Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 331
önens
1 ay önce - Pts 10 Şub 2020, 11:34

Adana Büyükşehir'in kentsel dönüşüm projelerinde son durum ne?

Zeydan Karalar, 31 Mart 2019 tarihindeki seçimlerde Adana Büyükşehir Belediyesi’ni 4.5 milyar TL borçla devraldı. Karalar yaptığı açıklamada “Klişelere hapsolmadan ama Adana gibi gelişeceğiz” diyor.

Yol, altyapı, içme suyu gibi önemli projeleri hayata geçirmeye başlayan, akıllı şehir projelerinden turizm kenti vizyonuna, kent yoksulluğundan sosyal belediyeciliğe kadar pek çok konuda önemli adımlar atan Zeydan Karalar, bugüne dek yaptıklarını ve yapacaklarını Cumhuriyet gazetesine anlattı. İşte Zeydan Karalar'la gerçekleştirilen o röportaj...

- 31 Mart 2019 yerel seçimlerinden bugüne dek kısaca özetlerseniz Adana Büyükşehir Belediyesi neler yaptı?

Ben mühendisim. İşim analitik düşünmek. Önce kalemi ısırıp düşündüm. Hesapları tek tek inceledim. Belediyeyi büyük bir borç yüküyle alacağımız belliydi ancak borcun sandığımızdan çok daha büyük olduğunu gördüm. Bu bir bahane değil. Zaten bu durumu düzeltmek için göreve geldik. Uzman arkadaşlarımla tüm araştırmalarımızı tamamladıktan sonra gördük ki Adana’nın büyük bir altyapı problemi var. 21. yüzyılda Adana gibi bir büyükşehirde suyun ve altyapının problem olması kabul edilemez. Diğer her şeyi bırakıp buna yöneliyoruz demiyorum... Birçok alanda dört koldan ilerliyoruz ama altyapı sorununu adım adım tarihe gömüyoruz.

MAKYAJ DEĞİL

- Altyapı öncelikli planlama dediniz, bunu biraz açar mısınız?

Elbette. Altyapı eksikliği bulunan yerler öncelikli olarak belirlendi. Önce buradan başlayalım dedik: Kent merkezi ve ilçelerimizde binlerce kilometrelik içme suyu ve aynı oranda kanalizasyon projesi yaptık. On binlerce metreyi bulan yağmur suyu projeleri planladık. Mahalle mahalle yağmur suyu projelerimizi planladık. Seyhan’da, Saimbeyli’de, Çukurova’da atık su arıtma tesisinden mikrotünel projesine devam eden çok sayıda kanalizasyon projemiz var. Kuzey Adana İçme Suyu Projesi ile Yüreğir, Sarıçam ve Yumurtalık ilçelerinin daha önce Çatalan suyu götürülemeyen bölgelerine içme suyu teminini sağlıyoruz. Yapımına 2011 yılında başlanan ancak ekonomik sorunlardan dolayı iki kez durdurulan kanalizasyon inşaatları yeniden başladı. Adana’nın 10 ilçesinde arıtma tesisi çalışmaları sürüyor. Bunlar belki gözle görülmeyen işler ama asıl önemi böyle felaket derecesindeki yağış günlerinde anlaşılacak. Altyapıyı tamamlamadan makyaj yapmak, “mış gibi yapmak” tarzım değil.

- İçme suyu hatlarından bahsettiniz, Adana’nın hâlâ içme suyu sorunu mu var?

Maalesef var. Ancak biz geleceği de planlamak zorundayız. Günü kurtara kurtara bugünlere gelmişiz. İlk etapta söz konusu mahallelerde 2050 yılına kadar yetecek 220 kilometre içme suyu hattı yapıyoruz. Böylece 75 mahallenin içme suyu ihtiyacını uzun vadeli olarak çözmüş oluyoruz. Adana’nın turizm ilçesi Karataş’ta 94 kilometrelik içme suyu şebekesinin yenilenmesi için temel atıldı. İlbank ile birlikte gerçekleştirdiğimiz proje ile ilçenin su sorunu tarihe karışıyor. Su temel ihtiyaç maddesi. Halk sağlığı için çok önemli bir iş bu. Önümüzdeki süreçte, Karataş için hayati önem taşıyan arıtma tesisini de tamamlayacağız.

YOLLAR TAŞTAN DEĞİL

- Yollardan kentsel dönüşüme kadar yapılan çalışmalar nasıl gidiyor?

Türküdeki gibi, “Adana’nın yolları taştan” değil artık. Sıcak bitümlü asfalt... Uzun süre dayanacak şekilde yapıyoruz. Bu kadar borçla devraldığımız şehirde israf lüksümüz yok. Öyle bu yıl yap, yıpransın seneye yine yap olmaz. En iyi ve uzun vadeli çözüm neyse onu araştırıyoruz. Park ve bahçe çalışmaları ile kentteki göbek ve refüjler daha estetik ve güzel bir görünüme kavuşturuluyor. Sinanpaşa Mahallesi’nde adeta yılan hikâyesine dönen kentsel dönüşüm çalışmalarımız, TOKİ işbirliğiyle yeniden başladı. 2000 Evler ve Göl mahalleleri ve başka noktalarda kentsel dönüşüm çalışmalarımız var. Adana’nın kentleşme hikayesini rant ekseninden mutluluk eksenine çeviriyoruz. İnsanlar ev dışında ne kadar fazla vakit geçirirse ne kadar sosyal etkinliğe katılırsa o kadar kentli olur. Burası eskiden öyle bir ivmeyle kentleşmeye başlamıştı, o yüzden buradan o kadar çok sanatçı çıkıyor. Bu hikayeyi yeniden yazacağız. Adana, Adana olduğunu hatırlayacak.

DERMAN VAR

- Adana bereketli topraklarıyla ünlü. Doğal olarak tarım, kent ekonomisi için çok büyük bir anlam taşıyor. Belediye tarım için neler yapıyor?

Orhan Kemal’in Bereketli Topraklar Üzerinde romanına ismini veren bereketin, zenginliğin içinde yaşanan yoksulluğa gerçekten çok üzülüyordum. Orhan Kemal de dert etmiş ki romanını yazmış. Biz o romanları okuyarak yetiştik. Bizim de yoksullukla bir derdimiz var, ama dermanımız da var. Üretici destekleriyle başladık. İlçelerde ve kırsalda milyonlarca fide dağıtıyor, çilek, kiraz, bakliyat, üzüm, lavanta üretimini cazip hale getirmek için önemli projeleri hayata geçiriyoruz. Üreticinin ürününü değerinde satabilmesi için kooperatifleşmeye önem veriyoruz, bu konuyla ilgili sıkı bir çalışma içindeyiz. Önceliğimiz arasında kadın kooperatiflerine destek var. Adana’da kebaptan ve pamuktan çok daha fazlası var. Adana’yı daha önce hiç akla gelmeyen alanlarda marka kent yapmaya hazırlanıyoruz.

HAZIR OLMAK ZORUNDAYIZ

- Adana geçtiğimiz günlerde önemli bir sel felaketi yaşadı. Bu süreci nasıl yönettiniz, neler planlıyorsunuz?

Adana tarihinin yağış rekoru kırıldı ve maalesef bir felaket yaşandı. Ancak bu yağış da gösterdi ki göreve gelir gelmez yaptığımız altyapı öncelikli planlama son derece isabetliymiş. Şu an Adana’ya selin verdiği zarar 500 milyon lira. Sadece belediyemizin zararı 100 milyon liranın üzerinde. Can kaybı yaşanmaması en büyük tesellimiz. Yaraları sarmak için özveriyle çalışıyoruz. Artık bu yağışlara alışmak ve hazırlıklı olmak zorundayız. Küresel ısınma ve iklim değişikliği diye bir gerçek var. Daha büyük felaketler yaşamamak adına altyapı ve üstyapıyla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Halkımızı hem maddi hem de manevi olarak ayağa kaldırmak için elimizi uzattık. Selden zarar gören vatandaşlarımıza özel su faturalarında üç ay boyunca yüzde 50 indirim yapacağız.

SADECE KEBAPTAN İBARET DEĞİL

- Sosyal belediyecilik konusunda nasıl adımlar attınız, vaatleriniz arasında öne çıkan bir alandı?

Adana, tüm zenginliğine rağmen kent yoksulluğunun yüksek oranda yaşandığı bir yer. Yoksulluğu, imkânsızlıkları yok etmemiz lazım. “Yoksulluk siyasi iktidarın alanıdır” deyip çekilemeyiz. Hem kent yoksulluğunu hem de işsizliği azaltacak projeler yapıyoruz. Diğer belediye başkanları da onaylayacaktır ki halkımız belediyelere en çok iş aramak için geliyor. Bu işsizliği yok etmenin yolu herkesi işe almak değil, kente doğru yatırım çekmek ve işsizliği azaltmak. “Adana için fırsat alanları nedir?” diye uzman ekiplerle bunları belirliyoruz.

- Şu anda masanızdaki projeler neler?

En büyük projemiz Adanalının mutluluğu. Bunun için de kimi başlamak üzere olan, kimi başlamış kimi de kuluçkada olan birçok proje var. Somut olarak devam edenleri sorarsanız, yeni parklarla Adanalı hemşerilerimiz nefes alıp spor yapabileceği alanlara kavuşuyor. Portakal Çiçeği Parkı ve Yaşar Kemal Parkı ile kent halkının yeşil alan gereksinimini önemli ölçüde karşılayacağız. Türkiye’nin en modern hayvan barınağı olacak tesis için çalışmaları hızlandırdık. Yeni hayvan barınağının 2020 bahar aylarında hizmete girmesi planlanıyor. 50’nci yılına giren Adana Altın Koza Film Festivali, tamamen sanatçılara teslim edildi ve köklerine uygun şekilde ismi yeniden özüne kavuşturuldu, önümüzdeki yıl çok daha iyi olacak. Diğer yandan Adana’nın turizm potansiyelini ne kadar artırsak az. Hep masamızda olan konu turizm.

- Peki, turizm konusunda hangi adımları attınız?

Adana’nın gastronomiden doğal güzelliklerine, tarihinden kültürüne pek azını kullandığı bir turizm potansiyeli var. Kebabı biz de seviyoruz da Adana, yalnızca kebaptan ibaret değil. Bu kent, turizmle eskisinden bile daha fazla zenginleşebilir. Bu zenginlik tabana yayılabilir. Bunun için gece gündüz çalışıyoruz. Adana’nın festivaller kenti olarak markalaşmasını istiyoruz. Portakal Çiçeği Karnavalı ve Lezzet Festivali’ne destek veriyoruz. Adana’nın 10 bin yılı aşkın tarihi zenginliğinin ortaya çıkarılması ve tanıtılması adına yürütülen çalışmalara da destek oluyoruz. Bu amaçla Tatarlı Höyüğü kazı çalışmalarına destek için protokol imzalandı.

ADIM ADIM AKILLI KENT

- Meclis toplantılarını ve ihaleleri de canlı yayımlıyorsunuz. Burada amacınız nedir ve son olarak gelecekle ilgili ne hedefliyorsunuz?

Belediyecilikte şeffaf yönetim olmalı. Bu anlayışla Adana Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantıları ve ASKİ ihaleleri, belediyenin sosyal medya hesaplarından canlı yayımlanarak, halkın parasının nerelere nasıl harcandığına dair şüpheye yer bırakmayacak şekilde kamuoyuna bilgi aktarılıyor. Adanalı kuruşunun hesabını bilmeli. Adana’yı şeffaflığın esas olduğu akıllı bir kent haline getiriyoruz. Adım adım.

https://reklam_link.com/adana-buyuksehirin-kentse ...-ne/629225

Adanalı Hamko
1 ay önce - Sal 11 Şub 2020, 17:40

Alıntı:
Yol, altyapı, içme suyu gibi önemli projeleri hayata geçirmeye başlayan, akıllı şehir projelerinden turizm kenti vizyonuna, kent yoksulluğundan sosyal belediyeciliğe kadar pek çok konuda önemli adımlar atan Zeydan Karalar, bugüne dek yaptıklarını ve yapacaklarını Cumhuriyet gazetesine anlattı. İşte Zeydan Karalar'la gerçekleştirilen o röportaj...

Anlaşılan Zeydan Başkan Cumhuriyet paçavrasına röportajı boşuna yapmamış, göreve geldiğinden beri tasarruftan dem vuran Zeydan Başkan bir kamyon Cumhuriyet gazetesini Camii önlerinden Belediye logolu yeleklerle dağıttı, bir kamyon Cumhuriyet gazetesini Belediye’nin kasasındanmı ödedi, Cumhuriyet paçavrası gibi Pkk güzellemesi yapan bir gazeteyi neden dağıtma gereği duyar, hani şeffaflık diyordu ya bazıları bizde Başkanın bunun cevabını vermesini bekliyoruz yani şeffaf olmasını istiyoruz.

oguzbuyuka
1 ay önce - Sal 11 Şub 2020, 20:38

Ben kendisinden cok umutluydum ve cok buyuk hayal kirikligi oldu benim icin. Benim icin vizyonunu gormek icin roportajin şu kısmı yeterli
Alıntı:
YOLLAR TAŞTAN DEĞİL

- Yollardan kentsel dönüşüme kadar yapılan çalışmalar nasıl gidiyor?

Türküdeki gibi, “Adana’nın yolları taştan” değil artık. Sıcak bitümlü asfalt...

Paris'e gidin, Amsterdam'a gidin, Roma'ya gidin, Avrupa'nın herhangi bir güzel şehrine gidin, yollarının hala birçok yerlerinde taştan olduğunu gorursunuz. Tasta dogallik vardir, sicaklik vardir, tas yollarda guzellik ve samimiyet vardir.

Adana'nin ne guzel turkusudur, Adana'nin yollari taştan, sen çikardin beni beni baştan. Keşke ayni bu guzel turkudeki gibi Adana'nin tarihi merkezinde yollar gene dogal tastan olsa, restore edilmis konaklar arasinda bu yollarda keyifle yuruyebilsek.

Bu ne asfalt, ne beton merakidir, kafalar, ruhlar asfalt, beton olmuş, guzelmiş, ovulmeye degermis, eskisi, turkulere girmişi kötüymüş gibi söylenebiliyor.

Birkaç gun once burada bir fotograf paylasilmisti 60'lardan, Adana'nin tarihi merkezinde caddesi taştandı, ne kadar güzeldi...

En son oguzbuyuka tarafından Sal 11 Şub 2020, 20:50 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Metet001
1 ay önce - Sal 11 Şub 2020, 20:49

Oğuz bey takip ettiğim kadarıyla çok güzel bir vizyonunuz var. Keşke yetkililer de sizin gibi vizyonlu insanlar olsa. Dediğiniz gibi yollarımız taştan değil de asfalt diye övünmek vizyonsuzluk örneği. Şehrin bazı yerlerinin taştan olması şehre çok güzel bir hava katar.

İlçe belediyelerinden(Çukurova, Seyhan) umudu kestim hiç çalışmıyorlar. Ama zeydan karalar'dan benim de umudum olmasına rağmen şu ana dek hayal kırıklığı yaşattı. Umarım ilerde daha güzel şeyler yapar. Restorasyonlara ve kentin turizm potansiyeline önem verilmeli.

01 yakup
1 ay önce - Çrş 12 Şub 2020, 11:33

Alıntı:

En büyük projemiz Adanalının mutluluğu. Bunun için de kimi başlamak üzere olan, kimi başlamış kimi de kuluçkada olan birçok proje var. Somut olarak devam edenleri sorarsanız, yeni parklarla Adanalı hemşerilerimiz nefes alıp spor yapabileceği alanlara kavuşuyor. Portakal Çiçeği Parkı ve Yaşar Kemal Parkı ile kent halkının yeşil alan gereksinimini önemli ölçüde karşılayacağız

Benim içinde en büyük hayal kırıklığı bu paragraftı... somut projeleriniz neler sorusuna adanalı nın mutluluğu diyor ve bir kaç park yapmaktan bahsediyor... adanaya gelen başkanların tek bildiği hizmet park yapmak... ayrıca dün telefonuma belediyeden mesaj geldi barışmanço bulvarının asfaltlama çalışmalarının açılışı var diye... önce güldüm sonra içim kan ağladı koskoca büyükşehir belediyesi şehir merkezinde 1 tane bulvarı asfaltladı diye bunu büyük birşey gibi halka sunup açılış yapıyor... birçok şehirde rutin belediyecilik olan asfaltlama hizmeti vizyon proje gibi açılışla sunuluyor.... inanın ulusal medyaya yansısa rezil oluruz tüm türkiyeye

önens
1 ay önce - Çrş 12 Şub 2020, 15:20

Karalar: 'Aylık 60 milyon lira bütçe açığını sıfırladık'

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar, kısa sürede aylık 60 milyon lira açığı sıfırladıklarını, yıl sonuna kadar da bütçeyi aylık 50 milyon fazla verir hale getireceklerini söyledi

Başkan Karalar, Barış Manço ve Ege Bağatur bulvarlarında tamamlanan asfaltlama çalışmalarının ardından esnaf ve halkla bir araya gelerek, sorun dinledi, bilgi verdi, sohbet etti. Karalar, "Yolunuz hayırlı olsun. Çok şikayet alınıyordu bu yoldan. Uzun süredir yapılmayan ve sorun yaşanan bir yoldu. İnşallah uzun süredir yapılmayan bir çok işi yapmak bize nasip olacak ve oluyor da zaten. Önümüze çıkartılan engellere ve direnişe rağmen biz başarıl olacağız. Seyhan'da 50 yılda yapılmayanı 5 yılda yaptık. Büyükşehir'de de yapacağız. Parasızlığa, bunca karşıtlığa ve engelleme çabalarına rağmen Adanalı şu ana kadar görmediği hizmeti görecek. İşte ispatı" dedi.

Çalışanlarımızın maaşları zamanında yatıyor

Belediyede işçi maaşlarını da gününde öder hale getirdiklerini kaydeden Başkan Zeydan Karalar, "Uzun süredir işçiye zamanında para ödeyemeyen bir Büyükşehir Belediyesi vardı. Çalışanlarımıza, 6-7 ay içinde maaşı zamanında ödeyeceğime dair söz verdik. 1 ay gecikmeyle, geçen ay işçilerimize ayın 15'inde maaşı yatırdık ve geçmişe dönük maaş alacağı olan çalışan kalmadı. Bundan sonra da her ay düzenli olarak maaşlar yatacak. Benim işçim, 'Maaşım ne zaman yatacak?" diye düşünmeyecek. Ayın 15'inde para hesaplarda. Yetti mi? Yetmedi. Benim çalışanım mutlu, huzurlu olmalı, kendi memleketinde doğru, düzgün iş yapmalı. Bu yüzden onun mutluluğuna önem veriyoruz. Genel Başkanımız asgari ücreti 2500 lira yapacaksınız dedi. Biz 2700 lira yaptık. O da hayırlı olsun. Durumumuz güzelleştikçe, ekonomik şartlarımız iyileştikçe daha iyi işler yapacağız" diye konuştu.

"Halkın parasını korumaya devam edeceğiz"

Zor koşullara rağmen, sorunları yavaş yavaş çözüp halka hizmet ulaştırdıklarını belirten Başkan Zeydan Karalar şöyle devam etti:

"Bu kadar zor koşullarda, zannediyorlar ki Zeydan Karalar bu işin altında kalır ve halkına hizmet edemez. Baktılar ki bu kötü koşullara rağmen, sorunları yavaş yavaş halledip iş yapıyoruz, şimdi engellemeye çalışıyorlar. ASKİ'de sadece dönem sonuna kadar 2 milyar liralık yatırım yapacağız. Büyükşehir'de de iyi işler yapacağız. Belediye Meclisinde, bizim bir önceki döneme göre dörtte bir, üçte bir oranında daha az paraya yaptığımız işleri eleştiriyorlar. Ben bu devlette 50 senedir çalışan adamım. Sizin 1 milyon 200 bin liraya yaptığınız işi biz 450 bin liraya yapıyoruz. Sizin 1 milyon 290 bin liraya yaptığınız işi biz 290 bin liraya yaptık. Sizin 12 milyon liraya yaptığınız Altın Koza Film Festivalini biz 4.8 milyon liraya yaptık. Başarımız zorunuza gidiyorsa biraz daha zorunuza gitmeye devam edecek. Barış Manço Bulvarı'nda yaptığımız gibi, amacımız, niyetimiz, gayretimiz odur ki; bu yazın sonuna kadar bozuk yol bırakmamak, altyapıda sıkıntı bırakmamak."

Sivrisinekle mücadele şimdiden başladı

Bu yıl başta sivrisinek olmak üzere vektörle yapılacak mücadeleye de değinen Başkan Zeydan Karalar, şunları söyledi:

"Geçen yıl sinekle ilgili ciddi sıkıntı yaşadı Adana. Nedenini biliyorsunuz. Biz bu yıl ASKİ ve ilgili bütün daireleri topladık. Sivrisineğin üreyebileceği, vektörün çoğalabileceği dereler, sazlıklar, su birikintileri, su kanalları, kanalizasyonlar ilaçlanacak. Ayrıca vatandaşımız bilgilendirilecek. İnşallah bu yıl sinek şikayetlerini en aza indireceğiz. Geçen yıl 30 milyon liraya yapılan işi de yarı fiyatına gerçekleştireceğiz. Her işte daha önce yapılanın çok daha aşağısına iş yapıyoruz. Bu nedenledir ki daha önce ayda 60 milyon açık veren belediye bütçesi ocak ayı itibariyle artık açık vermeyen bir hale geldi. Yetmez, biz belediye bütçesini en az 50 milyon artı verir hale getirmeliyiz. Çünkü Adanalı bizden daha önce yapılmayan işleri, hizmetleri bekliyor, istiyor. Adana'yı dönüştürmemizi, güzelleştirmemizi istiyor. Aylık 50 milyon fazla verelim ki, borçları ödeyebilip, size hizmet edebilelim. Bunu da yapar mıyız? Bunu da yıl sonuna kadar yaparız. Bana bu çalışma enerjisini nereden bulduğumu soruyorlar. Elbette hemşehrilerimden alıyorum. Bu kadar çok vitamin aldığım insan varken, ekstra vitamine ihtiyacım yok. Vitamini de, enerjiyi de kardeşlerimden alıyorum."

Asfaltsız yol bırakmayacağız

Konuşmasının ardından bölge esnafını tek tek ziyaret eden Başkan Zeydan Karalar, ardından Ege Bağatur Bulvarı'nda tamamlanan yol yapımı çalışmalarını inceledi. Başkan Karalar, "Asfalt dökebilecek hava şartlarını yakaladığımızda onu kaçırmıyoruz. Çünkü Adana'da sadece merkezde değil, ilçelerde, köylerde olağanüstü bozuk yollar var. Çok yol yapmamız gerek. Dolayısıyla kar, kış, kıyamet geçince hem merkezde, hem ilçelerde yol yapmaya devam ediyoruz. Ege Bağatur Adana'mızın önemli bir ismi. Aynı Zamanda Ege Bağatur Bulvarı Adana'mızın en önemli bulvarlarından biri. Barış Manço keza öyle. İki isim de bizim onurumuz. Her iki yol da neredeyse kullanılamayacak haldeydi. Kışın bile bu kadar yol yapan Büyükşehir Belediyesinin yazın ne kadar yol yapacağını artık siz tahmin edin. Ben kardeşlerime hayırlı olsun diyorum. Daha nice nice işler yapacağız birlikte. Adana'da asfaltsız yol bırakmayacağız. Yaptığımız yollar ömürlük. Burayı kazmazlarsa, her hangi bir arızadan ya da altyapı hizmetinden dolayı kazılmazsa bu yol minimum 10 yıl dayanır. Öylesine bir iş yapmıyoruz.

Zaten vatandaş diyor ki; 'Sizin yaptığınız yamalar, eskiden yapılan yollardan çok daha sağlam.' Bunu sık duyuyoruz. Bugün olduğu gibi biz de kontrol ediyoruz. Bu esnada vatandaşlarımızla da birlikte oluyoruz. İşin kalitesine ve düzeyine bakıyoruz" dedi.

Başkan Zeydan Karalar daha sonra Dervişler Mahallesi Muhtarlığında, çok sayıda muhtarla bir araya gelerek, sorunları dinledi, ihtiyaçları not aldırdı. - ADANA

Kaynak: İHA

Cemalim7
1 ay önce - Çrş 12 Şub 2020, 17:25

Eleştirileri ve güvensizlik duygusunun yoğunluğunu önceki tecrübelerimizi de göz önünde bulundurarak anlayabiliyorum. Ancak ben daha sabırlıyım. 50 milyon artıya geçirme hedefi bence çok büyük özverinin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir ancak. Belediye bütün içerideki ikramiyeleri ve maaşları ancak ocak itibariyle ödeyebildi ve bütçesini denkleştirdi. Bence birkaç ay içinde göreceğiz hepimizin görmek isteyeceği şeyleri.

Murat Ds
1 ay önce - Çrş 12 Şub 2020, 17:51

Bir ara dışarıdan borç alınarak metronun tamamlanması ve tramvay gibi bir şeyler konuşuluyordu.

önens
1 ay önce - Prş 13 Şub 2020, 11:16

Büyükşehir’de encümene verilen gayrimenkul satış yetkisi iptal edildi

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi, geçen ay komisyona havale edilen Encümen’e verilen arsa satışı yetkisini iptal etti.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Şubat ayı ikinci oturumu Başkan Zeydan Karalar ve katipler Cemal Demirdağ ve Sevil Can tarafından açıldı. Gündem dışı konuşmalara geçmeden önce Başkan Karalar, dünkü oturumda görüşülen ihaleler konusuna yeniden değindi. Ekmek satışlarının düştüğü iddialarına sayılarla cevap veren Karalar, yerinden müdahale eden MHP’li Abdullah Kaçar’a sert cevaplar verdi.

AK Parti Grup Sözcüsü Vedat Gündoğan’ın gündem dışı konuşmasına da cevap veren Karalar, “Bu belediye 9 ay önce kurulmadı” dedi.

Daha sonra gündem maddelerine geçildi. Büyükşehir Belediye Meclisinin almış olduğu 15 Ocak 2020 tarih ve 2 sayılı kararının yeniden görüşülmesi ile ilgili teklif, komisyondan geldiği şekliye kabul edildi.

Bir önceki dönemde meclis tarafından encümene verilen gayrimenkul satış yetkisi kaldırılarak yeniden meclise verilmesine ilişkin CHP Grup Başkanvekili Serdar Seyhan’ın aykırı teklifi reddedildi. Adana Büyükşehir Belediye Meclisinde çoğunluğu elinde bulunduran Cumhur İttifakı tarafından Millet İttifakı’nın önergesi reddedilirken, karar, komisyondan geldiği gibi kabul edilerek gayrimenkul satış yetkisi tekrar meclise verildi.

Gündemde bulunan 70 maddeden 20 teklif ise, oy birliğiyle komisyona havale edildi.
Adana Büyükşehir Belediye Meclisi çalışmalarına yarın saat 14.30’da devam edecek.

Kaynak: 5 ocak gazetesi

Resul GUL
1 ay önce - Cmt 15 Şub 2020, 21:54

İnönü Parkı karşısı Çakmak Caddesi Girişindeki Bina da boş Muhtemelen burası da Sgk Binası gibi yıkılacak

sayfa 331
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET