Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Karani Eseroğlu
12 yıl önce - Pts 10 Tem 2006, 16:06
Ulaşım Araçlarında, İhtiyacı Olan İnsanlara Yer Vermek

Her gün birçoğumuz, genellikle tıklım tıklım dolu olan belediye otobüsü, tramvay, metro ve dolmuş gibi şehiriçi ulaşım araçlarında bazı gençlerimizin keyiflerini bozmadan rahat rahat otururken, kendilerinden yaşlı veya sakat, hasta insanların ve çocuklu bayanların zorlukla ayakta durmaya çalışarak ve sağa sola savrularak yolculuk yaptıklarına şahit olmuşuzdur.
İnsan; " biz toplum olarak niye böyle olduk " demekten kendini alamıyor.
Konuyu ahlâki, sosyal, kültürel veya diğer açılardan düşünerek sorgulamamızın ve yorumlamamızın büyük, küçük hepimize katkısı olur diye düşünüyorum.

En son Karani Eseroğlu tarafından Pts 10 Tem 2006, 17:42 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

kutlay34
12 yıl önce - Pts 10 Tem 2006, 16:16

Gençlik(gençlerin büyük çoğunluğu daha doğrusu) malesef artık üstteki mesajda bahsedilen insanlarımıza yer vermiyor artık eskisi gibi...  Eğer otobüs körüklü ise hep otobüsün en arkasına oturuyorlar.... Gençler yer vermemek için... Ya da uyuma numarası yapıyorlar en önde oturuyorlarsa... Ben olabildiğince insanlara yer veririm... Bilhassa yaşlı, sakat ve hamile insanlarımıza... Yer vermek bir vazifedir...  Lütfen toplum olarak buna uyalım...

Bu arada bu başlığı İSTANBUL-Ulaşım bölümüne taşırsak bence daha doğru olur...

galpay

12 yıl önce - Pts 10 Tem 2006, 16:24

Burada söz konusu edilen davranışta olan gençlerimizin, bir gün gelir de kendilerinin de ihtiyarlayabilecekleri veya bir olay sonucu sakat kalabileceklerini veya herzaman hastalanma olasılığı riski altında bulunduklarını düşünebilecek olgunluğa ulaşamadıklarını düşünüyorum.
Sonuç olarak; "Ne ekerlerse, onu biçerler".

Burç

12 yıl önce - Pts 10 Tem 2006, 16:33

Maalesef artık yaşlılar da kültür yozlaşmasından muzdarip.
5 dakikada bir otobüs kalkan ilk durakta bile "nasıl olsa biri bana yer verir" diye
sırasını beklemeyip, otobüse binen yaşlılara ben çok rastlıyorum.
Bir de genç gördüklerinden oturduğu yeri isteyenlere özellikle sinir oluyorum,
belki çocuk hasta, beli ağrıyor, ayağı burkulmuş, sabaha kadar işyerinde eşek gibi çalışmış?
Hem de indirimli değil, tam bilet parası vermiş, sırası gelmiş oturmuş işte.
Tepesine dikilip : "günümüzde gençler de artık çok görgüsüz" diye konuşmuyorlar mı,
eskiden yaşlılar da böyle değildi sanki.

emre.ertem
12 yıl önce - Pts 10 Tem 2006, 16:37

Alıntı:
Her gün birçoğumuz, genellikle tıklım tıklım dolu olan belediye otobüsü, tramvay, metro ve dolmuş gibi şehiriçi ulaşım araçlarında bazı gençlerimizin keyiflerini bozmadan rahat rahat otururken, kendilerinden yaşlı veya sakat, hasta insanların ve çocuklu bayanların zorlukla ayakta durmaya çalışarak ve sağa sola savrularak yolculuk yaptıklarına şahit olmuşuzdur.

Hemen gençleri suçlamak işin en kolay yanı. Gençler hangi saatlerde otobüsleri kullanıyor, genelde okul zamanlarında yada işe giderken. saat 11 ile 16 arası otobüsler genelde boş oluyor. Sabah 7-11 ve akşam 17-20 arası yaşlılar neden yollarda oluyor peki? Bir kısmı hastaneye gidiyor, onları durumu anlaşılır. Gerçi burada sorumlu gene gençler değil sağlık hizmeti alabilmeleri için onları hastaneye gelmek zorunda bırakan sağlık bakanlığında. Bunun dışında yaşlılar ve çocuklu kadınlar gezmeye giderken otobüse biniyorlar. Okul ve iş zamanı otobüse gezmeye gitmek için biniyorlarsa ve gençler onlara yer vermiyorsa kimse gençleri saygısızlıkla suçlayamaz. Asıl saygısızlık o saate sırf gezmek için otobüsü kullananlar da. Zamanında bu insanlar metro ve tramvay yapılması, otobüs sisteminin gelişmesi için çalışacak başkanları seçselerdi yada zorlasalardı başkanları şimdi herkese yetecek bir ulaşım sistemimiz olurdu. Günde 3 saat yolda giden üstüne 8 saat çalışan insana kimse akraba gezisine çıkan bir yaşlıya veya çocuklu kadına yer vermediği için saygısız diyemez.

Yeterli otobüs çalıştırmayın, düzenli bir ulaşım sitemi kurmayın, yaşlılar bencilce sadece kendi gezmesini tozmasını düşünüp iş-okul saatlerinde otobüslere doluşsun (eski bedava uygulaması bu yüzden kalktı hatırlarsanız) ama yine gençler suçlu olsun. Ne güzel valla.

Dünyanın her yerinde yaşlı insanlar emekli olunca yada bir yaşa gelince küçük şehirlere taşınırlar. Biz de ise mutlaka İstanbul da yaşamak zorundalar. Bu nedenle kiralar artıyor, otobüsler ve hastaneler yetersiz kalıyor.

fundaa
12 yıl önce - Pts 10 Tem 2006, 16:53

biz yine de toplum olarak yaşli,sakat ve  çoçuklu insanlara yer verelim  diye düşünüyorum arkadaşlar.kimin ne için, ne sebepden dolayı yolculuk yaptiğini bilmemiz mümkün değilki.

Atilla DÜNDAR
12 yıl önce - Pts 10 Tem 2006, 16:59

Alıntı:
Hemen gençleri suçlamak işin en kolay yanı. Gençler hangi saatlerde otobüsleri kullanıyor, genelde okul zamanlarında yada işe giderken.

Toplu taşıma araçları adından da belli olduğu üzere kamuya açık topluca seyahat edilen araçlardır. Bu araçlarda yukarıda bahsedildiği gibi okula giden gençler de bulunmakta, gezmeye yada hastanelere giden yaşlılarda. Her sabah ve akşam Metro kullanan birisi olarak, okul yada dershaneye giden gençlerden örnek vermek istiyorum. Metro vagonlarının kapı girişlerini zaptederek, 4'lü - 5'li gruplar halinde çevrelerindekileri rahatsız edecek türden sohbetler eden, son model cep telefonlarından yüksek sesle müzik dinleyen, boşalan yerlere çevresindeki insanların durumlarına bakmaksızın oturarak (bazen buna uzun oturma şekli de deniyor) yüksek sesle muhabbet eden, uyarılmak istense de uyaranın bin pişman olduğu gençleri görmekteyiz. Tabi bu örnekler tüm gençleri kapsamamaktadır. Yaşlıların, ister gezme ister zorunlu olsun bu araçları kullanma hakları vardır. Nasıl ki, bu araçlarda tüm gençlerin okullara yada dershanelere gitmeyip, şehir merkezlerinde buluşmaya, sinemaya gitmeye ve bunun için de bu araçları kullanmaya hakları olduğu gibi. Ama bu sebeplerin hiç biri yaşlı insanlara saygısızlık etmeyi gerektirmemelidir. Onlara yer vererek toplum içerisinde önceliklerinin bulunduğunu onlara hissettirmek bile önemlidir. Unutmayalım, annelerimiz, babalarımız ve bize toplum içerisinde nasıl davranmamız gerektiğini öğreten öğretmenlerimiz de bu tür saygısız davranışlara muhatap olabilirler.

Gelin, her ne olursa olsun yaşlı insanları, hamile bayanları onlara göstereceğimiz aslında çok küçük bir sebep olan yer verme nezaketi ile onurlandıralım.

Karani Eseroğlu
12 yıl önce - Pts 10 Tem 2006, 17:04

Alıntı:
Hemen gençleri suçlamak işin en kolay yanı. Gençler hangi saatlerde otobüsleri kullanıyor, genelde okul zamanlarında yada işe giderken. saat 11 ile 16 arası otobüsler genelde boş oluyor

Emre Bey, gençleri kolaycılığa kaçarak suçladığımı nereden çıkarıyorsunuz? Ben toplumsal bir gerçeği gündeme getirip yorumlanmasını arzuluyorum. Hem gençler derken okul çağında ki çocuklarımızı kastetmiyorum ki. Ben 55 yaşımdayım, 65 yaşındaki bir insana göre gencim. Sanırım siz de benden gençsiniz. Ayrıca konuyu; sadece İstanbul (ulaşım sorunları devasa ve ayrı bir tartışma konusu) bazında değil , ülkemiz genelini ve Türk insanının değişimlerini  dikkate alarak değerlendirirsek sanırım daha yararlı olacaktır.

Alıntı:
Tepesine dikilip : "günümüzde gençler de artık çok görgüsüz" diye konuşmuyorlar m

Sevgili Burç, doğru söze ne denir?

En son Karani Eseroğlu tarafından Pts 10 Tem 2006, 17:25 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

cemsenol

12 yıl önce - Pts 10 Tem 2006, 17:05

Alıntı:
Bu arada bu başlığı  İSTANBUL-Ulaşım bölümüne taşırsak bence daha doğru olur...

sizce bu sadece istanbul'u ilgilendiren bir konu mu? ya da türkiye sadece istanbul'dan mı ibaret??

Alıntı:
Yeterli otobüs çalıştırmayın, düzenli bir ulaşım sitemi kurmayın, yaşlılar bencilce sadece kendi gezmesini tozmasını düşünüp iş-okul saatlerinde otobüslere doluşsun (eski bedava uygulaması bu yüzden kalktı hatırlarsanız) ama yine gençler suçlu olsun. Ne güzel valla.

bu bence yanlış bir düşünce sevgili emre. ben gerçekten böyle düşündüğüne üzüldüm. sen de birgün yaşlanacaksın ve emekli olacaksın, gençliğin hep böyle sürüp gitmeyecek. emekli olduğun zaman istanbul'u bırakıp küçük bir kasabaya mı taşınacaksın veya evde tıkılı kalıp dışarı hiç çıkmayacak mısın? evet dersen bu senin kendi düşüncen ama emekli olan her insanın da kalkıp daha küçük bir yere taşınmasını beklemen çok büyük bir hata olur. ayrıca o otobüsler halkın otobüsleridir, 'işyerine gidenler için tahsis edilen servisler' değil. yani ihtiyarı genci, bayanı çocuğu herkesin her saatte binmeye hakkı vardır, sabah insanlar işe gidiyor diye, işyerine gitmeyecek olanlar otobüse binemez diye birşey olamaz. ayrıca genç olarak üzerimize düşen vazife ne kadar yorgun olsak da ne kadar stresli bir günü bitirmiş olsak da, fiziksel olarak bizden daha kuvvetsiz, daha sağlıksız olan yaşlılarımıza yer vermektir. yarın senin de baban, annen, deden otobüse binebilir ve gerçekten oturmaya ihtiyacı olabilir ve iş çıkış saatinde gerçekleşmiş olabilir bu seyehati. insanların onlara yer vermesini istemez miydin?
ben kişisel olarak yaşlılara ve bayanlara yer veriyorum, gençlerin de vermelerinin gerektiğine inanıyorum fakat seçim tabii ki gençlerindir, hiçkimse de onları yer vermeye zorlayamaz, zorlamamalıdır, bu ters tepki yapacaktır.

Atilla DÜNDAR
12 yıl önce - Pts 10 Tem 2006, 17:12

Alıntı:
Ben 55 yaşımdayım, 65 yaşındaki bir insana göre gencim.

Haklısınız Sayın Eseroğlu; ayrıca bu davranış ben gencim diğeri yaşlı meselesi de olmamalı. Bazen genç bir bayanın kalabalık arasında sıkışarak, ne duruma düştüğünü de görüyoruz. Bu durumdaki kişilere yaşlı yada genç demeden yer vermek, onu bu sıkıntılı durumundan kurtarmak bile en az yaşlılara gösterilen nezaket kadar önemlidir. O anda yaşananlar bizlerin yakınları içinde yaşanması muhtemel durumlardır.

sayfa 1
123 ... 91011   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM