Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Denizli - Laodikeia Antik kenti
« önceki   1234 ... 313233   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3
Emre_Ün

10 yıl önce - Prş 08 Şub 2007, 13:27

Kent aslında inanılmaz bir potansiyel barındırıyo. Yakınında bir yerleşim yok taşlara zarar verecek ağaçlar da yok. Ortaya çıkan yapılar genelde şu andaki yer yüzeyinin hemen altında yani kazıya devam edilse çok geniş bir alan çıkarılacak. Ancak görkemli bir yapının çıkacağını sanmasamda Priene ye benzer bir şehir çıkabilir diye düşünüyorum. Tiyatrosu yüzeyde kaldığı için oldukça yağmalanmış taşları muhtemelen inşaatlarda kullanılmış.

Şehrin girişi çok enteresan çitlerle çevrili şehir girişinde demir bir kapı var (ben arka kapıdanda girmiş olabilirim) kapı açıkmı kapalımı belli değil içeri araba ile giriliyo (belkide girilemiyo ben sızdım) çünki içerde benden başka gezen yoktu o sırada

Pek talep gören bir yer değil şimdilik ama çalışmalar devam ederse işallah Hierapolise bir alternatif olur ilerde. Pamukkalenin varlığı önemli bir artı oraya gelen yerli yabancı turistler 15 dk mesafedeki bu kenti de görmeye gelebilir.  Ayrıca Denizli kent merkezine de oldukça yakın (Pamukkaleden daha yakın).

arif solak

10 yıl önce - Prş 13 Eyl 2007, 23:35

(+)

(+)

Laodikeia dan pamukkale
-------------------------------

(+)

(+)

batıkan solak
10 yıl önce - Cum 14 Eyl 2007, 12:55

(+)

gökhan2012
10 yıl önce - Cum 14 Eyl 2007, 19:42

- Laodikeia, Anadolu’nun en büyük Metropol kentlerinden birisidir.

- Batı Anadolu’nun en büyük finans ve ticaret merkezidir.

- Hellenistik (M.Ö. 3.yy. ortaları) kuruluştan önce Rhoas ve Diospolis adlarının geçmesi, bu alanda daha eskiye giden öz Anadolu yerleşimlerinin var olduğunu göstermektedir.Bu ise yapılacak kazılar sonucunda açığa çıkarılacaktır.

- Laodikeia Lykos (Çürüksu) Vadisi içerisinde Batı Anadolu Antik Kentlerini (Efes, Bergama, Tralleis, Milet, Magnesia, Nysa, Sardes vd.), güney (Kibyra, Themisonium, Sagalassos, Kremna, Side, Perge vd.) ve İç Anadolu (Apameia vd.) antik kentlerine bağlayan ana yol üzerinde kurulmuştur.

- Mezopotamya’dan (Persepolis, Susa, Ekbatana) başlayan ve Sardes’e kadar uzanan kral yolu, Laodikeia üzerinden geçmektedir.

- Laodikeia, antik dönemin tekstil ve moda merkezidir.

- Laodikeia, aktif olarak çalışan Lykos Vadisi kentlerinin (Hierapolis, Kollassai, Tripolis, Trapezopolis, Attouda, Karura vd.) ortak banka ve finans merkezidir. Laodikeia, Lykos (Çürüksu) Vadisi kentlerinin yönetim merkezidir.

- Laodikeia, dokusu bozulmamış, Anadolu’nun en bakir kentlerinden biridir.

- Laodikeia, Anadolu’nun en eski yedi kilisesinden birine sahip olan ve Hıristiyanlarca kutsal haç güzergahı üzerinde sayılan en önemli dini merkezlerden biridir.

- Laodikeia, M.S. 7.yy.dan itibaren Denizli Kaleiçi'ne taşınan ve en erken yerleşim yeri olarak Ladik adıyla kaynak sağlayan kenttir.

kaynak: pamukkale üniversitesi laodikeia internet sayfası
hatta buyrun linki: http://www.pamukkale.edu.tr/laodikeia/index.htm

arif solak

10 yıl önce - Cmt 15 Eyl 2007, 02:07

(+)

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   1234 ... 313233   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler