehir düzenleyecek

Başkan Aziz Kocaoğlu, Urla'daki bölgeye ek bina kazandıracaklarını, ayrıca otobüs seferleri koyacaklarını, eğitim-yazılım üssü kurulması için çalıştıklarını açıkladı

Urla'daki Teknopark'a bir destek de İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden geldi. Daha önce Gönen Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Nafiz Gönen tarafından Urla'daki teknoloji geliştirme bölgesine inşa edilen yazılımcı firmaların faaliyet gösterdiği binadan sonra, Büyükşehir Belediyesi de eğitim hizmeti ve yazılımcıların çalışacağı ek bir bina kazandıracak.
100 dönümlük bölgenin altyapı çalışmalarını da gerçekleştirecek olan Büyükşehir Belediyesi, İzmir'in bilişim ve yazılım merkezi olması için cazibesini artıracak.

Metro da gidecek
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Teknopark'a çok yakında otobüs seferleri koymayı ve metro güzergahını da buradan geçirmeyi planlıyor. Urla'da bulunan, ancak bina yetersizliği nedeniyle büyüme sıkıntısı yaşayan İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi'ne destek sağlayacaklarını belirten Kocaoğlu, şunları söyledi:
"Bölgenin yerleşim planı, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü tarafından yapıldı. Biz de kısa zamanda Teknopark'ın 100 dönümlük arazisinin alt yapısını tamamlayacağız. Ayrıca özel sektör yazılım firmalarının faaliyet göstereceği ve eğitim çalışmalarının gerçekleştirileceği bir eğitim-yazılım üssü kuracağız."
İTO Meclis Üyesi Mehmet Akyelli ise, Kocaoğlu'nun Teknopark'a verdiği destekle, bölgenin gelişiminin hızlanacağını ve değerinin artacağını söyledi. Teknoloji bölgesinin altyapısının yanı sıra bölgeyi yazılım üssü haline getirecek bir bina kazandırılmasından büyük memnuniyet duyduklarını dile getiren Akyelli, "Altyapı tamamlanınca, üstyapı daha büyük bir hızla ilerleyecek. Metronun güzergahının İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi'ne kadar devam edecek şekilde çizilmesi, bizi çok sevindirdi. Bölgenin, 'Bilişim Vadisi' ilan edilmesi halinde, yabancı sermaye de gelir" diye konuştu.

H.İ.Murat ÇELİK
12 yıl önce - Pts 06 Ağu 2007, 10:49
İzmir Bilişim Vadisi

İzmir'de kurulması planlanan Bilişim Vadisi konusundaki bilgileri burada paylaşabiliriz.

H.İ.Murat ÇELİK
12 yıl önce - Pts 06 Ağu 2007, 10:54
Bakan Coşkun'dan Egeli işadamlarına tam destek

Eski bir haber, ama olayın tarihçesini göstermesi açısından önemli...

Sanayi ve Ticaret Bakanı, İzmir'de Otomotiv Organize Sanayi Bölgesi ve Bilişim Vadisi kurulmasına destek verdi, tersane yeri ve diğer konularda da üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Alıntı:
Bilişim Vadisi
İzmir'in Bilişim Vadisi kurulması için son derece uygun olduğunu anlatan Taşkın, "Coşkun'a bu konuyu anlattığımda 'Siz gereken çalışmayı yapın, biz üzerimize düşeni yaparız' dedi. Bu sözü ile kendisi bizi çok mutlu etti.

Alıntı:
Bilişim Vadisi konusundaki her türlü yatırımları da desteklediklerini anlatan Coşkun, "Teknoloji yatırım bölgelerinde bilişim vadisi kurma çalışmaları var. Bilişim OSB kurma yönünde çalışmanız olursa her türlü desteği veririz. İstanbul bu konunun üzerinde duruyor. İzmir'de de çalışmayı başlatabilirsiniz" diye konuştu.

http://www.yeniasir.com.tr/ya2006/11/03/index.php ...lum=gunluk

H.İ.Murat ÇELİK
12 yıl önce - Pts 06 Ağu 2007, 10:56
Başkan Aziz Kocaoğlu'da projeyi destekliyor...

Başkan Aziz Kocaoğlu'da projeyi destekliyor...

Başkan Aziz Kocaoğlu, Urla'daki bölgeye ek bina kazandıracaklarını, ayrıca otobüs seferleri koyacaklarını, eğitim-yazılım üssü kurulması için çalıştıklarını açıkladı.

Alıntı:
Urla'daki Teknopark'a bir destek de İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden geldi. Daha önce Gönen Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Nafiz Gönen tarafından Urla'daki teknoloji geliştirme bölgesine inşa edilen yazılımcı firmaların faaliyet gösterdiği binadan sonra, Büyükşehir Belediyesi de eğitim hizmeti ve yazılımcıların çalışacağı ek bir bina kazandıracak.
100 dönümlük bölgenin altyapı çalışmalarını da gerçekleştirecek olan Büyükşehir Belediyesi, İzmir'in bilişim ve yazılım merkezi olması için cazibesini artıracak.

Metro da gidecek
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Teknopark'a çok yakında otobüs seferleri koymayı ve metro güzergahını da buradan geçirmeyi planlıyor. Urla'da bulunan, ancak bina yetersizliği nedeniyle büyüme sıkıntısı yaşayan İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi'ne destek sağlayacaklarını belirten Kocaoğlu, şunları söyledi:
"Bölgenin yerleşim planı, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü tarafından yapıldı. Biz de kısa zamanda Teknopark'ın 100 dönümlük arazisinin alt yapısını tamamlayacağız. Ayrıca özel sektör yazılım firmalarının faaliyet göstereceği ve eğitim çalışmalarının gerçekleştirileceği bir eğitim-yazılım üssü kuracağız."
İTO Meclis Üyesi Mehmet Akyelli ise, Kocaoğlu'nun Teknopark'a verdiği destekle, bölgenin gelişiminin hızlanacağını ve değerinin artacağını söyledi. Teknoloji bölgesinin altyapısının yanı sıra bölgeyi yazılım üssü haline getirecek bir bina kazandırılmasından büyük memnuniyet duyduklarını dile getiren Akyelli, "Altyapı tamamlanınca, üstyapı daha büyük bir hızla ilerleyecek. Metronun güzergahının İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi'ne kadar devam edecek şekilde çizilmesi, bizi çok sevindirdi. Bölgenin, 'Bilişim Vadisi' ilan edilmesi halinde, yabancı sermaye de gelir" diye konuştu.

http://www.yeniasir.com.tr/ya2007/05/12/index.php ...lum=gunluk

H.İ.Murat ÇELİK
12 yıl önce - Pts 06 Ağu 2007, 11:02
Taşkın: Kenti, yazılım üssü yapmaya kararlıyız...

Taşkın: Kenti, yazılım üssü yapmaya kararlıyız...

Ege Bölgesi Sanayi Odası, kentte bir bilişim vadisi kurma projesine, yeni hükümet döneminde hız verecek

Alıntı:
İzmir'i yazılım üssü haline getirmek için çalışan Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) kente bir bilişim vadisi kurulması ısrarını önümüzdeki günlerde kurulacak yeni Hükümet döneminde de sürdürecek. Ali Coşkun'un Sanayi ve Ticaret Bakanı olduğu dönemde Urla'ya Bilişim Vadisi kurulması için uğraşan EBSO, yeni kurulacak Hükümet'te Sanayi ve Ticaret Bakanı olması beklenen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği eski Başkan Vekili ve Ankara Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan'a sunmak için ilk olarak 'Bilişim Vadisi' dosyası hazırladı. EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın, TOBB Yönetim Kurulu'nda 2.5 yıl birlikte çalıştıkları Zafer Çağlayan'ın Sanayi ve Ticaret Bakanı olması halinde İzmir'in, Bilişim Vadisi'ne kısa sürede kavuşacağını düşündüğünü söyledi.

Araya seçim girdi
Siyaseti bırakan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun'un da kendilerine bu konuda destek olduğunu ancak araya seçimlerin girmesi ile sözkonusu Bilişim Vadisi'nin kurulması kararının alınamadığını kaydeden Taşkın, "Bilişim Vadisi konusunu biz Hükümete iyi bir şekilde anlattık. Hükümetin de bunun önemini anladığını biliyoruz. Yeni dönemde Zafer Çağlayan Sanayi Bakanı olması halinde işlerimiz daha da kolaylaşacak. Kısa süre içinde Bilişim Vadisi hedefimize ulaşacağımızı düşünüyorum. Bu kararla Urla'da yeri hazır olan Bilişim Vadisi ile İzmir EXPO sürecinde ekonomisinde önemli bir ivme kazanacak" dedi.

Kentin potansiyeli bu iş için çok uygun
Bilişime yapılacak yatırımların büyük bir sermaye de gerektirmediğini belirten Taşkın, yazılımın sermayesinin bilgi, malzemesinin de bilgisayar, CD ve insan olduğuna dikkat çekti. Sektörün katma değerinin ise çok yüksek olduğuna işaret eden Taşkın, şöyle konuştu:
"Özellikle sağlık, eğitim, simülasyon, savunma, hizmet sektörlerine yönelik yazılımlarda sektörün önü açık. İzmir'i bir yazılım üssü haline getirmek için yoğun olarak çalışıyoruz. Şehrimiz üniversiteleri, sosyal ve kültürel alt yapısı, ulaşım, yaşam ve kültür olanakları ile yazılım üretimi ve geliştirme konusunda oluşturulacak bilişim vadisi için en uygun ve potansiyeli en yüksek şehir."

Vadi nerede olacak?
Halen 70'in üzerinde firmanın yazılım ve araştırma geliştirme faaliyetlerini yürüttüğü İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) kampüsündeki 2 milyon 184 bin metrekare alana sahip İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nin Bilişim Vadisi olarak ilan edilmesi isteniyor.

http://www.yeniasir.com.tr/ya2007/08/06/index.php ...lum=gunluk

H.İ.Murat ÇELİK
12 yıl önce - Pts 06 Ağu 2007, 12:41
İlk Bilişim Vadisi İzmir'e

Urla’daki İYTE Kampüsü’nde yabancı yatırımcıya da cazip imkanlar sunulacak.
Bu proje ile Türkiye’nin de artık akıl ve bilgi satacağı belirtildi.

Alıntı:
Ege Bölgesi Sanayi Odası öncülüğünde İzmir bir “Bilişim Vadisi” kazanıyor. EBSO liderliğinde bir araya gelen işadamları hazırladıkları proje dosyasını Sanayi ve Ticaret Bakanı Coşkun’a sunacak.
Bakan Coşkun ile geçen yıl yaptıkları görüşmenin ardından işe sahip çıkarak bir Çalışma Grubu oluşturduklarını ifade eden Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın, “ Urla’daki İYTE Kampüsü’nde bulunan Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin Bilişim Vadisi olarak ilan edilmesini bekliyoruz” dedi. “Projeye büyük destek veren İzmir Büyükşehir Belediyesi ve özel sektör temsilcileri ile o bölgenin altyapısını yapar, büyütürüz” diyen Taşkın, bu çalışma ile İzmir’in yeni bir sektör kazanacağını dile getirdi. Hindistan’ın yazılım sektöründe yılda 20 milyar dolarlık ihracat yaptığını hatırlatan Taşkın, “Ülkemizde ise sıfırdan gelişen yazılım sektöründe bugün 750 milyon dolarlık ihracat yapabiliyoruz. Türkiye’deki genç nüfus ile Hindistan’ı geçmememiz için bir neden yok. Günümüzde en pahalı şey akıl ve bilgi. Türkiye’de bilgi çağında yazılım, akıl ve bilgi satarak süper lige çıkacak” dedi.
Savunma sanayisine yönelik yerli yazılımları geliştirme imkanına da olanak sağlanabileceğini kaydeden Taşkın,  bu sayede Türkiye’nin cari açık başta olmak üzere bir çok sorunun da ortadan kalkabileceğini belirtti.

PROJEDE NELER VAR?

* Uluslararası bilgi teknolojileri üretim ve operasyon merkezi olmak
* Bilgi teknolojileri alanında yabancı yatırımcı çekmek
* Yerli firmaların iş yetkinliklerinin geliştirilmesini ve büyümesini sağlamak
* Yazılım ve Ar-Ge faaliyetlerinden elde edilen karlar kurumlar vergisinden muaf
* Çalışanlar gelir vergisinden muaf
* Firmalar ihracata yönelik devlet desteklerinden yararlanıyorlar
* Yazılım ürünleri için yapılan satışlarda KDV alınmıyor
* Üstün vasıflı beyin gücüne ulaşmayı kolaylaştırıyor
* Üniversite ile ortak projeler geliştirme imkanı sunuyor
* Hızlı bilgi alışverişine imkan sağlıyor
* Pazarlama ve taşıma maliyetlerinde ortak hareket etmeden kaynaklanan avantajlar sağlanıyor
* Şirketler arası işbölümünü artırıyor, bu sayede şirketler arasında uzmanlaşma yaratılarak üretimin hız ve kalitesi yükseltiliyor
* Atık su arıtma tesisi işleten bölgelerden belediyeler atık su bedeli almıyor

http://www.gazeteyenigun.com.tr/icerik.asp?page=e ...;nID=18791

H.İ.Murat ÇELİK
12 yıl önce - Cmt 01 Eyl 2007, 23:33

Alıntı:
Önceki hükümet döneminde Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ile Urla’da kurulması planlanan Bilişim Vadisi projesi için görüşmeler yapan sanayiciler, şanslarını birkez daha deneyecek. Bilişim Vadisi projesinin Sanayi ve Ticaret Bakanı olmasına kesin gözüyle bakılan eski TOBB Başkanvekili Zafer Çağlayan’ın önüne gelecek ilk talep olması için acele eden Egeli sanayiciler, görüşmede İzmir’in yazılım üretimi ve geliştirme konusunda oluşturulacak bilişim vadisi için en uygun ve potansiyeli en yüksek şehir olduğunu vurgulayacaklar. Zafer Çağlayan’ın sanayici olmasının projenin gerçekleşmesi açısından bir şans olduğunu belirten Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Tamer Taşkın, seçimlerin araya girmesiyle ertelenen projenin bir an önce faaliyete geçmesi için EBSO öncülüğünde girişimlere başlayacaklarını söyledi.

Zafer Çağlayan Sanayi ve Ticaret Bakanı oldu. EBSO en kısa zamanda girişimlere başlayacaktır sanırım.

sayfa 1
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet