Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Büyük Selimiye Camii
123456   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Tuncer HALICI

12 yıl önce - Cmt 08 Tem 2006, 15:28
İstanbul Büyük Selimiye Camii
(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)
--------------------------------------------------------------------------------Tuncer HALICI

12 yıl önce - Pts 10 Tem 2006, 11:01

Selimiye Camii üzerine kısa bilgiler :

Cami Üsküdar, Selimiye kışlası yanında bulunmaktadır.  Kadıköy-Beşiktaş vapurundan Haydarpaşa Limanı önünden geçerken kışlanın hemen yanında güzel bir görünüşü vardır.
Cami Sultan III. Selim tarafından yaptırılıp,Uzun Yusuf Efendiye emanet edilmiştir.
Mektep, muvakkıthane(1), çeşme ve sebilden teşekkül eder. Deniz tarafında da Selimiye Kışlası yaptırılmıştır. Ayrıca Selimiye adı ile anılan kadife ve kumaş imalathaneleri ile bir hamam da inşa ettirilmiştir. Hatta bu son tesisler için Galata Sarayın fazla arazisi  zirai(2) 50 kuruşa satılarak camiye tahsis edilmiştr.
Caminin inşaatına 1801 de başlanarak 1805 de bitirilmiştir. Sultan Selim kısa bir müddet sonra kazan kaldıran yeniçerilerin kurbanı oldu.
Cami Barok stilinde olup, planı kare ve tek kubbe ile örtülmüştür. Üç ulu çınarın gölgesinde güzel bir bahçe içinde yer alan Camii bol pencereli, tympan kemerleri üzerinde yükselen kubbeye ve köşelerde zarif ağırlık kulelerine sahiptir. İçerisi, dışarısı kadar göz alıcı değilse bile çok sayıda pencerereleri ile bol ışıklı ve ferahtır. Kubbeyi tutan kemerler aynı stilde konsollarla kuvvetlendirilmişlerdir. Caminin yanında ılk mektebi,hayrat hademesi odaları ile Hünkar Dairesi yer almaktadır.
Zamanında minaresi kalın görüldüğünden inceltilmiş ve bir fırtınada 1822 tarihinde harap olduğundan tamir edilmiştir. Sonradan 1954-1959 yıllarında esaslı tamirler yapılmıştir. Bu seneler boyunca da Kumaş dokuma imalathanesinden eser kalmamıştır.

(1) Muvakkıthane -  muvakkıtın (vakti tayin eden kımsenın) bulunduğu oda. Ekseriya vakit ve zaman tayin eden alet ve saatlerle birlikte büyük camilerin yanında bulunur.

(2)Zira - Dirsekten orta parmak ucuna kadar olan bir uzunluk öiçüsü. 75 ıle 90 santim arasında değişen şekilleri vardır.


En son Tuncer HALICI tarafından Pts 10 Tem 2006, 11:46 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Tuncer HALICI

12 yıl önce - Pts 10 Tem 2006, 11:45

Burada bahsi geçen Cami Edirnedeki Selimiye Camii değildir. Üsküdar/Selimiye semti adını taşıyan bu Caminin yakınında, Kadıköy-Usküdar ana yolu üzerinde Çiçekçi mahallesinde bir de Küçük Selimiye denilen Çiçekçi Camii vardır...
Selam ve sevgilerle..Güray Noyan
12 yıl önce - Prş 20 Tem 2006, 00:53

Selimiye İstanbul'un en güzel semtlerindendir.Bir çok diziye de ev sahipliği yapan bir yerdir.Selimiye camisinin minarelerine doğru bakıldığında etrafında uçuşan martıları görmek mümkündür.Çok hoş bir görüntüye neden olmaktadır.Ama Selimiye Camii sinin görsellik açısından biraz dış temizliğe ihtiyacı vardır.

hüsnü öz
11 yıl önce - Prş 14 Arl 2006, 13:40(+)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL